Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Am nevoie de voi!!!


Recommended Posts

Va tot urmaresc si va citesc povestile vietii voastre, unele sunt dramatice chiar imi dau lacrimile cand le citesc....Indraznesc sa va zic povestea mea …azi am o stare absolut ingrozitoare, simt ca nu mai are rost sa traiesc, ca nu mai am pt ce…E cam greu sa reusesc sa va povestesc cum am ajuns aici….Imi iubesc sotul si el pe mine, dar se pare ca nu e de ajuns, viata ne a dus prin multe probleme pe care le am trecut, nu aveam bani…eram studenti…acum avem amandoi joburi f bune, avem o situatie finaciara f buna…Cam de un an am inceput sa avem certuri f mari, in care am ajuns sa urlam unul la altul, sunt cu nervii la pamant….ne dorim amandoi un bebe, la inceput nu am fost de accord stiind ca nu ne mai intelegem…apoi am zis sa incerc si asta ca cine stie poate totul va fi bine….de anul trecut din decembrie incercam, inca nu am ramas, sau cel putin nu stiu inca…Problema e ca in week ne am certat iar, nu mai conteaza de la ce am inceput, am urlat iar, am avut o criza de nervi….nu stiu ce sa mai fac, sunt sigura ca nu imi fac bine ca ma consum asa mult, ma gandesc doar ca daca as fi acum insarcinata nu fac deloc bine copilului…daca nu se va termina cu aceste certuri ma gandesc unde vom ajunge…mai are rost sa sper ca voi avea o familie fericita….cum as putea trece peste toate astea.... Iertati mi incoerenta sper sa incercati sa ma intelegeti si ma sfatuti ce sa fac....
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 31
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Parerea mea e sa aveti multa rabdare, caci rabdarea e cheia multor probleme cu care se confrunta un cuplu in timpurile astea... Iar ceea ce cred ca s-ar putea exersa mai bine e ca fiecare din voi doi sa incerce sa mai lase de la el, sa fie mai ingaduitor cu celalalt. Orgoliul nu e o caracteristica de dorit intr-o familie! Iar un copil vine atunci cand ne binecuvanteaza Cel de Sus, nu se poate tot timpul sa comandam si sa si avem!! Rabdare, multa rabdare!!!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Banuiesc ca in toate cuplurile exista perioade de criza. Trebuie sa vezi CAUZA. - esti atras de alt barbat?; - este atras de alta femeie? - v ati mutat cu parintii? va influenteaza cu ceva? - esti/sunteti genul care munciti pana lesinati si atunci nu aveti chef unul de altul? - v ati plictisit unul de altul? - aveti prieteni comuni? -ati avut necazuri mari in ultima vreme? - de cand incercati sa aveti bebe?ati inceput sa va acuzati reciproc ? Dupa ce stabil;esti cauza... poti vedea daca merita sau nu sa continui relatia.. si apoi abia sa faci bebe.... Si eu am avut o perioada mai 'aprinsa' cu sotul meu si am incercat sa vad unde greseam eu. Se pare ca imi sarea tandara prea repede si am urmat chestia cu : numara pana la 10 inainte sa vorbesti. Si a mers... Si am mai facut un exercitiu: - sa incerc sa mi aduc aminte dfe ce l am 'luat' - sa incerc sa mi imaginez viata mea fara el Concluzia: l am luat pt ca il iubesc si nu mi imaginez viata fara el. ag
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Draga mada, Un copilash nu o sa va rezolve problemele de cuplu,cred ca o stii si tu prea bine,iar stresul e un factor f important la ora de a ramine insarcinata. Nu ma simt in masura sa dau sfaturi dar poate v-ar trebui o vacantza pt a reflecta.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Draga Mada, certuri si discutii mai mari sau mai mici exista in toate cuplurile, important ar fi sa identifici in primul rand tu cauza acestora, pentru ca abia atunci iti va fi mai clar ce poti face. Un copil nu cred ca ar rezolva problemele voastre acuma, dimpotriva poate le-ar acutiza. Eu zic sa te ocupi intai de problema dintre voi, iar bebe-ul vine el cand va fi cazul. Te pup.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Incercati sa comunicati mai mult, si nu sa va certati,cearta nu aduce nimic bun. Proiectul "bebe" -parerea mea ar fi sa-l mai amani.................sa nu ti se para mai coplesitoare situatia si de aici sa nu aveti inca un motiv in plus de cearta.Apoi sunt de perere (ca mai toate fetele de pe forum)ca bebe ar trebui sa vina intr-o fammilie unita si iubitoare.El simte imediat tensiunea dn casa(daca si sotul meu ne certam cat de putin,fetita noastra simte imediat si incepe sa planga). Incercati sa va rezolvati problemele, si aduceti-va aminte ca va iubiti.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

MADA101... sfatul meu este acelasi,,lasa pe bebe pe mai tarziu ,nu v-a schimba cu nimik situatia poate chiar se v-a agrava ,poate vei suferi mai mult ,vei ramane insarcinata si vei avea nevoie de dragostea sotului tau pe parcursul celor 9 luni cand,presupun ca vei fi mai sensibila si iti vei dori sa fie alturi de tine ,suferinta ta nu ii v-a face bine nici bebelusului,incearca sa mai lasi de la tine ,sa gandesti si din punctul lui de vedere sa cauti buba cum s-ar zice ,comunicarea este foarte importanta in aceste momente si spune-i tot ce ai pe suflet ,trebuie sa exista o cale de a readuce linistea in sufletele voastre,iti urez santate si rabdare ,totul v-a fi bine.[pup]Nu esti singura care are probleme de genul asta si inca este o problema care se poate rezolva cu intelegere si rabdare ,nu trebuie sa zici ca nu mai ai pt ce sa traiesti, mai gandeste-te ,sunt multi cu probleme mai grave ..... lidia
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Draga Mada , conosc foarte bine cazul tau , ma uit la mine. Singura diferenta e ca pe Emma am nascut-o cand inca ne intelegeam super bine. Nu inseamna ca trebuie sa lasi de la tine ci sa aflati amandoi in primul rand de ce va certati. In momentul cand va certati , trebuie sa te opresti si sa il intrebi daca merita si daca e atat de important (motivul) , ca aveti multe altele de facut si de discutat , sa va amintiti ca ati trecut prin multe si ca acum ar fi cazul sa va relaxati. La noi functioneaza.Adevarat , situatia este diferita , dar macar am reusit sa intelegem ca nu are rost sa ne certam , ca sunt lucruri mult mai importante de facut. Multa bafta! Aida - mama de pisica mica. [pis][flo][pis]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...