Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Recommended Posts

'Neata fete dragi! Va poftesc la o [cafea] cu lapte. Noi am lipsit motivat, am nascut.[:D] Bebe Stelios n-a mai vrut sa mai stea si am nascut neprogramat cu cezariana pe data de 09.06.2010. Am sa scriu povestea nasterii noastre un pic cu peripetii. Acum suntem f bine amndoi, Slava Domnului. Vreau sa-i multumesc Mihaelei (Moro_K) ca s-a interesat de noi si ca ne-a facut galerie pe 08.06.2010 fara sa stie (nici noi n-am stiut)![pup] Apoi, vreau sa urez bun venit noilor fete: Nibi_niki, Asteropipan si Cristina. Pe nibi_niki si asteropipan le stiu de la odiseea iepurasilor ca-mi mai bagam si eu nasul pe acolo sa citesc din cand in cand atunci cand eram gravida.[:I] Sa va triasca puiutele, sa fie sanatoase si norocoase![pup] Pe celelalte fetele le salut si va asteptam mai des pe forum.[flo] P.S. Am pus poze cu bebe Stelios pe mail-ul comun. Va pup.[pup] Theodora mami de [baietel] Stelios 09.06.2010 [url="http://lb1f.lilypie.com/CVZgp3.png"]BEBE STELIOS[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 179
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Buna fetelor Theophillina, sa-ti traiasca puiutul si sa creasca mare si sanatos! Noi am fost in spital pt 3 zile, aia mica a luat viroza de la frati-sau si a facut o laringita nesuferita, saracuta, nici sa planga nu putea. Acum e bine, dar a fost tare obositor si pt. ea ca nu putea sa doarma si pt mine care eram cu ea. In fine, a trecut. Azi e placut afara, nu e cald rau, iesim la plimbare[pk] Va pup.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui theophillina
'Neata fete dragi! Va poftesc la o [cafea] cu lapte. Noi am lipsit motivat, am nascut.[:D] Bebe Stelios n-a mai vrut sa mai stea si am nascut neprogramat cu cezariana pe data de 09.06.2010. Am sa scriu povestea nasterii noastre un pic cu peripetii. Acum suntem f bine amndoi, Slava Domnului.
SA_TI traiasca puiutul sa aiba noroc si sanatate ! [bebic] e o comoara !
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

ALDEBARAN,[pup] la fetita.Sper ca e bine acum. THEOPHILINA,felicitari,sa cresteti mari si sanatosi[flo] Fetelor vreau si eu parola de la mailul comun.mersi anticipat. Noi am umblat hai-hui zilele astea,in plimbari..plaja..vizite.. Am pus pozici noi la semnatura. Carmaw..ce iti fac vecinii?..bine,sanatosi?[:D] MAMICA FERICITA DE PUI FRUMOS(11.03.2010) http://www.flickr.com/photos/44856184@N03/ AMR....7KG
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Iata si povestea nasterii noastre: “Sambata 05 iunie 2010 am mers la clinica unde urma sa nasc sa facem monitorizarea batailor fetale si a contractiilor uterului. Am stat la monitor vreo ora si jumatate, dupa care moasa vine, se uita, zice ca totul e ok, il suna pe dr meu si-i spune acelasi lucru, ne da cearceaful ala cu monitorizarea si plecam. Marti 08 iunie 2010 ne prezentam la cabinetul drului meu sa-i aratam analiza si sa mai vedem cum stam la 37+. Din pacate, la cabinet era f multa lume care astepta (dr meu nu face programari, se intra in ordinea venirii). Pt prima oara in aproape 9 luni sotul imi zice sa plecam sa nu mai asteptam atat, de obicei eu spunanad asta, acum am zis nu, pentru ca daca plecam vom veni martea viitoare si mi se pare mult sa asteptam pana atunci. Ok, asteptam intram in cabinet pe la 10 seara, dr. ia anliza se uita si pt prima oara in sarcina mea imi spune: ceva nu e in