Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Experimente in bucatarie - nu gluten/ faina grau


Recommended Posts

  • Răspunsuri 145
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Am sa va dau si eu o reteta de dressing (sos) pentru salate din ingrediente fara gluten SOS DE LAMAIE ingrediente 4 linguri ulei extravirgin de masline 1/2 lamaie 5 frunze de menta un pic de sare piper proaspat macinat preparare se stoarce lamaia, se strecoara sucul se toaca marunt frunzele de menta se rade un pic de coaja de lamaie ( se spala bine inainte) se adauga in sucul de lamaie coaja rasa, sarea, piperul, menta tocata si uleiul de masline si se omogenizeaza bine sper sa va placa! noi il facem des, chiar daca nu gasim tot timpul anului menta verde, o inlocuim cu menta uscata [flo]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mihaela, Natalia, multumesc pentru retete. Mihaela, unde dai si unde crapa [:)]... te-ai apucat sa mananci fara gluten?! Andreea, ce mai spune mama? A incercat cumva cozonac? Eu azi l-am terminat de mancat pe ultimul cu faina de grau. Si tot azi am facut o "negresa" cu faina de orez (am pus mai putin zahar si coaja de lamaie si am inlocuit "xanthan gum" cu faina din seminte de in; de fapt este a doua oara... prima data s-a cam lasat in mijloc si mi s-a parut prea dulce, asa ca am modificat putin): http://glutenfreemommy.com/brownie-companions-orange-almond-brownies/ O tai maine si va povestesc. Mika, dar cu faina de hrisca (sarrasin), coci? Fara gluten, ceva? Stiu ca francezii o folosesc la clatite si paine parca. Carina, am incercat sa intru din nou pe blogul tau sa aflu vesti/retete si nu am reusit, nu stiu motivul. Ceva nou cu tine? Crista, [pup], am ramas in urma cu mesajele... [url="http://s100.photobucket.com/albums/m10/40ML/La%20tara%20americana/"]Take joy! (poze)[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui ML
Mihaela, Natalia, multumesc pentru retete. Mihaela, unde dai si unde crapa [:)]... te-ai apucat sa mananci fara gluten?!
[pup] Nu, nu mananc fara gluten. Am dat doar peste reteta intr-o revista, mi-am amintit de tine si am dat fuguta sa o scriu. Apoi curiozitatea m-a facut sa caut pe net. [flo]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Salutare, ML: mersi de complimente. Legat de baking fara gluten, e mai ciudat. Fainele fara gluten au putere de absorbtie diferita fata de faina de grau. In principiu daca stii la ce fel de consistenta sa te astepti poti adapta retetele as you go. Ma intrebai de rezultate: ulcer duodenal din cauza de reflux biliar si enteropatie glutenica neconfirmata - la gastroscopie a aparut aplatizarea vililor din duoden, dar nu pot sa isi dea seama daca e din cauza refluxului biliar sau a intolerantei la gluten. Asa ca deocamdata fac tratamentul pentru ulcer si dupa 6 luni trebuie sa repet gastroscopia sa vedem. Daca e vindecat duodenul inseamna ca era doar ulcerul. Acum mananc gluten (oricum e musai), dar continui sa experimentez. De exemplu, va spun cu mana pe inima ca chocolate chip cookies sunt de 10 ori mai buni cu faina GF (si in general biscuitii). Asa i-am si facut printesei in ultima vreme ca imi cere biscuiti de-ai mei :). Am mai facut pancakes cu faina de hrisca (buckwheat) si as vrea sa incerc faina de mei dar inca nu m-am hotarat cum. Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil! Anda si Carina (deja domnisoara) http://community.webshots.com/user/andamihai http://andaoana.wordpress.com/ http://flickr.com/photos/32304863@N04/
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

