Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Recommended Posts

Eli eu te astept cu drag in Port Sudan la o cafea ca tot am inteles ca-ti place... Toate inceputurile sunt grele dar o sa te obisnuiesti si cu oamenii ,si cu locurile,si cu caldura si cu soarecii de sub pat,eu tin minte ca am prins vre-o 10 unde am stat si seara ii scoteam la plimbare cu masina si ii lasam la malul marii,nu ma lasa inima sa-i omor. Eu am ajuns in Sudan in 2006 la 24 de ani dupa cateva luni petrecute in India,deci eram mai mica decat tine,fara experienta si pana la urma m-am adaptat foarte bine fara nici un fel de probleme. Stiu sentimentul sa-ti fie greu la inceput dar timpul le rezolva pe toate si o sa te adaptezi si tu cat de curand. Nu te astepta la schimbari radicale in Sudan,sudanezii in general sunt oameni mai lenti iar aici totul se face de 10 ori mai incet si mai greu decat in alta tara....crede-ma ca stiu ce spun!!! Cat despre mustarul dijon....te rog...deci sa ai grija mare la termenul de expirare...eu cred ca ai vazut parmezamul din Afra...ca eu l-am vazut si mi-am schimbat idea de al cumpara... Sper sa ne conversam si pe mess daca ai timp si iti urez toate cele bune!!!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 43
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Fara nici o rautate, dar pana acum parca tu plecai in misiune umanitara si acum zici ca nu ai servici. Pana acum erai singura, acum esti cu prietenul manager de ONG. Bref, pe mine nu ma intereseaza, e viata ta,dar asa din respect pt. lumea care te citeste sau poate ca am inteles eu gresit Acum, indiferent de ce esti acolo, asteapta-te sa fie greu, greu de tot. Eu aici am noroc, desi e o tara scumpa si saraca raaau de tot, este cea mai stabila si securitara tara din Africa. Situatia mea aici e total diferita de cum esti tu acolo. Un prim lucru pe care al trebui sa-l faceti tu si prietenul tau, este sa va informati cine si cum va evacueaza in cazul in care situatia degenereaza. Unde e locul unde va adunati, ce trebuie sa luati cu voi,etc. Apoi trebuie sa te obisnuiesti sa ai in permanenta un stock de supravietuire in casa. adica apa si de mancaare, conserve, pt. minim 6 zile. Asa cum zicea Ankita, ai grija la termenul de garantie al produselor, iar daca obisnuiesti sa folosesti un produs, cumpara mereu 2-3 in plus, caci nu intotdeauna gasesti. Despre "de ce cei bogati nu dau celor saraci", e utopic. Ablii, rasa alba trebuie sa dea, nu ei intre ei. Ai grija in oras cu datul banilor la copii. Ai dat o data, va trebui sa dai mereu, cu riscul sa fii busculata de ce nu mai dai. Stiu despre ce vorbesc, repet ca sa nu crezi ca aberez. Sespre vietatile din casa, eu nu am soareci ci am furnici cand nu am grija cum stochez alimentele sau cad firmituri pe jos la masa si nu am curatat imediat, soparle, care sunt bine venite la mancat tantari daca mai gasesc. Si mai sunt un fel de animale care se formeaza in faina sau produsele pe baza de faina. Nu stiu cum le zice, dar daca simt mirosul penetreaza prin punga, cartont, tot. Deci toate alimentele se stocheaza in cutii din plastic. Zaharul, faina, biscuitii, se stocheaza in frigider Cam atat pt. azi! Daca ai sa te intalnesti cu Ankita, banuiesc ca te va pune ea in tema cu ce ar trebui sa stii acolo.[:D] Eu aici mai am 3 saptamani dupa care plecam o luna in vacanta la Paris ca sa ne incarcam bateriile pt. urmatoarele 12 luni la Djibouti! Stau intr-o casa pazita de vreo 3 gardieni, sotul meu fiind militar. Stam in curte cu un avocat local, el fiind proprietarul casei, iar vizavii de casa noastra e un post de politie[:D]. Mai sigur de atat cred ca nu se poate! Scoala baiatului cel mare se gaseste la 200m de casa, scoala privata. Nu pot spune ca ne-am obisnuit, doar asteptam sa treaca timpul si profitam de faptul ca suntem mai mult timp in familie de cat daca am fii in alta parte.