regula, nu-mi place deloc cum arata monitorizarea asta, hai sa vedem si la ecograf cum stam. Mergem, facem ecografie, toate bune zice dr. dar de ce analiza a iesit prost? Zice: veniti maine la clinica iarasi sa o repetam, voi fi si eu acolo ca am o operatie, deci nevedem maine la clinica la ora 13.30. Miercuri 09 iunie la ora 11.30 eu aveam programare la cosmetica facuta cu 1 luna inainte pentru ca de pe la 5 luni aveam o presimtire ca o sa nasc in nopatea de 9/10 iunie. Plec de la cosmetica, ii spun sotului ca eu imi iau si bagajul cu mine ca sunt sigura ca o sa nasc, ba, ii spun sa nu mergem cu masina noastra sa ne duca socru-meu ca in cazul in care nasc el o sa ramana cu mine si ce facem cu masina? Asa facem, plecam spre clinica cu socrul meu, fara sa alarmama pe nimeni, socrului i-am spus ca mergem pentru un consult. Ajungem la ora stabilita 13.30 si ma ia in primire o moasa chiar la sala de nasteri, imi pune monitorul, stau asa vreo ora jumate, imi zice ca totul e ok, suna dr meu care era in sala de operatii si-i spune acelasi lucru, ca totul e ok si ca ne lasa sa plecam, la care dr meu zice nu, sa-l asteptam sa vina si el. Intre timp se schimba tura, moasa de dinainte pleaca, vine alta si iar ma pune la monitorizare timp de vreo ora jumate cand apare si dr meu. Cand vede prima monitorizare, aia la care moasa de dinainte imi zisese cane da drumul acasa catotul e ok, dr meu zice grav: fatul este in suferinta, nu stiu exact de ce, ca nici la ecograf nu se vede nimic, dar trebuie scos ACUM. Eu m-am albit la fata, am inceput sa plang, l-a chemat si pe sotul meu, i-a comunicat vestea ca intru in cezariana ACUM, pe mine m-a imbartisat si mi-a spus :”Nu-ti face griji, o sa scoatem un copil sanatos daca actionam acum. Mai tarziu, s-ar putea sa fie prea tarziu, daca-l mai lasam, desi la baieti e preferabil sa treaca de 38 de saptamani (eu aveam 37,3 sapt) riscam sa-l scoatem o leguma.” Dr a iesit afara sa-si ia o cafea, dupa ce a dat toate indicatiile moasei sa ma pregateasca, pe hol a discutat iarasi cu sotul meu si cu scorul (dr si socrul fiind prieteni). A inceput sa se agite pe langa mine o gramada de lume, moasa mi-a facut clisma si mi-a pus sonda (nici una din ele neplacute asa cum credeam), a venit un nene si m-a intrebat un chestionar, apoi a venit anestezista (ma felicit pt ca inainte cu vreo 2 sapt l-am intrebat pe dr meu de anestezist daca e femeie sau barbati el mi-a zis ca lucreaza cu 3 anestezisti: 2 barbati si o femeie, si eu i-am zis ca la nastere vreau sa-mi faca epidurala femeia, si acum a chemat-o in 30 de min era la clinica, desi mie nu-mi plac femeile medic, am vrut ca anestezistul sa fie femeie!!!). Plec pe piciorele mele in sala de operatii, mi se face epidurala, nu am simtit absolut nimic, desi inainte eram ingrozita de acul ala mare si alte prostii din capul meu, in sala de operatii era o gramada de lume: dr meu, un alt dr, moasa, alti 2 asistenti, 2 studenti (copiii anestezistei si al dr meu, care vor amandoi sa urmeze specialitatile perintilor lor), dr neonatolog si un asistent de la neonatologie. Eu imi simteam inca picioarele si-i spuneam ingrozita anestezistei ca eu imi simt picioarele si daca e normal asa si ea mi-a zis ca da, e normal, o sa simt absolut tot ce mi se va intampla, mai putin durere. Incepe dr meu sa taie, le explica si studentilor fiecare procedura (noroc ca nu intelegeam eu chiar toti termenii medicali), pe mine incepe