Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Maternitatea Giulesti / 2010


Recommended Posts

Vivela parca numele tau imi suna familiar de la un subiect mai vechi "Pierderea unei sarcini" cam asa ceva suna. Dl. dr. Tarpan este cumva si adeptul nasterii naturale dupa cezariana daca tot e asa sincer adeptul nasterii naturale? Multam de raspuns. Mami de [avion] (28.10.2008) si [gravi] [url="http://lbdf.lilypie.com/mmM0p2.png"]bb2[/url] 15+ [baietel]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 106
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

alinusca [flo], da, am fost si pe la "Pierderea..." (sa stii ca inca mai citesc subiectul [:)]). nu pot sa-ti raspund cu certitudine la intrebarea ta, insa din cate stiu eu si din cate am mai citit, a sfatuit si a dus impreuna cu pacientele sarcini la care alti medici au zis pas. deci e foarte posibil sa fie de acord cu nasterea naturala dupa cezariana. eu zic sa incerci o programare la el, sa ii spui din start problema si ce te intereseaza sa stii, ii explici antecedentele de sanatate si cel putin stii sigur cum stau lucrurile. daca vrei, iti pot da nr de la cabinetul unde merg eu (e 100 ron consultatia de sarcina + ecografie), iti poti face programare cam de pe o saptamana pe alta. cabinetul e in zona hotelului ibis (la gara de nord). uite, maine am programare, daca nu uit ii pun o intrebare de principiu si iti spun ce mi-a zis, ok? _________________________________________________ Mami de pui nazdravani, David (2/9/07)[sofer] & Damian (38+) [url="http://babystrology.com/tickers/baby-ticker-glass.swf?parent=Gabi&year=2010&month=6&day=12&babycount=1"][9cer][/url] Cand schimbati modul in care priviti lucrurile, lucrurile pe care le priviti se schimba
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Iti multumesc frumos! Da-mi si mie te rog telefonul de acolo. Eu merg la un medic care mi-a zis ca e de acord sa ma lase sa incerc natural, insa nu e de acord sa trec peste 40 de saptamani decat cu cateva zile, iar la sarcina trecuta tot faptul ca aveam peste 40 de saptamani a determinat-o pe doctora de atunci sa nu mai aiba rabdare cu mine. Asa ca mi-ar trebui un doctor - 2 de rezerva. Pentru o a doua opinie - chestie pe care nu am mai apucat sa o fac data trecuta. 38+ [olala] ce bine de tine! mai ai putin si ai scapat. sa fiti sanatosisi sa ai o nastere usoara si frumoasa! Mami de [avion] (28.10.2008) si [gravi] [url="http://lbdf.lilypie.com/mmM0p2.png"]bb2[/url] 16+ [baietel]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

alinusca, nr de tel este 021.313.04.24, suna dupa ora 16 pentru o programare (dr Tarpan are programari acolo doar martea, de la h 15 la h20 parca). eu zic ca o sa-ti placa [:)]. asista nasterile la Giulesti si in privat, la Regina Maria, cum iti e tie mai convenabil. si tot nu inteleg de ce doctorita ta a recurs la prima nastere la cezariana, inteleg ca depasisei termenul, dar sunt si alte metode de convingere a bebeului sa iasa, nu doar cezariana. si in cazul asta, cred ca era preferabil sa induca travaliul - chiar si medicamentos - mie cezariana mi se pare ceva mult prea brutal, daca nu sunt indicatii clare in acest sens. sarcina usoara in continuare [pup]. _________________________________________________ Mami de pui nazdravani, David (2/9/07)[sofer] & Damian (38+) [url="http://babystrology.com/tickers/baby-ticker-glass.swf?parent=Gabi&year=2010&month=6&day=12&babycount=1"][9cer][/url] Cand schimbati modul in care priviti lucrurile, lucrurile pe care le priviti se schimba
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
