Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Azoospermia -cap 37-


Recommended Posts

  • Răspunsuri 289
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Buna dimineata! Eu sant foarte confuza, la recomandarea urologului sotul meu a facut prima spermograma la 2,8 ani de la chimio, si cu un FSH de 36. Rezultatul ne si bucura dar ne si intristeaza in acelasi timp. Surpriza a fast ca s-au gasit [gica][gica], putini, < 600 mii/ml dar din pacate toti imotili. Acum ce sa zic mi-e mai mare rusinea sa trimit rezultatul la urolog, pe rezultat scrie doar volumul si ca sant imobili, la numar scrie: rari, pe hol cand ne-a dat hartia ne-a spus cati sant, si ca din cauza ca sant ametiti cica ar fi durat prea mult sa faca morfologia, dar daca noi am platit analiza, cum adica dura prea mult? Referitor la analizele hormonale ale sotilor ar fi bine de facut si estrogenul, un estrogen marit la barbati duce intotdeauna spre azoo. Iar in cazul nostru chiar daca sant de o calitate proasta , totusi se produce ceva si la FSH de 3 ori limita maxima! Elena
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui melisa28
Buna seara Amzulica ,de ce este greu sa se ajunga la acest doctor? e foarte ocupat ?
align="right" id="quote2">pai Gretta sta in vestul tarii, este mai usor pentru ea sa mearga la Szeghed pentru orice decat sa vina la Bucuresti, nu? D-na dr. Uscatescu nu e greu de gasit si-n plus am auzit ca este o femeie f. cumsecade.Cami [mamica] lui [bonjovi] Luca Alexandru 25 Februarie 2009[foto] http://community.webshots.com/user/amzulica
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui elena74
Buna dimineata! Eu sant foarte confuza, la recomandarea urologului sotul meu a facut prima spermograma la 2,8 ani de la chimio, si cu un FSH de 36.Rezultatul ne si bucura dar ne si intristeaza in acelasi timp.Surpriza a fast ca s-au gasit [gica][gica], putini, < 600 mii/ml dar din pacate toti imotili. Acum ce sa zic mi-e mai mare rusinea sa trimit rezultatul la urolog, pe rezultat scrie doar volumul si ca sant imobili, la numar scrie: rari, pe hol cand ne-a dat hartia ne-a spus cati sant, si ca din cauza ca sant ametiti cica ar fi durat prea mult sa faca morfologia, dar daca noi am platit analiza, cum adica dura prea mult? Referitor la analizele hormonale ale sotilor ar fi bine de facut si estrogenul, un estrogen marit la barbati duce intotdeauna spre azoo. Iar in cazul nostru chiar daca sant de o calitate proasta , totusi se produce ceva si la FSH de 3 ori limita maxima!Elena
align="right" id="quote2">elena - daca sunt de calitate f. proasta, ii produce degeaba pentru ca, si in cazul in care vor forma embrioni, acestia nu vor fi de buna calitate. Fetelor in cazul nostru sunt atatea bariere de trecut ... daca se gaseste ceva la sot, daca sunt in nr. care trebuie, daca sunt de buna calitate, daca gaseste la noi ovo bune si in nr. suficient, daca se formeaza embrioni, daca rezista, daca se prinde [bang][bang][bang] Doamne prin cat stres tre sa trecem.Elena in cazul tau mai puteti astepta si bagati ceva naturiste la bord pentru inbunatatirea nr., a calitatii etc. In definitiv nu-ti trebuie decat un nr. de spermatozoizi egal cu nr. tau de ovo. Atat ca in cazul nostru tre sa producem mai multe ovocite decat cele ce fac fiv simplu. Mie asa mi s-a spus - pentru ca este ICSI.Cami [mamica] lui [bonjovi] Luca Alexandru 25 Februarie 2009[foto] http://community.webshots.com/user/amzulica
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu cred ca cel mai important este sa gasim embriologul dispus sa-si faca treaba si sa aibe experienta in astfel de cazuri.

Am citit recent un caz in care la prima incercare ICSI s-au folosit spermatozoizi imaturi( in urma micro-TESE), si au obtinut chiar mai multi embrioni, din care a rezistat unul in urma embriotransferului, iar atunci cand am citiit era deja in luna a 6-a.

Spermograma de ieri a fost mai mult decat superficiala, si nu am de unde sa stiu daca intre cei cateva sute de mii erau vreo 5-6 utilizabili.La fel nu putem sa fim siguri ca peste ceva timp va mai fi ceva sau va fi zero.

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

offf Elena ,cate probleme [bang][bang]sincer mie imi este tare teama de analizele genetice ce urmeaza sa le faca vinerea viitoare (fsh de 3 ori mai mare, lh si ala de 2 ori peste limita) , nu-s deloc optimista [alcool], dar pana nu o sa apara rezultatul nu-mi ramane decat sa sper si sa ma rog ...

ce sa mai fac fetelor? ce sa mai incercam ???

va trimit la toate cate un [pup]si o [flo]

ps: cu dr de la fundeni se poate vb si pe mail ...deci nu este nevoie drumul pana la Bucuresti

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

amzulica: FSH-ul sotului e 3,0 U/l,iar valorile sunt acestea: 1.13 - 12.51 U/l. Nici nu stiu daca e putin sau mult!

Si DA amzulica, ai dreptate mai aproape sunt de Szeged decat de Bucuresti! Si intamplator la Szeged l-am cunoscut pe un doctor care ne-a trimis la un alt coleg de-a lui urolog.

 

alexia ada: da-mi te rog adresa de e-mail a doctorului de la Fundeni, caci daca imi raspunde as mai vrea o parere!

Va [pup] pe toate

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...