sa ma intrebe de Romania, Dracula, Hagi, Ceausescu, Nadia...si in vreo 5 min la ora 17.15 aud OOOOAAA, OOOOAAAAA, OOOOOOOAAAAAA, era bebele meu, l-au scos, l-au curatat, l-au aspirat, ,mi l-au dat o secunda sa-l vad, l-am sarutat poe frunte, mi-a zis neonatologul greutate, cm, Apgar si au plecat cu el. In timp ce ma cosea imi zice dr meu ca bebele a avut infasurat cordonul ombilical de 2 ori pe picior si din cauza asta nu s-a mai oxigenat cum trebuie si ca noroc ca nu am avut contractii, pentru ca copilul s-ar fi impins spre canal, cordonul s-ar fi strans si mai tare si s-ar fi putut intampla o tragedie. Dupa ce au terminat de cusut, m-au dus in salon (am luat o rezerva de o pers+insotitor), a veit si sotul meu cu mine si a si stat cu mine toata perioada cat am stat in spital (jos palaria pentru el), apoi dupa vreo ora mi-au adus copilul sa-l vad, m-am topit toata de emotie, mi-a zis neonatologul ca or sa-l tina un pic la incubator pentru oxigen pentru ca din cauza problemei pe care a avut-o respira prea repede si ca in rest totul e ok. Noapte mi-au facut calmante la fiecare 2 ore, dimineata au venit si m-au schimbat pentru ca nu puteam inca sa ma ridic, dar de data asta nu mi-au mai pus calmante pe branula de la epidurala mi-au pus supozitoare pentru a ma ridica din pat. Eu am vrut sa ma ridic mai devreme dar mi-au zis ca or sa-mi scoata epidurala, perfuzia si sonda la 24 de ore de la nastere, asa ca la ora 17.00 a doua zi “am spart usa” si le-am zis sa-mi scoata alea ca eu vreau sa ma ridic. Aveam dureri mari, insa mi-am zis ca cu cat merg mai mult si mai repede cu atat o sa ma refac de repede. Si asa a fost dupa 4 zile cand am plecat acasa eram f vioaie. Una peste alta, nasterea a fost o experienta placuta pentru mine, nu a fost nici pe departe asa greu cum mi-am inchipuit, cezariana ma ingrozea de-a dreptul si acum abia se mai cunoaste operatia la aproape 2 saptamani de la nastere. Toata stima si respectul pentru dr meu ca a fost pe faza si mi-a adus pe lume un copil sanatos, sa-i dea Dzeu sanatate. Acum suntem fericiti acasa, cumintei, nu plangem decat cand ne e foame, eu mi-am intrat in rolul de mamica f repede si f natural, ca si asta ma ingrozea, ca n-o sa fiu o mama buna, n-o sa stiu ce nevoi are bebe etc., insa natura si-a urmat cursul ei firesc si cazul nostru. Aceasta a fost povestea nasterii noastre, scuze ca m-am lungit ca o placinta, dar parca nu am spus chiar tot ce vroiam, de fiecare data cand imi amintesc aceasta poveste mi se pare ca mai am de adaugat cate ceva.” Theodora mami de [baietel] Stelios 09.06.2010 [url="http://lb1f.lilypie.com/CVZgp3.png"]BEBE STELIOS[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

[pup] ALDEBARAN offf...cred ca e perioada a virozelor din pacate tot aud in jur :(....sa dea Domnul sa fie totul bine acum[pup] Theo hihi frumoasa poveste...asa imi place sa citesc povesti ale nasterilor....emotionante...si mereu zici..uff bine ca s-a terminat totul cu bine!super pozele o dulceatza Stelios sa fiti sanatosi [olala][pup] nibi_niki vazut pozele noi [:D] 2 frumoase ....ce nu se mai dezlipesc de plaja[pup] fetelor dc stie careva dintre voi sa modifice lista de inceput...sa adauge,sa schimbe poate reusim sa o aducem la zi[flo] Eu....aici...nimic nou...plaja in weekend..plimbari...nimic nou...inca nici o veste despre cand vom pleca spre salonic [pup] fetele
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...