Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Azoospermia -cap 37-


Recommended Posts

@ amzulica: merci pt raspuns! chiar vroiam sa vorbesc cu tine. daca am inteles eu bine, voi ati reusit in cele din urma cu donator? in principiu, eu sunt pro aceasta metoda, insa pt sotia mea e mai greu de acceptat. [/quote] nu, n-ai inteles - eu am facut doar inseminarile cu donator pentru ca desi analizele hormonale ale sotului erau bune nu mi s-a spus ca in cazul biopsiei avem toate sansele sa reusim cu FIV. Dupa 13 inseminari cu donator nereusite am consultat "pe cont propriu" un urolog care ne-a dat sanse. Am facut biopsia sotului care a iesit pozitiva, am inghetat sperma dar la ambele fertilizari am facut cate o noua biopsie, deoarece urologul ne-a spus ca avem sanse mai mari cu sperma fresh. Prima fertilizare a fost un esec din cauza neraspunderii mele la tratament, a doua fertilizare a fost cu succes, dar la mine sotul are FSH = 4,4 iar la biopsie a iesit suuper, au avut de unde alege. Cami [mamica] lui [bonjovi] Luca Alexandru 25 Februarie 2009 [foto] http://community.webshots.com/user/amzulica
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 289
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

buna dragelor! am vazut ca avem printre noi un barbatel[:D]bravo lui ca multi ca el asa de indrazneti nu sunt,si bine a facut ca a intrat ,ca are multe de invatat,sper sa nu stea prea mult aici Amzulica, din toate care le stiu eu de cele vechi e vb. numai tu ai ramas sa mai dai ajutor cu raspunsuri[pup],am vazut unele poze noi,ce mare a crescut baiatul,iti seamana .leit,dar fetele cu burtici sunt de pe forum sau prietenele tale apropo,am vazut ca apari in poze si tu cu sotul inseamna ca familia, prietenii iti stiu povestea si de aia nu te feresti ? va urez o duminica placuta si racoroasa [flo] bunul Dumnezeu imi va ajuta sa fiu mamica
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mircea - "etapa" de alegere a donatorului este una complexa la Giulesti [:D] n-ai pomenit de cand esti. Eu si sotul radem de cate ori vedem ca apare d-na dr. Moisa si explica cum se "selecteaza" donatorul. Se face un casting naked gun ... [:D] glumesc ... nici pe departe ... deci pe culoarele Giulestiului ii zici ca vrei frumos, destept si cu bani, si ti se pune ... Dumnezeu stie ce. Asta este adevarul ... nu ca in alte parti cu formular etc. discutie ... imi aduc aminte ca o singura data am vorbit despre asta - crezi ca-si nota undeva? Eu nu cred. Sa-ti povestesc cum la una din inseminari am auzit de la fete ca a incurcat probele la 2 tipe care aveau acelasi nume de familie (sperma sotilor da?) si cand a constatat a zis - sa ne rugam la Dumnezeu sa nu se prinda? Disperarea de a avea copii ne-a inpins sa acceptam asa o situatie. Nu mai vreau sa-mi aduc aminte. Bine ca in final am reusit cu sotul sa avem copilasul nostru. Un caz ca al meu nu am mai intalnit la nimeni - de-aia sunt aici cu voi si scriu la fiecare in parte chiar daca ma repet tocmai sa nu mai treaca nimeni prin ce am trecut noi. Am sa mai spun doar atat - sotul meu a fost de acord atunci cu donatorul cand ni s-a spus ca nu exista alta cale ... eu insa m-am gandit cateva luni bune si la prima inseminare am plans intr-un hal ca aveam impresia ca ma dusese sotul la altceva ... apoi m-am obisnuit cu ideea. Totusi sustin in continuare ideea ca "decat al niciunuia mai bine al unuia" nu? Va tin pumnii. Cami [mamica] lui [bonjovi] Luca Alexandru 25 Februarie 2009 [foto] http://community.webshots.com/user/amzulica
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna bobocut. Vroiam sa-ti spun ca si noua ni s-a zis la fel ca la tine. Primul doctor doar prin palpare a zis ca nu are canalele deferente iar al doilea medic a spus ca el crede ca le are dar sunt foarte subtiri si ca oricum ele de obicei se vad mai greu. Zilele acestea vreau sa ajung si eu la Bucuresti ca sa-mi pot face si eu analiza, sper sa fie... Am inteles ca voi deja a-ti trecut la TESE , tu spui ca acolo i-au gasit suficienti spermatozoizi, dar nu inteleg a reusit FIV-UL? Vroiam sa te mai intreb unde ai facut toate astea?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

