Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Sotul meu s-a scimbat...


Recommended Posts

Sotul meu s-a schimbat... In casa e o tacere care-mi sparge urechile. Si a inceput sa-mi fie frica sa-l privesc, ca sa nu-i intalnesc felul in care ma priveste de ceva vreme! Ieri am incercat sa discut cu el, am incercat sa aflu motivul pt care s-a schimbat de cateva luni bune; nu am obtinut decat motive evazive, refuza sa discute ca un adult responsabil, dar ochii lui imi spun multe... Mi-a spus doar ca nu mai are rabdare cu mine; sint repezita la fiecare pas, la orice spun sau imi arunca niste priviri urate. Dupa cativa ani de casnicie nimic nu mai e bine din ce spun sau din ce fac; ma tot controlez, dar simt ca nu mai sint eu, iar tensiunea se acumuleaza. Imi este din ce in ce mai greu sa fiu echilibrata pt copilul care nu are nici o vina, sa-i zambesc, sa ma joc cu el, cand sotul meu ma trateaza astfel; si obosita din cauza multelor nopti nedormite si nu numai. L-am intrebat de ce s-a schimbat. Si mi-a raspuns: pt ca atunci cand mergem la cumparaturi si punem produsele pe banda, eu imi aduc aminte ca mai trebuia ceva; sau pt ca stateam cu copilul in brate in timp ce el punea produsele in sacosa si nu l-am ajutat, adica nu m-a simtit alaturi de el; sau pt ca el s-a invoit pt mine de la serviciu si in loc sa ma intorc peste patru ore, m-am intors peste sase (aveam ceva urgent de rezolvat, nu avea cine sa stea cu bebe, si am apelat la... tatal lui o data intr-un an, de cand stau acasa). ASTEA sunt motivele pe care mi le-a insirat! Ca e stresat, obosit, ca de exemplu ieri, ar fi vrut sa se urce in masina si sa plece singur la plimbare, fara sa-l deranjeze nimeni (adica nici noi, familia). Nici macar nu stiu daca mai vrea sa plecam in vara asta undeva impreuna. In fiecare dupa amiaza si in fiecare weekend sta ore in sir pe balcon cu tigara si cu berea in mana, parca sa nu ne mai vada, sa nu ne mai auda. Nu stiu daca are pe altcineva, de obicei de asta se schimba un barbat. Intr-o zi i-am spus ca imi vine sa plec in lume, asa cum se spune uneori la oboseala (eram dupa o noapte alba cu bebe) si mi-a zis: "poti sa pleci, dar singura, pe bebe sa-l lasi". In momentul acela mi s-a aprins un beculet; il vroia doar pe bebe, mai ales ca eu sint cea care il ingrijesc si stau cu el acasa. Un alt aspect... tot salariul il tine pe un card, nici macar nu stiu exact cat castiga. NU i-am cerut niciodata sa-mi puna salariul pe masa, nu l-am intrebat niciodata cum cheltuie banii (desi mai mult ii strange, este destul de econom), dar mi se pare nefiresc sa-mi ascunda cat castiga sau sa-mi spuna ca "o sa toc fluturasul, ca sa nu vezi cat castig". Nu mi se pare normal un astfel de comportament intre doi oameni care constituie o familie (eu intotdeauna i-am spus cat castig, cardul meu statea numai la el, eu i-l dadusem, pana mi-am dat seama ca numai eu ii spun cat castig). Castiga foarte mult comparativ cu mine, poate si de asta se poarta asa in ultima vreme, stie ca sint la mana lui, ca nu am unde sa ma duc, dar abia mai pot sa-i inghit atitudinea fata de mine, dupa ce cativa ani mi-a oferit altceva... Imi este foarte greu sa-i accept noua "fatza", cand cativa ani am fost tratata altfel. Nu stiu ce sa mai cred, nu stiu daca are pe altcineva, nu stiu cum s-o scot la capat cu el. Schimbarea lui poate se datoreaza si serviciului, de ceva vreme este director si cand i-am spus ca se poarta cu mine ca un director mi-a zis: "ce vrei sa fac, daca sint director!!!". De cand si-a schimbat locul de munca parca a devenit alt om. Lucreaza pana tarziu, pleaca in delegatii, are mult mai multe colege in jurul lui. Nu stiu cum sa ies din starea pe care mi-a creat-o. Nu mai sint eu, nu am cu cine sa port un dialog, nu mai zambesc, nu mai vorbesc (nu am cu cine), nu stiu cum sa-l readuc pe "calea cea buna". Schimbarea lui s-a produs exact cand aveam mai multa nevoie de el.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 24
