Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Recommended Posts

I-am dat si eu sotului testul muntelui. Numai ca a fost diferit. Am urcat din Sinaia la coata 1.400, si cand am ajuns sus sotul meu avea o carte la el! O CARTE! o carase tot drumul in spate, da stiti ce? Aveam si eu una! Pentru ca mie nu-mi place sa urc pe munte, dar imi place sa stau intr-o poienita si sa citesc. si uite asa.... citim impreuna de vre-o 10 ani! cristiama
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 56
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Eu nu cred ca exista "teste" pe care le poti da partenerilor ca sa vezi daca o sa imbatranesti langa ei ... a mai spus cineva, omul poate fi "ceva" acum si poate evolua diferit in timp - poate evolua spre spre commitment, spre familie, spre resemnare in cuplu, spre dedicatie, dar poate evolua si spre rau, spre depresii, probleme cu el insasi, bautura ...etc. Nu avem cum sa stim toate astea ... greseala in general poate este ca se bazeaza mult pe juramntul ala de la inceput "pana la adanci batraneti" ... Si apoi nu degeaba se spune ca "dragostea e oarba". De fapt cred ca ar trebui sa ne invatam copiii sa lupte sa stea pe picoarele lor, profesional si financiar, sa traiasca clipa si sa ia lucrurile asa cum vin, sa nu faca planuri de cuplu pe termen lung dar sa se bucure de prezent, sa faca totul sa se simta bine in cuplu si sa stea acolo atata timp cat se simt bine. In definitv copiii nostri pot face parte din ambele categorii - adica sa paraseasca sau sa fie o victima parasita.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca tine de educatie , adica de familii. Spre exemplu mama-mea s-a casatorit la 23 de ani , m-a avut pe mine la 24 de ani in timp ce taica-miu era cu 10 ani mai mare si era la prima casatorie. Nu ma bate nimeni la cap sa ma casatoresc , ba chiar mi-au spus ca e devreme(oricum nu vreau acum). Parintii prietenului meu sunt la fel , nu ne-au presat niciodata desi suntem de 9 ani si jumatate aproape. Sora lui care e cu 6 ani mai mare a avut o relatie de 9 ani , de la varsta de 20 de ani , erau logoditi si nimeni nu le-a spus sa se casatoreasca repede si nu i-a zorit. S-au despartit si ea s-a casatorit acum , dupa o relatie de 3 ani si ceva. Fara interventia cuiva. La un prieten in schimb au intervenit parintii si sora. El are 27 de ani , era cu prietena lui de vreo 6 ani parca , ea tocmai terminase facultatea. Sora lui are vreo 34 de ani , e necasatorita. Culmea , ea ii tot batea la cap si ii spunea fetei ca e timpul sa se casatoreasca , ca au o varsta , cat mai stau samd. Ea fiind intr-o relatie de lunga durata de asemenea. Au intervenit si parintii care de cate ori ii vedeau insistau cu asta si ei s-au despartit. Pt. ca ea nu vroia sa se casatoreasca si era deja obosita de toti care o bateau la cap. Eu nu vad nimic fantastic in casatorie si ma simt prea mica pt. asta oricum. M-as casatori numai ca sa-mi fac nunta mea cu negru , mov si diamante[:D] O fosta colega e cu prietenul ei tot de mult timp , vreo 7 ani. Se casatoresc la anul nu pt. ca ar fi ceva fantastic , mi-a spus ca asa cum au stat pana acum impreuna mai pot sta , dar daca sunt casatoriti pot lua credit mai mare de la banca.[:D] Ce sa ii invatati pe copii? Sa nu accepte abuzul , sa nu abuzeze de altii , sa nu se lase calcati in picioare si sa se ghideze dupa "ce tie nu-ti place altuia nu-i face" "Mult mai grava ar fi etichetarea nedreapta a unei persoane pe care nu o cunosc deloc " ***Fur is for petting** http://accesoriisihaine.blogspot.com/ http://www.flickr.com/photos/greecky/
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Casatorie? DA!!! Total PRO!!! Si dupa parerea mea nu se rezuma doar la o bucata de hartie, la un act, pentru mine NU! Si cum avem parte in viata si de momente mai putin bune, exista CEVA datotita careia ne putem aduna fortele sa mergem mai departe. Mie imi place sa-l numesc pe acel CEVA harul casatoriei, altii il numesc altfel... Niciodata nu m-am gandit la despartire, in primul rand nu am avut motive. E adevatat ne schimbam in timp, dar ma conditionez de partener si el de mine. Doar asa putem merge mai departe si atata timp cat unul pentru celalalt suntem pe primul loc si nu lasam portite deschise pentru altcineva avem sanse sa ajungem "pana cand moartea ne va desparti". Cum ne educam copii? In primul rand propriul exemplu de armonie in cuplu, daca nu se poate, cunostinte (eventual nasii copiilor) rude, vecini...sau tabere cu familii, nu stiu, acum nu-mi mai trece prin cap nimic altceva. [flo]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Tot auzeam de la femeile mai in varsta "CAsatoria e Loterie" nu credeam , dar acum le dau dreptate.De ce? 1.Numai dupa casatorie descoperi toate defectele partenerului,inainte nu ai nicio sansa totul e lapte si miere rauri, rauri 2.Nu stii cum evoluaza sotul/sotia in timp poate primii ani sunt fericiti dar apoi le vine pata:se apuca de bautura,inseala etc. [pofta]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Primita pe mail: Definitiile casatoriei : religioasa : act religios care consta in a crea un rastignit in plus si o virgina mai putin. juridica : sentinta prin care condamnatul la vesnicie este eliberat pentru rea purtare . matematica: adunare de probleme, scadere de libertati, inmultire de responsabilitati , impartire de bunuri. militara : singurul razboi in care dormi in pat cu dusmanul. filozofica : serveste celor doi pentru a-si rezolva probleme pe care nu le-ar fi avut niciodata daca ramaneau celibatari. Ultima mi-a placut cel mai mult :) _________________________ Cred in soare chiar daca nu straluceste, cred in dragoste chiar daca sunt singura, cred in Dumnezeu chiar daca nu-mi raspunde.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...