amzulica hheeei mai facut sa rad, mi-am adus aminte de selectia donatorului de la Gyulesti, la primele IAD ma intreba Moisa ce culoare au ochi sotului, eu eram mandra in toate cele[:D], ca macar ma intreba ce culoare are sotul la ochii, dupa aceea spuneam negru si chinez sa nu fie , nu aveam cum sa dau explicatii la neamuri[:D]. Sa-ti traiasca BB [pup][flo] Timpul vindeca ranile, acorda-ti timp. Mutatia C677T-heterozigot, Mutatia A1298C-heterozigot, gena PAI1-4G/5G-homozigota. O sarcina oprita din evolutie la sapte saptamani.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui ANITA75 Amzulica, din toate care le stiu eu de cele vechi e vb. numai tu ai ramas sa mai dai ajutor cu raspunsuri[pup],am vazut unele poze noi,ce mare a crescut baiatul,iti seamana .leit,dar fetele cu burtici sunt de pe forum sau prietenele tale apropo,am vazut ca apari in poze si tu cu sotul inseamna ca familia, prietenii iti stiu povestea si de aia nu te feresti ? va urez o duminica placuta si racoroasa [flo] bunul Dumnezeu imi va ajuta sa fiu mamica
am spus mai sus de ce am ramas activa pe subiectul asta - n-am uitat prin ce am trecut, nu voi uita niciodata. Vreau sa invingem nenorocita de azoospermie. Deci Luca este leit ta-su - contrar obiceiului - ca baietii seamana cu mamele - dupa atata chin eu m-am ales doar cu ochii. [:D] Io am zis ca buni si ochii ca cine te vede iti zice - ce ochi frumosi ai, nu? Nu zice, ce nas, ce urechi, etc. [:D] Fetele din poze sunt fetele care au facut FIV de pe forum, da. Am scris si cine este in poza. Noi ne intalnim adesea. Nu m-am ferit niciodata nici eu nici sotul, familia ne-a stiut problema, prietenii mai putin mai ales cei care nu au nici in clin nici in maneca, cu infertilitatea. Traiesc in secolul 21 si nu ma intereseaza ce zice lumea atat timp cat sunt fericita cu ce am. Cine ar putea sa rada? Sincer spun ca sunt mandra ca am un copil facut prin FIV - se numesc copii pretiosi in termeni medicali, stiati? Cami [mamica] lui [bonjovi] Luca Alexandru 25 Februarie 2009 [foto] http://community.webshots.com/user/amzulica
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui denisa220972
amzulica hheeei mai facut sa rad, mi-am adus aminte de selectia donatorului de la Gyulesti, la primele IAD ma intreba Moisa ce culoare au ochi sotului, eu eram mandra in toate cele[:D], ca macar ma intreba ce culoare are sotul la ochii, dupa aceea spuneam negru si chinez sa nu fie , nu aveam cum sa dau explicatii la neamuri[:D]. Sa-ti traiasca BB [pup][flo] Timpul vindeca ranile, acorda-ti timp. Mutatia C677T-heterozigot, Mutatia A1298C-heterozigot, gena PAI1-4G/5G-homozigota. O sarcina oprita din evolutie la sapte saptamani.
denisa - deci stii ce zic nu? Aveam o cunostinta (ne-am cunoscut pe culoarul Giulestiului) faceam IAD mereu impreuna in aceleasi zile, si deja incepusem sa ne destindem ... ne gandeam sa propunem sa fim inseminate cu sperma de la acelasi donator, sa fie copiii frati de tata macar [:D] ca tot ne chinuiam lunar. Ei au reusit la a 6-a inseminare, noi am mai bagat 7, degeaba. Am mai spus - ne pregatise noua Dumnezeu un alt plan mai bun. Cami [mamica] lui [bonjovi] Luca Alexandru 25 Februarie 2009 [foto] http://community.webshots.com/user/amzulica
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

