Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Azoospermia -cap 37-


Recommended Posts

  • Răspunsuri 289
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Citat:
citat din mesajul lui Iyoana
Buna fetelor! Din pacate, aventura noastra a luat sfarsit inainte de a incepe! La biopsia facuta luni, nu s-a gasit niciun spermatozoid matur, cu care sa se faca ICSI, nici macar in stadiile ultime de dezvolatre, ci doar spermatozoizi imaturi in stadii incipiente. Acelasi rezultat l-am avut si in spania, doar ca noi am sperat ca lucrurile au evoluat in bine. Mie mi-au recoltat 6 ovocite, pe care le-am vitrificat. Ne-am oprit aici noi. Acum ne revenim si incercam sa ne gandim la o solutie. Despre echipa de la genesys eu nu am de spus decat de bine: eu am raspuns bine la stimulare, nu am avut reactii adverse nu am pierdut niciun folicul. Personalul foarte ok, doar ca nu ne-au putut ajuta pana la capat. Va pup si ma gandesc la voi.
iyoana In roz sau nu, viata e asa cum e!
Imi pare tare rau. Asta ma face sa-mi aduc aminte de primul meu FIV oprit tot la punctie dar din cauza lipsei mele de ovocite ca urmare a faptului ca nu raspunsesem la tratament. La a doua incercare am reusit ... trebuie gandit pozitiv pentru ca desi imaturi spermatozoizii au fost gasiti ... era mai nasol daca nu-i gaseau deloc. (biopsia sotului fusese facuta inutil, spermatozoizii prelevati au fost aruncati pentru ca cica ii pusese deja in mediu de ICSI ...). Trebuie perseverat ... [flo] Cami [mamica] lui [bonjovi] Luca Alexandru 25 Februarie 2009 [foto] http://community.webshots.com/user/amzulica
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna , fetelor , am si eu aceeasi problema ca si voi , sotul meu are azoospermie. Am aflat acum cateva luni mai exact prin martie 2010, incercand sa avem un copil.Si-a facut vreo 3 spermograme , printre care si la dr. Matei si ni s-a spus ca are azoospermie si la spermograma i-a mai spus ca are o dubla malformatie cromozomiala.La dr.Matei ne-am dus cu trimitere de la Dr. Voinea, cel care il vazuse inainte, si in urma unui control urologic simplu i-as spus ca banuie ca nu are niste canale, ducte deferente parca se numesc. Al meu sot binenteles ca nu a vrut sa accepte ideea asta si am mers la un alt medic Dr. Damian , care i-a facut o ecografie si auzind ce a spus Dr voinea cum ca ar banui ca are absentza congenitala de ducte derefente a mers si el tot pe presupunerea lui, insa spunand ca el crede ca are acele canale dar sunt prea subtiri si este acelasi lucru sdi ne-a invitat direct la un FIV.

Am tot cautat pe net de atunci clinici de fertilizare , pentru ca daca e sa ajungem pana aici vrem sa mergem undeva unde sansele de reusita poate sunt mai mari.

Intre timp ne-am facut amandoi analizele genetice la genetic lab, si acum asteptam cu sufletul la gura sa ni se zica ca sunt bune pt a merge mai departe.Oscilam intre viena si budapesta, pt FIV daca ne ies analizele getice bune.

 

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Noi nu prea am facut progrese mari, m-a apucat avantul dar am nimerit in plina perioada de concedii la clinicile de afara si nu prea am progresat. Am refacut hormonalele sotului, asa cum ma asteptam FSH este tot mare 36 U/l( 1,13-12,51) ceea ce arata ca nu prea este activitate pe acolo.Dar ma ingrijoreaza prolactina care a iesit usor marita 30,2ng/ml (3.28-19.68) , dar nici nu am respectat( din greseala) conditiile inainte de recoltarea sangelui : minim 2 ore de la ridicarea din pat. Melisa 28, daca analizele genetice sant ok, ar trebui sa faca si analize hormonale, daca sant in regula sant foarte multe sanse sa se gaseasca ceva la biopsie testiculara. In cazuri de azoo obstructiva se poate face si FNA ( punctie foarte putin invaziva) cu mari sanse de reusita. In capitolele din fata o sa vezi ca Pisix a facut asa ceva in Belgia. In cazul sotului meu e vorba de azoo neobstructiva si eu caut clinica in austria care sa faca ICSI concomitent cu "microdissection TESE".
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna ziua fetelor!Suntem si noi la inceput de drum si nu stim cum sa mai abordam problema asa ca va cerem sfatul.Problema incepe prin martie cu o spermograma cu 0,6mil/mil spermatozoizi imobili 100%,a doua spermograma cu azoospemie.Am facut analizele hormonale si ecografia care au fost in limite normale si sub indrumarea medicului urolog din Constanta am trecut la biopsia testiculara...prima a fost realizata incorect dupa spusele dr anatomo-patolog(recoltarea s-a facut mult prea superficiala) asa ca in nici 2 luni de la prima ne-a facut o a doua care ne-a pus capac-absenta spermatogenezei...Acum dr nostru ne-a spus ca asta este viata,trebuie sa intelegem ca nu putem avea copii noi doi si cam atat...ideea este ca nu vrem sa ne resemnam si vream sa incercam si in bucuresti dar nu stim unde sa apelam,printre impedimente fiind distanta si costurile...Acum urmeaza rugamintea mea:unde imi recomandati sa merg?ar fii indicat sa consult iar un urolog-respectiv sa fac o programare la Fundeni sau sa-mi fac o programare la una din clinicile de fertilizare?ce medic imi recomandati din experienta voastra in acest stadiu? va multumesc inca o data pentru intelegere si sper sa iesim si noi din ceata asta...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc frumos Pentru raspuns elena74, da si-a facut analizele hormonale de cateva luni si i-au iesit toate in parametrii normali( LH, FSH , TESTESTERON SI PROLACTINA), stiu ca ar trebui sa mai faca Inhibina B , DHEA... De FNA , nu am auzit dar am sa caut sa aflu mai multe detalii, mie cei din Austria mi-au spus ca el dupa ce aflam rezultatul analizelor hormonale , daca sunt bune urmeaza sa-i faca TESE,cred ca la asta te referi nu cand spui micro -TESE., nu?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Din cate am citit, ( noi nu am facut inca nici o biopsie) dar se pare ca aceasta biopsie depinde si de tehnica cu care se face ( experienta urolog plus aparatura in sine)

