Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Concediu maternitate SUA


Recommended Posts

Citesc de ceva timp forumul cu placere, incercand sa adun informatii utile pentru cand o sa devin mamica si m-am hotarat in sfarsit sa va intreb despre o problema ce ma framanta in ultima vreme: concediul de maternitate in SUA. Stiu ca in general legea prevede doar 12 saptamani de concediu de maternitate/paternitate neplatit, dar ca anumite institutii ofera angajatilor conditii ceva mai bune. Ma intereseaza in particular concediul de maternitate pentru postdoctoranzi , profesori sau cercetatori (in cadrul universitatilor sau institutelor de cercetare ). Daca exista printre voi persoane care au devenit mamici sau tatici in timp ce lucrau in cercetare v-as fi foarte recunoscatoare daca mi-ati spune cat timp v-ati luat liber (platit sau nu) si cum v-ati descurcat in general. Nu sunt inca insarcinata, dar avem in plan sa incercam intr-un an sau doi. Momentan atat eu cat si sotul suntem studenti la doctorat. O sa terminam la anul, iar apoi cel mai probabil o sa ne angajam tot intr-o universitate, ca postdoctoranzi, pentru urmatorii 2-3 ani. Eu am 27 de ani, deci nu as vrea sa taraganez prea mult incercarile de a ramane insarcinata. Va multumesc anticipat!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 39
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Multumesc Andrada! Ma uitasem online la facultatea unde cred ca este cel mai probabil sa fiu postdoc dupa ce termin doctoratul. Acolo au 6 saptamani de concediu platit (platit de asigurare), plus 6 neplatit. Dar mai au concediu medical (Short Term Disability) platit pana la 52 saptamani. Cat stau in spital la nastere si recuperare se considera medical? Acum eu stiu ca depinde si ce hotarasti cu proful care te angajeaza. Dar mi-ar fi nu stiu cum sa ii cer sa ma plateasca sa stau acasa cu un copil din fondurile lui. De asta vreau sa stiu daca sunt fonduri de la stat/universitate alocate pentru maternitate. Stiu ca mai depinde si de tipul de cercetare (teorie sau experiment). De exemplu cumnata mea a nascut anul trecut studenta la doctorat fiind si a continuat sa lucreze de acasa (ea face teorie si era in faza finala de scriere a articolelor) si chiar a terminat doua articole in primele lunidupa nastere. Deci nu prea a avut concediu, dar a ajutat-o mult sotul ei cu cea mica, ca el lucreaza de acasa. Poate o sa incerc si eu sa programez sarcina spre sfarsit, cand am de scris, dar daca nu imi iese? Eu asteptam mai multe exemple personale de la parinti pe la mai multe universitati, sa vad cum mai e prin alte parti, sa stiu la ce sa ma astept daca sotul nu o sa-si gaseasca pozitie unde am eu oferta. Cred ca mai mult sunt speriata ca nu o sa ma descurc daca vreau un copil. Atat finaciar cat si cu timpul. Si as fi vrut sa aud niste exemple pozitive. Dar cred ca nu am pus intrebarea cum trebuie initial, pentru ca abia acum m-am dumirit si eu ca vreau incurajari si povesti frumoase de la cei ce au trecut prin asa ceva mai mult decat sfaturi legale.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu daca te ajuta cu ceva exemplul meu. Eu sunt in ultimul semestru de master, in doua saptamani am defense-ul. Baietelul meu are 2 luni si jumatate. Eu am vorbit cu advisor-ul si a acceptat sa lucrez de acasa la teza de master. Concomitent am avut si o pozitie de TA, unde profesorul respectiv a acceptat sa imi fac munca de acasa (corectez teme submise on line, am 120 de studenti). Nu am avut concediu de maternitate, chair dc sunt anagajata part time pt universitate, nici nu am stiut ca se poate, nu ar fi facut mare diferenta, oricum in primele saptamani nu am facut mai nimic pt scoala. M-a ajutat extrem de mult faptul ca m-au lasat sa stau acasa, asa ca dc se poate si la tine eu zic sa profiti. Primele saptamani cu copilul sunt foarte grele si chiar si acum dupa aproape trei luni, mersul la scoala (atunci cand am meetings cu proful) e o aventura pt ca trebuie sa iau si copilul cu mine. De multe ori incepe sa planga in mijlocul intalnirii, nu ma pot concentra mai deloc. Cunosc pe cineva care a nascut exact cand si-a inceput pozitia de postdoc. La fel, a avut parte de intelegere din partea profesorului, plus un pic de ajutor din partea bunicilor. Acum este insarcinata cu al doilea copil, dar deja si-a inceput rezidentiatul (medicina). Cred ca cel mai bine pt voi ar fi sa aveti copilul cat sunteti inca studenti. Mai ales dc ati terminat cu cursurile si sunteti in faza in care va scrieti lucrarile de doctorat. Pentru mine aceasta a fost solutia ideala. [url="http://www.flickr.com/photos/14984866@N07/"] Photo Album [/url] [url="http://www.eklipsse.net/gallery/"]FineArt gallery [/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui Lilith Ma uitasem online la facultatea unde cred ca este cel mai probabil sa fiu postdoc dupa ce termin doctoratul. Acolo au 6 saptamani de concediu platit (platit de asigurare), plus 6 neplatit. Dar mai au concediu medical (Short Term Disability) platit pana la 52 saptamani. Cat stau in spital la nastere si recuperare se considera medical?
