Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Recommended Posts

  • Răspunsuri 179
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

pitouro asa ii zice da habar n-am unde ai putea gasi.....hmmm...incearca la brutarie...ma gandesc ca poate fac paine cu tarate si pot sa-ti vanda altfel....la produse biologice?! io stiu..[pup] aa...unde sunt pestisoarele?si de ce sa nu scrii aici?ma lashi?![pup]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

carma, cauta pituro vromi ( taratze praf )..eu gasesc la manastiraki, dar am cautat de-am innebunit. Plus ca pe cine am intrebat au zis ca-s nebuna [q], ca numai gainile si porcii mananca asa ceva [q]. Dar pe pungvutza scrie clar ca sunt 100% sanatoase, ajuta la tranzitul intestinal..se pot amesteca dimineatza in iaurt, folosite in loc de faina in mancare etc... Oricum, vad ca te intereseaza dieta mea..ma bucur tare mult. [pup] Daca gasesti undeva sa-mi zici si mie ( ma refer la vreun supermarket, ceva... Sa nu-ti zic ca in romania dau 2 lei ( 50 centi ) pe o punga de 300 grame si aici e 2, 90 punga [alcool][q]. Tare trista sunt ca nu se sarbatoreste si aici ziua copilului, insa am sarbatorit-o doar eu cu fii-mea la jumbo [:D]. Nu stiu cum v-ati acomodat voi aici, dar eu nu pot si pace...si n-as vrea sa urasc grecia k doar vin de 10 ani aici, insa altceva in vacanta si altceva sa traiesti aici, fara familie, prieteni si cineva care sa te inteleaga. Astept sa inceapa athina sa vorbeasca, sa am si eu cu cine vb...deocamdata zice gagaga, ghehehe, caca si ama sau mam ( pt mama )...E un inceput ! mamica fericita de fetitza cuminte [url="http://www.flickr.com/photos/42333902@N04/sets/"]Athina - Eugenia[/url] din 08/june/2009
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ertina nu privi asa lucrurile...adica gandeste-te ca e ca si cum ai fi in maramures....eu din cta mea pana in maramuresh fac exact 1000km ca din salonic in cta....sunt oameni care fiind in aceeasi tara nu se vad cu anii sau se vad o data la 6 luni....nu?la mine mai vin ai mei mai merg eu...nu stiu poate sunt eu altfel eu n-am avut chestia asta...adica m-am acomodat instant...in constantinopole la fel....prietenii ii vezi pe messenger,pe facebook cred ca vbim mai mult decat atunci cand eram acasa....si mie mi se pare ca asa ca oameni,traditii...ne asemanam...sigur la mine a contat enorm felul in care m-au primit aici cei apropiati si mai ales cum ma face sotul meu sa ma simt cum m-a ajutat el....sau io stiu oi fi eu mai dezradacinata[alcool][:)] pupici si sunt sigura ca o sa te obisnuiesti...sau dc nu plecati in alta tara unde sa va fie bine voua ca familie...[pup][pup][pup]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

