Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Crestinismul si evolutia spirituala 12


Recommended Posts

De altfel ma straduiesc,cum zice si mamabear,sa citesc cit mai multi Sf Parinti astfel incit sa dobindesc acel discernamint duhovnicesc care sa-mi arate cind e cazul sa fug de o biserica daca vad ca in ea a patruns vrajmasul,de-aia si ziceam ca BOR cred ca mai mult ca sigur se va preda la un mom dat...si,ca sa stiu unde-s preotii adevarati care mai ramin si la care sa alerg,tb sa citesc si sa ma rog.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 287
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Pai,Macrina,intr-un mesaj ai zis ca mergi la armeni deoarece grecii sint cam ecu..,deci vezi?Daca n-as avea decit greci si romani aici,normal ca merg la romani,deci la BOR,nu? Preotul lui Nikole iarasi e ortodox diferit fata de un preot ortodox roman,nu?Deci cam asa e sa fii cu BOR.. Ma refer strict la serviciul religios,cum am zis.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui Katya si,ca sa stiu unde-s preotii adevarati care mai ramin si la care sa alerg,tb sa citesc si sa ma rog.
asta e primul pas, din punctul meu de vedere. al doilea e actiunea. sa fii crestin, mai inseamna si sa fii pro-activ, parerea mea. si mai cred ca viteza asta in desfasurare a evenimentelor la nivel global, in care intra pana si mundanul procentaj de divorturi (inradacinat in educatie si mentalitate si cu efecte chiar asupra eticii muncii la job), anunta o evolutie spirituala de proportii. in doar juma de secol s-a schimbat cu totul fata lumii. de ce? pentru ca sunt lectii de invatat. si cum schimbarile sunt rapide si frecvente, inseamna ca avem multe de invatat. de ce? pentru ca se apropie un salt in evolutie, un fel de a doua si ultima venire a lui Iisus. sigur, asta e interpretarea mea anecdotica si nu am timp si dispozitie acum sa detaliez convingator, doar notez aici deocamdata. ideea e ca religiile ca o suma de norme si impuneri au ajuns sa traga lumea inapoi. nu ma refer la Taine si duhovnicie, ci la tot aparatul asta care devine opresiv pana si pentru cel mai sincer credincios, pentru ca impune prea mult si prea ilogic din afara reguli care nu se potrivesc sufletului uman asa cum e el acum. am fost mereu de parere ca biserica ortodoxa mi-e pe potriva pentru ca pastreaza adevarul de inceput, pentru ca nu a cautat sa multumeasca multimile si sa se adapteze vremurilor, ci a ramas langa dumnezeu cu mesajul original. insa acum e doar litera de ortodoxie in mare parte, spiritul e corupt, grobian, abuziv, mincinos. prea mare molima pacatului in BOR la ora asta, ca sa poti sta pasiv si s-o aperi neconditionat. eu apar ideea de ortodoxie, pentru ca in ortodoxie cred. dar nu in BOR. intre ele doua e diferenta ca intre acceptare si toleranta. atacurile la adresa BOR o slabesc si mai mult, pentru ca nici o schimbare nu vine dinafara, iar agresivitatea provoaca agresivitate. insa ortodoxul de rand, ca sa zic asa, o poate schimba in bine din interior, nemaiascunzandu-se sub obroc si lasandu-l iarasi pe Iisus singur pe cruce. parerea mea ca lumea se indreapta spre noi forme de spiritualitate si e gresit sa ne opunem pentru ca altii aleg alte cai, sub indrumarea sau harul divin. lumea e frumoasa si binecuvantata si dincolo de calendarul ortodox. iar asta nu infirma adevarul calendarului, dimpotriva, il intareste - asta ar trebui sa intelegem noi, ca si crestini. dincolo de ritualurile noastre nu se afla dusmanul, ci tot dumnezeu, in alte forme. [url="http://madeinromanika.wordpress.com/"]made in romanika[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

mergem la o biserica nemteasca, numai cu nemti get-beget. la cea de romani am fost doar de doua ori, de-ajuns! si in ciuda a ceea ce se stie de nemti ca sunt reci si nesimtitori, cei din biserica sunt calzi si foarte primitori.
