Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Ce-o fi in mintea lu'soacra-mea?


Recommended Posts

Daniela, parerea mea e ca ruptura s-a produs de mult, in mintea ei s-au sedimentat convingerile ca ea nu are nicio valoare, ca nu merita nimic frumos si bun, ca ea trebuie sa poarte zdrente, bocanci, sa manance alimente expirate. Scrii: Si atunci ea a inceput sa plinga in hohote si sa-si smulga parul din cap (la propriu) urlind ca eu nu o inteleg dar ca ea face lucrurile astea ca sa protesteze (tare as vrea sa stiu impotriva a ce sau a cui?!!!). Soacra ta are niste rani profunde in suflet. Impotriva cui protesteaza? A fantomelor pe care increderea in sine le-a lasat cu mult timp in urma, cand a apus. Sunt oameni cu suflete naufragiate care vor sa fie lasati in mizeria lor si se simt jigniti prin faptele bune ale altora. Cum ai putea sa o ajuti? Probabil dandu-i satisfactiile pe care ea le vrea: in loc de sandale sa-i cumperi bocanci, daca asta e multumirea ei. In plus, eu apreciez altruismul tau, grija pe care o porti soacrei tale. [flo] edit: subiectul asta ar trebui sa fie la Cabinetul de psihologie. _______________________________________________________________________________ O relatie sanatoasa are ca baza: schimbul intelectual, apropierea emotionala si sexualitatea. ___________________________________________________________________________________ Cadoul prefect pentru copil? Lasa-i copilaria! Cadoul perfect pentru femeie? Descopera-i feminitatea! Cadoul perfect pentru barbat? Apreciaza-i masculinitatea!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 17
  • Creat
  • Ultimul răspuns
hm... "tu nu ma intelegi dar eu vreau sa protestez d'aia ma port asa". Esti sigura ca nu ti-a spus ce vrei sa auzi?! Sau ce a "invatat" ca ar putea fi motivatia gesturilor ei? Nu ce simte? Mi se pare foarte simplist si nenatural sa iti spuna un om "a, eu chinuiesc animalele pentru ca si eu am fost chinuit cind eram mic" - ca paralela... Cel mai probabil este ca pentru cel care prezinta o deviatie de comportament legatura cauza-efect sa nu fie chiar atit de clara. Elise & [url="http://i177.photobucket.com/albums/w214/bblisa/63.jpg"]BBLisa[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

asa persoana altruista ca tine mai rar! [flo] si eu sunt din fire miloasa, dar cred ca prin comparatzie nu itzi ajung nici pan'la glezna! [asia] din cate povestesti, are probleme serioase soacra ta... emotzionale si psihologice! si dupa crize de isterie ca aceea pe care ai povestit-o, eu una nu cred ca as accepta nici macar sa ma gandesc sa stau in aceeasi casa cu ea! sigur, soacra este mama barbatului iubit, toata stima si respectul pentru ea! dar nu cred ca as putea sta cu ea, indiferent ca e sau nu depresiva... _________________________________ ANAMARIA, mama soldatzeilor de plumb [hagi]Bogdan - 04.07.2000 si [bonjovi]Tudor - 13.06.2003 [url="http://community.webshots.com/user/miremirion"]poze cu frumosii mei (si nu numai [;)] )[/url] ************************ DRAGOSTEA NU INSEAMNA DOI OAMENI CARE SE PRIVESC UNUL PE ALTUL, CI DOI OAMENI CARE PRIVESC IN ACEEASI DIRECTIE ! Antoine de Saint-Exupery
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetelor, ma faceti sa rosesc![:I] Nu stiu daca e chiar altruism cit e senzatia (sa nu rideti de mine, pls) ca parca as fi eu ultima ei sansa, ultimul ei aliat, in conditiile in care toata lumea zice ca e de nerecuperat. Am si eu un milion de probleme pe cap si numai asta nu-mi lipsea dar m-a marcat mult discutia noastra recenta, chiar parca a fost un strigat de ajutor. Sa iau pe rind: Adina Iulia: nu stiu ce parere are, desi sintem apropiate, chiar daca nu ne vizitam si stam la distanta cit ai azvirli un batz, una de alta. Ca nu ne vizitam nu tine de niciun conflict, dimpotriva am stabilit demult ca avem programe si stil de viata diferite ( ea se culca la 12 (da! dupamiaza) si se trezeste pe 18, maninca si se culca iar si doarme pina pe la 2 dimineata cind incepe : spala podelele, toate lucrurile si fiintele (catei, pisici si iepuri) ce pot sau nu sa fie spalate, are un fix cu spalatul , si tot asa) si am lamurit cu ea ca ne respectam aceste chestii. De vorbit, vorbim zilnic la telefon. Exemplu: dupa citeva luni dupa ce ne-am casatorit, cu toate ca sotul meu mi-a interzis sa-i dau cheia de acasa, ea m-a "prostit" ca vrea sa faca o baie calda cit sintem noi la serviciu si ca la "casa", unde se mutase ea, nu curge apa. Cind am ajuns, era uda fleasca, lipaia prin holul inundat, in cada pluteau la gramada covorasele din baie cu bluze si chiloti de-ai nostri si pe aragaz clocoteau in detergent, intr-o oala mare in care eu obisnuiam sa fac ciorba de burta si racituri, perdelele de la geamuri![bang]. Atunci n-o prea cunosteam bine si am facut o criza de nervi, am tipat la ea si am si cam "ingramadit-o" ( i-am zis vreo doua sa treaca prin ea). Atunci, am crezut ca lacrimile ei erau de teatru, azi stiu sigur ca am speriat-o si ca ea a fost bineintentionata, repeta incontinuu plingind: " am vrut sa-ti fac o surpriza"( ca un copil, repet, cred ca este emotional ca un copil care vrea sa-ti faca o surpriza facind o placinta si umplind bucataria de faina, oua sparte si fum) dar ca i-a iesit pe dos ce-a vrut! Radu.anca: Sotul si fii ei o iubesc dar din prea multa dragoste si fiindca probabil asteapta mai multe de la ea si se simt frustrati ca nu se pot baza pe ea in mai nimic, sfirsesc prin a o repezi, a tzipa la ea sa inceteze (adevarul este ca iti poate toci nervii in mai putin de 5 minute[:D]), vrea sa fie bagata in seama si giugiulita dar isi alege prost momentele. Cristiama, eu nu prea mai cred in clipa de fata ca mai merge vreo metoda cu ea, metoda de adulti, fiindca nu cred ca a reusit sa devina cu adevarat adult, decit dpdv fizic. Alt exemplu: sotul meu a auzit ca vine Julio Iglesias in Romania si se tot dadea cu capul de pereti sa prinda bilete pentru noi toti (toata familia), in primele rinduri, se agita, dadea telefoane. Si-i spune acum citva timp : Ei, mama abia astept sa mergem la concert, tie iti place Julio Iglesias! Ea raspunde: Imi place dar n-o sa am rabdare sa-l ascult, mai tii minte cind am adormit la Tudor Gheorghe? Exact asa o sa fac si acum. Mai bine mergeti voi si da-mi banii de bilet sa ii trimit lu' sormea, cadou de ziua ei si sa ma arda focul de n-oi adormi daca ma obligi sa merg! Chestia cu " sa ma arda focul" ma supara peste poate. Cind se jura, asa se jura "sa ma arda focul"... Ce credeti ca mi-a zis cind am intrebat-o de ce foloseste asa niste cuvinte dure ( plus blesteme si alte asocieri, de pilda "sa-i arda focul pe copiii mei daca am furat eu vreun ban de la stat!" de parca ar banui-o cineva vreodata, mai curind s-o banuiasca ca a varsat aiurea bani la stat! - a fost contabila, asa mai cred si eu). A zis" pai nu stii?...focul te purifica! De aia pasarea Phoenix s-a nascut din cenusa" si pe mine iar ma luau nervii si-i spuneam : "s-o fi renascut Phoenix din cenusa dar chiar ai vazut tu cu ochii tai vreodata asa ceva? Nu-ti dai seama? E o poveste!" Si ea ride si zice " Normal ca e o poveste, TU nu-ti dai seama!" Elise: nu vreau s-o impopotonez! Nici prin cap nu-mi trece si n-am nicio sansa! Chiar nu ma deranjeaza si nici nu ma rusineaza felul in care umbla, e absolut numai treaba ei, nici mie nu mi-ar placea sa ma invete altii cum sa traiesc. Super sfatul tau cu "asa se simte mamaie bine!". Chiar o sa-l aplic! Cu ocazia asta, poate copiii nostri vor invata niste chestii/limite despre satisfactia celorlalti, in raport sau in congruenta, cu a lor. La intrebarea " Esti sigura ca nu ti-a spus ce vrei sa auzi?" raspund: sint sigura, de multa vreme eu si soacra-mea nu mai facem astfel de jocuri, o cunosc ca pe buzunarele mele, nu spun ca n-are si figuri (de Buftea!) in capul ei! Spun ( si aici trebuie sa ma crezi doar pe cuvint) ca am invatat in atitia ani sa fac diferenta[:D]. In alte ocazii nu a fost atit de credibila, asa cum a fost recent, cind, iar zic: am simtit ca striga dupa ajutor, realmente! Ananamaria, nu ma sperie ca o sa ne mutam "cu ei" ( o sa avem doar un spatiu de impartit, in fond o sa fie fiecare cu treaba lui, intrarea lui, gradina lui, doar ca foarte, foarte