Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Mamici fericite cu mai multi copilasi (11)


Recommended Posts

  • Răspunsuri 197
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

am 20 de saptamani si inca nu am aflat ce e bebe, vrea sa ne faca surpriza, sau e foarte rusinos, ca pe orice parte l-a intors nu s-a vazut sexul

 

[mamica][gravi]mamica de patru copilasi [grup]: Stefan (18 ian. 2007) [copil], Nectarie Ioan (5 ian. 2005)[cavaler], Elena (21 mai 2003)[8**]si Antim (27 sept. 2001)[hagi]


Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna mamicilor !

Ce bine imi pare sa gasesc topicul acesta pe DC si sa pot discuta cu voi.

Ma numesc Sabina, am patru nazdravani, cel mai mare dintre ei va implini 4 ani in toamna, iar cea mica are numai doua luni.[:D]

Limba materna a copiilor este finlandeza, dar incerc sa le introduc si romana cat de cat. Nu este tocmai simplu, fiind singurul parinte care o vorbeste.

Locuim in apropierea orasului Rovaniemi unde se afla si cabana Mosului.(stiti voi care [:I] )

In Finlanda am lucrat cu juniorii de la gradinita si cu cei de varsta scolara care aveau nevoie de un mic ajutor la insusirea notiunilor predate in clasele primare.Dupa nasterea primului copilas am inceput sa-l ajut pe sot la si deocamdata sunt multumita ca pot sa fac acest lucru stand acasa cu cei mici.

 

Am citit de curand intr-un articol finlandez de specialitate ca sarcinile gravidelor cu mai mult de 6 copilasi sunt clasificate in Finlanda cu grad de risc ridicat. Aveti idee pe ce criterii s-ar baza aceasta clasificare? Sincer vorbind, nu cunosc care ar fi motivele de a incadra si cele cu nasteri anterioare vaginale fara probleme, la intervale mai mari de 1 an si fara contraindicatii medicale. Ce parere aveti ?

Alta intrebare de baraj : o fi normal sa mi se faca mereu dor sa fiu din nou graviduta la intervale relativ scurte dupa fiecare nastere? [:I]Oare cand ajung la menopauza se va schimba situatia ?

Si o ultima provocare: in afara de aspectul etic, este oare foarte nedrept sa ne dorim un copilas nu numai sanatos dar si de un anumit sex si sa incercam metodele existente pentru a-l obtine in timp ce alte persoane se lupta cu infertilitatea ?

As pune niste poze la semnatura dar observ ca s-au schimbat multe pe DC si nu ma mai descurc deloc. Oricum eu si computerul suntem si am fost doua paralele,[batcap] In caz ca reusesc, va anunt.[bibe]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sabina, bine ai venit. ce diferenta mica e intre copilasii tai! in legatura cu articolul, cu riscurile sarcinilor repetate, nu stiu ce sa zic, probabil se refera la faptul ca uterul se tot intinde la fiecare sarcina si probabil de la un moment dat nu isi mai poate reveni foarte usor.cu dorul de a fi graviduta, nu stiu daca e normal, dar mi se intampla si mie si sunt curioasa cand o sa ma potolesc, daca o sa ma potolesc vreodata.cu determinarea sexului copilului, eu una prefer sa-l las pe Dumnezeu sa hotarasca, nu mi se pare normal sa intervenim noi

 

[mamica][gravi]mamica de patru copilasi [grup]: Stefan (18 ian. 2007) [copil], Nectarie Ioan (5 ian. 2005)[cavaler], Elena (21 mai 2003)[8**]si Antim (27 sept. 2001)[hagi]


Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna ziua mamici fericite! Fericite, dar sigur ocupate, la cat de mult scrieti [:D].

 

Si eu sunt dupa o pauza de DC, dar revin cu un mini sondaj: La cate saptamanai ati nascut primii trei copii [:)]? De fapt sunt curioasa daca bb3 vine mai repede comparativ cu cei dinainte.

 

Eu am 36 saptamani si de vreo trei zile cred ca mi-a coborat burtica. Dupa doua saptamani infernale in care abia respiram, nu dormeam, nu ma mai puteam misca si ma dureau toate alea, deodata ma simt extraordinar de bine. Nu cred sa vina inca bb, dar cine stie. La ceilalti copii nu imi amintesc sa mi se fi intamplat asta. Pe ei i-am nascut la 39 de saptamani. Daca se pastreaza "traditia", ar trebui sa nasc in jur de 1 iulie. Si nu ma grabesc deloc. Vreaus ama amai bucur de bb in burtica pentru ca nu se vor mai intoarce momentele astea.

