Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Recommended Posts

Tot citesc si activez cu multa ardoare la subiectele de la capitolul in care se dezbate daca sa mai ramanem impreuna... si ma crucesc de ce citesc/aud! De ce si cum se casatoresc anumite perechi? se casatoresc doar fiindca ea isi doreste sa fie mireasa in rochie alba si frumoasa, el fiindca vrea sa aiba ceva bifat pe lisa de " lucru ce trebuie facut in viata?" ...Cine ii educa pe tineri sa nu se casatoresca de dragul chefului? de dragul rochiei albe de printesa? Eu cred ca intr-o relatie solida, in care ajungi sa-ti cunosti partenerul nu poate sa-ti rezerve viitorul surprize monumentale ! Am 34 de ani, am avut viata inainte de sotul meu, am un sot perfect, familie buna, am incredere in el, ne iubim ne si certam avem si bune si rele dar efectiv nu-mi pot imagina cum se poate ajunge la unele anomalii pe care le citesc pe forum: sa-ti urmaresti sotul, sa-ti ceara sa te imparta cu amanta, sa te bata, sa te chinuie pana la limita maxima... Cred ca intr-adevar educatia este precara, cred ca noi ca mame avem datoria asa ne asiguram ca le vom arata pruncilor cum este o casnicie normala in care bataia, jignirile, amanti/amantele, scarba, etc nu-si au locul... Am avut timp de 5 ani firma de organizat nunti, efectiv daca as fi pus pariuri pe cate casnicii vor esua as fi fost bogata. De la inceput sunt paraleli! Nu au nimic in comun, punctul central care-i atrage este nunta ca petrecere sau luna de miere...Atatea divorturi, atatea femei/barbati nefericiti, atatia copii nenorociti...De ce nu se gandesc oamenii inainte de pasul asta? www.de-azi.ro [url="http://community.webshots.com/user/Deusphoto"]poze familia mea[/url] inspiratie, dragoste, putere ... pentru oricine crede ca nu mai poate... http://www.youtube.com/watch?v=flRvsO8m_KI http://www.youtube.com/watch?v=vMCnjMbUOFg
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 56
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Deus, intai de toate: sunt perfect de acord cu ce spui tu. Te rog s anu te superi pe mine, dar eu nu inteleg: care e rostul acestui subiect? Sa le aratam celor mai putin norocosi ce bine o ducem noi astea/astia care am stiut sa alegem??? _____________________________________________ Victoria Isabella [fetita] http://picasaweb.google.ca/nadia.boga/VictoriaIsabella02
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mie nu imi place cum suna mesajul de la adapostul casniciei fericite subliniind mai ales cat este de usor si simplu sa dai sfaturi. Daca era doar comentariul in sine fara sa dai exemplul fericit al casniciei tale cat si sotul perfect din dotare ar fi sunat un pic diferit... O fi intr-adevar si o problema de educatie, intelegere si respect la adresa partenerului/cuplului, dar nu in ultimul rand cred ca presiunea societatii in care traim isi spune cuvantul cat si taria de caracter a sotilor ce formeaza cuplul in sine. Aici vreau sa includ programul prelungit de lucru pana la 5-6 seara cel putin, weekend-uri ocupate cu proiecte pentru job, sotii petrec timp din ce in ce mai putin impreuna, de multe ori tatal nu se implica in cresterea/educarea copiilor, pierdem din ce in ce mai mult timp pretios petrecut in trafic, relatiile sociale se reduc la un simplu "buna, ce faci?" si lista ar putea continua. Un mic exemplu: in zilele noastre trimitem felicitari online pentru orice eveniment, dar cati mai trimit inca felicitarile standard facute din hartie? Sau oi fi eu de moda veche... Si eu cred ca in unele cazuri ambii parteneri renunta prea usor si divorteaza fara sa lupte pentru casnicie, dar in unele situatii chiar nu se justifica ramasul impreuna de dragul copiilor sau alte motive ... neconvingatoare. Au fost atatea cazuri aici pe forum cand sotiile respective s-au trezit