Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Nasterea la Medlife (16)


Recommended Posts

Mi-am luat si eu rezultatul de la testul de incompatibilitate de grup sanguin. Au iesit anticorpi absenti, deci ok. Acum nu stiu daca va trebui sa mai repet testul pana nasc sau nu. Am fost duminica la cardiologie, nu am nimic modificat la inima. Pulsul am reusit ieri sa-l tin sub 100, deci e o performanta. Mi-a spus ca poate fi ridicat de la stres, agitatie si ca oricum in sarcina are valori ceva mai mari decat normal. Saptamana viitoare fac si restul analizelor, apoi am sa-l sun pe profesor sa i le citesc si sa stabilesc data ecografiei morfologice de trim III. Voi stati la soare, e voie? Ce stiti despre subiectul acesta? Oana, ce face bebe? Cum te descurci? Tu esti bine? Operatia e cusuta cu fire absorbabile, nu? La cat timp dupa ce nasti trebuie sa mergi la control? Ai recoltat celule stem? Dupa cum vezi am o sumedenie de intrebari, dar ma limitez, stiind ca nu ai timp de stat la calculator.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 198
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Buna dimineata! Dragelor, cu sunatul inainte de nastere,.ce sa zic. Eu am tinut legatura cu Iuliana Surlea, dar sunt si alte doamne care lucreaza la PR administrativ sau cam asa ceva acolo si tot pe ele le sunati pt orice problema. Cineva de la receptia medlife va suna ca sa va zica la ce ora sa veniti inainte de operatie cu 2-3 zile inainte. Eu nasteam luni, m-au sunat vieri, insa Iuliana asta m-a sunat duminica sa vada cum sunt si mi-a mai explicat ea cum va decurge totul. Desi aveam in pachet celule stem am renuntat la ele. Operatia nu este facuta numai cu fire absorbabile, va fi un fir lung si se scoate dupa 5-7 zile (asa proc dr meu). De stat la soare, nu stiu ce sa zic, pe mine ma cam deranjeaza si mai ales ca sunt si lohiile alea..nu prea e de stat la soare. Se merge la control la 6 saptamani cand se recolteaza papanicolau si se face consult pe masa. Va pup si mai intrebati ca mai ma uit si raspund.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

