Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Experimente in bucatarie - nu gluten/ faina grau


Recommended Posts

  • 2 weeks later...
  • Răspunsuri 145
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Carina, am facut mousseul de cateva zile, maine repet, mai am frisca. Tare buna a iesit, poate ca nu-i comparatia cea mai inspirata, imi aminteste de umplutura de la trufe.

Ha, ce mai, patratel ca mananc ciocolata cu pumnul! Torn chipsii in plama si pe gat cu dansii [:)]. Dar, m-am mai calmat, recent. Ha, am trecut pe ulei de nuca de cocos luat cu lingurita. Citeam ca taie poftele de dulce, sarat... mananca cineva pe aici ulei de cocos(palmier) CRUD? Retete?

 

 

Mai, am o intrebare in special pt. tine Andreea, dar daca este altcineva informata, o rog sa scrie.

 

Oare anemia si oboseala asta ce ma napadi, plus cateva probleme cu tiroida, nu au legatura cu faptul ca am lasat-o moale cu cerealele "standard", painea si ingeneral fainoasele? In prezent aproape nu mai manac paine, cereale putine (de orez integral), deserturi (facute in casa, cu fainuri GF) doar in weekend, ficati nu mananc de nici un fel, branzeturi si lapte nici de astea (mai mult iaurt), niste pui si ceva peste, nici vorba de carne rosie...

 

Andreea, te-a pus pe suplimente sau mananci bine ficati si carne rosie? Cum te descurci cu anemia?

 

Acum am citit ca trebuie sa fii atenta (pe langa fier) si la folat, niacin, vitamina B12, calciu, fosfor si zinc.

Ar fi bine sa mananc zilnic ceva cu amaranth, cum spui tu Carina, dar nu fac... azi parca m-a traznit ca de la GF mi se trage. Nu vreau sa ma intorc de unde am plecat (sunt multe probleme pe care mi le-am rezolvat prin dieta asta), dar poate ca ar trebui sa suplimentez constant cu vitamine si minerale (prefer din mancare).

 

Te rog, Andreea, spune ce mananci tu "painos", constant?

 

 

 

Take jid="green">oid="red">yid="navy">! (poze)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

ml, ti-am raspuns si pe pm, eu pap cartof, orez si multe fainuri de astea gf. acum am facut oatmeal cookies si pap din alea, mi-am cumparat si gf hamburger buns si am papat cu mici [pofta]. eu am luat mult timp vitamine prenatale si acum iau o multivitamine pt femeii de la sam's club. cred ca trebuie sa luam mereu vitamine, eu nu ma bazez pe ce iau din alimentatie. face sotul steakuri, ficat nu prea mananc, in schimb beau lapte si buttermilk si iaurt gras grecesc.

 

US

 

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Quark:

 

- seara incalzeste apa intr-o oala mare la 55 C (masoara cu termometrul, nu stiu sa-ti spun dupa deget; am inteles ca temp. are de a face cu culturile din laptele batut). Rastoarna in cooler si lasa sa se raceasca la 50 C.

 

- pune laptele batut (un bidon de jumatate de galon (1,89 L)) in borcane de sticla. Acopera cu capac si aseaza-le in cooler (completeaza cu mai multa apa calda la 50 grade; capacele borcanelor si filetul sa ramana bine afara din apa, dar apa sa depaseasca putin nivelul laptelui).

 

- inchide coolerul, acopera eventual cu prosoape sau o patura (nu cred sa fie nevoie, eu totusi acopar) si lasa toata noaptea. Dimineata toarna in tifon pus in 4 (asezat in sita) si lasa sa stea 1 ora (in figider sau cum vrei). Poti folosi zerul la altceva, tifonul cu branza il legi pe o lingura de lemn cu coada mare apoi il tii in frigider la scurs pt. 5-6 ore (lingura suspendata pe o oala).

 

Totusi Crista a zis-o mai bine. Aduce si cu "Fagarasul" cu smantana la gust.

 

Take jid="green">oid="red">yid="navy">! (poze)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Macrina, ai nu gasesti lapte batut? Mi se pare ciudat, era pana si in Florida in magazinul ala oribil de la care ne faceam "piata", multe le lipseau. Mi se pare mai sarat aici decat cel de la bunici, dar in branza asta este f. bun.

Cred ca poti cumpara quark, dar mai greu. Sunt "nemti" pe acolo?

 

Pentru picioare, daca nu esti alergica la polenul de albine si ai drum la WalMart, poate merita incercat?!:

 

http://www.itchyskinfacts.com/natures-way-itchy-skin.html

 

Cred ca merge si luat din capsule, intern. Vindeca tot felul de leziuni ale pielii si mucoaselor (ulcere, acnee, eczeme...)

 

M-ai pus pe ganduri, Andreea. Eu am cumparat recent niste multivitamine/minerale... ma uit acum pe ele... nu au fier, nici potasiu, magneziul este f. putin ...

 

Sunt ingrijorata pt. ca de ceva timp ametesc si am intepaturi si amorteli in picioare, degete, fata. Parca mainile si-au mai revenit dupa ce am trecut pe vit. D, B complex, polen, urzica si altele. Sunt destul de speriata si cu fetita, de 1 saptamana i-au crapat colturile gurii, citii ca este semn de carenta de vit. B 2, doarme teribil de prost, are pungi sub ochi, este slaba si nervoasa nevoie mare... Dar ea asa a fost si cu gluten si fara (fie vorba ca manaca des cu gluten, mai ales la scoala).

 

Mai si cum, doctorul care te-a depistat cu celiachie nu ti-a facut analize de "B"uri, magneziu, potasiu si altele? Se presupune ca iti iei totul din mancare si multivitamine si nu mai verifica nimeni decat daca te plangi?

Eu vazui ca daca iau B complex din whole foods de la "Plafar", scump, imi rezolva niste... chestii, pe cand daca ma bazez pe multivitaminele de la "alimentara" care contin, de asemenea, tot felul de "B", nu se mai intampla nimic cum trebuie. Nah, or avea creta in ele in loc de vitamine...

 

Take jid="green">oid="red">yid="navy">! (poze)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 months later...

Ce mai faceti bun, dragelor?

 

 

Eu tot cu ochii dupa deserturi... am dat peste blogul asta ciocolatos si cu poze minunate si-am facut de 2 ori tortuletul de mai jos cu alune, hrisca, quinoa si applesauce. Copiii il mananca si nu prea dar noua, babacilor, ne place foarte:

 

http://www.latartinegourmande.com/2008/11/12/chocolate-cake-buckwheat-hazelnut-applesauce/

 

Iar maine am sa invartesc supa de linte cu ou (acum vad prima data linte alba, cred ca nu se supara daca pun verzulie si mai inlocuiesc cate ceva pe acolo):

 

http://www.latartinegourmande.com/2010/01/19/white-lentil-soup-chorizo-poached-egg/

 

Take jid="green">oid="red">yid="navy">! (poze)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...