Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Recommended Posts

Bine v-am gasit, grecoaicelor ! [flo] Iaca ne-am intors si noi azi de pe taramurile natale si am intrat sa va salutam. Theo, felicitari !!! [flo] Sa va bucurati de minunea voastra si sa creasca frumos si sanatos ! Niki, te-am trecut in listutza insa nu stiu numele fetitzei. Felicitari pt curaj ! ( am citit postarea ta de inceput )[flo] Larisa, te-ai intors? Da un semn sau o cafea [:D] Trebuie sa citesc din urma cand am timp, am citit doar asa printre picaturi. Bun venit fetelor noi si salutari celor vechi [pup][flo] Cine mai vrea in listutza sa imi dea datele necesare. Va pupic mamica fericita de fetitza cuminte [url="http://www.flickr.com/photos/42333902@N04/sets/"]Athina - Eugenia[/url] din 08/june/2009
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 179
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Buna!salut toate fetele![flo] THEO FELICITARI!!! SA TE BUCURI DE MICUTUL TAU,SA FIE SANATOS,SI SA AIBA O VIATA PLINA DE BUCURI![flo][flo] noi am sosit cu bine,a fost frumos in romania,si deja imi este dor[q] am fost la doctor aseara,bebe este bine in grafic,sanatos,si pe 20 iulie avem triplu test,unde o sa aflam ce este[olala],abia astept! va pup pe toate[pup][pup],o sa intru mai rar,este cumnata mea din romania aici cu copii si vreau sa petrecem cat mai mult timp impreuna,imi sunt tare dragi bun venit noilor fete! LARISA[mamica]de[zana]DIMITRA(2.02.2007) [gravi] 17+
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna, fetelor din Grecia! Vin si eu cu o rugaminte: am fost pt prima oara in Grecia in mai si am mancat un desert taaare, tare bun, la o taverna, ceva ca un gris la aspect si cu inghetata. Am cumparat din supermarket ceva asemanator, se numeste vlaha (B_AXA), dar nu stiu sa il prepar. Nu am gasit reteta, iar de pe punga, cu toata stradania, nu am inteles nimic...[:D] Ma ajutati cu o reteta? PLSSS[flo]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui geba2001
Buna, fetelor din Grecia! Vin si eu cu o rugaminte: am fost pt prima oara in Grecia in mai si am mancat un desert taaare, tare bun, la o taverna, ceva ca un gris la aspect si cu inghetata. Am cumparat din supermarket ceva asemanator, se numeste vlaha (B_AXA), dar nu stiu sa il prepar. Nu am gasit reteta, iar de pe punga, cu toata stradania, nu am inteles nimic...[:D] Ma ajutati cu o reteta? PLSSS[flo]
Vorbesti de halva si alaturi de ea inghetata? Daca vrei reteta la halva zi numai...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

geba2001 buna....ce-ti spune carmaw nu-i ce se gaseste in Ro si se numeste halva ......aici se face in casa din gris...asa cum spui tu ca ai mancat si se obisnuieste sa se ofere in taverne[flo] Reteta e simpla: 1 cana ulei(cana de cafea mai mica...bine dc vrei si mare...numa sa folosesti aceeasi cana peste tot);2 cani gris mare sau mic(cred ca doar mic se gaseste in Ro....arata un pic diferit de cel de aici dar sper sa iasa....mie galustele si grisul cu lapte imi ies si cu cel de aici:);3 cani zahar;4 cani apa;un betsisor scortisoara;4-5 cuisoare;dc vrei si coaja rasa de portocala. Pui la fiert apa,zahar,scortisoara,cuisoare lasi la fiert 5-10 min...ca un sirop..In alta cratita pui uleiul si dp pui grisul si il rumenesti....pana se face galben...cand si-a schimbat culoarea torni siropul deasupra amesteci bine bine pana cand se tine pe lingura si se dezlipeste complet de peretii cratitei...o sa linguresti un pic[:)]Dp pui intr-o forma si lasi sa se raceasca...mananci fie cu scortisoara deasupra fie cu inghetata....am uitat sa zic ..cand e gata siropul scoti batzul de scortisoara si cuisoarele... Am gasit reteta pe un site grecesc de pe care mai fac eu diverse si e cum o face si bunica sotului ...cred[yami]... Sper sa-ti iasa si te asteptam cu impresii[pup] Ce mai fac fetele mele de pe aici?[pup] Noi am fost ieri in Nisyros....frumoasa insula...micutza dar asa frumoasa...cu un singur amendament....aviz fetelor care vor ajunge pe acolo(mai ales din Rodos e aproape)....am mancat in Mandraki la o taverna-mezedopolio "Fabrica".....am mancat peshtoase...graoznic....nu erau proaspete....groaznic preparate si pretul f mare...in concluzie avem azi probleme burta(scuzati) amandoi....deci sub nici o forma nu mancati acolo...sub orice critica!!!!! Atatica.....[pup] P.S. ....ma uitam la poza Theo...si eu m-am gandit la revani....buuuuun bun...poate fi si revani[:)]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Da, Moro k, cred ca despre asta e vorba! Citind, i-am simtit si gustul... O sa incerc sa prepar si o sa revin cu impresii. Am cumparat, totusi, dintr-un supermarket din Grecia ce am crezut eu ca e, vlaha; o sa pun si aia la fiert cu lapte, sa vad ce iese si o sa va spun si voua. Oricum va voi mai solicita, pt ca am descoperit Grecia si m-am indragostit de ea si am o multime de intrebari, mai ales ca planuim sa ne reintoarcem, la anul cel tarziu. Mai avem multe de vazut. Va pup, sa aveti o zi minunata! [flo]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...