Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Ai nostri, ca brazii! ian-feb05 (67)


Recommended Posts

Liviana, multumesc.cu firma de constructii cred ca am rezolvat, de azi s-au apucat de treaba, urmeaza sa vedem cat sunt de seriosi Patricia, stai cumintica, sa nu ai probleme. si eu speram sa fiu ca tine, sa nu ma ingras mult, si o vreme asa a fost, pana la 20 de saptamani nu am luat decat un kg, pe urma am pus 3 in doua zile, si nu prea inteleg cum, ca de mancat nu mi se pare ca mananc mai mult. burta mi-a crescut dintr-o data, zice lumea ca mai am putin si nasc. dar la eco nici bebe nu se vede mai mare decat trebuie, nici lichidul nu e mai mult, asa ca deduc ca e vorba de suncile mele care au crescut. cu dusul la gradinita dupa ce se naste bebe, eu sunt patita. am zis si eu sa-i duc, sa nu stau cu toti acasa, sa mai respir putin, au racit putin de tot, le curgea putin nasul. bineinteles ca au plasat virusul si la copil, asa ca la trei saptamani de viata era internat cu pneumonie.asa ca eu nu te-as sfatui sa te grabesti cu gradinita, poate aduce de acolo cine stie ce virusi, care pe ea sa n-o afecteze prea tare, dar care sa ajunga si la bebelus [mamica][gravi]mamica de patru copilasi [grup]: Stefan (18 ian. 2007) [copil], Nectarie Ioan (5 ian. 2005)[cavaler], Elena (21 mai 2003)[8**]si Antim (27 sept. 2001)[hagi]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 222
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Liviana, inca nu am intrat in prenatal. mi-am luat concediu de odihna 2 saptamini, pe urma mai vad daca mai pot merge. nu e vorba de AC, am acasa si la birou, ci pe drum e groaznic, cu traficul asta infernal, pe canicula aia... nu cred ca greutatea bb este prea mare, nu am de ce sa ma ingrijorez. si la rebe mi-a iesit analiza asa, am facut testul ala dar nu au fost probleme. succes cu amenajarea! trebuie sa fie foarte placut. Adita, asa e, nu prea m-am gindit la aspectul asta. o sa vad, ca va fi greu si cu amindoi singura acasa, sa o tin toata ziua pe rebecca cu mine in casa, cel putin in primele 2 saptamini. vom vedea. Patricia [gravi]s32 si Rebecca [zana] 05.02.2005
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna,buna! Off,de cand nu am mai scris...Nic mie nu imi vine a crede! Sirimie sa iti traiasca minunea mica si bucurati-va de fiecare moment al copilariei lor! Patricia si Adita sarcini usoare in continuare si sa va dea Dumenzeu putere in tot!Adita ,pentru tine un plus de admiratie![pup][asia]! Si ca tot veni vorba de gradi intaresc parerea Aditei in ceea ce priveste "transferul " bolilor! Am trait pe propria piele o gramada de "beneficii "ale copilului mic la gradi! Si ca sa fiu concisa va povestesc ca am inceput cu parazitii intestinali, pe care i-am tratat cu Zentel si a fost ca si cum nu l-as fi dat.In final i-am lichidat cu usturoi cu miere de trei ori pe zi ! Oricum, bine ca nu a fost giardia, ci doar oxiuri si la Tudor limbrici! Stiu ca suna horror ,dar dupa trei ex de copro , facute saptamanal, a identificat bioloaga oua de limbrici.Ne-a fost recomandata de o dr de la Institutul de hematologie unde m-am dus cu Ilinca cautanad cauza anemiei ei. Asta in decembrie si ianuarie. IN februarei am luat tot de la gradi streptococ betahemolitic.Tuse, febra,tot tacamul. In martie ILinca a facut si tratament injectabil pentru viroza. Tudor a facut o forma atipica de scarlatina... Trecuram si peste asta si acum Ilinca a ramas cu o tuse pe care medicii nu stiu inca cum sa o catalogheze:alergie,astm,rinofaringita acuta... O noapte nu am dormit pentru ca a 2 ore a tusit continuu...Noi avem un tei in curte si am zis ca s-ar putea de acolo... A baut niste sirop de capsuni cu miere facut de mine dupa care i-au iesit niste bubite, si apoi iar noapte de tuse.E ciudat sa faca de la capsuni sau de la tei ,mai ales ca anul trecut nu a avut nici un fel de problema.Toti pun pe seama sistemului imunitar slabit. De vreo 4 seri ii fac inhalatii cu plante , ii pun sare/mamaliga cu seu de oaie pe piept si noaptea nu mai tuseste deloc, iar ziua foarte putin.As vrea sa plec cu ei la salina ,dar am de dat peste o