Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Azoospermia -cap 37-


Recommended Posts

Buna elena 74, sotul tau am inteles ca are azoospermie , dar de ce ti-au spus ca numai prin micro -TESE aveti sanse?...am inteles ca este o noua tehnica dar de ce voi nu putei face TESE simplu?....a-ti facut vreo biopsie deja si nu ia gasit nimic acolo , sau de ce e necesar micro-TESE?...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 289
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Buna ,

 

Sotul meu a facut in urma cu aproape 3 ani chimioterapie, iar FSH-ul lui este foarte mare , de 3 ori limita maxima, ceea ce arata ca avem sanse foarte mici de a gasi ceva, la noi nu este problema de "transport" ci de "productie" .

Dar din cat am vazut la pacientii care sant afectati pe termen lung de chimio mai sant sanse sa se gaseasca mici insulite in care sa mai functioneze spermatogeneza, si acestea se gasesc in zonele cele mai vascularizate. Ca sa poata fi gasite se practica micro TESE.

 

Aproape in toate cazurile in care exista doar problema de transport, biopsiile sant un succes.

 

Nu stiu sa pun link, dar cauta univesitatea de medicina, clinica de urologie, sectia andrologie.

 

elena

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetelor !!![flo]

imi pare rau ca nu am mai scris demult, dar din cauza unor probleme a trebuit sa facem pauza de la "proiect"

pe 6 aug avem programare la parhon ptr anaizele genetice (275 ron) si apoi daca rezultatul iese ok ( fsh de 3 ori peste limita normala ) mergem pe biopsie (poate in israel , vedem atunci) , daca cumva nu iese ok rezultatul, al meu nici nu vrea sa mai auda de biopsie si ne gandim la ce optiuni mai avem .

stiu ca daca geneticele ies aiurea nu-si are rost biopsia, asa este ????

Va pup pe toate si va urez multa rabdare, nervi de otel si sa alegem solutiile potrivite[pup]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetelor, daca FSH-ul este de 3 ori peste limita nu cred ca sunt sanse sa se gaseasca ceva gigei la biopsie. Dr. Damian nici nu face biopsie la o asa valoare de FSH. Noi cand am fost prima data la dansul primul lucru care l-a facut a fost sa se uite pe hormonale. Chiar si daca FSH-ul este in limite normale asta nu inseamna ca biopsia poate sa fie 100 % pozitiva ... din pacate.

Va tin pumnii si va urez succes si va urmaresc in continuare.

Poze noi cu minunea mea ca sa va mai ridic moralul pe caldura asta

[:D]y

 

Cami [mamica] lui [bonjovi] Luca Alexandru 25 Februarie 2009

[foto] http://community.webshots.com/user/amzulica

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Alexia, ce analize vei face la Parhon , cariotipul si cromozomul y?...stii daca se face acolo si analiza fibrozei chistice CFTR ? Noi tocmai ne-am facut analizele dar la genetic lab , au iesit bune si acum ne cere sa faca si analiza fibrozei chistice...bafta la analize.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetelor!

 

Suntem la inceput de drum!

Sotul meu are azoospermie,cu 0 spermatozoizi, ni s-a spus ca e steril si ca nu vom putea avea copiii niciodata!!![q]

Mi- a cazut foarte greu acest diagnostic si nu este zi in care sa ma intreb cu ce am gresit de trebuie sa indur acesta mare nedreptate! Bine ca tigancile toarna la copii si apoi ii trimit in strada sa cerseasca si noi care ne dorim tare mult un copilas in viata noastra nu putem aveam. Unde este si dreptatea pe lumea asta?

Sunt intr-o perioada foarte proasta, simt cum ma lasa toate puterile si ma apuca plansul de nu mai vad cifrele ca sa va scriu! Si simt ca innebunesc mai ales ca nu am cu cine vorbi! Cine oare sa ma inteleaga cand toate prietenele mele au copii facuti pe cale naturala ? Tocmai vin de la spitalul matern unde am vizitat alte 2 prietene care tocmai au nascut si le-am vazut ingerasul! Acum mi-e mai greu cand ma bucur ptr ele dar inima mea plange si nu ii pot spune nici sotului meu ce simt ptr ca si el sufera si nu are nici o vina ce viata e asa cum e ....[q][q][q]

 

Off domne ce greu e !!!

 

As avea o intrebare daca ma puteti ajuta: lunea viitoare suntem programati la un urolog la Szeged si nu stim cat e taxa acolo cum se procedeaza. A fost cineva si ne poate ajuta cu informatii?

 

Va multumesc!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...