inselate/parasite din X motive dupa 10-15 ani de casnicie. De obicei apar mereu sfaturi de genul "imbraca-te sexi, mergi la coafor", de parca o pereche de chiloti sexi si un par aranjat ar fi un panaceu universal pentru relatiile ce se subrezesc in ani de zile. In fine sunt multe de spus, dar pe scurt as spune doar atat: casnicia este o loterie. Asta-i viata: unii pierd altii castiga. Nu exista nimic sigur ci doar unele reguli/principii pe care incerci sa le aplici pentru a-ti cunoaste cat mai bine partenerul sperand ca ai tras lozul castigator. Multa santate tuturor, Carolyne
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

scopul subiectului? da ma intreb si eu?:) sincer ma minunam cum se poate ca in unele relatii sa se intinda coarda atat de mult pana la limita .Nu stau la umbra unei casnicii perfecte, nici a mea nu este perfecta!. Avem si noi zile mai putin bune... In fine, sa-l inchida moderatorii daca nu este bun de nimic! Este doar virtual nu consuma hartie:) Sa aveti o zi buna[flo] www.de-azi.ro [url="http://community.webshots.com/user/Deusphoto"]poze familia mea[/url] inspiratie, dragoste, putere ... pentru oricine crede ca nu mai poate... http://www.youtube.com/watch?v=flRvsO8m_KI http://www.youtube.com/watch?v=vMCnjMbUOFg
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

E o vorba in care eu cred foarte mult: inainte de a judeca pe cineva, incearca sa mergi in papucii respectivului. De ce spun asta? Pentru ca relatiile abuzive si nesatisfacatoare au cred explicatii mult mai profunde decat educatia. Au legatura cu imaginea de sine pe care ne-o formam in copilarie, au legatura cu relatia cu parintii, relatia parintilor intre ei, anturaj, mentalitati si asa mai departe. Ca sa nu mai vorbim de ceea ce s-a mentionat anterior: presiunea societatii.. care este imensa si care nu se manifesta doar prin "gura lumii" ci prin reactii efective si palpabile de respingere si marginalizare. Un singur exemplu concret: unei femei divortate i se poate intampla sa nu mai fie invitata cu atat de draga inima la petreceri, plecari, excursii de catre cupluri casatorite. I se mai poate intampla sa asiste la asalturi intense din partea masculilor care considera ca o femeie divortata e "prada usoara".. Ca sa nu mai vorbim despre dramele pe care inca le mai traiesc copiii proveniti din familii destramate. Din fericire, lucrurile incep sa se schimbe in bine. Eliza si Alex (15 nov. 2004)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Perfect de acord. Intrebarea aici e de ce se casatoresc cei care nu au nimic in comun? Si mama, a facut la fel. Taica-miu o lua la palme si inainte ca casatorie si tot l-a luat de barbat pt ca era "cel mai frumos barbat si mi l-am dorit de sot"...cuvintele mamei. Numai ea stie cum a indurat 13 ani de betie,scandal si bataie.Apoi cand am crescut mai mare am indurat si eu. Putea simplu sa se scuteasca de toate astea nemaritandu-se cu el. La cei care sunt deja casatoriti si se intampla asta nu pot sa comentez pt ca nu stiu de ce merg mai departe impreuna. Adriana si Aidan Alexander(27.06.2005) [url="http://picasaweb.google.com/blackpanterro/NewAlbum611081125PM/photo#5210738316991443538"]A ticket to hell has never been funnier[/url] "If God is willing to destroy evil but not able to do so, then he is not omnipotent/all-powerful. If he is able to destroy evil but not willing to do so, then he is malevolent. If he is both able and willing, then whence cometh evil? If he is neither able nor willing, then why call him God?" - Epicurious