ertina -ioana,miha multumesc mult Da scriu si la pestisoare si cind sunt paf" nu mai pot scrie la bis pataniile si aici -------------------------------------------------------------------- Ioana as putea sa-ti fiu mama ....eu aici am venit ca am decis sa -mi continui viata in 2 SI EL A ALES SA VINA AICI.Consider ca traiesc VIATA LUI si nu vreau sa ma integrez in mediul satesc-de aici si problemele mele supraponderale Eu insist sa cred ca omu meu are vraji facute 'adora orice de aici'si nu poti spune ceva ca apara Creta cum o leoaica-si apara puii In ceeace -l priveste si-a facut club se sah are prieteni greci vorbeste si citeste ziarele iese cu bici Eu m-am inchis in casa am mincat noroc cu netul --------------------------------------------------------------------- Sa nu faci ca mine! La tine a fost alegerea ta stiai cu el e grec ca va locui aici in plus aveti un copilas SI PENTRU EL TREBUIE SA FACI EFORTUL SA TE IN TEGREZI TU ESTI TINARA AI RESURSE SI AI PT CINE SA INCERCI MACAR Pt mine a fost un refuz cum adica sa ma integrez eu in BARBARIA cind de fapt eu trebuia sa stau in franta In orice caz la mine nu s-a scris ultimul act intentionez sa plec sa stau ori in FR ori in BE.Vrea bine nu vrea IDIA ! Eu in ro mai am doar mama singura si bolnava ma astept in orice clipa la telefonul nefast si dupa aia vind totul acolo nu consider ca merit sa mor fara asistenta medicala. Deci tu cu bulgarasul tau de aur' cu tineretea ta ESTI DATOARE SA FACI EFORTUL SA TE INTEGREZI(faptul ca faci vizite dese in Ro nu te va ajuta in acest sens....pt fata ta va trebui sa tai cordonul ombilical romanesc...sau sa mai raresti vizitele Poate ti se pare ca sunt ne la locul meu cu aceste vorbe dar eu ti le spun din suflet...incearca sa nu ma urasti pt ca ti-am zis asa direct cum vad eu lucrurile Daca mai vrei mai vorbim si bravo pt sotul tau ca e de acord sa stea departe de tine si ca te lasa sa te duci des in RO. Acesta a fost punctul meu de vedere ,nu imi permit sa dau lectii la nimeni nu sunt lupul moralist si precum vezi si eu fac la greseli.Nu o lua in nume de rau TE ROG ! --------------------------------------------------------------------- Gata am teminat ....am o foame Doamne!! hai noapte buna [pup][nani]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui ertina
carma, cauta pituro vromi ( taratze praf )..eu gasesc la manastiraki, dar am cautat de-am innebunit. Plus ca pe cine am intrebat au zis ca-s nebuna [q], ca numai gainile si porcii mananca asa ceva [q]. Dar pe pungvutza scrie clar ca sunt 100% sanatoase, ajuta la tranzitul intestinal..se pot amesteca dimineatza in iaurt, folosite in loc de faina in mancare etc... Oricum, vad ca te intereseaza dieta mea..ma bucur tare mult. [pup] Daca gasesti undeva sa-mi zici si mie ( ma refer la vreun supermarket, ceva... Sa nu-ti zic ca in romania dau 2 lei ( 50 centi ) pe o punga de 300 grame si aici e 2, 90 punga [alcool][q]. Tare trista sunt ca nu se sarbatoreste si aici ziua copilului, insa am sarbatorit-o doar eu cu fii-mea la jumbo [:D]. Nu stiu cum v-ati acomodat voi aici, dar eu nu pot si pace...si n-as vrea sa urasc grecia k doar vin de 10 ani aici, insa altceva in vacanta si altceva sa traiesti aici, fara familie, prieteni si cineva care sa te inteleaga. Astept sa inceapa athina sa vorbeasca, sa am si eu cu cine vb...deocamdata zice gagaga, ghehehe, caca si ama sau mam ( pt mama )...E un inceput ! mamica fericita de fetitza cuminte [url="http://www.flickr.com/photos/42333902@N04/sets/"]Athina - Eugenia[/url] din 08/june/2009
Ioana daca cineva zice ca tarite maninca numai porcii raspunde-i te rog ca in Creta se maninca la gros STIR(tataia-l meu il dadea la porcii) asta ca sa le inchizi gura ...ca uneori merita sa le ripostezi
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui ertina Nu stiu cum v-ati acomodat voi aici, dar eu nu pot si pace...si n-as vrea sa urasc grecia k doar vin de 10 ani aici, insa altceva in vacanta si altceva sa traiesti aici, fara familie, prieteni si cineva care sa te inteleaga. Astept sa inceapa athina sa vorbeasca, sa am si eu cu cine vb...deocamdata zice gagaga, ghehehe, caca si ama sau mam ( pt mama )...E un inceput !
Uite eu sunt de 12 ani aici si tot nu m-am acomodat de tot, inca ma simt straina, culmea e ca nici in Romania nu ma simt acasa, Sigur ca depinde de om, eu nu sunt asa usor adaptabila, nici nu pot sa-mi insusesc niste obiceiuri doar pt ca le practica cei de aici. Dar sa stii ca sunt destule persoane care se adapteaza usor, eu una am cunoscut cateva fete care au devenit mai grecoaice decit grecii, ca sa zic asa. Eu nu-s asa, ca dovada ca mi-am cautat prietene tot printre romance.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetelor, va multumesc pt sfaturi [flo] Aldebaran, cred ca sunt genul tau. N-am stiut pana acum ca o sa fiu home sick, abia asteptam sa-mi aduc fetitza intr-o tzara civilizata, insa vad ca e tare greu. Si eu am o cunostinta care a venit aici de cativa ani si e f fericita, s-a adaptat f bine si a uitat de romania, chiar si de romani. E, asa ceva nu se face, cel putin in cazul meu ! Intr-adevar, cu toate ca suntem ortodocsi ca si grecii, unele "obiceiuri nu se pupa", ca sa zic asa... Oricum, o sa-mi dau silintza sa ma acomodez, cu toate ca am zile cand imi spun ca o sa las " buru-buru" si o sa fac tot ce pot pt a fi fericita aici si am alte zile in care urasc tot ce vad in fatza mea ( exceptie, bineinteles, scumpa mea athina ). Va pup cu drag, fetelor. Tare bine ma simt cu voi aproape, nici nu va puteti imagina [pup]. O vorba buna merge exact unde trebuie [flo] mamica fericita de fetitza cuminte [url="http://www.flickr.com/photos/42333902@N04/sets/"]Athina - Eugenia[/url] din 08/june/2009
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui karmen24
vreau sa fac o asigurare medicala pt fata mea care sa fie valabila pe teritoriul romaniei.stie cineva unde trebuie sa o fac si alte detalii?am nevoie pt 2 luni cat vom sta in vacantsa.va multumesc anticipat[:)]
karmen, ce asigurare ai aici? Noi avem ethniki si este valabila si in romania. Asigurarea asta vrei s-o faci pt calatorie sau pt tot anul? mamica fericita de fetitza cuminte [url="http://www.flickr.com/photos/42333902@N04/sets/"]Athina - Eugenia[/url] din 08/june/2009
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...