Lilith, in nici un caz nu se considera short term disability. cat stai in spital la nastere e inclus in concediul de maternitate. STD e pentru boala. trebuie sa fii atenta la inca un lucru: cele 6 saptamani includ si zilele pe care le iei inainte sa nasti. deci 6 saptamani in total. si ar mai trebui sa verifici daca ai dreptul la cele 6 neplatite, in general trebuie sa insumezi un anumit numar de ore lucrate in total sau un barem de vechime in ani. cel mai bine e sa suni la HR si te lamuresc ei cu toate. [flo]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

miereamara, multumesc mult de raspuns! Sa stii ca ma ajuta exemplele tale. O sa incerc sa planific in asa fel ca atunci cand nasc sa lucrez de acasa si sper sa reusesc. Tu poti sa te concentrezi cu cel mic acasa? Te mai ajuta cineva cu el? E adevarat ca acum as avea timp de bebe, ca nu mai iau cursuri, nu mai predau, deja sunt in faza avansata de analiza a datelor si scris de articole si teza. Dar nu ma simt pregatita sufleteste pentru o schimbare a modului de viata asa radicala, iar sotul si mai putin, ca el e un pic mai tanar ca mine [:I], are 25 de ani. Deci mai asteptam probabil in jur de doi ani. Dar ne documentam din timp, ca cine stie, poate ne razgandim ... conchita, multumesc de lamurire! E bine de stiut. Sincer, mi-e rusine sa sun, ca nici nu lucrez inca acolo si nici insarcinata nu sunt! As putea sa sun la mine la facultate, dar nu cred ca are rost. Proful pentru care as vrea sa lucrez peste un an e mai intelegator decat cel de acum. Am lucrat cu el doua veri si ne-am inteles foarte bine, de asta vreau sa ma intorc la el. Cel de acum nu stiu cat m-ar sustine in caz de sarcina. In plus nu e vorba numai de cat am dreptul legal la concediu, dar nici nu vreau sa las un proiect in aer pentru sase luni sa zicem, ca sigur nu i-ar conveni nici unui profesor asta. Doar sa ma inteleaga si pasuiasca un pic si pe mine... Ma simt si vionovata oarecum ca planuiesc sa fac un bebe cat o sa fiu postdoc, parca l-as insela pe prof, care ma stie fata muncitoare si mai putin familista... Ca masura de urgenta as putea sa o aduc pe mama aici, ca o sa se pensioneze la anul. Dar sa ramana tata singur acasa parca ma doare inima [q]. In plus mama e o persoana tare panicoasa si mereu ma incita si pe mine la panica cand vorbim (evident ca am si eu tendinte, doar ea m-a facut si crescut), asa ca parca nu as vrea prea tare sa o am 24 din 24 cu mine. Nu ma intelegeti gresit, o iubesc, dar cand sunt cu ea sunt foarte stresata. Mai astept sfaturi si pareri.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Lilith, nu ma ajuta nimeni. Intr-adevar a fost greu la inceput, in primele saptamani. Dar bebele meu doarme de la sase saptamani toata noaptea, acum la doua luni si jumatate doarme de la 11 la 8 dimineata fara intrerupere. Seara cand vine sotul de la serviciu are el grija de Aidan si eu pot lucra, uneori stau si pana la 12-1, in timpul zile sincera sa fiu nu prea reuseam sa fac nimic. Acum am descoperit o metoda buna de a lucra si ziua, pe bebe il legan pus pe picioare (pe o perna) si eu lucrez la teza cu laptopul in brate:)). Multa bafta in planurile tale! [url="http://www.flickr.com/photos/14984866@N07/"] Photo Album [/url] [url="http://www.eklipsse.net/gallery/"]FineArt gallery [/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Lilith ca post-doc beneficiezi de cele sase saptamani minim. Eu nu te-as sftui sa treci ca PhD pe la HR. Daca rasufla...poti pierde multe. Documentele oficiale ar trebui sa fie pe net. Deobicei inainte nu prea e nevoie sa iei. Dar un copil e o loterie. Poti avea