ML, intr-adevar aici se foloseste faina de hrisca, mai ales in Bratania, pentru clatite sarate care arata cam asa :[http://www.creperie-saint-maurille.com/images/DSCN0075.JPG]. Am mancat de multe ori "Galette" aici in Paris, la "Creperie". Acasa nu am facut niciodata (dar ideea mi se pare binevenita, voi incerca sa fac). Uite o reteta care mi se pare mai simpla si pe care am de gand sa o verific si eu. 250 g de faina de hrisca 1 ou 1 varf de cutit de sare 1 varf de cutit de piper 2 lingurite de ulei aprox. 500 ml apa Se amesteca faina de hrisca cu un galbenus de ou si se adauga apa pana se obtine o pasta de consistenta tare. Apoi se adauga sare si piper si se adauga si uleiul. Se adauga din nou apa atat cat e necesar pentru a obtine o pasta fluida, ochiometrul trebuie sa intre in actiune! Aluatul se lasa la odihna cam vreo ora si se dilueaza din nou cu apa daca intre timp i-a venit sa se intareasca! Clatitele astea sarate se fac ca si clatitele dulci, numai ca nu trebuie intoarse. Se pot umple cu rosii taiate subtire, cascaval, ou crud, bacon, ciuperci, spanac, ardei... Dupa care se pun din nou in tigaie. Cat timp, nu stiu inca, revin cu detalii dupa ce le voi face. Apoi galeta se impatureste in tigaie si se serveste. ML, in alta ordine de idei, apreciez faptul ca imparti cu noi energia si ideile tale pentru binele unui mod de alimentare mai sanatos.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Inteleg acum, Mihaela. Andreea, succes, daca te apuci! Inlocuiesti si xhantanul? Mie mi-au placut (azi am facut din nou [:)], nu s-au mai lasat, dar parca nici ca in poza femeii nu arata. Si trebuie taiati reci ca se sfarama... un alt dezavantaj (dupa mine minor) al fainii fara gluten...). Stau mai prost cu adaptarile, Carina si nici macar nu am ochiul unei bucatarese. Da' chiar asa! Nu pui niste retete... biscuiti, prajiturici? Eu ma multumesc si cu linkuri, eventual ingrediente. Te astept si cu retete cu mei! Gasesti mei macinat, sub forma de faina sau il folosesti intreg, bobite? In privinta rezultatelor... habar n-aveam ca si refluxul gastroesofagian poate distruge vili. De curand insa am descoperit ca ce luam drept raceala pana acum (cu tuse uscata si durere in gat) era, adesea, migrarea acidului gastric spre gat si plamani. Mi-am oprit tusea cu... suc de lamaie inainte de mese (ajuta la formarea acidului din stomac). Stomacul parca tot ma doare din cand in cand, dar am observat ca magneziul ma linisteste. Iertare de detalii, poate mai povestesti, cand ai noutati, daca nu le deranjeaza pe fete. Mika, multumesc pentru reteta (nu am mancat clatite "sarate" din liceu. Parca erau cu branza de vaci si smantana). Imi plac si umpluturile. Eu va multumesc, ma mobilizeaza sa incerc si altceva. Apropo... ce sa fac cu pastele sarate? Nu-mi vine sa cumpar paste din orez, am incercat sa adaptez retetele folosind pilaf (fiert in supa de pui). Ce iese... hmmm... nu-i cine stie ce... La fel, ma invartesc cu teama pe langa tartele sarate (umplute cu spanac si branza sau gen quiche). Vag imi amintesc ca am dat peste o reteta, dar daca voi ati fost mai curajoase, poftiti cu sfaturi. Revin... Andreea, cu ochii la blogul Carinei... asta-i cumva reteta ta de choux? Copiii dau din pinteni: http://www.recipezaar.com/Choux-Pastry-Gluten-Free-267962 [url="http://s100.photobucket.com/albums/m10/40ML/La%20tara%20americana/"]Take joy! (poze)[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

ML cum adica paste sarate ? te referi la pastele din comert ? eu am inteles ca cele din orez nu sunt as ade bune la gust ( acum asta era o parerer de italieni obisnuiti cu macaroanele lor normale) . Cum ziceam citeva pagini in urma eu am mincat clatite din hrisca cu diverse umpluturi sarate ( sunca, brinza, sparanghel, ciuperci) uneori erau cum zice Mika alteori erau umplute, facute suluri si gratinate ... foarte bune dupa parerea mea ... merg si in combinatie cu ceva carnita afumatata (dc mincati sau dc se gaseste) .. merg si cu varza si cartofi (cred ca am mai zis asta scuze ) Tartele cu buruieni sunt minunate dupa parerea mea. Pui diverse frunze : spanac, sfecla, cicoarea aia de care vorbeam mai demult "italian dandelions" , loboda , macris , stevie .. vezi ca toate astea se pot cultiva , se gasesc seminte si cresc bine mersi sau le poti gasi si pe cimp, pe linga riu ... Frunzele oparite sau nu , tocate mai mari sau mici "ca pentru rate " :-) amestecate cu brinza rasa si/sau cu ou sau cu inlocuitorul oului din faina de ou .. le pui intre doua foi ca la placinta, sau numai o foaie dedesubt ca la tarta si eventual gratar de aluat pe deasupra sau tai cu forma de biscuiti forme de alut pe care le pui peste umplutura din loc in loc ... coci vreo 40 minute pt tarte mari si gata ... Important e sa iti gasesti un aluat pe gustul vostru si pe care sa il folosesti mereu .. prea multe experiente nu sunt chiar mereu satisfacatoare :-)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...