Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Azoospermia -cap 37-


Recommended Posts

Citat:
citat din mesajul lui amzulica
flyhigher77[/red] - cum stai cu injectarea? Merge? A cata zi esti de inhibare? Io ma facusem experta, as fi facut si la altii daca era. [:D]Cami [mamica] lui [bonjovi] Luca Alexandru 25 Februarie 2009[foto] http://community.webshots.com/user/amzulica
align="right" id="quote2">amzulica Sunt in ziua 10, ma intep peste tot ca sa nu ma plictisesc [:D], ba mai cere si sotul sa-mi faca, e si el ca sanitaru priceput [8D] ii fac voile, ar putea deveni o treaba kinky asta cu intepatu, mai ales ca diphe nu-i dureros [alcool]. Nu stiu cum or fi cele de stimulare si daca o sa pot sa mi le fac singura! [pup][flo]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 289
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Citat:
citat din mesajul lui flyhigher77
Citat:
citat din mesajul lui amzulica
flyhigher77[/red] - cum stai cu injectarea? Merge? A cata zi esti de inhibare? Io ma facusem experta, as fi facut si la altii daca era. [:D]Cami [mamica] lui [bonjovi] Luca Alexandru 25 Februarie 2009[foto] http://community.webshots.com/user/amzulica
align="right" id="quote2">amzulica Sunt in ziua 10, ma intep peste tot ca sa nu ma plictisesc [:D], ba mai cere si sotul sa-mi faca, e si el ca sanitaru priceput [8D] ii fac voile, ar putea deveni o treaba kinky asta cu intepatu, mai ales ca diphe nu-i dureros [alcool]. Nu stiu cum or fi cele de stimulare si daca o sa pot sa mi le fac singura! [pup][flo]
align="right" id="quote2">nu-s nasoale doar ca la stimulare ai mai multa cantitate (basca incep sa produca ovarele). Eu mi le faceam singura la aceeasi ora si diphe si menopur (3 fiole), una intr-o parte si cealalta in cealalta parte si apoi schimbam. Respectiv diphe. trageam toata fiola intr-o seringa si faceam jumate (pe stimulare) restul puneam la frigider si a doua zi o aveam deja pregatita. Tratamentul in sine nu e dureros doar ca-ti trebe "vana" sa-ti faci singura. Eu o data mi-am facut la sor-mea intr-o sambata si a fugit in bucatarie sa nu ma vada. Doar nepotica se uita curioasa - o fac dr. i-am zis [:D]. Eram in stare sa-mi fac si-n varful nasului daca era cazul ...Cami [mamica] lui [bonjovi] Luca Alexandru 25 Februarie 2009[foto] http://community.webshots.com/user/amzulica
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Tratamentul in sine nu e dureros doar ca-ti trebe "vana" sa-ti faci singura. Eu o data mi-am facut la sor-mea intr-o sambata si a fugit in bucatarie sa nu ma vada. Doar nepotica se uita curioasa - o fac dr. i-am zis [:D]. Eram in stare sa-mi fac si-n varful nasului daca era cazul ... Cami [mamica] lui [bonjovi] Luca Alexandru 25 Februarie 2009 [foto] http://community.webshots.com/user/amzulica [/quote] Amzule, se pare ca vana am [:D], deocamdata m-am descurcat fara evenimente la intepat si chiar n-am nici o problema sa-mi fac injectii, vorba ta , ma atarn si de lustra daca trebuie si plus ca de cand fac injectii sotul meu spala vasele [cool][cool]!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui eri.ka
De ce nu se poate IA la azoospermie? Ma lamuriti va rog! Ca am tot cautat si nu gasesc raspuns clar... Nu se poate face prima data biopsie testiculara si apoi IA? Acum sau atunci ... va fi ceva!
Draga eri.ka, o sa incerc sa-ti raspund eu. Daca gresesc sa ma corecteze fetele veterane. In prezent, in azoospermie se face biopsie testiculara simultan cu punctia pentru extragerea ovulelor la partenera. Spermatozoizii obtinuti prin biopsie trebuie prelucrati in laborator si injectati in ovule prin procedura ICSI (microinjectie intracitoplasmatica), aceasta metoda FIV+ICSI sporeste mult sansa de reusita la un procent de aprox.30%. Anterior se practica si metoda IUI/FIV dupa biopsie, fara ICSI, dar sansele de reusita erau de sub 10%. Poti citi asta in materialul de pe prima, dar e in franceza. http://www.fecondationinvitro.com/img/img_actualites/usage_optimal_de_lamp.pdf Pe scurt FIV+ICSI pentru sanse reale de reusita! Flyhigher [flo][flo][flo][pk][pup]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

buna eri.ka, flyhigher77 a explicat bine. practic la azoospermie sunt 2 sanse: fie apelezi la donator - cea mai usoara si ieftina varianta -, fie cauti cativa spermatozoizi la sot - ceva mai scump si mai complicat in functie de fiecare cuplu. nu se poate face inseminare pentru ca daca sotul are azoospermie, atunci clar sperma nu are spermatozoizi si nu are sens sa se faca inseminare. singura sansa este fertilizarea, iar in cazul nostru, al azoogirls (pt ca suntem mai speciale) se practica ICSI, care e tot un fel de FIV, numai ca unul mai evoluat. modalitatile de cautat spermatozoizi la sot sunt mai multe: punctie, TESE sau micro TESE, in functie de cum e sotul... sper sa iti fie de folos informatiile si succes, multa rabdare si putere pentru a duce lupta pana la capat!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui eri.ka
De ce nu se poate IA la azoospermie? Ma lamuriti va rog! Ca am tot cautat si nu gasesc raspuns clar... Nu se poate face prima data biopsie testiculara si apoi IA? Acum sau atunci ... va fi ceva!
fetelor, eri.ka se refera la altceva. Sa se faca biopsie pentru a extrage spermatozoizii si apoi cu astia sa faci inseminare. DECI, nr. de spermatozoizi extrasi prin biopsie este foarte mic, insuficient pentru o inseminare. Nu stiu insa sa zic exact cate mil. de spermatozoizi iti trebuie minim pentru o inseminare. In plus calitatea unui spermatozoid ejaculat este normal superioara unuia obtinut prin biopsie (de aceea se practica neaparat ICSI in cazul nostru). La ICSI se poate folosi din cate stiu eu si un spermatozoid care nu are motilitate grozava (ca nu-i trebuie). Asta e pacatoasa de azoospermie. Dar uite ca desi avem atatea bube mai si reusim. [:D] Nu exista regula si fiecare fata are sansa ei. [pup] Ma duc sa-l prind pe Luca. Pentru alte informatii ... in pauza dintre 2 alergari.[:D] Cami [mamica] lui [bonjovi] Luca Alexandru 25 Februarie 2009 [foto] http://community.webshots.com/user/amzulica
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...