Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Recommended Posts

Danutz, o sperii mai rau pe Carmen. E adevarat ca astia micii dorm mai mult, dar noi ne-am adaptat programului lor. La 7 mergeam la masa de dimineata, apoi pe plaja. La 10.30-11 avea chef de somn? Foarte bine, in puneam pe patul de pe plaja si dormea copilul cat poftea, iar mamai si tati faceau plaja linistiti. Dupa pranz mergeam in camera si se juca sau mai puneam ceva la televizor...seara, dupa ce mancau si dansau la minidiscoteca pui copilul in catut si sati cu el afara pana la 12 noaptea. Ar mai fi varianta de babyphone cu raza mare de acoperire si parintii la terasa cea mai apropiata. Tot ce povestesc se petrecea intr-un all inclusive Turcesc. Cat au fost copiii mici am preferat asa ceva. Abia de anul trecut, ne-am aventurat in Grecia pe cont propriu (cel mic avea 2 ani si 9 luni). Virusei, pot lua oriunde, depinde de rezistenta copilului si evident de noroc (sau ghinion). In 5 ani de cncedii in Turcia o singura data au "pescuit" virus cu febra 3 zile (noroc cu traista de medicamente carata dupa noi). Personal, daca nu e mare, soare si caldura... nu e vacanta, asa ca nici-un munte nu face cat marea[:D] si nici nu as pleca vre-o zi in concediu fara copii. E parerea mea, nu vreau sa critic/influentez pe altii. Avionul: copiii urla de durere atunci cand, din motive medicale, ii dor urechile la schimbarea de presiune. Presupun ca asa ceva ati patit. E bine sa-i dai copilului la decolare/aterizare ceva de supt (san, biberon cu apa/suc, o bomboana - depinde de varsta). Spre exemplu, cei de la Iberia, anul trecut cand am fost in Tenerife (si am zburat o zi intreaga cu doi copii de 5.9 si 3 ani) le-au dat la urcare in avion niste jeleuri (in forma de avion) pe bat. Si cum am schimbat avioane x 2 copii => o gramada de jeleuri. In plus, le gadeau creioane colorate si niste planse ca aibe de lucru. Asta trebuie sa faci si tu. Iei ceva de desenat, cateva jucarele micute si usor de manevrat si in plus, eu le luam cate un mic cadou, o jucarie noua care sa-i tina preocupati. Anya
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
  • Răspunsuri 29
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Eu anul trecut am mers in Bulgaria, la Sveti vlas unde am inchiriat un apartament (2 dormitoare si living), dotat cu de toate. Am luat-o si pe mama cu noi pentru ca altfel nu ne descurcam cu cei 2 capcaunei (2 anisi 3 luni la vremea respectiva) Mancam micul dejun in apartament si cina/pranzul prin oras. Pentru ei le faceam eu ca sunt mofturosi. A fost convenabil si am avut si noi posibilitatea sa mai evadam seara.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Desi fetita mea a fost micuta si aparent fragila intotdeauna, niciodata nu mi-am facut probleme in privinta vacantelor cu ea. Mai ales ca niciodata nu am avut unde s-o lasam, asa ca a fost de la sine inteles ca merge cu noi peste tot. Cand avea un an, am mers in Grecia - Halkidiki cu masina, am stat 10 zile. Era deja obisnuita in masina si in scaunelul ei, asa ca nu au fost probleme pe drum. Am luat la noi borcanele de la Hipp si Nestle si bine am facut, pt ca acolo am gasit o mai mica diversitate de asa ceva si produse pe care ea nu le cunostea. Nu s-a omorat cu mancarea, dar nu mi-am facut griji. A mancat cat a dorit, s-a bucurat de plaja, baie in mare si distractia de seara cu muzici, masinute si restul. Al doilea an, la doi ani, am mers tot in Grecia si tot cu masina, dar in Peloponez (sud), unde am ajuns dupa doua zile de mers si, la fel, doua zile am facut la intoarcere. Si pe acolo am mers mult cu masina, am colintdat ca nebunii cu copiulul in masina, am vizitat tot ce se putea. A fost super si de data asta. S-a adaptat excelent, a mancat de la restaurante si de la toate terasele de toate si nu am avut nici cea mai mica problema, a dormit in masina, a cantat, s-a jucat, s-a bucurat. In fine, al treilea an am mers si mai departe si tot cu masina, am facut circuit prin Europa pana in Spania, fetita noastra avand trei ani si o luna. A fost nemaipomenit, s-a adaptat peste tot, am stat in 7-8 hoteluri in trei saptamani, a mers 7000 km si a mancat de toate pe unde am mers. Niciodata nu a patit nimic. Au fost experiente minunate. Am simtit ca au facut-o mai puternica si nu am probleme cu ea oriunde as merge, cred ca as avea curaj sa merg cu ea si