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Am gasit un mesaj pe telefonul sotului meu. Sa nu ma intrebati de ce i-am umblat in telefon. In cei cativa ani de casnicie nu i-am umblat niciodata in buzunare sau in telefon, insa comportamentul lui din ultima vreme m-a impins spre asta. Am cautat pentru ca vreau sa gasesc cauza pentru care se poarta altfel cu mine. Poate ca o sa spuneti ca e mai bine sa nu caut, ca poate gasesc ceva, ca poate e mai bine sa nu stiu nimic, insa vreau sa aflu de ce se poarta altfel in ultima vreme. Prin discutii n-am obtinut nimic de le el; si indiferent de comportamentul meu, el se poarta ciudat si schimbat. Dar sa revin la mesajul gasit. Sotul meu a plecat in delegatie in alta localitate, la intoarcere am gasit in telefonul lui urmatorul mesaj: "Sa te intorci acasa in siguranta. Carmen" Ce sa inteleg din acest mesaj (el nu stie ca l-am citit, altfel ar fi mult mai atent cu telefonul)? Nu cunosc nici o Carmen in anturajul nostru, nu are nici o colega de serviciu cu acest nume. Ce sa cred? Suna suspect acest mesaj? Asta e mesajul tau de acum o luna sau mai putin. Poate asta te ajuta sa intelegi ce e cu el. Dupa parerea mea e clar ca lacrima ca are pe altcineva, de aia nu mai suporta nimic la tine. In locul tau as pleca la mama sau la o prietena cu copilul, fara ca el sa stie dinainte si i-as da timp sa mediteze. Coraly si Sergiu (3 ian 2005) [url="http://pg.photos.yahoo.com/ph/drcapusan/album?.dir=faa4re2&.src=ph&store=&prodid=&.done=http%3a//pg.photos.yahoo.com/ph/drcapusan/my_photos"]poze [/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Spune-i ca nu esti picata din pom , ca vezi si tu cat de mult s-a schimbat si ca te oare dispretul din ochii lui atunci cand te priveste.sa-ti spuna daca vrea altceva sau pe altcineva , nu sa agonizeze asa toata familia dupa el . Eu as pune cartile pe masa si as incerca sa rezolv problema. Fara scuzele acelea cu produsele si cumparaturile din sacosa, sa spuna clar ce nu ii convine , ce simte si ce ii trece prin cap sa faca.daca vrea timp liber i-l acorzi , sa plece intr-o vacanta , sau te duci tu cu bebele. http://pg.photos.yahoo.com/ph/gia_devil/my_photos
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ipearina, Se spune ca daca vrei sa cunosti cu adevarat un om, da-i pentru 3 zile o functie de conducere. Se pare ca functia aceasta a adus schimbari pe toate planurile.... In alta ordine de idei, citind postarea ta, nu-mi vine in minte alt sfat decat..." cherchez la femme". Acum ,cand prin natura functiei dispune de abni si subordonati/e, s-a schimbat situatia, femeile roiesc in jurul lui, e "pe val". Tu spui , insa, ca niciodata n-ai stiut cat castiga? Deci este o situatie anterioara acestei functii. Intr-o casnicie trebuie sa existe comunicare, ajutor, respect si intelegere. Vorbiti deschis despre problemele pe care le aveti, implica-l in cresterea copilului, petreceti we impreuna, iesiti la plimbare in parc...sau de ce nu incearca un we in 2, daca aveti cu cine lasa copilul in sigurantza, aveti nevoie sa va redescoperiti relatia. Succes!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Din ce inteleg eu, numai tu te ocupi de copil, de ce nu-i lasi copilul intr-un weekend? Pleci de dimineata si mai revii pe seara, probabil crede ca e usor sa ai grija de bebe, cum isi imiagineaza ca-l va creste fara tine? Macar lasa-l sa vada ca nu se descurca, ca nu o sa se descurce. Nu poti sa te intorci la servici? Sa iei o bona pt bebe si sa ai si tu viata ta? Cum adica nu ai unde sa te duci, e casa sotului? Daca pleaca el nu poti sa te intretii? cristiama
