Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Frigidere si combine frigorifice


sibip

Recommended Posts

Buna! Sunt pentru no frost. Nici nu vreau sa-mi aminmtesc cat de neplacut era operatiunea de dezghetare a frigiderului. Eu am o combina Ariston 45D1 total no frost de care sunt f. multumita. Este mare 1,90; 0,7; 0,65 si foarte incapator (atat frigiderul cat si congelatorul). Pret: 24,5mil. La 18 mil aveau in metro unul identic ca aspect, no frost dar avea mai putine functii (nu avea display cu afisare temperatura...)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 33
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Si eu tot Ariston no frost am si sunt incantata. Il am de 1 ani si ceva si ceva, am si uitat ce e aia "dezghetat de frigider". Si nu mi se pare ca usuca alimentele, ca doar mai nimic nu sta in frigider neambalat. Si mai ales nu mai e mirosul ala specific. Eu ii scot rafturile si cutiute si ce mai are si le spal cu detergent de vase. Ce e ala detergent de otet ? Iulia
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Acum ceva vreme puneam si eu aceeasi intrebare, frost sau no frost. M-am decis intre timp si eu la un no frost Ariston, imi place mult design-ul si am inteles ca sunt si bune. Urmeaza sa-mi iau acum, dupa sarbatori si am si eu o intrebare, ca sa nu mai deschid un alt subiect: Frigider cu doua usi sau combina frigorifica? In favoarea frigiderului cu doua usi pleda volumul mare al frigiderului si accesibilitatea lui dpdv al inaltimii, avand in vedere ca am si o fetita care poate in curand va putea sa deschida si ea sa ia ceva. In favoarea combinei (cu congelator jos cu trei sertare) pleda volumul mare al congelatorului, organizarea lui mai buna, dar ma incurca putin inaltimea frigiderului (noi nu suntem foarte inalti, plus ca nici copilul n-ar ajunde decat pe scaunel la mancare). Voi ce-mi recomandati? Cum e mai practic? Daca aveti unul din modele, care ar fi inconvenientele si avantajele? Va urez sarbatori fericite si multumesc daca va veti face timp sa-mi raspndeti. Anemona
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu am frigider cu 2 usi. Nu mi-au placut niciodata modelele cu frigiderul sus. Mi se pare ceva pe dos, e incomod. Si la cel pe care il am eu (nu mai stiu sa spun ce nr. are modelul, e din inox cu afisaj pe usa de sus)congelatorul e destul de mare, chiar suficient, nu as avea nevoie de mai mult. Oricum tin in el mai mult fructe si legume, ca nu mai sunt vremurile alea sa burdusesti congelatorul cu carne. Iulia
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
Fetelor, si frigiderele "frost" sunt cu autodezghetare acum. Nu e vorba sa le dezgheti manual oricum. Dar e ca si cum ti-ai cumpara acum video cand toata lumea isi ia DVD. Frigiderele "no frost" sunt o generatie noua si performata, sper ca ati vazut si la pret, sunt cam dublu la pret! Soacrele mele, amandoua si-au luat frigidere noi cu autodezghetare, sunt cam teapa, curge apa pe spatele frigiderului si miros urat. Si mie nu mi se pare ca sistemul "no frost" ar usca mancarea. Eu am un Bosh antibacteria de 2 ani si mi-e tare drag. cristiama
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...
Subiect initial: "help! raft de sticla la frigider" postat de roxana1974, 12/02/2006, 13:28:55 Mi s-a spart raftul de sticla al frigiderului! Se gasesc oare "piese de schimb"?? Unde?? Roxa raspuns postat de dante01, 12/02/2006, 13:45:26 nu stiu unde ai putea gasi asa ceva... daca insa nu gasesti piese de schimb, vb ta, poti incerca cu un geam normal, taiat la dimensiunile care iti trebuie tie si apoi securizat...va costa ceva, insa asta e... sau mai poti incerca cu o bucata de plexiglass, asta are avantajul ca nu mai trebuie securizata dar si dejavantajul ca nu pti pune prea mare greutate pe ea, insa it just might do... raspuns postat de roxana1974, 12/02/2006, 15:06:27 uaaau, chiar nu m-am gandit la plexiglass..oricum nu depozitam greutate, dar e aiurea fara raft peste sertarele cu legume raspuns postat de mik, 12/02/2006, 15:19:30 Roxana, poti incerca sa reciclezi sticla de un alt frigider iesit din uz (la parinti, la socri). Mik. raspuns postat de giulianne, 12/02/2006, 15:50:51 Si eu am aceeasi problema ca tine,la combina Daewwo.Am intrebat pe la magazine,pe la cei care se ocupa cu electrocasnice fara nici un rezultat.Daca afli tu ceva da-mi te rog un semn pe PM.cand ai timp. raspuns postat de dante01, 12/02/2006, 16:03:03 pai daca nu pui greutate pe el, plexiglass-ul e chiar fain... asa am eu aici si la fel, peste cutiiile legume-fructe...ba chiar poti pune greutate pe el, dar nu prea mare, daca se va sprijiji pe aceste cutii...va fi ceva mai greu cand tragi aceste sertare afara, dar aia e... raspuns postat de anemona, 12/02/2006, 16:14:01 Eu zic sa iei legatura cu importatorul, sigur au service si poti comanda geamul respectiv. S-ar putea sa dureze ceva, de obicei nu au in stoc, dar il vei avea in forma originala. Noua ni s-a spart vasul de la blenderul robotului si am luat legatura cu cei care importau robotul (e trecut asta in certificatul de garantie), am solicitat un vas, am facut comanda si l-am primit cam intr-o luma. raspuns postat de Cristinutza_ale, 12/02/2006, 20:54:50 si mie mi se sparsese geamul ala de la frigider si am fost undeva unde se fac geamuri din astea normale cu dimensiunile si mi-au facut geamul la comanda...acum nu am nici o problema cu el , il am de vreo 2 ani raspuns postat de Androix, 13/02/2006, 08:57:37 Plexiglasul este pe grosimi, asa ca poti incerca si mai grosut daca vrei sa fi sigura ca nu se intampla nimic. Evident si pretul este in functie de grosime dar nu cred ca este o diferenta prea mare. Andreea raspuns postat de georgi75, 13/02/2006, 13:39:30 Nu-i deloc greu.Mergi la un magazin de geamuri cu masurile si eventual cu o bucata din cel spart sa vada cei de acolo ce grosime iti trebuie(de 4mm,de 6 mm sau alta grosime).Ti-l taie pe loc si ti-l slefuiesc cu piatra pe margini astfel incat sa nu te tai in el. Eu asa am procedat.Nici nu zici ca nu e geamul original.Plus ca cel vechi se mai zgariase iar asta e nou nout.Parca ar fi alt frigider. Georgiana raspuns postat de dante01, 13/02/2006, 14:38:03 cam riscant, dupa mine, daca nu e securizat... chiar si peste cutia cu legume fructe... raspuns postat de danilamonica, 14/02/2006, 15:35:54 Buna si mi-e mi s-a spart tot cel de peste cutiacu legume fructe si l-am inlocuit cu unul de la geamgerie..din cel gros..cu model cam ca vechile geamuri de la baie (daca le stiti) si rezista destul de bine. Monica raspuns postat de dante01, 14/02/2006, 19:45:39 da, dar ala e altceva... daca vb de acelasi tip de geam, are un fel de plasa de sarma prin el, daca se sparge sticla ramane in sarmulitele alea...geam armat parca ii zicea...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...