salutare am nascut, in sfarsit suntem acasa, totul e ok. o sa povestesc maine in detaliu ce a insemnat experienta mea (a doua) cu maternitatea giulesti. per ansamblu a fost ok, doctorului n-am ce sa-i reprosez. m-a stresat rau caldura insuportabila si aglomeratia, in rest - stiam la ce sa ma astept asa ca am stiut sa trec peste aspectele mai putin placute si sa-mi vad de bucuria mea [:)]. m-am internat luni - cand am si nascut - m-am externat joi la pranz...cu putin noroc, daca as fi nascut mai devreme cu 2-3 ore cred ca m-ar fi externat de miercuri (la noi fericitul eveniment s-a produs la ora 20,27). revin maine mai pe larg, daca vrea cineva in mod special anumite detalii, astept intrebarile. _________________________________________________ Mami de pui nazdravani, David (2/9/07)[sofer] & Damian(7/6/10)[9cer] Cand schimbati modul in care priviti lucrurile, lucrurile pe care le priviti se schimba
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

[quote]citat din mesajul lui Vivela
salutare am nascut, in sfarsit suntem acasa, totul e ok. o sa povestesc maine in detaliu ce a insemnat experienta mea (a doua) cu maternitatea giulesti. per ansamblu a fost ok, doctorului n-am ce sa-i reprosez. m-a stresat rau caldura insuportabila si aglomeratia, in rest - stiam la ce sa ma astept asa ca am stiut sa trec peste aspectele mai putin placute si sa-mi vad de bucuria mea [:)]. m-am internat luni - cand am si nascut - m-am externat joi la pranz...cu putin noroc, daca as fi nascut mai devreme cu 2-3 ore cred ca m-ar fi externat de miercuri (la noi fericitul eveniment s-a produs la ora 20,27). revin maine mai pe larg, daca vrea cineva in mod special anumite detalii, astept intrebarile. _________________________________________________ Vivela sa-ti traiasca bebelul ...si tie multa multa sanatate si putere. Te asteptam cu detalii despre orice :P
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

niki, multumesc, sarcina usoara in continuare[flo]. deci...[:)] m-am internat luni pentru provocarea travaliului, aveam 39 de saptamani si 2 zile dupa UM, stiam ca doctorul urma sa plece in concediu, m-a anuntat cu ceva timp inainte si mi-a lasat de ales intre a induce travaliul sau a ma lasa in grija altui medic. amm ales prima varianta, fiind oricum foarte aproape de termen. m-am tot straduit sa-l provoc in mod natural sa iasa de acolo, am incercat cam toate metodele naturale pe care le-am aflat, stat pe minge medicinala - de fapt a mea era dinaia pt copii, de sarit, presopunctura, homeopatie, fitoterapie (mai putin cea cu uleiul de ricin, ca stiu ce poate)... nimic. asa ca luni, cum stabilisem cu doctorul, m-am prezentat la giulesti cu bagajul si m-am internat. vorba vine cu bagajul - ca "grosul" l-am lasat la sot, eu mi-am luat din bagaj doar o sticla de 2 litri de apa (pe care am dat-o gata in travaliu, deci e importanta!), papucii, halatul si hartia igienica. eu imi luasem si o carte de citit, dar n-am prea avut stare sa citesc, desi durerile au inceput mult mai tarziu decat momentul internarii. la camera de internari mi-au facut o fisa - mi-au pus cateva intrebari, mi-au oprit adeverinta ca platesc asigurari de sanatate, m-au intrebat daca am la mine dosarul de analize, apoi mi-au dat ei o camasa de noapte, cam nasoala, dar nimeni nu are voie cu camasa proprie, oricum se face varza la nastere, ca se murdareste, deci nu va formalizati. m-au controlat la fofo [:I] sa fie rasa complet si m-au urcat la sala de travaliu, la et.2. in lift, o tanti care vroia sa ne bage pe gat o burtiera- "numai 15 lei, luati de aici, lasati ca-mi dati banii mai incolo". am refuzat politicos, convinsa fiind ca n-am la ce sa folosesc chestia aia...era insa primul semn cam ce inseamna viata in spitalul ala, bisnita de la primul pas... am intrat in sala de