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si mie mi se pare simplist pusa o problema complexa. Si desigur arogant, in spiritul satulul nu crede celui flamand si nici sanatosul celui bolnav. Sunt tot felul de situatii, nu doar cele de abuz. De exemplu se poate intampla, in cazul casatoriilor incheiate devreme (sub 25 de ani), ca in timp, cei doi sa evolueze in directii diferite si desi aveau multe in comun la 22 de ani, la 42 se trezesc ca au "crescut" fiecare altfel. Sunt si dintre cei ce se casatoresc din motive gresite, dar eu cred ca lor la ora respectiva nu li se pare asa. Pana la urma eu cred ca e si chestie de noroc si probabilitati:)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Intr-un fel inteleg subiectul. Dar nu pot sa nu fac referire la situatiile de viata care determina casatoriile nefericite, situatii profunde si complexe care nu pot fi discutate la repezeala. Este si o categorie restransa a consumatoarelor de casatorii - vedeam recent in filmul "Confesiunile unui shopaholic" cum o persoana poate face cumparaturi fara sa aiba nevoie de lucrurile respective. Tot asa unora le face placere sa consume produsul "nunta" fara sa ia in considerare si celalalt aspect - barbatul aferent. O DAU PE SOACRA-MEA, DAR NU LA SCHIMB, CI PE DEGEABA! DAR NICI ASA NU CRED S-O IA CINEVA!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

ideea nu era legata de ce se intampla acum in unele casnicii ci de ce putem noi in viitor sa facem ca si mame, cum sa ne educam copiii sa nu accepte altceva decat normalitate si buna crestere. Ce tare se aprind unele, intr-adevar am uitat ca nu suntem toti la fel si poate ca nu toti deschidem un subiect ca sa-l analizam ca niste exeperti ci doar ca niste oameni simpli care vad unele lucruri si se intreaba de ce se intampla? Este simplista intrebarea mea? cum sa ma pun in papucii cuiva care accepta degradarea fizica si psihica? Nu pot si de aceea am intrebat si de aceea cred ca educatia este o parte importanta . Cum am mai spus, moderatorii sunt liberi/rugati sa inchida subiectul :) www.de-azi.ro [url="http://community.webshots.com/user/Deusphoto"]poze familia mea[/url] inspiratie, dragoste, putere ... pentru oricine crede ca nu mai poate... http://www.youtube.com/watch?v=flRvsO8m_KI http://www.youtube.com/watch?v=vMCnjMbUOFg
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu e usor pt toati sa intalneasca omul potrivit la timpul potrivit. Sa nu uitam ca in Ro inca exista presiunea aceea din partea celor de varsta parintilor nosri: cand ai de gand sa te casatoresti? Eu la varsta ta aveam deja 3 copii. Ai deja 30, ce ai de gand? ...etc Exista cazuri cand femei/barbati se casatoresc doar pentru ca s-au saturat sa ii tot auda pe cei din jur intrebandu-i de casatorie. Si da, la momentul ala ei sunt indragostiti, de el, de ea sau doar de ideea de casatorie si familie.. Problemele apar sau nu, mai tarziu. Cunosc un tip singur (e Phd, ca tot se vorbea de educatie) care imi spune ca s-ar insura aproape cu oricine (isi lasa pretentile deoparte) doar ca sa scape de gura parintilor. Mama lui ii spune destul de des "Ma fiule, tu ma faci de rusine, toate prietenele mele au copii casatoriti si nepoti si tu nici macar insurat nu esti, o sa mor si nu te vad insurat". Ce sa facem noi ca mame? Sa nu facem ca femeia asta. sa fim sinceri cu copiii nostri si sa le spunem exact ce inseamna casatoria.. Sa fim in primul rand noi, exemplele lor de casatorii frumoase. Sa nu ne vaicarim si sa jeluim daca ei au trecut de 30 si nu s-au casatorit. Eu am intrebat-o odata pe mama: Spune-mi sincer - esti fericita? ea: Nu!, M-am maritat ca asa era atunci, toti in jurul meu erau casatoriti si intrasem in panica ca nu ma mai marit. M-am maritat cu ideea ca o sa il iubesc pe parcurs, cu bune si rele. Eu i-am zis: Ok si atunci de ce ma tot bati pe mine la cap sa ma marit?! Concluzia mea: un factor al casatoriilor ratate (printre muuuulte altele) sta INCA si presiunea din jur, influentele din exterior.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...