Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Nasterea la Medlife (16)


Recommended Posts

Vreuna dintre voi s-a confruntat cu incompatibilitate de risc sanguin? Am tot citi pe net si am vazut ca principalul efect este acela de icter prelungit. Oare dac se intampla asta trebuie sa stea bb mai mult in maternitate? Aveti idee? Am omis sa va spun ca de ceva vreme am pulsul marit (114-116). Ieri, la control, il aveam 120 si tensiunea 110/16. Asa ca duminica m-am programat la un cardiolog sa vad ce se intampla. Sper sa nu fie nimic grav.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 198
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Buna fetelor Eu sunt la doctorul Dragos Albu si totul a decurs ok pana acum. Sunt in 33 saptamani iar DPN-ul este 24 august. Eu nu m-am hotarat daca optez pentru cezariana sau nastere naturala iar doctorul mi-a spus ca mai am timp sa ma gandesc. Voi ce pare aveti?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

vera, Si eu sunt la dr. Albu Dragos dar abia 12 saptamani deci sunt in urma tare fata de tine. Eu personal iti recomand nasterea naturala daca nu exista probleme care sa indice necesitatea de cezariana. Voi fi cu ochii pe tine daca avem acelasi medic ca sa vad cum va merge treaba pana la capat. Mergi de la inceputul sarcinii la dansul? Liana [gravi] 11+
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cami, si eu am incompatibilitate de grup sanguin cu sotul meu. Am facut testare prin sapt 23, si a iesit ca anticorpii sunt absenti, deci nu am facut dozare. O sa mai repet o data. La fel mi s-a spus si mie, ca singurul risc e ca bebele sa faca un icter mai pronuntat la nastere. Dar acum, nu stiu daca "mai pronuntat" inseamna mai puternic sau mai lung ca durata....nu m-am gandit la asta. Eventual o sa intreb si eu doctorul, sa vad ce zice. Dar cate trebuie sa fie pulsul in mod normal? Mie imi ia mereu tensiunea, care e 120 cu 7, cam mereu. Si atat. Mie mi se pare ca ai o tensiune normala...nu stiu exact cum e cu pulsul... Vera, nu prea inteleg, cum ai 33 sapt si DPN pe 24 aug? Eu am acum 29 de sapt si DPN pe 17 aug...ceva nu e ok...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Salut Liliana. Merg la doctorul Albu cam de pe la inceputul sarcinii. Am apreciat foarte mult cand abia luata in evidenta dansului si-a facut loc intre programari sa imi faca ecografie (depaseam termenul). Tu iei dupfaston?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Alina, se pare ca eu sunt urmatoarea pe 25 iunie la dr. Dragos Albu, adica peste exact trei saptamani. Deja mor de nerabdare.... Cami, si eu mi-am facut testele de incompatibilitate grupa. La ambele au iesit anticorpi absenti, deci rezultat ok. Din cate am inteles icterul este prelungit ca si durata, nu ca intensitate, undeva spre cateva saptamani, fata de cateva zile. In ceea ce priveste nasterea prematura mie mi-a dat in saptamana 31 Utrogestan, cred ca special pentru a nu naste cumva prematur (de fapt mi-a si spus sa iau pentru a depasi perioada asta) pentru ca ultima data cand am fost la control la 34 de saptamani mi-a zis sa nu mai iau. Am o prietena care a nascut la 33 saptamani jumate la Polizu acum doua luni si au tinut-o in spital doar 5 zile. Pe fetita au tinut-o la incubator, dar din cate am inteles nu i-au facut vre-un tratament special. Deci e posibil sa nu fie nevoie la toti copiii, tocmai de aceea mi-a zis ca primesc dupa 34 de saptamani. Se pare ca si la Medlife sunt medici care spun 34 saptamani, altii 36. Nu stiu ce sa zic... Vera si Liana o sa va tin la curent daca am noutati despre dr. Albu. Dintre fetele care au nascut....daca am fixat data nasterii cand pot semna contractul cu ei?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Vera, Mi-a fot prescris Duphaston dar progesteronul mi-a iesit usor mai mare decat limita superioara asa ca de capul meu am renuntat mai cu seama ca nu am nicio problema deosebita. Am gandit ca daca organismul meu secrete suficient, nu are rost sa iau aiurea. Deci nu am fost o fata cuminte [:D]. Melania, Iti multumesc pentru ca ne tii la curent. [flo] Liana [gravi] 12+
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetele, care ati nascut, la cat timp dupa ce v-a programat medicul la operatie ati fost sunate de Medlife pt datele finale? Eu am fost programata pt 17 iunie, ieri de catre medic si nu am fost sunata, desi doctora spunea ca ar fi trebuit sa ma sune ieri. Azi am sunat la Medlife si mi-au spus sa astept ca suna ei! [gravired]37+ [baietel]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...