Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Experimente in bucatarie - nu gluten/ faina grau


Recommended Posts

  • Răspunsuri 145
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Macrina, cam asa ziceam si eu dupa ce le-am turnat in tava si se intindeau rapid, dar astept si parerea Andreei, uneori fainurile fara gluten se "poarta" diferit. Am masurat in cana "fluffy", asa ca la faina alba, de grau si poate nu trebuia.

 

Da, mi s-a parut tare bun tortul (desi eu nu am facut sub forma de tort si nici dublat cantitatile -uleiul de cocos si nucile caju sunt destul de scumpe aici-. Am indesat si turnat in pahare de hartie doua straturi si apoi le-am rasturnat [:)]. Sotul a spus ca i se pare cam dulce, eu n-as zice (mi-a placut mult ca are miere in loc de zahar, ba chiar am pus o lingura in plus ca sa se lege compozitia maro). Nu stiu daca ingrasa ca vreau sa ma ingras! Cand il vedeam in borcan ca untura de porc mi se facea greata, dar este tare bun in amestecul cu caju si capsuni, iese cam ca o inghetata vegana. Am incercat intr-o alta zi cu migdale in loc de caju si afine in loc de capsuni. Nu a fost la fel de cremoasa compozitia, a iesit cu ace si nelegata cumva. Uite, am sa intreb daca mai face cineva deserturi cu uleiul de cocos (am inteles ca-i bun daca ai probleme cu tiroida).

 

Take jid="green">oid="red">yid="navy">! (poze)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ma intorc cu gura plina [:)]. F., f. gustoase chouxurile. Tuturor le-au placut!

 

Mey poate ca asa trebuiau sa iasa?! Painea cu spelt pe care o fac de cateva luni incoace nu prea creste (mai ales dupa ce o pun in cuptor, la tava, se "indreapta", o scot fara bombeu).

 

Take jid="green">oid="red">yid="navy">! (poze)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Andreea sunt superbe ale tale!!!! Pai cine ar spune ca sunt GF, dupa cum arata?!

 

Mey, da' te-ai suparat, ca asta ma intereseaza mai mult decat eclerurile? [:)] Sa nu te superi, mai bine spune-mi ce prostie am facut. Ale mele au iesit doar un pic mai gogonate decat fursecurile cu stafide pe care le mancam in copilarie... Chiar si asa, toti din casa imi cereau cand s-au sfarsit.

 

Take jid="green">oid="red">yid="navy">! (poze)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Continuare [:)]... am sa le fac din nou in weekend, incerc cu mai multa faina.

 

Ieri am facut o prajitura cu faina de orez, de dorul pandispanului cu fructe. Nu iese ca un pandispan, ci, mai degraba ca o prajitura "care se separa", mult mai consistenta. Cu nuca de cocos in compozitie si cu afine si caise deasupra (12 oz.).

Singura modificare.... muuult mai putin zahar (1 1/2 cups) decat in reteta originala si tot mi se parea cam dulce:

 

http://www.geocities.com/scocasso/mochi/mochi01/mochi01.htm#6

 

Ne-a placut mult, este diferita de tot ce am mancat pana acum, (oarecum) traditionala in Japonia sau Hawaii (daca adaugi nuca de cocos...). Faina "mochiko" se poate inlocui cu cea de orez (alb).

 

 

 

Take jid="green">oid="red">yid="navy">! (poze)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

cum sa ma supar, maica? pai ce, daca nu ti-au iesit tie eclerele nu inseamna ca-i vina mea, nu? [:D]

nu, serios, imi esti tare draga si nu m-as supara nicicand pe tine.

fara discutie ai avut prea mult lichid, poate apa? esti sigura ca ai respectat cantitatile? compozitia finala trebuie sa fie cam ca peanut butter asa, deci o minge legata. succes in week-end, nu stiu daca am faina de orez in casa ca le-as face si eu din nou.

 

US

 

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui philip
pai ce, daca nu ti-au iesit tie eclerele nu inseamna ca-i vina mea, nu? [:D]Uite, asa mi-am zis si eu, da' daca nu te-am mai auzit, am crezut ca poate te-ai suparat (nah' banuiesc ca a plecat soacra, nu mai scoti nasul din bebei, asa-i?) id="green"> fara discutie ai avut prea mult lichid, poate apa? esti sigura ca ai respectat cantitatile? compozitia finala trebuie sa fie cam ca peanut butter asa, deci o minge legata. succes in week-end, nu stiu daca am faina de orez in casa ca le-as face si eu din nou.Am sa indes faina, cred ca la apa am pus cat mi-ai scris. Multumesc, le astept cu interes si pohta.id="green"> USDepeche Mode August 25, 2009
align="right" id="quote2">Take jid="green">oid="red">yid="navy">! (poze)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

hehehe, esti o dulce, nu, soacra n-a plecat dar profit si eu pe ultima suta de metri, pleaca pe 12 si pana atunci ea e responsabila de bebe si eu il distrez pe Philip. mergem la locuri de joaca, piscine, fotbal etc. pe 14 incepe si el kinder.

iti tin pumnii sa-ti iasa bine tura asta, eu azi am facut gluten free pizza, asta ca sa-mi fac si eu pofta ca le luasem baietilor de aia din grau si taaare bine mai mirosea.

 

US

 

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui philip
hehehe, esti o dulce, nu, soacra n-a plecat dar profit si eu pe ultima suta de metri, pleaca pe 12 si pana atunci ea e responsabila de bebe si eu il distrez pe Philip. mergem la locuri de joaca, piscine, fotbal etc. pe 14 incepe si el kinder.Ah, mult succes, iti doresc!! [:)] (am vrut sa-ti spun de ceva timp ca este minunata poza cu copiii nas in nas (in coltul din dreapta))id="green"> iti tin pumnii sa-ti iasa bine tura asta, eu azi am facut gluten free pizza, asta ca sa-mi fac si eu pofta ca le luasem baietilor de aia din grau si taaare bine mai mirosea.Apropo, eu mai scap in balarii, alaltaieri de ex. cu pizza cu faina de grau, ieri cu un brownie fudge... si nu neaparat din pofta, mai mult din graba. E lege, imi ies bube in gura cand mananc. La fel copiilor, am mai spus... Asa ca, te rog, cand ai timp (acum stiu ca nu esti suparata [:)]), vreau si eu o reteta incercata de pizza (merge si link). Pizza pe care o fac adesea este cu spelt, as vrea sa incerc si altceva, linkuri am mai gasit, dar nu am avut tragere de inima sa verific ce iese.id="green">USDepeche Mode August 25, 2009
align="right" id="quote2">Take jid="green">oid="red">yid="navy">! (poze)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...