travaliu si m-am pus pe asteptat. a venit o asistenta, mi-a montat o branula si mi-a luat niste sange pt analize (cica e obligatoriu sa faca ei acolo analize, ca e considerata urgenta medicala). doctorul meu ma anuntase ca o sa vina si el dupa pranz. de garda era medicul ion ionut, ne-a facut la toate un control, eu aveam dilatatie 2 si un pic, contractii nedureroase...a incercat sa zgandare un pic colul (manevra nu e foarte placuta, insa se pare ca a avut succes, ca dupa asta au inceput contractiile de travaliu). la inceput contractiile erau cam neregulate, asa ca pe la ora 3 mi-au facut o injectie cu calciu, la indicatia medicului meu, pentru a ma ajuta un pic. si intr-adevar durerile s-au intensificat, la fel si contractiile...dar totul era rezonabil, ma puteam plimba, iesi din sala, eu ma apucasem sa cobor si sa urc scarile, se cam uitau ciudat vizitatorii la mine ca faceam ture. cand au inceput durerile mai serioase, m-am cocotzat pe mingea medicala (oh, ce inventie geniala, ce idee stralucita pe cei de la giulesti sa o aiba acolo, mie imi atenua f mult din dureri, chiar si simplul fapt ca stateam pe ea si ma batzaiam pe loc tot facea minuni. iar gandul ca asta il ajuta si pe bebe sa coboare ma facea sa insist si mai mult. folositi-o deci, cu incredere!). (revin) _________________________________________________ Mami de pui nazdravani, David (2/9/07)[sofer] & Damian(7/6/10)[9cer] Cand schimbati modul in care priviti lucrurile, lucrurile pe care le priviti se schimba
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

in sala de travaliu, asistentele erau foarte dragute, ne incurajau, n-am ce sa le reprosez (precizez ca nu le-am dat nimic, si n-am vazut pe nimeni sa le dea, deci faceau asta benevol, bravo lor). pe la 6 mi-au rupt apa, aveam dilatatie cam 5 deja. pe atunci durerile erau acceptabile, am refuzat peridurala, desi m-au intrebat daca vreau sau nu. doctorul meu venise, mi-a zis ca mai dureaza cam 3 ore, atunci mi s-a parut enorm. dar n-am avut timp sa ma plictisesc, cam la 2 minute aveam o contractie nasoala, dar intrasem intr-un fel de transa, si desi se zice ca timpul se dilata atunci cand suferi, in cazul asta (si asa a fost si la prima nastere), 2 ore mi s-a parut ca au trecut in 10 minute...la ora 20 mi-a mai facut doctorul un control, aveam dilatatie 7 jumate, a incercat sa dilate colul manual pana la maxim, dar nu a insistat foarte tare. mi-a zis ca intr-o ora nasc. iarasi mi s-a parut enorm. m-am pus in pat, simteam ca deja nu mai puteam contola echilibrul pe minge, dupa inca vreo 4-5 contractii simteam ca bebe vrea sa iasa, am anuntat - moasa si dr erau cam neincrezatori, insa m-au controlat rapid si asa era. m-am suit pe masa de nasteri si din 3 contractii a iesit puiul meu mic din gaoace care nici n-a mai asteptat sa iasa bine ca sa urle din toti plamanii. n-a fost nevoie sa ma preseze nimeni pe coaste, se pare ca m-am descurcat onorabil cu impingerile. era curatel, de parca il spalase cineva inainte, l-au luat, l-au curatat, verificat si mi l-au aratat, mi s-a parut asa frumos... dupa relaxarea de moment, a venit si partea mai putin placuta a cusutului, care mie imi daduse un stres maxim la nasterea anterioara. i-am zis medicului sa-mi faca inca o doxa de xilina pt ca simteam toate intepaturile, iar dupa a doua doza de anestezic incepuse sa fie mai rezonabil. dupa aceea m-au pus pe un pat cu rotile, m-au pus sa-mi masez uterul sa iasa tot ce era acolo - chestia asta dureaza cam 2 ore, iar masaju ar tb sa fie destul de apasat ca sa fie eficient. la prima nastere m-am masat mai superficial, dar am sangerat inca 5-6 saptamani apoi, acum m-am masat cu simt de raspundere si deja s-au cam dus lohiile, sangerez f putin. in cele 2 ore de masaj m-au scos cu patul afara din sala de nasteri (care e aceeasi cu cea de travaliu, fiind despartite doar de niste usi mari de sticla), l-am putut vedea pe sot, am stat de vorba, apoi m-au adus inapoi in sala de nasteri, mi-au facut toaleta ranii, mi-au luat tensiunea (i-am dat moasei 50 de lei - nu prea a avut de munca cu mine [:)]). apoi m-au dus in salon. aici am preluat bagajul de spital, cu toate cele de trebuinta. am reusit sa mananc si eu ceva (as fi mancat un supermarket intreg!), sa ma hidratez...