la capatul lumii. Imi amintesc ca la trei ani deja stia unde suntem in fiecare zi, iar cand intra in camera de hotel facea inspectia si ne zicea: "e mai frumos decat la cel de ieri", sau "imi place baia asta, dar are gel de dus?" Recomand vacantele cu copiii peste tot, ei sunt adaptabili si puternici, cred ca noi suntem cei care ne facem mai multe griji. Am scris toate astea ca sa va incurajez pe toate cele care aveti indoieli in privinta vacantelor cu copiii. [url="http://community.webshots.com/user/denim2004"][foto][/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Putin "off-topic", ca tot aduse vorba anemona, noi cand avea fetita mea 10 luni am mers cu masina pana in Sicilia si a fost f. bine, n-am avut absolut nicio problema. De atunci, sunt 4 ani de cand ne plimbam prin Europa cu ea si e f. incantata, nu am avut probleme medicale din cauza distantei, cu mancarea a fost ok, dar in general aveam cazare la hoteluri care aveau camere cu bucatarie, asta ca, in cazul in care nu-i placea mancarea din restaurant, sa-i pot gati eu ceea ce ii place. Anul asta mergem in Grecia si e cel mai scurt traseu pe care il vom face...[:D] Lora, mami de Iustina http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=133766 (Niciodata sa nu spui niciodata!)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Lora si anemona, nu va suparati pe mine ca intervin. O fac cu usoara invidie si multa admiratie pentru voi. Voi ati plecat invacante cu UN copil mic. Carmen, ca si mine, are 2. Si sunt doar 2 adulti. totul devine mult mai complicat in toate aspectele. Si de doua ori mai spectaculos si mai plin de satisfactii. Incurajarile voastre sunt bine venite pentru cineva care are un singur copli mic (sub 3-4 ani), cand sunt 2 de aceeasi varsta nu se potrivesc atat de bine situatiile. Adica, nu poti sa pleci prea departe de tara, si mai ales nu ai aceasi libertate de miscare.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui Sheannamp
Lora si anemona, nu va suparati pe mine ca intervin. O fac cu usoara invidie si multa admiratie pentru voi. Voi ati plecat invacante cu UN copil mic. Carmen, ca si mine, are 2. Si sunt doar 2 adulti. totul devine mult mai complicat in toate aspectele. Si de doua ori mai spectaculos si mai plin de satisfactii. Incurajarile voastre sunt bine venite pentru cineva care are un singur copli mic (sub 3-4 ani), cand sunt 2 de aceeasi varsta nu se potrivesc atat de bine situatiile. Adica, nu poti sa pleci prea departe de tara, si mai ales nu ai aceasi libertate de miscare.
[:D] Anna stie!! (voi unde plecati anul asta? Hai cu noi! [;)]) Si noi dupa 2 ani de mers la Constanta (am stat la sora mea, deci eu am gatit), 'impinsi' de niste prieteni buni, am decis sa plecam in gasca, cu masina, in Grecia. Ai mei o sa aiba 4 ani deja, dar tot ma ingrijoreaza drumul lung pana acolo. Verile din urma, drumul de vreo 6 ore pana la Constanta l-am facut noaptea si copii au dormit mare parte din drum, apoi am scos arsenal de jucarii, carticele, cd cu muzica pt copii.. de astea
Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005) [url="http://www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=Clipe%20de%20viata%202008&page=14"]Clipe de viatza - gemei pupaciosi [/url] [url="http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=114871"]Cugetari gemene[/url], [url="http://laurasn.shutterfly.com/action"]Fotografiile noastre[/url][url="http://picasaweb.google.com/LauraRsiB"] Filmulete cu shtrumphi [/url] [url="http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=77878"]Poveste cu shtrumphi [/url] 'Cos what I feel is the only truth for me
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

.. plus ca nu toti copiii sunt la fel.. respectiv reactioneaza la fel.. noi avem probleme cu mersul cu masina.. in sensul, ca cel mic -inca de cand avea numai cateva luni- nu poate dormi mai mult de 45 minute in scaunul de masina, chiar daca masina se deplaseaza continu. Frati-su doarme in masina si cateva ore.. el nu. E drept inca n-am incercat sa ne deplasam integral noaptea.. dar mi-e frica.. chinui soferul, e mai periculos. Asa ca suntem obligati sa ne deplasam pe distante scurte si sa pregatesc totul ca pe-o expeditie.. acu ii dau sa se uite pe carti, apoi desenam. Facem pauza si-l alerg 15 minute prin parcare, apoi le pun desene animate, apoi mancam covrigei si tot