[url="http://picasaweb.google.com/BazarGeneral"]Bazar general pe DC[/url]
********************* [url="http://paul-mihaita.blogspot.com"]VREAU SA NU MAI FIU DIFERIT! MIHAITA[/url][bonjovi]
M-am nascut pentru succes!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetelor,buna seara! A trecut si ziua de azi...Sa mai vorbim un pic.. Sa va spun inainte de toate,ca sa nu se inteleaga altceva,ca acel caz expus de mine nu reprezinta "situatia catolicilor din Canada" ci doar un caz izolat,iar afirmatia mea ca localnicii sint atei e bazata strict pe observatia mea,eu locuind intr-un cartier 100% francofon(Rosemont,pt cele de aici),asa,ca sa nu fie discutii. Inca despre BOR…Aici bisericile sint de 2 feluri[:)]:cele care tin de Arhiepiscopia romana de America si Canada(afiliate la BOR)si cele care tin de Arhiepiscopia Vatra-de sine statatoare.Eu merg cu bucurie la oricare dintre ele(dar parohia mea tine de BOR),pt ca ele pastreaza doctrina,directiile,principiile ortodoxiei asa cum tb sa fie,nealterate de influente straine,de aceea zic de BOR,dar poate sa fie si Vatra,tb sa fie "la romani"ca sa zic mai pe scurt,eu ma simt bine printre ai mei. Conchita,despre normele si impunerile bisericii,mie nu mi se par deloc impovaratoare,sau nu vad eu bine,mie dimpotriva mi se par blinde,normale,nu esti obligat sa faci nimic daca nu vrei..Si-n afara de asta am mai zis:noi ne educam biserica si scoala si doctorii etc.Totul pare complicat din cauza oamenilor,ei instituie obiceiuri si cheltuieli in jurul evenimentelor dar,daca citesti si faci cum scrie la carte,totul e firesc si usor:si spoveditul,si botezul copilului si parastasul bunicului. Despre schimbarile din ultimele decenii si noile forme de spiritualitate,eu cred ca nu e gresit sa ne opunem,e chiar sanatos(ma refer la spirit ecumenic,experiente harismatice,noua"revarsare a Duhului Sfint",meditatia transcedentala,yoga crestina si cite si mai cite constiinte religioase pe care le descrie f bine Serafim Rose).Dumnezeu sigur ca exista si dincolo de calendarul ortodox,e peste tot,asa cum si diavolul e peste tot,si-n ortodoxie si-n afara ei.Si din putinele mele lecturi duhovnicesti,am invatat ca tb clar sa ma mefiez de orice vedenii,senzatii,aparitii care ar veni de la diavol si m-ar face sa cad in mindrie si-n inselare.Un crestin avizat nu tb sa le ia in seama sun nici o forma,ori ceea ce scrii tu de noile forme de spiritualitate ca s-ar afla sub"indrumarea sau harul divin" ar tb intii puse sun semnul indoielii,nu incurajate sau acceptate. Stiu ca tu esti artista si e-n natura ta sa te revolti,sa nu accepti uniformizarea in gen,deci si cea data de biserica si regulile ei,dar noile forme de spiritualitate tot la uniformizare vor sa duca,si-ai sa vezi ca e mai bine sa fii ortodox decit "nou crestin",mai bine ca la noi cu regulile noastre,mai un post,mai o liturghie,dar ce bine e! Sint asa de obosita,ma duc la culcare,asa greu am scris mesajul... Kari,pai mai povesteste. Noapte buna![flo]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Neata fetelor![cit] Hehe,[:D] as vrea io sa pot intra asa de devreme in ritm si sa pricep ce ziceti voi acolo, dar nu.[:D] Acuma cafeluta mea e asa de buuuuunnaaa ca n-are rost sa-mi fracturez mintea mea cea neteda si fara circumvolutiuni[:D]. Dragele mele, indifrent cum ar fi, exista o mare taina in Biserica, una despre care noi am scris de multe ori. Se numeste ascultare taina asta, si e mare cu atat mai mult ca ii taina. Ca si tainele consacrate ca taine in Biserica (botez, cununie, mirungere etc) si aceasta este complexa si extrem de greu de descris, ca sa nu mai zicem de intelegere. Cele care au facut ascultare vreodata, au vazut (probabil ca si mine: cu stupoare) ca roadele ei sunt in pofida oricarei ratiuni. De aceea calugari trimisi in ascultare de pilda traversau rauri pe crocodili si etc. Iti da putere, ca dar, si este acceptarea din inima, exact ca si "Cred, Doamne, ajuta necredintei mele". Mintea noastra e o moara, dar desi majoritatea lucrurilor din credinta noastra se adreseaza exclusiv ratiunii, trebuie sa marturisim ca se traieste de fapt cu inima. Iar inima nu face salturi, nu se civilizeaza, ramane salbatica si nebuna, dar cu atat mai patimasa in dragostea ei. Pe vremuri se zicea "s-a ranit cu dragostea lui Hristos" de cineva care devenea credincios fervent (aka fanatic in zilele noastre). Ori aceasta ranire cu/in dragoste a inimii reprezinta de fapt esenta trairii. Altfel credinta noastra e fada si dezbracata, fara noima. A vorbi pe marginea ei- s-a vorbit si de multe ori fara folos. Parerea mea este ca omul poate vorbi pana oboseste despre biserica si despre Hristos, dar, daca nu ii daruieste Dumnezeu sa iubeasca pe Domnul, in van este vorbirea. Raman cuvinte goale. Cand ajungi insa sa traiesti credinta, restul nu mai intereseaza. Da, sunt de acord ca daca imi spune cineva din BOR sa ucid, apoi nu ucid, nu fac desfranare, nu mint, nu etc. Caci contravine a ceea ce am eu in inima si ma dezic de fiinta mea. Dar asta nu inseamna ca trebuie sa ma revolt la fiecare cuvintel si mai cu seama la lucrurile pe care nici nu le stiu, dar nici nu incerc sa le aflu. O saptamana frumoasa va doresc. Eu am acusi serbare cu manzul meu, are bietul de el niste emotii grozave. Si eu pe langa el, abia astept sa scapam de scoala si sa luam vacanta. Va pup pe toate.[pup] Iasmin, mama de strengar de 8 anisori