aproape[:D]). Ma sperie (daca o fi si-o fi) sa dau (si eu!) bir cu fugitii ca toti ceilalti si ca aceasta femeie ( recunosc, imposibila!) nu va mai apuca sa fie inteleasa niciodata! Clover: Ii cunosc trecutul. De aceea imi si pasa (in mare masura din cauza tristetii ei legate de multi, multi pumni in fata luati de la viata). Si da, ii pot oferi o batrintete mai senina daca asta isi doreste. Imi va crantzani nervii ca pe saratzele dar...dar... ma voi pregati si sper sa reusesc![:)] Marcellinna: Soacra mea nu vrea si nu poate sa se schimbe si nici eu nu sper sa o faca (sint realista), asta e, o sa o acceptam asa cum e! Principe: cum am zis, o accept! Am acceptat-o de ceva vreme, nu de la inceput, ea m-a acceptat din prima! Familia o critica fiindca isi inchipuie ca asa o vor aduce pe drumul cel bun. Ii vor binele dar se comporta groaznic cu ea. Ii inteleg dar nu-i aprob. Speed: Nu inteleg impotriva cui sau a ce protesteaza, banuiiesc ca impotriva soartei sau a ei insesi, ciudat dar protestul e foarte vehement si il simtim cu totii, cu siguranta e foarte puternic aceste protest. Blue eyes: Bine ai spus: suflet naufragiat! Asa ma gindesc si eu la ea, ca la un suflet naufragiat pe-o insula, singur si dezorientat, suficient cit sa "innebuneasca" de singuratate! Qi
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Daniela, nu vreau sa te supar cu nimic, pt ca vad cit de mult o iubesti de soacra ta... Dar dupa unele manifestari sunt tentata sa cred ca are o problema de ordin medical. Nu stiu cum sa-ti spun delicat... Poate Alzheimer sau vreun AVC mai vechi... Care n-o mai lasa sa gindeasca drept... Sa spele perdele in oala de ciorba, hai, o mai fi cum o fi, dar sa dea drumul ala apa de sa-ti inunde holul... iarta-ma, e mai mult decit inconstienta/ batrinete/ conditie proasta/ puerilitate... Mi se pare ca dintr-o d'asta poate face mult rau altora (vezi catzelu) si chiar siesi (vezi alimentele expirate)... Lipsa oricarui respect fata de sine (zdreanta) si povestea cu pasarea pheonix si cu "protestatul" nu mi se par reactii normale, sanatoase... Repet, nu vreau sa te ranesc, dar incerc sa intorc povestea intr-o perspectiva medicala si nu una exclusiv emotionala.
Toate lucrurile se intampla cu un scop | [url="http://photos.yahoo.com/alexandraiordanescu"]Alé[/url] |
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

interesant subiectul despre "a o ajuta pe soacra"... felicitari daniela_b pentru gandurile tale frumoase... si noi restul care avem o soacra... buna, rea, acra sau nu, ar tb.sa ne gandim ca pana la urma in mintea si sufletul fiecarei femei (si chiar a fiecarui barbat) exista lucruri bune pe care poate inca nu le-am descoperit, lucruri care ar putea duce la o mai buna apropiere cu ea/el. adevarul e ca e dificil sa scormonesti intr-o persoana introvertita, intr-o persoana care si-a propus sa tina anumite secrete, insa nu e imposibil cred eu; trebuie timp, rabdare si multe discutii... putina insistenta, putina incredere de care are nevoie acea persoana s-ar putea sa ne ia ani de dezbateri cu ea, dar chiar si asa, eu as considera "nerezolvata" o situatie trista daca as abanadona pe parcurs acest demers. ma uit ca ai scris ca toata lumea vorbeste urat despre ea; iar tu nu vezi deloc asa lucrurile... intrebarea mea este urmatoare: ea realizeaza ca se intampla asta, a auzit si personal vorbindu-se urat despre ea? pt.ca in acest caz, este firesc de ce s-a inchis in sine si ca va fi f.greu sa o mai scoateti din acest saculet de ganduri in care s-a inchis. Mai ales daca tu faci parte din grupul celor care o blameaza, chiar daca tu ai o parere buna despre ea. ea nu stie lucrul asta si va trebui sa i-l spui personal. bafta multa cu soacra! si cu cunoasterea in general.... a celorlalti si chiar si de sine pt. a-ti da seama ce poti face pentru ceilalti. pupici karligutza, [gravi] sapt.35 [bis] si-o burtica ROZ ... [:D] ... BOMBON ... [fetita] bai za uei! karligutza, karligutza, dar mai nou i se spunea buldozerul! [:-)))] (stiti filmul cu Piedone, da?) au mai ramas 5 saptamani
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...