o sarcina dificila care sa necesite stat la pat. Sau un copil prematur care sa necesite spitalizare. Sau pur si simplu un copil mai bolnavicios sau mai dificil. E rar dar se poate intampla. Fii sigura ca ai o asigurare bunicica. Ultima nastere, cea a lui Miere fu un record de costuri, dar a fost acoperita. Gandeste-te de ce depinde statul vostru in US, care-ti sunt planurile de viitor si apoi decide momentul. Vreti sa ramaneti amandoi la universitate, in caz ca nu gasiti mergeti si-n industrie. E o responsabilitate si dupa post-doc e posibil sa lucrati unul in NY si altul in Ohio. Ce faceti atunci? Renunti? Iei copilul cu tine si vine cineva sa te ajute? Toate acestea sunt posibilitati care merita diescate inainte si dupa in stress. Realmente daca poti sa-ti permiti sa vina mama este ideal. Si nu te gandi doar ce vei face cu copilul primele sase luni. Un copil crescut de mic in colectivitate e adesea (sunt si exceptii fericite) mai des racit. Daca dupa post-doc vrei sa mergi pentru un tenure... gandeste-te cine te poate ajuta la schimb cu mama ta. Nu vreau sa te debusolez. Eu am avut un prim copil neplanificat si cu probleme de sanatate. Si mama n-a primit viza. Am tras singuri din greu si nu ne-a fost simplu. Eu am fost silita sa-mi timit primul copil la mama in .ro ceva timp si mi s-a rupt sufletul. Si nu sunt singura. Am avut destule colege de suferinta pe forum in situatii identice. Unele mai sunt inca active. Nu ma intelege gresit. Nu e pledoarie contra bebeului. [flo] Dar planifica bine si puneti-va de acord. Noi am perseverat, l-am facut si pe al doilea. La el am avut si ceva ajutor. Suntem ok. Am ramas amandoi in domeniile dorite. Amandoi suntem in stiinte teoretice : mate si info. Am facut ceva ajustari de idealuri, dar suntem ok. Multa bafta si sa vina bebe cand va doriti voi [pup]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

AB a punctat foarte bine aspectele esentiale[flo]! Intr-adevar uitasem de partea cu asigurarea de sanatate, un aspect foarte important mai ales daca ai o sarcina dificila care sa necesite investigatii suplimentare, o nastere dificila sau ceva problemute de sanatate cu copilasul (desi e de dorit sa nu se intample nimic din toate acestea). Totalul cheltuilelilor la mine a ajuns la 40.000 de dolari, din care asigurarea a acoperit aproape 39.000. Apoi dupa nastere trebuie sa mergi la controale cu copilul, la doua saptamani, o luna, doua luni, patru luni, sase luni....si asa mai departe. Nepunand la socoteala faptul ca pot aparea probleme intre controale. O vizita simpla la medic costa in jur de 150-200 de dolari, o vizita cu vaccinari ajunge la 350 de dolari si e de dorit ca partea ta (copayment-ul)sa fie cat mai mica, pentru ca se aduna. Apoi sunt tot felul de cheltuieli, mai mici sau mai mari care, adunate, o sa te lase cu gura cascata la sfarsitul lunii[:D]. Diapers, wipes, lapte praf (dc nu alaptezi), jucarii, hainute, consumabile ,etc. Daycare-ul este destul de scump, la noi in jur de 800-900 de dolari pe luna, dar in orasele mari poate ajunge si la 1500/luna. Initial voiam sa il duc la daycare de pe la 4-5 luni si eu sa imi gasesc un job. Dar acum am renuntat complet la idee, e mult prea mic si nu vreau sa pierd clipele minunate pe care nu le-as mai putea recupera niciodata.Voi sta acasa pana cand va implini un an, apoi vom vedea. Serviciul poate astepta, momentele petrecute cu copilul meu sunt nepretuite. [url="http://www.flickr.com/photos/14984866@N07/"] Photo Album [/url] [url="http://www.eklipsse.net/gallery/"]FineArt gallery [/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...