 

La Budapesta medicul mi-a zis clar sa caut in alta parte, ei colaboreaza cu un urolog din afara si fac ICSI cu ce se congeleaza la TESE ori la non azoo sant prea mici sansele de a congela ceva , deci trebuie facut in paralel.

3 clinici din Viena la care am specificat clar ca vrem microdissection tese au spus ca ei fac tese, dar e drept nu mi-a raspuns urologul, asa ca nu sant sigura ce tehnica aplica ei.

 

De la innsbruck ( unde au facut si ceva cercetare in domeniul asta) mi-a raspuns din prima ca singura sansa este microdissection TESE si mi-a explicat ca nu este acelasi lucru cu tese.

 

 

elena

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

am mai gasit asta:

Cornell University

Weill Medical College

Cornell Institute for Reproductive Medicine

 

Center for Male Reproductive Medicine and Microsurgery dr. Schlegel

 

TESE (Testicular Sperm Extraction)

On the day of oocyte retrieval, scrotal exploration is performed through a median raphe incision under local or general anesthesia, and sperm are retrieved using an open testicular biopsy technique. In order to confirm accurate identification of the testis and to avoid any injury to the epididymis, delivery of the testis is routinely performed. Testicular blood vessels in the tunica albuginea are identified with 8-15x optical magnification. An avascular region near the midportion of the medial, lateral or anterior surface of the testis is chosen, and a generous incision in the tunica albuginea, avoiding any capsular testicular vessels, is created to directly examine a wide area of testicular parenchyma.

 

Microdissection TESE

The technique that we developed allows the removal of tiny volumes (2-3 mm?; 1-5 mL) of testicular tissue with improved sperm yield. This technique requires use of an operating microscope and there is a brief learning curve to identify which tubules contain spermatogenesis. The tubules containing sperm can often be visually identified under an operating microscope after opening the testis, when 15-25x magnification is used to assist the biopsies. This approach 1) improves the yield of spermatozoa per biopsy, 2) results in less tissue removal (and loss of testicle), 3) makes the embryologist’s job easier in finding sperm, since less tissue has to be examined and 4) allows identification of blood vessels within the testicle, minimizing the risk of vascular injury and loss of other areas of the testis (Schlegel, 1999). Our observations of better sperm yield when using microdissection TESE (versus multiple random biopsy TESE) has been confirmed by several other investigators (Amer et al., 2000; Okada et al., 2002; Okubo et al., 2002).

Biopsy Pattern Sperm Retrieved

Sertoli Cell-only

Marturation Arrest

Hypospermatogenesis 24% (5/21)

42% (8/19)

81% (31/39)

 

*NYPH-WMCU, 1998

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetelor!

Uxaa - si noi ne confruntam cu azoo. Lucrurile stau in felul urmator:

Am fost la consult la dr. Damian -urolog prin excelenta si un om deosebit! Asa ca urmeaza sa facem FIV+ICSI la Gynera. Sotul meu are hormonalele bune si medicul spune ca putem face punctie si/sau biopsie testiculara in aceeasi zi cu prelevarea de ovule, pentru a putea folosi spermatozoizii "prospeti". Mai exista aici pe forum fete care au reusit cu dr. Damian si dr Dracea, Amzulica e una dintre fericite, consulta lista de pe prima pagina! Eu una, recomand cu caldura un consult si la dr. Damian, consultatia a costat 150 de lei si a inclus si ecografia, dar macar ati avea si un alt punct de vedere!

Bafta si pupici![pup][flo][flo][flo][flo][flo][flo]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...