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Viata grea in Africa...eu una ii urez succes din toata inima,problema e ca sa-ti gasesti de munci pe aici e f greu...limba e nr 1 ca problema,nr 2 hmmmmmmm ei nu prea sunt de acord sa ofere locurile de munca albilor...si sa fii alb nu e mereu bine credeti-ma...mana intinsa la orice colt,sincer eu dau dar uneori mai ies din casa si fara portofel,si daca raman in masina si sotu merge dupa legume singur ca de ,e f dureros sa vezi cum creste pretu la rosii de la 2-3 dolari la 5 ca esti alb la piele,se face asa in jurul masinii o mare de oameni cu mana intinsa...cea mai buna solutie ignora si scapi ieftin ca daca dai, se duce vestea si mai apar 3-4-5 de dupa colt sa le dai si lor. Cat despre alimente si alte deliciuni mai greu desi sincer eu ma frustrez la culme ca sunt exact la port si ar trebui sa existe o multime de chestii super pe aici...din pacate cu greu gasesc ceea ce vreau...si stau cu ochii tristi si goi in magazin in cautarea unei pungi de mazare congelata care nu mai vine de 1 luna...e inca pe vapor...cu sufletul trist ca nu gasesc paine feliata desi in capitala e la dispozitia oricui...si as putea continua....ca sa nu zic de medicamente,ca cel mai indicat e sa nu te imbolnavesti...ca daca da...e grav...dar ne descurcam...ce nu ne omoara ne intareste. Deci eu de aici am facut o boala sa am ce-mi trebuie in casa,sa fac stocu' cand merg in Romania sincer ma uit cu ochii mari pe la ce e in rafturi ca uite e si aia si aia si aia...adica cornul abundentei...Chiriile aici sunt super mari,o casa decenta sare peste o mie de dolari si tre' sa platesti apa separat care te mai duce la cateva sute pe luna...legume fructe sunt sezoniere,gasesti importate dar au gust de statut in container pe vapor...ca sa nu zic de pret... Eu una nu ma plang...am luat totul ca pe o experienta si am invatat ca sunt altii care o duc mai rau ca mine si sa fiu recunoscatoare cu ceea ce am si cat am. Asa cum e Africa cand plec de aici mereu sunt cu gandul sa ma intorc..poate ca aici am trait primii ani ai casniciei impreuna cu sotul,aici am facut haz de necaz cand nu aveam curent si stateam la lumanare,cand se termina apa si eram plina de clabuci de la sapun,cand alergam dupa soricei si soparlitze prin casa si tot asa...sunt amintiri eu le pun in categoria celor frumoase...si sper sa le povestesc nepotilor mei cum bunica-sa a vazut Africa.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Salut Delphin, Am specificat intr-o postare ca plec cu cineva care a facut mai multe misiuni de urgenta. Nu am specificat statutul lui, insa m-am gandit ca se subintelege ca nu e doar un amic. Daca era doar amic, nu ma bazam ca nu sunt singura nu ?.. [:D] Inainte sa plec aveam o promisiune de job, nu semnasem cu ei, insa eram in tratative. Intre timp ei au gasit pe altcineva, in final nu este grav, era un post la un ONG religios, cu rugaciuni incluse in programul de lucru, cred in Dumnezeu, insa nu prea ma vedeam la rugaciune de 2 ori pe zi. Cand am hotarat sa vin nu m-am gandit ca o sa vin sa stau in casa, ceea ce nu se va intampla, pentru ca posturi sunt, e o problema de timp si de networking pana o sa am un job. Insa cand am decis sa vin, nu am luat in calcul fara un loc de munca. Acum, sincer, ma frustreaza putin faptul ca nu am gasit inca, insa o pauza nu strica, mai ales ca am muncit enorm in ultimul timp. Decorarea casei, realizez, este o munca in sine :) cand o sa fie gata, poate bag niste poze. Merci pentru sfaturi. Incerc sa tin cat mai multe din alimente in frigider. Nu prea las in dulapuri decat pachetele sigilate si astea doar in cutii de plastic. Sunt atenta la termenele de expirare, si produse de genul oua si carne nu am prea luat. Asta e unul dintre lucrurile dificile, mereu spalat, apa doar de la filtru pentru gatit.. ma rog o usoara paranoia cand vine vorba de alimente si mai ales apa. Am prins sobolanul, cu tampenia de capcana cu lipici . si bineinteles ca mi s-a facut mila, asa ca .. cu chiu cu vai l-am scos din lipici si i-am dat drumul afara .. cat mai departe. Nu stiu ce solutie ar fi mai optima, pentru ca nici nu vreau sa il vad ca se chinuie. Poate o sa imi iau o pisica :) la Bucuresti aveam 3. Nu am vazut furnici, o musca doua si doar un tantar. Insa am facut cunostinta cu o frantuzoaica care tocmai m-a anuntat ca a facut malaria. Ea e venita doar de o luna. O forma usoara, a prins-o din start. Medicamente tari si repaos. Cred ca am dezvoltat un blocaj. Nu reusesc sa ies din casa singura sa descopar. Ma gandeam ca anul trecut am fost in Tbilisi o saptamana si am reusit sa