Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Vacanta in Maramures


Recommended Posts

De exp., puteti merge la Cascada Cailor.Din complexul turistic Borsa va urcati cu telescaunul ( se zice ca e cel mai lung traseu de telescaun din Romania; e foarte frumos!)De sus de pe platou mai este cam o orapana la cascada, drumul nu este greu si nu va trebuie echipament. Delia "Ceea ce suntem contribuie mai mult la fericirea noastra decat ceea ce avem." Schopenhauer
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 16
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

saru`mana. Cascada cailor este in Parcul Rodnei nu? Am cautat pesteri dar cele mai multe sunt dificile. In plus ma uit pe harta si observ ca pesterile astea nu sunt cu iesire la vreun drum national ci sunt prin paduri...te chinui un pic sa ajungi la ele. Ori mie mi-e teama sa nu ma ratacesc cautandu-le sau sa nu ma doboare efortul fizic. http://tt.lilypie.com/EIqJp2.png
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

cascada e in varful telescaunului pe care il iei din statiunea Borsa. daca vrei sa te cazezi la Borsa, sa stii ca e mult d emers spre celelalte obiective, Sapanta, Barsana, Sighet, sunt vreo 50-80 km. si ai grija, drumurile sunt extrem de proaste, mai ales in zona Borsa - Moisei - Barsana. ai grija ca sunt doua drumuri, daca ai o harta poti vedea. unul pe sus, pe la granita, altul pe jos. ca sa vezi lucruri mai interesante, ia-o pe drumul de jos, pe la Barsana.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

am notat. traseul in mare este asa: prima zi Pasul tihutei; cazare vatra Dornei; a2-a zi: lac colibita; comunele: Livezi, Orheiu Bistritei, budacu de sus; Bistrita; muntele de sare; casa memoriala rebreanu si Cosbuc; Z 3 - cetate Rodna; valea vinului; cascada cailor; mocanita; cazare sighet z4- sighet; sapanta; cazare sighet (vrem sa vedem de 2 ori memorialul durerii caci am inteles ca sunt multe de vazut) z 5- ... z 6 sau 7 - intoarcere prin cluj, tg mures; stii cumva daca trec in ucraina am ce sa vad? sa ne plimbam de-alungul granitei daca e ceva spectaculos pe acolo. http://tt.lilypie.com/EIqJp2.png
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Daca vrei sa mergeti cu mocanita , iti trebuie o zi intreaga daca alegeti traseul lung ( e vorba de vreo 35 de km dus facuti cu viteza melcului ;trenul pleaca in jur de 8-8.30 si ajunge la destinatie- statia Faina pe la 12-12.30; sta in jur de o ora sau o ora juma si apoi se intoarce in Viseu in jur de 17) sau mai putin daca alegeti traseul scurt, nu mai tin minte cum se numeste statia, dar tot iti ia cateva ore. La Cascada Cailor , aveti grija ca telescaunul merge numai pana la 17 dupa-amiaza, daca depasiti aceasta ora trebuie sa coborati in Borsa pe jos. La memorialul durerii nu prea are sens sa mergeti de 2 ori.E drept ca e mult de citit pe acolo, dureaza cateva ore ca sa-l vezi pe indelete. Fac si proiectii de filme despre comunism, e foarte interesant totul. Pentru cazare va recomand cu caldura pensiunea Popasul din Deal de la Ocna Sugatag. La intoarcere s-o luati neaparat prin Ocna Sugatag-Cavnic-Dej-Cluj, drumul este absolut superb si este si foarte bun Delia "Ceea ce suntem contribuie mai mult la fericirea noastra decat ceea ce avem." Schopenhauer
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

ia uitati la ce lucrez eu de 2 zile. Cred ca le-am aglomerat si nu o sa am timp de toate; Z1- drumul de la buzau la vatra dornei; cazare vatra dornei Z2- lacul colibita; comuna Livezi (muzeu sasesc); Bistrita -(cetate, sugalete, 2 biserici, sinagoga); Orheiu Bistritei (ruine castru roman); Budacu de sus (rapa mare si rapa neagra); cazare ???? Z3- Domnesti (rapa cu papusi), Saratel (munte de sare); Galatii bistritei (biserica Herina); Liviu rebreanu; Rodna (cetate); Valea Vinului (pestera Baia lui Schneider); cazare ???? Z3- Cosbuc; Sacel (rezervatie naturala Izvorul Albastru); Cascada Cailor; Repedea (valea repedea); Costiui (lac sarat); Sighet Z4 - Sighet; Sapanta Z5- Barsana (manastire) Cavnic (creasta cocosului); Baia sprie (lacul albastru); Chiuzbaia (rezervatie fosiliera); Baia mare Z6- Firiza (lac acumulare); Baiut (pestera cu oase); Dej...acasa; De cazare se ocupa sotul; pe mine ma intereseaza rezervatiile naturale, pesteri, cascade, rape, padure, munte iar pe sot il atrage istoria, muzeele de istorie si etnografie, memorialul durerii ... E prea aglomerat nu? Eu totusi nu stiu cat dureaza sa vezi o pestera, sa ajungi la cascada etc si de aceea nu pot sa stabilesc un itinerariu exact; Dar in mare va place? http://tt.lilypie.com/EIqJp2.png
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...