melisa28: Trebuie sa fii tare, stiu ca e greu, caci si noi suntem la inceput de drum,ce-i drept suntem casatoriti de 4 ani, dar nu trece o zi sa nu ma intreb cu ce am gresit in viata asta de trebuie sa trec prin asa ceva in conditiile in care toate prietenele mele au copii pe cale naturala fara probleme si complicatii! [bang] Inteleg prin ce treci, noi tocmai ne-am hotarat sa facem copii, mai exact sotul meu ca e imi doream de mult! Si dupa ce am vazut ca nu vine bebe l-am trimis pe sotul mau sa-si faca o spermograma. Dar ptr ca in ziua cand trebuia sa ridice rezultatul de la spermograma nu a putut merge din cauza serviciului, m-a trimis pe mine [bang]!!!!! Cand mi-a spus medicul respectiv ca nu vom putea avea copii niciodata, nici nu am vazut usa sa ies din cabinet! Nici nu-ti pot spune ce am simtit in momentele alea, si acum le traiesc! Si ma intreb incontinuu DE CE EU! Si ma mai intreb daca voi face fata la atatea incercari cate ne asteapta! Cu atat mai mult cu cat eu sunt o fire mai fricoasa! Stiu ca trebuie sa fiu tare , dar....mi-e frica de necunoscut! Dupa toate astea cand m-am linistit i-am sugerat sotului sa adoptam un copil iar el a zis:in primul rand sa incercam sa vedem daca reusim, caci sa nu traim o viata intreaga cu gandul ca nici macar nu am incercat! amzulica: Cum ai putut face fata la atatea? Oare voi reusi sa trec prin cate ai trecut tu? daca nu voi fii suficient de puternica?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui amzulica
Mircea - "etapa" de alegere a donatorului este una complexa la Giulesti [:D] n-ai pomenit de cand esti. Eu si sotul radem de cate ori vedem ca apare d-na dr. Moisa si explica cum se "selecteaza" donatorul. Se face un casting naked gun ... [:D] glumesc ... nici pe departe ... deci pe culoarele Giulestiului ii zici ca vrei frumos, destept si cu bani, si ti se pune ... Dumnezeu stie ce. Asta este adevarul ... nu ca in alte parti cu formular etc. discutie ... imi aduc aminte ca o singura data am vorbit despre asta - crezi ca-si nota undeva? Eu nu cred. Sa-ti povestesc cum la una din inseminari am auzit de la fete ca a incurcat probele la 2 tipe care aveau acelasi nume de familie (sperma sotilor da?) si cand a constatat a zis - sa ne rugam la Dumnezeu sa nu se prinda?
amzulica, am ramas cu gura cascata si eu si sotia mea. mi-ai spulberat orice urma de incredere in sistemul nostru medical... in cazul asta, danemarca sau spania raman posibile solutii, nu? merci ca ne-ai zis! este nemaipomenit ce faci aici, pe forum... cand te afli in situatia asta chiar nu stii cu cine sa vorbesti si informatiile venite din partea cuiva care a trecut prin asta sunt foarte utile... oricum, pana la donator, as vrea sa mai repet analizele pt confirmarea FSH-ului si sa le fac si pe cele genetice. later edit: iata pe baza caror informatii iti poti selecta donatorul in danemarca: http://www.europeanspermbank.com/sample/SampleDonorProfile.pdf
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...