luna un ex si apoi pana in septembrie gata,ma ocup de copii! Liviana, sa stii ca nu am mai scris pentru ca timpul e...doar stiti toate cum e iar ora mea de culcare in timpul serviciului e in jur de 9 pentru ca la 4.30 sunt in picoare!Pana plecam la 7,30 aranjez pachetelele pt gradi, mai bag o masina,pregatesc ceva de mancare , fac ceva prin bucatarie! Cand ma intorc de la scoala sunt ff obosita,iau copiii de la gradi,mancam ii culc si am alte treburi. Dc am avut o zi groaznica adorm cu cartea de povesti pe ochi pe care mi-o ridica Ilinca intrebandu-ma dc m-am ascuns[olala][:D]! Daca ai stii de cand vreau sa intru!De cand ai botezat!Ii aratam sotului meu ceva poze si ne minunam de cat e de mica lumea! Am vazut si casa si copiii!Bravo!E o varianta buna! O sa vezi ca faci mai multicica treaba acum!Asa mi se pare mie.Le dau drumul in curte si mai bag un cartof la cuptor, un aspirator,mai intindem impreuna o rufa...Sigur in parc tot trebuie sa iesi ,dar nu esti conditionat zilnic ! Poze nu am mai descarcat, am facut foarte rar.O sa mai pun ,pentru ca am unele haioase de cand am construit gardul. Ei dadeau cu trafaletele cu bait, iar Tudor cara scandurile si le punea la uscat! Cam atat in mare despre noi..Acum am putut sa stau pentru ca am dormit un pic la pranz si am dat cu solutie aragazul.Astept sa se inmoaie[:)] Pupici tuturor de la viezurii mici! http://community.webshots.com/user/BESTUTZA
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Aveam emotii ca nu se incarca sau ca se opreste curentul!Am amiavut experienta acum o saptamna cand am bagat amsina de tuns in capul "imparatului "cu plete- serbare la gradi-Sarea in bucate"- l-am tuns jumatate si apoi gata a cazut lumina!Va dati seama cum arata,nu? L-a mai luat sotul meu cu foarfeca,dar dimineata m-am speriat ! Ma duc sa termin aragazul ca dimineata mergem la analzie!Deja mi-e groaza! http://community.webshots.com/user/BESTUTZA
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Yupiii, a scris Bestutza![pk] Draga mea, ce ma bucur ca ai reusit sa-ti faci un pic de timp. E adevara cu timpul; nici eu nu gasesc sa scriu de acasa, de regula postez aici de la servici. Acum in per de vara e un pic mai lent ritmul. Multa sanatate lui Tudor, te admit pt tratamentele aplicate! Am ras copios despre capul "imparatului"; abia astept sa incarci pozele. Multumim pt aprecieri, sunt convinsa ca la casa+curte treburile sunt inzecit mai multe decat la 2 camere, insa ma voi stradui sa nu devin sclava casei (cel putin asa vreau acum) si sa mentin un echilibru in toate. Aseara am plantat rasaduri de ardei, rosii si vinete. Ziceai de gard, noi nu avem inca si nici foarte curand, spune-mi te rog din ce material l-ati facut pe al vostru, cam cat a fost metrul liniar? Te pup.[pup] Adita, ce construiti, daca ne poti spune? Patricia, fara sa contrazic pe nici una din fetele care au scris despre transferul virusurilor la bebel, eu fac din categoria care a indraznit sa-l duca pe cel mare la cresa cu 3 luni inainte de a naste. Si eu am afost avertizata si sfatuita prieteneste sa evit acest lucru, insa acum sincer ma felicit. In afara de bronsiolita de la 2 luni si pe care nu cred ca a luat-o de la Matei, in rest, Bogdan nu a avut probleme majore de sanatate sau greu gestionabile de noi, parintii. Pt mine a fost f bine ca am putut sa-i dedic lui Bogdan tot timpul necesar, nu am fost stresata si atunci laptic am avut suficient pt el, iar M era fericit la cresa unde se juca cu copiii mai mult decat daca statea acasa cu mine. Am povestit strict din experienta mea, iar tu vei decide cum crezi ca e mai bine. Ai avantajul ca Reb e deja imunizata dupa 2 ani de gradi. Mult succes! Fetele, daca intereseaza pe cineva, se vinde langa mine un teren de 600mp la un pret f bun. Liviana - mamica fericita a lui Matei (21.02.2005) si Bogdanel (30.05.2007) [url="http://picasaweb.google.co.uk/liviana75/Vara2009#"]Vara 2009[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Salut fetelor! Nu am mai intrat de mult timp la voi. Intre timp am nascut, pe 11 mai, un baietel. Il cheama Dominic Antoniu, a avut 4,300 g la nastere