ies, sa merg singura la birou. M-am pierdut in drum dar am sunat si au venit sa ma culeaga de pe drum :) Aici insa .. pentru moment, nici nu as sti sa spun unde sunt. Sper sa treaca, o sa studiez harta cartierului si o sa imi fac curaj .. insa trebuie sa mai treaca timp cred. Niciodata nu dau bani la cersetori, niciodata. Nici in Bucuresti. Nu stii unde ajung banii. Asa ca nici aici nu o sa fac asta. Mancare, jucarii .. da. Cat despre albii care trebuie sa dea bani. Eu zic ca o fac, nu destul, nu cat ar trebui. Insa nu este niciodata solutia pentru o natie sa fie ajutata doar din exterior. Nu pot acum sa intru in polemici, pentru ca nu am ajuns sa cunosc bine tara. Insa ce am sesizat este ca ei sunt putin fatalisti. Inch Allah .. cum o fi sa fie. Aveam o colega care isi pusese la status pe mess. Asteapta si nadajduieste, tin minte ca am ramas surprinsa foarte negativ. Poti sa nadajduiesti, este bine sa speri mereu, insa nimic nu cade din cer. Ei nu se nasc intr.o tara care sa le ofere tot de la nastere,cum e Elvetia de exemplu (in general, insa sunt si cazuri individuale diferite) ei trebuie sa fie luptatori, sa se ridice, si am senzatia ca nu au aceasta educatie. In Romania am vazut educatia asta, nu peste tot, dar noi mai miscam... sa faci dintr-un nimic ceva frumos. Eu asa am fost crescuta, sa gasesc in orice un lucru bun, sa caut mai bine, sa fac bine, sa ma dezvolt mereu, sa inveti din greseli. O dupa amiaza faina.. Eli
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eli,sa ne mai scrii.Si poate reusesti sa pui si ceva poze. Bafta multa si aveti grija! _________________________ http://stirileprotv.ro/exclusiv/avem_viata_in_sange/avem-viata-in-sange-click-aici-daca-vrei-sa-devii-donator-de-celule-stem.html _______________________ Uitati-va la ziua de azi! /Cea de ieri e doar un vis./Iar cea de maine doar viziune;/Un AZI bine trait face/Din fiecare ieri un vis de fericire,/Din fiecare maine o viziune a sperantei!~~Kalidasa
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ok, Eli![flo] Sunt sigura ca vei gasi de munca, nevoie este, doar sa vrei! Si nu ma indoiesc ca esti motivata. Si pe mine m-a uimit mentalitatea locuitorilor de aici, dar cred ca tine de cultura si istoria lor, ca sa nu spun de religie. Nu vreau sa generalizez, dar sunt puturosi si nu vor sa munceasca. Asa cum zici, asteapta sa le cada din cer sau altii sa le dea fara ca ei sa depuna efort!Sunt si in africa oameni extrem de bogati, de ce ei nu fac nimic pt. semenii lor? Aceste intrebari mi le-am pus eu la inceput, apoi m-am obisnuit si 'je fais avec". Noroc ca exista internet aici. Pt. mine e fereastra mea de oxigen! Mai povesteste ce mai faci, ce ai mai descoperit. Mai schimbam idei. Ankita, ai perfecta dreptate cu preturile care cresc subit cand esti alb! Este lucrul care ma enerveaza cel mai mult. Mereu la magazin trebuie sa verific pretul de pe tiket cu cel de pe produsul cumparat.90% sigur e diferit. Si eu le cer diferenta mereu. Caci mereu e in plus, niciodata in minus. E bine pt. tine ca vezi lucrurile astfel, acolo e viata ta alaturi de sotul tau...sunt oameni care iubesc Africa, cu bune si cu rele. Din pacate nu e cazul meu. Simt un rasism adanc si nefondat la ei, in plus mereu se plang, niciodata nu cauta solutii! O zi racoroasa[:D]!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Da m-am racorit azi de nu am mai putut...ca nu am avut curent de dimineata...sunt si acum pe generator si s-a stricat si Ac-ul in sufragerie deci....ma distrez!!! Si aici e la fel...lenea e coana mare,in Djibouti imi zicea sotul ca aia mesteca niste frunze,pardon rumega ca si capritele niste frunze cu efect ca si al drogurilor,pe urma intra intr-o stare de amorteala si fericire totala... Eu am ajuns aici ptr ca eu si al meu sot nu putem sta separati,a mai aparut si Iada noastra,iar sotul e lesinat dupa ea,a vrut fetita cu disperare,eu baiat,si a iesit cum visat el,adica fata,si sincer nu cred ca in casniciile in care unul dintre soti e undeva la mii de km departare...ceva se rupe pe drum oricat de mult te straduiesti tu sa mearga....si eu sunt adepta ca lipsa unuia dintre parinti se simte enorm in cresterea unui bebe mic,copil si mai tarziu adolescent!!! In rest ne descurcam....asa cu bine sau cu greu!!!