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Neata fetelor![flo] Si noi avem serbare la scoala, marti la clasa intai si joi la clasa a doua. De abia astept si eu vacanta si sa mergem la mare [:D], daca ne-o ajuta Bunul Dumnezeu. Nu ca va fi tare relaxant pt mine, nicidecum. Iar ma voi trezi de la 4 sa pregatesc toate pt plaja, la 5 sa trezesc restul familiei si la 5:30 sa fim pe malul marii, la aerosoli [8D]; noapte e clar ca ma voi culca pe la 12 dupa ce am clatit si strans toate (ca ne intoarcem de la apa dupa ora 10 seara- tot pt aerosoli). Dar daca ajuta Domnul si mergem as fi extrem de bucuroasa, ca tare bine le prinde copiilor. Referitor la ce s-a mai discutat, vreau sa zic in primul rand ca grecii nu sunt ecu, in nici un caz, chiar se feresc sa slujeasca cu preoti romani, caci ii considera ecumenisti, asta de cand cu cazul Corneanu. Ei sunt un pic mai lejeri, dar tin canoanele date de Sinoadele Ecumenice (si nu tot felul de inventii locale); strecoara doar camila, nu si tantarul, dar mie mi se pare mai bine ca la noi, unde se strecoara tantarul, dar se inghite asa usor si senin camila[:D]. Referitor la ascultare, da, e de aur. Dar si ea se face cu discernamant. Ca nu e o scuza in fata lui Dumnezeu, ca eu am facut ascultare, deci nu putem gresi. A fost raspandita in mod nepotrivit, in masa, invatatura multor parinti atoniti, care spuneau ca ascultarea se face total, fara a pune la indoiala ceva; dar aceasta invatatura era adresata celor din Sfantul Munte (sau calugarilor din anumite zone), acolo unde nu aveai cum sa gasesti decat un indrumator 100% ortodox si cu credinta si Traditia Apostolica nealterate. Nu poate fi vorba de o asemenea ascultare la noi, mirenii de rand, decat dupa ce cercetam bine cui facem ascultare. Dar pt asta avem datoria sa ne cercetam credinta, nu din ce zice unul - altul, ca-i teolog sau ca e/a fost un pr apreciat, ci din scrierile Sfintilor Parinti, din Traditia Apostolica (si nu , Dumnezeu sa ma ierte, dupa pravila de la Govora) . Are dreptate Iasmin, nu trebuie nici sa sarim si sa ne revoltam din orice(daca nu-i vorba de erezie sau nu contravine canoanelor Sfintelor Sinoade), mai ales daca nu am cercetat cu adevarat ce spun Sfintii Parinti si nu ne cunoastem extrem de bine credinta. E usor sa-L dam la o parte pe Dumnezeu si sa ne facem noi judecatori, dar vom da socoteala pt toate si tot asa vom fi judecati si noi. Va pup pe toate![pup][pup][pup][pup][pup] Doamne ajuta!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui kariguld
mergem la o biserica nemteasca, numai cu nemti get-beget. la cea de romani am fost doar de doua ori, de-ajuns! si in ciuda a ceea ce se stie de nemti ca sunt reci si nesimtitori, cei din biserica sunt calzi si foarte primitori.
[url="http://picasaweb.google.com/BazarGeneral"]Bazar general pe DC[/url]
********************* Kariguld mama, nemtii sunt orice, dar niciodata reci si nesimtitori. Daca ei sunt reci, romanii sunt sloi de gheata. Nemtii sunt modelul meu, e natia mea preferata, ma simt excelent in Germania de cate ori merg, sunt cei mai calzi si seriosi oameni, deci asta e un mit fals. Cand eram mica mi se spunea si mie ca "nemtii sunt reci, vai nu sunt buni ca romanii", o laie. Mi-a fost de-ajuns sa ma duc prima data acolo sa imi schimb radical parerea. Imi plac nemtii, m-as muta maine defitinitv in Germania. Acolo ma simt acasa/ [url="http://paul-mihaita.blogspot.com"]VREAU SA NU MAI FIU DIFERIT! MIHAITA[/url][bonjovi]
M-am nascut pentru succes!
Crinuta si [bonjovi] minunea ei Fara Dumnezeu nimic nu e. Cine se increde in sine, cade rau! [url="http://www.youtube.com/watch?v=RapW4MuYFXk&feature=related"]Divine Mercy[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nikole, cartea se numeste "Via Crucis"dar n-o gasesc acum sa iti spun cine a scris-o ( de fapt eu niciodata nu sunt preocupata de cine scrie ceva, eu caut continutul, dar din cand in cand ma uit de curiozitate insa nu tin minte nume). Crinuta si [bonjovi] minunea ei Fara Dumnezeu nimic nu e. Cine se increde in sine, cade rau! [url="http://www.youtube.com/watch?v=RapW4MuYFXk&feature=related"]Divine Mercy[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...