 

 

Va pup,

Cornelia, mami de Maria (2 iulie 2003) si Stefan (4 mai 2005)

poze; poze2

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Hei, mamicilor, pe unde sinteti???? Cornelia, eu i-am nascut pe toti 3 la 41 de saptamini , la al 3-lea as fi vrut si la 42 !![:D] Sa te bucuri de ultimele saptamini, felicitari si tinem pumnii si facem galerie la nastere. Vezi ca eu abia am ajuns la spital, in 2 ore a inceput si s-a terminat totul [alcool][:D] si asa s-a dus pe apa simbetei planurile mele de nastere in apa [bang] ------- mamica fericita de M(2000), M-R( 2004) si MV (2008) si iremediabil indragostita de Noua Zeelanda .......... Alaptati cit de mult, incepeti diversificarea de la 6 luni si mare atentie la ce alimente dati copilului! Nu va jucati, repercursiunile in timp pot sa fie iremediabile !
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui aiska
Buna mamicilor ! Ce bine imi pare sa gasesc topicul acesta pe DC si sa pot discuta cu voi. Ma numesc Sabina, am patru nazdravani, cel mai mare dintre ei va implini 4 ani in toamna, iar cea mica are numai doua luni.[:D] Limba materna a copiilor este finlandeza, dar incerc sa le introduc si romana cat de cat. Nu este tocmai simplu, fiind singurul parinte care o vorbeste. Locuim in apropierea orasului Rovaniemi unde se afla si cabana Mosului.(stiti voi care [:I] ) In Finlanda am lucrat cu juniorii de la gradinita si cu cei de varsta scolara care aveau nevoie de un mic ajutor la insusirea notiunilor predate in clasele primare.Dupa nasterea primului copilas am inceput sa-l ajut pe sot la si deocamdata sunt multumita ca pot sa fac acest lucru stand acasa cu cei mici. Am citit de curand intr-un articol finlandez de specialitate ca sarcinile gravidelor cu mai mult de 6 copilasi sunt clasificate in Finlanda cu grad de risc ridicat. Aveti idee pe ce criterii s-ar baza aceasta clasificare? Sincer vorbind, nu cunosc care ar fi motivele de a incadra si cele cu nasteri anterioare vaginale fara probleme, la intervale mai mari de 1 an si fara contraindicatii medicale. Ce parere aveti ? Alta intrebare de baraj : o fi normal sa mi se faca mereu dor sa fiu din nou graviduta la intervale relativ scurte dupa fiecare nastere? [:I]Oare cand ajung la menopauza se va schimba situatia ? Si o ultima provocare: in afara de aspectul etic, este oare foarte nedrept sa ne dorim un copilas nu numai sanatos dar si de un anumit sex si sa incercam metodele existente pentru a-l obtine in timp ce alte persoane se lupta cu infertilitatea ? As pune niste poze la semnatura dar observ ca s-au schimbat multe pe DC si nu ma mai descurc deloc. Oricum eu si computerul suntem si am fost doua paralele,[batcap] In caz ca reusesc, va anunt.[bibe]
Aiska/Sabina, bine ai venit la noi. Am citit mai demult mesajul tau dar n-am avut deloc timp. Felicitari pentru nazdravani si da, cred ca e absolut normal sa-ti doresti o fetita sau baietel, de ex eu cred ca orice mamica are nevoie de o fetita asa cum orice tatic are nevoie de un baietel....in general... La ce metode existente de alegere a sexului te gindesti ? Ai incercat si metodele "babesti" ?? De ex metoda mea care a dat roade la fetita a fost sex inainte de ovulatie cu 2-3 zile si apoi deloc pina trece ovulatia! Si am o fetita de toata frumusetea![olala] Despre faptul ca ti se face mereu dor sa fii gravida, cred si asta ca e normal , de ce nu, altfel nu ar exista mamici care sa faca mai multi copilasi[flo] Si mie mi se face dor, mi-a placut mult sa fiu gravida, m-am simtit asa de bine, frumoasa, sexoasa si iubita !! Daca as fi mai tinara si mai bogata si mai organizata poate as mai face.... Eu vreau insa sa stiu cum isi impart mamicile timpul si atentia la mai multi copilasi si nevoile fiecaruia....Cu cei 3 ai mei si diferentele dintre ei mise pare maxim de ce as putea duce!! ------- mamica fericita de M(2000), M-R( 2004) si MV (2008) si iremediabil indragostita de Noua Zeelanda .......... Alaptati cit de mult, incepeti diversificarea de la 6 luni si mare atentie la ce alimente dati copilului! Nu va jucati, repercursiunile in timp pot sa fie iremediabile !