(deci spuneti sotilor sa va aduca ceva de mancare, o friptura, ceva consistent si lichide -compoturi, sucuri, apa...cica dupa nastere n-ai voie alimente care constipa sau care produc diaree, deci nu paine, nu dulciuri concentrate, nu banane, nu orez, nu sucuri de citrice, nu compot de prune, pere, etc. eu am mancat de toate interzise , dar stiam ca n-am pb cu scaunul.). a doua zi de dimineata - la ora 6 m-am dus sa-mi vad minunea si sa o pun la san. am avut un deja-vu cand am vazut cat de tare seamana cel mic cu fratele lui mai mare - exact aceleasi trasaturi, aceleasi expresii...orele de alaptare sunt din 3 in 3 ore - la 6 dimineata, la 9, la 12, la 15, la 18, la 21 si la ora 24, apoi e o pauza mai lunga pana la 6 dimineata, cica sa se odihneasca mamele. oricum, bebeii sunt hraniti acolo cu glucoza cu o seringa si din a doua zi si cu lapte praf, daca plang de foame. mie mi se parea ca ii hraneau pe toti, ca atunci cand ajungeam noi toti copiii erau adormiti si satui, deci n-aveau nicio motivatie sa mai traga la san. eu am avut experienta primului copil - pe care l-am alaptat un an jumate - si hotararea de proceda la fel si cu al doilea, din moment ce reteta a functionat la primul. sfatul meu este sa nu plecati urechea la ce o sa auziti pe acolo, ca mie mi se pare ca alaptatul e incurajat doar prin lozinci pe pereti, insa nimic din ce faceau asistentele de acolo nu te incuraja sa incerci macar sa pui copilul la san. din ce am vazut eu -din cca 25-30 de mamici care veneau la alaptat, in opinia alora de acolo doar vreo 2-3 ar fi fost in stare sa alapteze, restul ba nu aveau lapte, ba aveau sanii nu-stiu-cum, ba copilul nu stie sa suga...eu stiam ca totusi cele care intr-adevar mi au lapte sunt minoritare, ca natura inca mai are legi neabrogate...le-am lasat in pace, desi imi ziceau si mie ca al meu nu stie sa suga (auzi la ele, nu stie...cum am plecat de acolo si i-am dat sanul la cerere, cum a stiut [alcool]). mie imi pare rau ca am vazut acolo mamici care aveau lapte si vroiau sa alapteze, cereau ajutorul, insa erau descurajate fatis. ce pacat! toaletarea ranii (epiziotomiei) se facea de 2 ori pe zi - pe la 8 dimineata si la 4 dupa amiaza, ne chema cineva pt operatiunea asta. la nevoie, puteai sa soliciti in plus o curatare, pt 5-10 lei cred ca se deranjau la orice ora. oricum, la fiecare igienizare lasam cate 5 lei, nu stiu cat dadeau celelalte fete, dar tot cam atat cred. eu n-am cerut curatare extra-program, am avut de acasa facute torsoane, adica vata impaturita in tifon si comprese sterile, m-am schimbat de cate ori am avut chef. in rest, in spital ca la hotel (ba mai rau), se vantura lumea de parca ar fi pe bulevard, si in orele de vizita si mai ales in restul timpului...pe mine una m-au cam deranjat, sotul meu cand a venit a avut bunul simt sa stea cate o jumatate de ora maxim, si de regula stateam pe hol. e o chestie de respect fata de celelalte colege de salon, ca nu-i usor sa stai cu rana la fund in pat, se mai ridica camasa, mai iese cate un san, mai vrei sa te odihnesti (mie alaptatul imi face un somn!)