Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

sindrom piramidal - ce sanse are micutza mea ?


Recommended Posts

Uite aici motive pt. bradicardie: Mecanismul care declanseaza suferinta etala: Efortul fizic al mamei Malformatiile uterine Hipoxia fetala Bazinul asimetric Sarcina + chisti de ovar Forma cronica a suferintei fetare apare: · In timpul travaliului · La primipare sub 16 ani · In timpul sarcinii · La multipare · La primipare in varsta Dintre factorii materni care pot duce la suferinta fetala cronica: · Hematomul retroplacentar · Oligoamnios · Afectiuni cronice materne · Aplicatia de forceps · Dinamica uterina excesiva 4. Factori ovulari care determina suferinta fetala cronica: Patologia placentara Hipotrofia fetala Izo imunizarea Rh Versiunea interna Gemelaritatea 5. Factori fetali care determina suferinta fetala cronica: Patologia placentara Malformatii cardiace fetale Nod de cordon Ruperea prematura a membranelor Patologia lichidului amniotic 6. Factori materni care determina suferinta fetala acuta: Deficit brutal in oxigenarea materna Dinamica uterine excesiva Sarcina prelungita Boli cardio-vasculare materne Disgravidia precoce 7. Factori obstetricali care determina suferinta fetala acuta: Dinamica uterina excesiva Prematuritatea Patologia LA DZ matern Malformatii cardiace fetale 8. In fiziopatologia suferintei fetale, agresiunea chimica apare: In urma compromiterii totale sau partiale a transportului de oxigen de la pulmonul matern la celulele fetale Prin alterarea barierei utero-placentare Manevre obstetricale (ex. versiunea interna, marea extragere) Travalii lungi, distocice Diseminarea hematogena a unei infectii de la mama ***Fur is for petting** http:/www.4animals.ro/ajuta.html/ www.adoptiicaini.ro www.adoptiipisici.ro
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 23
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Am inceput de luni sedintele de kineto, dar merge greu, Ioana nu coopereaza prea bine, se pare ca pe langa faptul ca nu poate, nici nu vrea, in sensul ca e putin cam lenesa. Fortata, face totusi miscarile, inclusiv ridicatul in picioare. Diagnosticul pe care mi l-a pus medicul de la kineto e parapareza spastica, fara encefalopatie cronica infantila si s-ar parea ca nu e o forma tocmai grava, ci mai mult o intarziere de dezvoltare motorie. Sa dea Domnul sa fie asa !
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ionik, chiar ma gandeam dimineata asta la voi [flo] si verificasem la prima ora daca ai mai scris ceva. Pai de cooperat nu prea coopereaza ei, mai ales la inceput. Am vazut copii de 2-3 ani, care nu cooperau, dar la 10 luni. Eu "simt" ca este doar o intarziere care va fi recuperata. [pup] Va pup, Cornelia, mami de Maria (2 iulie 2003), Stefan (4 mai 2005) si Vladimir (27 iunie 2009)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 14 years later...

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...