asa.. [alcool] Cand G avea 1,5 ani am zburat in Turcia, Antalya... a fost f bine. Chiar daca amandoi erau la regim drastic ne-am descurcat si cu mancarea. Si i-am adaptat programul.. nu mai dormea dimineata, in schimb imediat dupa pranz cadea lat. Seara cel mare ar fi vrut sa stea mai mult la spectacole, lalala.. cel mic vroia sa doarma.. ne mai imparteam copiii. La zborul de intoarcere a fost mai stresant.. el vroia sa doarma in patul lui tocmai cand eram pe drum spre aeroport/ne imbarcam/zburam cu avionul. Dupa o repriza zdravana de plans mi-a dormit finally in brate. Apoi, mai multi prieteni, am inchiriat o vila in Vama la sfarsit de iunie. Plaja superba si libera, mai dificil cu mancarea.. nu atat pt G si ceilalti copii mici care a mancat borcanele/cereale instant/lapte praf.. ci pt noi, adultii. [:D] Anul acesta incercam o Bulgarie. Cat despre experienta la dublu.. avem prieteni care-au zburar cu 3 copii (din care 2 gemeni de 1,5 ani) pana-n Australia si-napoi.. si cica n-a fost asa greu.. [8D] [mamica] de M (7) si G (2) Rasul e ca stergatorul de parbriz: nu opreste ploaia, dar iti permite sa iti vezi de drum. (Jeanne Wasbro)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
Buna fetelor, Multmesc tare mult pentru impartasirea experientelor voatre. Cind povestiti mi se pare usor. Am fost la Horezu, de Paste, locul de bastina al sotului meu. Am fost impreuna cu parintii mei (care ne ajuta zilnic in privinta copiilor, si nu numai). Am stat 4 zile. A fost o periada f scruta si imi dau seama ca a fost o schimbare profunda in orarul lor: *acasa iesim ce max 2 ori pe zi afara cite 1-2 ore (din pacate nu exista parc pe linga noi si mai mult gasim asfalt decit iarba) pe cind acolo mai toata ziua eram pe afara (+ciini, pisici,gaini, porci,vaci,cai,muuulta iarba verde) *acasa ei dorm de doua ori pe zi , acolo a fost o singura data *seara: in pima zi au adormit la 23:30, urmatoarele am reusit sa-i adorm la 22:00 (dat laptic, inchis lumina, tacere totala (in afara de cinii care latrau pe afara) si eu linga ei). Ei acasa se baga la culcus in jur de 21:00 *ce au fost obositi ei dar ce obositi am fost noi dupa ce am alergat dupa ei peste tot sa numanince cine stie ce cacareaza de oaie sau sa cada de cine stie unde se catarau *cel mai tare am fost afectati cu mincarea, nu am avut scaun de masa (ei inca maninca in asa ceva, daca i-am pune pe scaunul normal nu ar sta nici 2 secunde (am testat demulte ori)). Mincarea a fost data fff greu si au mincat putin in comparatie cu ce mincau acasa. Nu pun la socoteala faptu ca mama si cu mine am mincat pe apucate. Socrul meu se juca pentru o periada scurta de timp dupa aceea fugea, tata este bolnav nu poate sa aletrge dupa ei iar sotul meu are niste metode uneori cu care nu sunt de acord asa ca mama si cu mine am fost de baza sa zicem asa. Cred ca chestiile astea se pot intimpla oriunde si in doi oameni, eu una nu ma vad ca pot face fata (in conditiile in care ma mai si contrez in privinta a ceea ce trebuie facut). Va admir pentru curajul vostru, sa mergeti cu copiii mai departe de casa. Dar pe mine se pare ca nu ma tin balamalele :(. Se poate sa o duc prost si cu nervii ... Asa ca m-am hotarit sa mergem la Horezu in vara sa stam mai mult (2 saptamini) sper ca copiii o sa se obisnuiasca, eu o sa-mi fac un plan mult mai bun de actiune, o sa fie normal si parintii mei , plus socrul. O sa cumparam si o minipiscina, cu doua roabe de nisip o sa incropim o minimare (nu se compara dar aerul e mai bun). Prietenii nostri nu au copii si fug de noi cind e vorba de vacante :) (si ii inteleg)iar cei cu care vroiam sa mergem, ea trebuie sa nasca in vara al doilea copil. Scuzati-ma ca m-am cam lungit Va pup pe toate si multe vacante frumoase Carmen mamica de Petru si Stefan din 28 iulie 2007 [url="http://picasaweb.google.ro/first1carmen"]Pozicile noastre[/url] [url="http://b2.lilypie.com/i9HKp3.png"]Cum crestem noi[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Carmen, ai prin si tu perioada cea mai grea de mers in vacanta cu copiii, intre 1 an si 2 cand misuna non-stop dar n-au autocontrol si trebuie sa stea in permanenta cineva in spatele lor. Fiind si 2 de-o varsta imi inchipui... DAR nu trebuie sa disperi, dupa 2.5-3 ani vor fi mult mai cooperanti si va veti putea largi aria turistica [;)]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...