pai asta este cu totul altceva. Eu banuiam ca tu ai ales deja pachetul. Deci atunci, alegi pachetul si vb cu medicul tau si ell face programarea cand considera el de cuviinta. Cu anestezistii vb cu o luna inainte, eu am vb cu 2 saptamani inainte cand mai faci si niste analize, hemoleucograma si coagulograma. Dupa ce ai toate astea facute, te suna inainte cu 2-3 zile sa zica la ce ora sa te prezinti la spital pt nastere. Dar toate astea le va spune medicul vostru si eventual va trimite la cele care asa cum am spus se ocupa de pachetele de nastere. De semnat, se semneaza fisa cu controlul preanestezic si in dimineata operatiei iti dau cateva foi pe care le semnezi ..cum ca esti de acord ca daca se intampla ceva , ii lasi sa iti faca tratamente,sau ca nu au voie copii sub 14 ani in clinica..chestii din astea. Nu le-am citit cu atentie ca eram deja in travaliu si numai de asta nu mai aveam eu putere. Alte intrebari?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna Oana, Eu tot cu Iulia Surlea am vb, la inceput, cand mi-a aratat maternitatea si mi- apovestit cum va decurge totul. Numai ca atunci era mult prea devreme, tocmai ce imi facuse profesorul amniocenteza, deci mi se parea ca mai e fff mult timp pana voi ajunge in momentul nasterii. Ceea ce ma streseaza acum este senzatia pe care o am ca nu o sa rezist pana pe 30 august la cezariana (DPN = 4 sept) si ca va fi undeva in jur de 20. La tine cum a fost? La 40 de saptamani? Iarasi nu stiu daca sunt in stare sa-mi faca numai epidurala si sa aud/ vad totul. Mi-e teama cum ma voi mobiliza dupa cezariana, etc... Cum iti spuneam...paranoica si cu multa teama...nu am fost niciodata internata nici macar cateva ore!!!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cami, stai linistita si bucura-te de sarcina cat a mai ramas din ea [:)]. Nu te gandi ca vei naste inainte de termen, va fi bine, o sa vezi. Pe mine m-a programat fix la 39 de saptamani ( am nascut cu Mirela Popa ). Deci eram programata luni la 12 dar puiuta mea nu a mai avut rabdare si mi s-a rupt apa duminica noaptea la 2 cu 10 ore inainte de programare.[:D] Asa ca dr. a venit imediat ce a chemat-o medicul de garda care m-a controlat si la 4 dimineata eram deja la terapie intensiva. Totul a fost minunat de rapid si de frumos, n-am mai avut timp de grija si stresul de dinainte de operatie pentru ca am fost luata pe nepregatite...efectiv nu stiu cand am nascut si m-am trezit cu printesa la pupat.[olala] Nu am simtit nici anestezia, toate asistentele roiau in jurul meu fiind noapte si ele libere. Pe mine nu m-au dezbracat complet la anestezie, am avut o camasa despicata in spate si ele imi spuneau exact ce o sa-mi faca. Cand m-am dumirit, anestezia era gata si m-au dus apoi pe masa de operatie unde s-au apucat de treaba. M-a operat Mirela Popa si medicul care era de garda atunci. La capul meu stateau 2 asistente care ma tineau de vorba si-mi spuneau ce se intampla. Si mai era si sotul care filma totul de la geam ...i-au oferit un loc bun unde sa poata filma foarte, foarte bine. Dupa operatie te intreaba daca vrei sa dormi sau sa ramai treaza. Dar atunci este partea mai plictisitoare si eu am preferat sa motai. Apoi la terapie iarasi au grija de tine foarte bine, nici nu apuci sa oftezi si o asistenta apare la patul tau. Ti se administreaza calmante pe cateter si durerea este oarecum tinuta in frau. Cel mai greu este momentul in care trebuie sa te dai jos din pat, este intradevar foarte dureros dar nu imposibil, adica te mobilizezi pentru bebe caci apoi abia poti merge la rezerva si de atunci urmeaza partea cea mai frumoasa. Nastere usoara tuturor mamicilor care urmeaza la rand. Sunteti pe maini bune, mergeti cu incredere.[flo] Eu imi aduc aminte cu multa nostalgie de zilele petrecute acolo, au fost speciale, merita fiecare banut sa stiti.[:)] mami de 2 minuni, Razvan (11.01.2002) si Rebecca (25.02.2008).
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Clau, Multumesc mult pt incurajari, sper ca totul sa fie bine pana la capat. Totul pare atat de usor si de firesc cand povestiti voi, cele care ati avut aceasta experienta! Eu stiu ca ma panichez f usor atunci cand e vorba de sanatate, dar cu incurajarile voastre sigur mi-e mult mai bine. Inca o data, multumesc!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui e_cami
Clau, Multumesc mult pt incurajari, sper ca totul sa fie bine pana la capat. Totul pare atat de usor si de firesc cand povestiti voi, cele care ati avut aceasta experienta! Eu stiu ca ma panichez f usor atunci cand e vorba de sanatate, dar cu incurajarile voastre sigur mi-e mult mai bine. Inca o data, multumesc!
Cami, eu o sa te am pe tine ca reper ca parca am fi siameze [:D]. Nici eu n-am fost in viata mea intr-un spital, nici macar pentru un ghips, asa ca temerile sunt intr-un fel intemeiate. Tu nasti oricum inaintea mea, asa ca astept sa ne povestesti. Pana atunci, mergem cu vorba mea: ZOE FII BARBATA! _______________________ 2 in 1 cu bebe [baietel] (20+)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Bubante, Cand ai DPN? Parca ai undeva in jur de 20- 21 saptamani? Oricum mai sunt pe-aici fete care vor naste si inaintea mea, chiar luna aceasta (melania cred), asa ca vom mai avea detalii pana o sa nasc eu, dar sa stii ca emotii am din belsug. Eu o sa mai merg la mofofetala de trim III intre 2-14 iulie, inca nu am stabilit data fixa, dar te tin la curent. Tu ai cumparat ceva pt bb?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...