Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Epilepsie (2)


Recommended Posts

Ioana,draga mea ,acum am citit mesajul tau,imi pare rau de ce vi sa intampla,sunt alaturi de tine,[pup],stiu ce inseamna ca nici noi nu traversam o perioada prea buna,hai sa fim puternice si alaturi de puiutii nostri. Va doresc din suflet sanatate,sa nu mai faca Alex crize,Domnul sa fie cu voi!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 219
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Daca ati stii cat de bine imi fac astfel de vorbe,am o intrebare de fapt mai mult o curiozitate,Alex ia in prezent keppra 1000mg,topamax 100mg,convulex 16ml si sabril ,am ajuns la 1500mg,nu vi se pare ca sunt multe?Atat de multe medicamente le dati si voi copilasilor vostri?Mie mi se pare ca ia prea multe si nu vad nici un efect favorabil,tinand cont prin ce am trecut astazi de dimineata.[q]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ioana,dupa parerea mea,sigur neavizata,sunt multe,ar trebui sa vorbesti cu medicul de ce este nevoie sa le pastrezi pe cele care n-au avut vreo eficienta,la introducerea unui medicament nou se face o schema de scoatere a celui/celor vechi. Am citit mai demult despre un caz,copil caruia ii erau administrate ,,n" anticonvulsionante si facea crize nenumarate ,medicul a decis sa le scoata pe toate si crizele s-au rarit semnificativ.Oare la ce dr. mergi cu Alex? Incearca sa-ti pastrezi calmul si vorbeste cu medicul,sigur substantele astea nu fac echipa buna,se bat cap in cap si induc crize de tot felul.In Franta ,de exemplu,nu se asociau mai mult de doua medicamente si asta in cazurile grave. Ma gandesc la voi tot timpul,va imbratisez si sper sa se opreasca crizele cat mai curand![pup]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ioana, sunt alaturi de tine si imi pare nespus de rau ca Alex nu e bine. Fir-ar sa fie! Si dr de aici introduce mai mult de 2 anticonvulsivante. In prima faza incearca monoterapie, dupa care adauga. De cele mai multe ori cand se incearca scoaterea unui medicam. vechi, reapar crizele, si de frica, tentatia este sa-l pui la loc, sa fie totul macar cum era inainte, nu mai rau. Din ce stiu de aici, Keppra si Topamax, fac cam acelasi lucru, si e de preferat sa nu fie administrate in acelasi timp. Adica ori unul ori altul. Cand Andrei a fost pe Sabrilex, doar asta-i dadea si oricum efectele adverse au fost groaznice. A si facut treaba dar ne-a si dat peste cap cu ochisorii asa incat, de atunci, poarta ochelari. Si noi i-am dat Sabrilex cred ca maxim 1 luna, nu mai mult. Incearca sa iei legatura cu medicul la care sunteti in evidenta, bineinteles daca este cooperant, explica-i situatia si poate schimba ceva. Ma gandesc la tine si va tzin pumnii sa fie bine Alex. Multa sanatate si tie putere, mami![pup]
Fluturas iubit, sa nu uiti niciodata, ca mami este intotdeauna cu un pas in urma ta. Trebuie doar sa intorci privirea si sa intinzi manutza si mami te va ajuta in orice clipa!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cata, din afara, Robi pare un copil sanatos. Nu e de condamnat vecina ca e in lumea ei. Eu o inteleg perfect. Si eu am momente, multe as spune, in care simt nevoia sa-l izolez pe A de ceilalti, sa nu il judece nimeni, sa nu-i fie nimanui mila de noi, etc. E de apreciat ca a reusit sa-si tina durerea in frau, asa incat, nimeni sa nu stie drama prin care trece ea. Mai rar oameni care nu-i ofera pe tava necazurile. Stim toate ce e in sufletul ei. Eu una o inteleg perfect.
Fluturas iubit, sa nu uiti niciodata, ca mami este intotdeauna cu un pas in urma ta. Trebuie doar sa intorci privirea si sa intinzi manutza si mami te va ajuta in orice clipa!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

aveti dreptate fetelor, acum incep si eu sa o inteleg, dar i-ar prinde bine si ei sa vorbeasca cu mine, sa stie ca nu e singura si daca-i mai arat si forumul sigur o sa fie incantata, ca e tanara deci sigur are net acasa si ar putea intra.o sa incerc sa o corup [:)] nu insistent sa nu creada ca ma bag in viata ei.cel mai bine e sa-i povestesc eu prima de bolile lui robi si-asa isi va da si ea drumul ioana imi pare atat de rau [q] sper sa-si revina mititelul, de nr de medicamente nu stiu ce sa-ti spun, robi avea un timp de lua si 5-6, unele erau in scadere, altele la doza maxima si tot nu au functionat.acum ia doar topamax si dieta cetogena. intreaba si tu pe medicul tau si da-i mititelului musai si un hepatoprotector, eu ii dadeam lui robi silimarina praf si e chiar gustoasa [:)] nu stiu ce sa-ti mai spun sa te incurajez, stiu cat e de greu, nici noi nu suntem mai tari ca tine dar ne tinem una pe alta [grup] [url="http://community.webshots.com/album/577544719VniiSQ?start=0"]POZE ROBI[/url] [url="http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=150984&whichpage=1"]BAZAR COPILASHI&ROBI[/url] Catalina [m-a] sotie de Teo si mami de Robi [patut]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

neata! azi dau eu cafeaua...cu coffeeta. ioana cum mai e alex? a mai facut ceva azi-noapte? sper ca nu... pup fetelor o zi frumoasa [pup] [url="http://community.webshots.com/album/577544719VniiSQ?start=0"]POZE ROBI[/url] [url="http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=150984&whichpage=1"]BAZAR COPILASHI&ROBI[/url] Catalina [m-a] sotie de Teo si mami de Robi [patut]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimineata, Foarte buna cafeaua de la tine Catalina!! Asta este a doua pe ziua de azi [:D][:D].Mai devreme am baut singura cafeaua. Ieri am fost la bunici asa ca v-am simtit lipsa. Ma rog ptr Ioana si Alex, sa dea DD sa nu mai faca crize. Astazi sta si nepotelul meu de 11 ani la mine asa ca sunt un pic mai libera.Stefanut se joaca cu el, cel putin este atent la jocurile pe care i le arata chiar daca nu tot timpul.Asta noapte a dormit foarte bine, nu s-a trezit deloc.Asta se intampla foarte rar la noi.Cred ca din cauza asta am visat si eu toata noaptea, am avut timp ptr ca am dormit si eu in sfarsit. La noi este soare si frumos.Mi-am propus sa iesim la plimbare.Stefanut este foarte palid de atata stat inm casa. Va doresc o zi frumoasa si voua!! [pup][pup][pup]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

stefanutz ce bine ca esti mai libera...[:D] mergi des cu stefan afara ca e asa de bine pt ei, eu aveam intr-un timp concepte si idei proaste ca sa-l tin pe robi in casa, bine ca m-a desteptatit sotul si mi-a zis sa fiu mai calma, sa gandesc pozitiv [mai] adica ce eu gandeam negativ? [:D] acum merg toata ziua cu robi pe afara, tocmai am venit de la piata, am luat vinete si ardei ma duc sa le coc, robi le-a "asezat" in tava o zi frumoasa cu mult soare si la noi la bicaz deci e super de stat afara [pup] [url="http://community.webshots.com/album/577544719VniiSQ?start=0"]POZE ROBI[/url] [url="http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=150984&whichpage=1"]BAZAR COPILASHI&ROBI[/url] Catalina [m-a] sotie de Teo si mami de Robi [patut]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...