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Plus pensia alimentara care este de 25% din misteriosul lui salariu. Plus jumate din tot ce ati agonisit... Asa ca situatia nu este foarte rea financiar in caz de ...stii tu ce. Poate totusi nu se ajunge acolo. Si eu cred ca e altcineva, poate nu in sensul de alta relatie, ci doar de o posibilitate, sa zicem. Poate s-a apropiat de altcineva, care i-a acordat atentie intr-o perioada cand tu, in mod natural a trebuit sa te ocupi de beblusul tau. Nu cred ca plecatul de acasa pentru week-end te ajuta, pentru ca n-ai face decat sa-i dai apa la moara. Eu cred ca este acum la capitolul "cautat nod in papura", si nu cred ca ar trebui sa-l ajuti. [gravi] 15s + [fetita] Sophia 80%
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by Annnca
Motivele pe care ti le da,sunt puerile. Adevaratul motiv,e alta femeie. Si astea parca suna a motive bagate in cap de alta !! Cred ca s`a schimbat fata de tine,din cauza....amantei.[bang] Never say never !
Papusa, cred ca iti dai cam repede cu parerea...mai ales cand esti straina de cauza. [mamica]Saphir[gravi], [bonjovi] Amos si [fetita] Ailish [url="http://community.webshots.com/user/climailish"]pozele noastre[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu inteleg de ce va grabiti sa faceti calcule despre banii pe care ar putea sa "asigure" viitorul imediat dupa divort. De ce trebuie cautate cauzele numai intr-o alta femeie. Poate chiar e obosit omu`, stresat, poate serviciul il solicita prea mult, poate nu poate sa se rupa de problemele de la servici si cand ajunge acasa inca se gandeste la ce urmeaza sa faca, poate slujba e pur si simplu prea solicitanta si atunci "refuleaza" in felul acesta acasa, unde se presupune ca ar trebui sa fie inteles, sa aiba liniste. Parerea mea este ca si tu, Ipearina esti foarte obosita din cauza ca stai cu bebe acasa, te inteleg perfect sunt in aceeasi situatie de 3 ani jumate si acum sunt iar insarcinata, deci nu am sa am ocazia sa ies prea curand din aceasta situatie. Sunt convinsa ca stand toata ziua in casa cu bebe atunci cand vine el acasa simti nevoia ca el sa te ajute sau sa povesteasca cu tine, ca pe vremuri. Avand in vedere ca inainte lucrai, deci aveai o viata sociala si acum esti acasa, mai depinzi si de banii sotului, sunt convinsa ca e frustrant . Dar... ar trebui sa iti faci timpul tau pentru tine, sa mergi la mici cumparaturi, sa inviti la tine - in cazul in care nu poti iesi - prietene, pur si simplu sa iti faci timp ptr tine. Astfel, atunci cand el v-a ajunge acasa, ai sa fii mult mai relaxata si poate usor usor o sa si reusiti sa comunicati. Atunci ai putea sa ii spui ce te deranjeaza, ce iti doresti, sa incerci sa vezi de ce s-a schimbat. Intai incearca sa fii tu mai relaxata si apoi ai sa vezi situatia cu alti ochi. Bafta maxima. [mamica]Saphir[gravi], [bonjovi] Amos si [fetita] Ailish [url="http://community.webshots.com/user/climailish"]pozele noastre[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...