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Marimar pe unde ai umblat? Nu ai mai trecut de mult pe aici. Ce mai fac piticii? Ati fost in Tenerife? Cornelia eu pe primul l-am nascut cu o sapt. mai devreme, pe al doi-lea mai tarziu, daca mai intarzia o zi imi provoca nasterea, iar pe al trei-lea si mai tarziu, mi-a provocat nasterea, dar pe toti i-am nascut repede. Sarcina usoara in continuare, sunt sigura ca va fi bine. Aiska bine ai venit printre noi! Si eu cred ca este normal sa-ti doresti baiat sau fata, oricum ii iubim, indiferent de sex, dar asta nu inseamna ca nu ne putem dorii fetita sau baiat. Eu de exemplu, pe al trei-lea l-am dorit maxim sa fie fetita, dar n-a fost sa fie, dar oricum imi doream trei copii, asa ca nu m-am suparat [:-)))] Sa ne mai povestesti cum te descurci cu copii, bineanteles cand ai timp de calculator. Adita se pare ca ai un bebe pudic in burtica, deci sanse mari sa fie fetita. La ai mei s-a vazut din prima, cel putin asa a sustinut dr., pt. ca la primii doi nu am vrut sa stiu sexul lor, dar si-a notat si de fiecare data imi spunea ca vede acelasi sex la copil, ca la inceput. Asa ca ... sarcina usoara in continuare si sa fie bebe sanatos. Cum te descurci? Un cuvant plin de iubire pretuieste atat de mult si totusi el costa atat de putin." N. Iorga [url="http://community.webshots.com/user/mcrmiki"]Familia mea[/url] Miha&Sorin&Bogdan(24.12.2000)&Vlad(17.11.2003)&Alexandru(29.09.2006)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna mamici, Imi cer scuze ca dau asa buzna la voi, dar vreau sa va intreb ceva. Voi cum v-ati convins sotii ca mai vreti un bebe. Noi avem o fetita minunata de 1 an si o luna si eu tare as mai vrea un copilas, dar el nu si nu, din considerente financiare. As vrea tare mult ca fetita mea sa aibe o surioara sau un fratior, dar ma lovesc de refuzul lui ca de un zid. Voi cum ati procedat? Sau n-a fost nevoie ca ai vostri deja vroiau mai multi copilasi? Of si am 35 de ani, nu mai pot astepta prea mult sa-l conving. Cristina, mamica fericita de [zana] Eva Maria [url="http://www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=88028d9eaeae0f93a00846"]
Port in suflet povestea licuriciului Emma
[/url] [url="http://community.webshots.com/user/Cristy74171?vhost=community"]Poze[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Marimar, mcrmiki, multumesc! Intre timp am fost la medic si mi-a spus ca bb va mai sta inca vreo 10-12 zile. Asa ca ma astept sa il nasc si pe el tot pe la 39 de saptamani. Marimar, am emotii in legatura cu nasterea, ca eu si pe Stefan l-am nascut super rapid (de fapt abia am avut timp sa ajung la spital), asa ca incerc sa fiu pregatita si la primul semnal sa plec de acasa. Cristy, tati al nostru se lauda dupa ce am nascut-o pe Maria ca vrea trei fete [:D]. De fapt, noi suntem impreuna de foarte multi ani si mereu am spus c avom avea trei copii. Pe al doilea ni l-am dorit amandoi si nu am pierdut timpul [:D]. Al treilea nu a fost planificat si ne-a cam speriat vestea. Eu imi mai doream un copil (dar cred ca ar fi ramas la stadiul de dorinta) si am reusit sa trec peste soc relativ repede, dar tati abia acum se dezmeticeste. E nerabdator sa il cunoasca, dar ii este frica de ce va urma. Nu stiu daca exista retete de convins taticii. Poti sa ii amintesti din cand in cand cat de tare iti doresti inca un bebe si poate la un mom. dat nu mai spune nu [:)]. Va pup, Cornelia, mami de Maria (2 iulie 2003) si Stefan (4 mai 2005) [url="http://www.flickr.com/photos/cornelianis/"]poze[/url]; [url="http://picasaweb.google.ro/cornelianis"]poze2[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...