Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Crestinismul si evolutia spirituala 12


Recommended Posts

Iasmin, pt ca in continuare nu am timp sa dezvolt, iti spun ca sunt de acord cu tot ce scrii, si legat de relatia arta-religie, si legat de iubirea pt Dumnezeu si vorbirea inutila daca nu este insotita de schimbarea inimii. Poate de aceea simt nevoia sa tac mai mult si sa ma transform, pt ca oricat am vorbi si discuta daca ramanem la acelasi nivel totul e inutil. Asta imi aminteste de Sf. Ioan al Crucii, care, in cartea sa "Noaptea intunecata a sufletului" descrie in amanunt treptele de spiritulizare, iar eu m-am recunoscut clar in treptele lui de incepator. Nu e nicio problema sa fim incepatori la un moment dat, insa problema apare daca ramanem acolo cam mult. Katya, cazul prezentat de tine cu acei asa zisi catolici e un caz evident de catolici cu numele, care nu au nimic in comun cu credinta catolica. Un catolic adevarat, practicant, niciodata nu va putea afirma asemenea aberatii. Asta denota ignoranta totala, apartenenta teoretica la o Biserica despre care ei nu stiu mai nimic, deci e un caz tipic. Sunt sigura ca asemenea cazuri exista in lume, in toate religiile, insa macar ar trebui sa li se spuna ca de fapt ei nu sunt catolici. Eu nu pot considera catolic pe cineva care traieste conform propriilor teorii si isi modeleaza religia dupa bunul plac. Repet, cand se intampla asa ceva se intampla din cauza ignorantei, a necunoasterii, e nepregatirii la nivel teoretic. Crinuta si [bonjovi] minunea ei Fara Dumnezeu nimic nu e. Cine se increde in sine, cade rau! [url="http://www.youtube.com/watch?v=RapW4MuYFXk&feature=related"]Divine Mercy[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 287
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Crinuta, ai dreptate, acei oameni nu erau catolici decat cu numele, asa cum sunt si atatia ortodocsi doar cu numele. Katya la asta s-a referit, ca acei oameni sunt rataciti si doar se pretind catolici. E o mare ratacire sa se apuce oamenii sa-si faca singuri biserica, dupa mintea lor [alcool], ca asa s-a ajuns sa existe tot felul de biserici asa-zis crestine, care aproba pacate grave si tot felul de deviatii. Din pacate asat e lumea in care traim. Te pup[pup]!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Tocmai m-am intors de la ''serbare''. Doar ca serbarea va avea loc joi, nu astazi [batcap] Eh, noi sa fim sanatosi, si speram ca poate o sa coboare si aerianul de ficior-mio cu picioarele pe pamant intr-un sfarsit...[:D] Mamabear[pup], mai avem, bre, mai avem scoala... Iasmin, mama de strengar de 8 anisori
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