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Asa e ankita, rumega Kat. Contine o substanta halucinogena. si se rumega in masa, iar acest trafic e controlat de presedinte..oamenii lui, iar banii se duc in trezoreria lui. Din acest motiv e calm aici. Nu le vine sa se razvrateasca intr-un fel sau altul, caci sunt fericiti cu frunzele lor. Presedintele de aici este a al doilea om cel mai bogat din Africa. si intentioneaza sa lase emirul dubaiului sa investeasca pe teritoriu. In zona Oboc, vor sa faca un pod pana in Dubai.Sa te tii nene. Si aici se intrerupe lumina des, si noi tot cu generator. Ce ma uimeste este ca nu folosesc la scara inalta energia solara. Abia acum incep si e extraordinar de scump. Importeaza energie din Etiopia. [alcool] Spre surprinderea mea, etiopia e o tara extrem de verde si cu oameni muncitori. Bine, au si ei clasa lor lenesa, dar pe total se vede ca sunt muncitori. http://www.djibouticentre.com/Gallery/intro/7957.html un site cu multe foto de djibouti. [flo]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Hello Hello, Asta cu curentul e ucigatoare. Eu seara sunt mereu cu lanterna dupa mine, mi.e teama sa nu ma prinda pe unde nu am acces repede la chibrit si lumanare. Ahh .. o chestie tare .. au oprit curentul intr-o noapte la 1. Abia venisem de la o iesire cu prieteni. Ne-am gandit ca e taiat la tot imobilul si ca o sa intre generatorul, insa nu, era doar la noi si la ceilalti mergea super. Am coborat, erau ok sigurantele, am mers la paznic care ne-a spus ca nu am platit, dar ca putem merge la centru sa platim. Eu intuiesm corect dinainte ca nu e platit, pentru ca am vazut cam cum lucreaza biroul lui, si chiar nu mi s-au parut top oamenii. Asa ca .. la 1 noaptea cu paznicul in masina am mers la centru si am platit. Insa nu platesti o factura emisa .. platesti pratic un stoc de curent, pana cand se termina. Am ajuns acasa, am bagat codul de pe chitanta .. si tadda .. curent. Halucinant .. nu merg lucrurile .. dar sa poti plati la 1 noaptea .. hmm special. In rest .. da .. inca o zi calduroasa. Ieri am luat un ceai rece pe balcon, si cred ca a fost primul moment in care mi.a placut intradevar si deplin sa fiu aici. Soarele apunea, se auzeau multe pasari, si pentru ca sunt langa aeroport am vazut un avion care ateriza .. prima oara cand nu m- deranjat deloc zgomotul pentru se vedea foarte interesant.. un tablou inedit din Africa. Prietenul a revenit azi din Darfur. Una dintre angajatele de acolo are o toxinfectie grava. Oamenii sunt cu moralul la pamant, nu au aer conditionat, curentul cade mereu, nu pot iesi foarte mult pentru ca sunt jafuri. Exista chiar un trainning special pentru ce trebuie sa faci daca esti oprit si vor s iti fure masina. Cum trebuie sa tii mainile sus, nu care cumva sa facu gestul reflex sa dai drumul la centura, asa ca el imi spunea ca ei glumeau ca trebuie sa isi miste fundul ca sa le dea de inteles ca au centura. Darfur e intradevar un dezastru. Sunt militari peste tot, daramaturi, acolo chiar nu gasesti mare lucru de mancare. Colac peste pupaza, au mai avut si un caz de abuz sexual asupra unui beneficiar. Un asistent social sudanez a fost acuzat.. ma rog marturii. Asta e un lucru de care nu se vorbeste aici. Abuz sexual. Dar exista din pacate, ca in multe din tarile din Africa. Nu stiu daca exista doar notiunea de avort. Acum realizez. Vorbeam cu soferul si ii povesteam de Romania in vremea comunismului. II spuneam ca avortul era interzis, am realizat dupa ca se cam inverzise .. stiu probabil .. se face .. dar nu se spune .. cred .. poate ma insel. O seara cat mai racoroasa va urez :) Eli
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

cou-cou eli! Nu e rea chestia cu lumina!Cel putin stii ca se rezolva repede. Aici nu e cazul. Aici cu factura si e scumpa rau de tot electricitatea aici.Apa e mai ieftina, dar la fel nu e baubila. O folosesc doar la spalat vase si fiert legume sau paste. Evita sa te "imprietenesti" prea tare cu soferul. Nu uita ca e de acolo, e tara lui. Subiectele astea sunt tare delicate. Tu vorbesti de avort intr-o tara musulmana??? Mare grija si evita astfel de subiecte! Mult curaj!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...