si e foarte simpatic:) Despre Sergiu ce sa zic, l-am retras in ianuarie de la gradi, dupa ce luasem de 4 ori raceala de la el, si de atunci e pe acasa. Dimineata merge la socri si la amiaz se intoarce. Chestii negative: de vreo 3 luni mananca mai mult servit, adica daca ii dam noi, nu asculta intotdeauna ce ii spunem si are si crize de nervi cand nu-i convine ceva. In rest e destul de cuminte, il iubeste pe bebe si il pupa tot timpul. Se joaca cam mult la calculator, noi nu avem timp prea mult sa ne jucam cu el. Cel putin inca o perioada pana bebe isi face un program este dificil sa ne impartim. Adita felicitari pentru sarcina si pentru inca un baietel:)! Am pus poze cu bebe la semnatura, daca doriti sa il vedeti. Coraly, Sergiu (3 ian 2005) si Dominic (11 mai 2009) [url="http://www.flickr.com/photos/13756075@N03"]poze[/url] [url="http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=97022"]Alaptatul - Help Line[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Liviana, ne facem o casa mai la tara. acum sunt intr-o perioada cu multe dubii, parca avanseaza prea repede lucrarea, mi-e sa nu faca treaba de mantuiala. au inceput marti si ieri seara ajunsesera deja cu peretii la geamuri, adica mai sus de geamuri, se vedea spatiul lasat pt ele. in ritmul asta azi termina parterul Coraly, sa-ti traiasca baietii. Si Nectarie al meu a avut 4.300 la nastere. am vazut si pozele, ce frumos il tine Sergiu in brate [mamica][gravi]mamica de patru copilasi [grup]: Stefan (18 ian. 2007) [copil], Nectarie Ioan (5 ian. 2005)[cavaler], Elena (21 mai 2003)[8**]si Antim (27 sept. 2001)[hagi]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Coraly, felicitari pt nasterea lui Dominic, sa va traiasca micutul tauras din familie. La ochi seamana cu Sergiu, ce tandru se uita S la fratiorul lui, frumoase poze. Astea sunt clipe de neuitat. Vad ca afost maricel, ai facut cezariana? Cum te simti? Adita, e departe de Bucuresti "tzara" voastra? Daca nu ai pe cineva care sa monitorizeze lucrarile, o sa fie greu caci trebuie facute multe drumuri acolo. Cat priveste inaltatul casei, daca fundatia e deja facuta si daca aveti un nr mare de oameni la lucru, atunci e posibil sa fi mers lucrul repede, caci doar caramida/BCA-ul se pune cu spor. Bravo voua ca ati demarat acest proiect, ce suprafata utila va avea la interior casa? Liviana - mamica fericita a lui Matei (21.02.2005) si Bogdanel (30.05.2007) [url="http://picasaweb.google.co.uk/liviana75/Vara2009#"]Vara 2009[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Adita, Liviana, multumesc! Liviana, am nascut natural, fara epidurala si cu epiziotomie de vreo 2,5 cm. Travaliul a fost mult mai scurt decat prima data, adica vreo 5,5 ore de la ruperea membranelor. Contractiile le-am suportat bine, dar la expulzie a fost mai nasol, fiind asa mare copilul. Coraly, Sergiu (3 ian 2005) si Dominic (11 mai 2009) [url="http://www.flickr.com/photos/13756075@N03"]poze[/url] [url="http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=97022"]Alaptatul - Help Line[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui lbelciug
Merci Crinuta, poate ca Andruza s-a referit la mine.[:)] Vine vacanta cu trenul din Franta.... Pt copiii e minunat acest gand, al vacantei, insa eu ca parinte il percep si ca pe o problema: Cine sta cu micutii nostri, ce planuri pt vacanta aveti, cum le umpleti timpul? Inot, plaja, teatru etc? Liviana - mamica fericita a lui Matei (21.02.2005) si Bogdanel (30.05.2007) [url="http://picasaweb.google.com/liviana75/AprilieMai#"]Aprilie-Mai 09[/url]
Da, Liviana, la tine m-am referit, scuze pentru incurcatura. Felicitari, sa fie amandoi sanatosi si frumosi !! O sa pun poze cu Simonica in curanda, astept sa intru in concediu sa am mai mult timp sa scriu si sa stau pe calculator. Andrutza [gravi] [url="http://babystrology.com/tickers/baby-ticker-glass.swf?parent=Andrutza&year=2009&month=11&day=12&babycount=1" type="application/x-shockwave-flash" wmode="transparent" width="120" height="180"></embed>"]19+[/url] si Simonica ei draga (n. 17.01.2005)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...