Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Poate un copil fi nas de botez?


rrox3

Recommended Posts

  • 2 months later...
  • Răspunsuri 13
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

depinde ce intelegi prin 'nasi'si ce valoare consideri ca are in viata copilului botezat. Nasii sunt parintii spirituali ai copilului avand un rol foarte importantin viata aceastuia. Asta insemnand ca garanteaza, ca acest copil sa primeasca invataturile Bibliei si ca va urma calea credintei. Deci nu cred ca un copil poate sa-si asume acest rol, totodata nici un necredincios nu-si poate asuma acest rol. michelle
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Amandoi baietii mei au fost botezati de copii. La primul baiat a fost chiar un pic ciudat pt. ca nasica era in clasa a 2-a si destul de slabuta, iar baiatul meu mare si zdravan, asa ca la un moment dat a trebuit sa stea pe scaun si sa-l tina in brate iar in plus sa citeasca si crezul - evident dintr-o carte bisericeasca scrisa cu litere inflorite. Mama fetitei nu putea sa o ajuta pt ca desi prezenta era proaspat operata iar tata nu exista (era prezent prietenul mamei dar este catolic, asa ca s-a limitat sa tina lumanarea). La al doi-lea copil fetita era a 4-a si stia crezul pe dinafara iar parintii ei (sanatosi, ortodoxi...) au putut sa tina copilul. La vremea respectiva mi s-a spus (de catre preot) ca nasul de botez poate sa fie si unul singur, nu conteaza sexul, doar sa fie ortodox si sa poata citi/spune ce e de spus. Anya
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...