...din pacate nu toti poseda bunul simt, astfel ca veneau apartinatorii lauzelor si la 12-1 noaptea - cate 5-6, cu copii dupa ei, faceau galagie - ca nu se formalizau sa vorbeasca tare - si eu ce as mai fi dormit, ca era trecut de miezul noptii... un alt lucru care m-a deranjat, dar l-am ignorat - e ca prin spital toate infirmierele, liftierele, femeile de serviciu fac un fel de bisnita cu halate, camasi de alaptat, hainute pentru copii...parca esti in targ. e drept ca nu te obliga nimeni sa cumperi, dar spune ceva despre spitalul ala... cica asa e peste tot. nu stiu, n-am avut neplacerea sa ma conving. trimit mesajul si revin. _________________________________________________ Mami de pui nazdravani, David (2/9/07)[sofer] & Damian(7/6/10)[9cer] Cand schimbati modul in care priviti lucrurile, lucrurile pe care le priviti se schimba
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

in a doua zi - adica marti, a inceput sa se cam aglomereze spitalul, se nastea pe banda rulanta. unele fete erau mutate din salon, erau aduse proaspete mamici in locul loc. la fel s-a intamplat si cu mine, dar in a 3-a zi, miercuri. m-au mutat intr-un salon de la etajul 1 impreuna cu alte 3 colege de suferinta. bineineles ca ne-au zis - hai, faceti-va bagajul si coborati la et.1. si noi, proaspat nascute, a trebuit sa caram de bagaje pe scari - noroc cu un sot al unei fete care n-a mai ajutat...a doua zi dimineata n-au anuntat ca tb sa ne mutam la loc [bang], deci fa bagajele si la loc comanda. la fel cu caratul, numai ca acum nu mai era niciun sot - deci a trebuit sa le caram noi. si asta n-ar fi fost nimic daca nu eram aduse in acelasi salon de unde plecasem, insa culmea, niciun pat liber. si cu nonsalanta ne anunta asistenta de etaj :"stati si voi cate 2 in pat!" [bang]. am zis ca innebunesc, cum naiba sa stai fund in fund cu o alta lauza, pe caldurile alea insuportabile, nespalate fiind (ca nu exista dusuri sau ele exista dar n-ai voie sa faci, din cauza epiziotomiei). salonul plin ochi de lauze + apartinatori, bagaje imprastiate peste tot...imagine idilica sa intri in depresie daca nu cumva ai intrat deja prin simplul fapt al nasterii... am avut noroc ca am reusit in ziua aia sa ma externez, nu stiu ce as fi facut daca ar fi trebuit intr-adevar sa dorm cu vreo fata in pat... cand m-am vazut scapata pe poarta spitalului, am simtit ca incepe adevarata viata, nu-mi venea sa cred ca scapasem de acolo, mutarea asta, culminand cu lasarea mea in aer - fara pat ma stresase foarte rau, incepusem sa plang la telefon de nervi. peste celelalte as fi trecut fara sa le observ poate. nu mai stiu exact ce ar mai putea interesa...daca e ceva ce am uitat eu sa zic si va intereseaza, intrebati-ma. a, vaccinul BCG nu il au in spital, asa ca nu l-am facut. asistenta de la neonato ne-a zis ca mai vin parintii cu vaccinul cumparat din Bulgaria, Ungaria (cica ar fi produs in Canada) si ei il fac la copil, altfel, nu-l au. (feriti-va, daca aveti cum de dr. Rosca, e foarte panicarda, nu prea ii inteleg atitudinea, poate ea o fi bineintentionata, dar are un mod de a expune lucrurile astfel incat sa iti dea impresia ca cel mai banal lucru e ceva grav si in general lua pe toata lumea de sus, cu un aer de superioritate care mie nu mi s-a parut justificat nicicum). eu o sa astept cca 2-3 luni si daca nu se reglementeaza situatia cu vaccinul asta la noi in tara, o sa dau o fuga la Ruse sa-l cumpar din farmacie. sper insa sa nu mai fie nevoie, dar nu se stie. cam atat [:)]. _________________________________________________ Mami de pui nazdravani, David (2/9/07)[sofer] & Damian(7/6/10)[9cer] Cand schimbati modul in care priviti lucrurile, lucrurile pe care le priviti se schimba
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...