Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Azoospermia -cap 37-


Recommended Posts

nu vreau FIV speram sa raman insarcinata pe cale naturala,cu tratamente naturiste, dar probabil ca ma imbat cu apa rece[bang] poate vom adopta un copil daca stiti tratamente naturiste pt chestia asta (spermatozoizi ce nu ajung la maturitate) va rog din suflet sa-mi spuneti[q]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 289
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

-rezultate ecograf: testicule 4.4/2 cm, omogene, vascularizatie normala, loja prostatica bine delimitata, omogena -FSH: 7.37 -LH: 4.22 -testosteron: 7.77 -PSA: 1.38 Prima spermograma-rezultate: -aspect: usor opalescent -volum: 4.9 -pH: 5.5 -timp de lichefiere: 30 -nr. spermatozoizi: 0(zero) -mobilitate: - -morfologie: - -aglutinate de spermatozoizi: - -leucocite: rare -celule seminale: - -hematii: absent A doua spermograma: -aspect: opalescent -volum: 2.4 -pH: 7.8 -timp de lichefiere: 30 -nr. spermatozoizi: 0(zero) -mobilitate: - -morfologie: - -aglutinate de spermatozoizi: - -leucocite: rare -celule seminale: - -hematii: absent A treia spermograma: -aspect: omogen -volum: 1.7 -pH: 8 -vascozitate: normala -leucocite: 0.2 mil./ml -nr. spermatozoizi: 0(zero) Mentionez ca am fost la Buc. la spitalul Fundeni. acolo i-au zis ca e posibil sa aiba canalele deferente infundate. In timpul operatiei la nivelul epididimului dr. nu a gasit niciun spermatozoid. In urma biopesiei testiculare s-au gasit spermatozoizi care nu au ajuns la maturitate. Ambii dr. s-au mirat intrucat totul arata OK, dar de fapt lucrurile nu stau asa. Nu au nici ei nicio explicatie. astept si alte pareri P.S. nu vreau FIV
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Alina eu, desi analizele hormonale sant ok ar putea fi o problema genetica.Sotul tau a facut cariotipul si microdeletii cromozom Y? Mircea , sotul meu a reusit sa faca o spermograma si s-au gasit cativa ametiti pe acolo, dar nu stim daca sant ok pt fiv.Intre timp am inceput sa-mi fac eu analizele, pentru ca nu pot face o programare pentru prima consultatie daca nu sant si eu ok. Cei de la Innsbruck mi-au spus ca fac microTESE, dar partea de FIV din spital nu prea m-a incantat, in sensul in care cred ca e mai complicat sa faci fiv in spital decat intr-o clinica privata. Avem 2 clinici pprivate in vizor, si o sa repetam spermograma acolo, daca nu va fi ok pt fiv atunci ne orientam spre biopsie.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui alinaeu
-rezultate ecograf: testicule 4.4/2 cm, omogene, vascularizatie normala, loja prostatica bine delimitata, omogena -FSH: 7.37 -LH: 4.22 -testosteron: 7.77 -PSA: 1.38 Prima spermograma-rezultate: -aspect: usor opalescent -volum: 4.9 -pH: 5.5 -timp de lichefiere: 30 -nr. spermatozoizi: 0(zero) -mobilitate: - -morfologie: - -aglutinate de spermatozoizi: - -leucocite: rare -celule seminale: - -hematii: absent A doua spermograma: -aspect: opalescent -volum: 2.4 -pH: 7.8 -timp de lichefiere: 30 -nr. spermatozoizi: 0(zero) -mobilitate: - -morfologie: - -aglutinate de spermatozoizi: - -leucocite: rare -celule seminale: - -hematii: absent A treia spermograma: -aspect: omogen -volum: 1.7 -pH: 8 -vascozitate: normala -leucocite: 0.2 mil./ml -nr. spermatozoizi: 0(zero) Mentionez ca am fost la Buc. la spitalul Fundeni. acolo i-au zis ca e posibil sa aiba canalele deferente infundate. In timpul operatiei la nivelul epididimului dr. nu a gasit niciun spermatozoid. In urma biopesiei testiculare s-au gasit spermatozoizi care nu au ajuns la maturitate. Ambii dr. s-au mirat intrucat totul arata OK, dar de fapt lucrurile nu stau asa. Nu au nici ei nicio explicatie. astept si alte pareri P.S. nu vreau FIV
deci din 0 nu cred ca vei putea sa ajungi vreodata la ceva cu atat mai putin la normospermie ca sa ramai natural. Pot sa te intreb de ce esti atat de categorica cand zici "nu vreau FIV"? Asa ziceam si eu acum cativa ani si de-a lungul timpului singurica am ajuns la concluzia ca DOAR cu FIV am sanse. Asta daca vrei copil cu sotul tau ... Cami [mamica] lui [bonjovi] Luca Alexandru 25 Februarie 2009 [foto] http://community.webshots.com/user/amzulica
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui alinaeu
decat FIV, prefer sa iau un copil de la stat, nu stiu.... parca, chestia asta nu e de la Cel de sus
daca asa crezi tu, atunci mergi la subiectul Adoptii - acolo gasesti sfaturi de la mamici care au optat pentru aceasta cale. Cami [mamica] lui [bonjovi] Luca Alexandru 25 Februarie 2009 [foto] http://community.webshots.com/user/amzulica
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetele care sunteti mai vechi am un mesaj de transmis de la PISIX: "Pentru ca am vazut ca neincrederea si-a sadit mugurii in sufletul vostru, m-am decis sa scriu ceva care teoretic mi-ar veni sa-l "strig" de bucurie la fiecare subiect: am un pui al meu ! Am vrut sa nu spun nimic pana nu ajung acolo insa acum iata-ma, sunt mamica, la fel cum e si sotul meu taticul biologic al minunii noastre. Pt cine nu stie istoria noastra: sotul azoospermie, 2 biopsii in Romania cu rezultate f proaste (nr mic, spermatozoizi imaturi), am pierdut o sarcina ... si in fine nici nu mai vreau sa rascolesc trecutul (il gasiti oricum pe prima pagina a subiectului) pt ca am intrat doar sa va incurajez si sa va spun ca se poate, din iulie sunt mama unui pui pe care il ador si care ma face sa uit tot prin ce am trecut. Deci ...nu incetati niciodata sa sperati, fetelor !" Cami [mamica] lui [bonjovi] Luca Alexandru 25 Februarie 2009 [foto] http://community.webshots.com/user/amzulica
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...