No hai ca tot joi avem si noi serbare. Mamabear, si eu te pup. Asa e, e incredibila ideea de a-ti face propria biserica. In curand vor ramane foarte putini adevarati credinciosi, fideli Bisericii lui Cristos. Crinuta si [bonjovi] minunea ei Fara Dumnezeu nimic nu e. Cine se increde in sine, cade rau! [url="http://www.youtube.com/watch?v=RapW4MuYFXk&feature=related"]Divine Mercy[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetelor,buna ziua! Macrina,scuze c-am zis ca mergi la armeni,cind tu mergi la sirbi...Fiecare sa mearga unde se simte bine,eu ma bucur pt fiecare ortodox roman,oriunde ar fi,ca merge tot la ortodocsi de care-or fi,dar nici de mine sa nu rida lumea[:D]ca ma duc dupa BOr... Mamabear,mersi ca ne-ai zis de cazul Corneanu,ca n-am auzit despre,o sa citesc,despre pravila de la Govora[:)] nici atita n-am habar,sa ne mai spui si noua una alta. Grecii stiu ca nu-s ecu,dar faptul ca-s mai "lejeri"cum zici tu pe mine nu ma linisteste,ca si-asa omul tinde sa ia oricum totul lejer,sa mai fie si cu voie de sus..,dar nu fac o pb din analiza bisericilor,chiar nu vreau sa fie sb despre asta,ma intreb cum o fi la rusi[:)],mi-ar placea sa merg,dar daca slujbele-s in acelasi timp.. Iasmin,m-ai amuzat cu serbarea baiatului... V-am pupat!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Hehe, Katya[pup], pravila de la Govora e cam veche... . Unii aleg sa tina de ea, altii nu, depinde de parinte. Hai sa va povestesc si aici (ca am mai povestit in alta parte) ca am gasit in ghiozdanel la fii-mio un pomelnic. I-a pus domnul prof. de religie sa faca pomelnic- dupa capul lor, biensur, si a iesit cam asa: VII MAMA TATA Si il intreb: ''Pai tu numai atata cunosti, mey, mama? Vii: mama, tata?" Iar el imi raspunde cu aplomb: "Pai io pe morti nu-i cunosc".[:D] [:-)))][:-)))][:-)))][pk] Iasmin, mama de strengar de 8 anisori
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Iasmine [pup] juniorul simpatic Pentru ca mesajul Katyei a trezit ceva confuzii, vreau sa va detaliez putin ce se intimpla in Quebec. Eu sunt aici din 2003 si probleme legate de Tudor m-au impins in comunitate, indraznesc sa spun ca nitel mai mult decit pe o familie de emigranti obisnuita; am ajuns sa frecventez case de quebecosi din diferite paturi sociale, sa am contacte, relatii, prieteni intre ei; Istoria lor recenta este foarte legata de biserica catolica; O buna perioada, pina in 1970 cind au facut ‘revolutia linistita » (in traducere motamo) stapina societatii a fost biserica; cum s-a manifestat perioada? Scolile erau interzise pentru fete (asta in timp ce anglofonii isi trimiteau copiii la scoli fara discriminari, incurajau urbanizarea si dezvoltarea); Fetele erau maritate la virsta extrem de frageda fara drept de alegere; Biserica controla viata familiei in detaliu : familia avea pina la 20 de copii, media este undeva la 12; daca femeia nu mai putea, nu mai vroia, biserica o repudia; avortul era interzis, iar barbatul dadea socoteala preotului pina si de condica relatiilor intime; La fiecare copil aparut familia primea in arenda sau proprietate de la biserica inca un lot de pamint, in felul asta ii lega de glie; Au murit multe femei din cauza nasterilor prea multe si prea dese la care erau fortate; Maltratarea copiilor (batai, violuri asupra baietilor in cadrul bisericii, violuri asupra fetelor prin incest) nu erau total neobisnuite; La un moment dat le-au luat copiii indienilor preotii, sa-i « educe », de unde alte abuzuri, violurilor si un mare numar de orfelini; recent biserica si-a cerut scuze pentru asta; Toate astea mergeau in paralel cu faptul ca toate pirghiile administrative, politice, etc se gaseau in miinile anglofonilor din Quebec, majoritar protestanti a caror societate evolua in sensul bun; La un moment dat quebecosii au inceput sa se trezeasca, sa se organizeze, sa laicizeze scolile si sa elibereze femeia de statutul de animal reproductiv, si sa treaca la francofoni anumite ramuri economice, pe care le-au si statalizat (energia de ex, este o provincie extrem de bogata in resurse energetice). Parintii colegilor si cunostintelor mele sunt cei cu 12 frati in medie in familie; normal ca generatiile urmatoare s-au revoltat, imaginea bisericii in ochii lor este similara opresiunilor si abuzurilor la care le-au fost supusi parintii . Familia a fost un instrument de abuz din partea bisericii, azi quebecosi prefera uniunea de fait fara acte legale, pentru ei este o libertate cistigata dreptul de a nu se casatori legal, de a schimba parteneri (eu ii admir aici pentru ca spre deosebire de romani, unde bataia nevestei este inca cotidiana in unele parti, unde femeia sta legata in lantul unei casnicii nefericite pentru ca nu are posibilitati sa-si intretina copiii si pe ea fara barbat de multe ori, aici femeia si-a cistigat dreptul de a fi fiinta umana, de a se intretine singura si independent decent, de a nu fi in postura de a accepta vreun abuz; Generatia actuala isi cauta drumul, treptat se vor intoarce spre religie, dar e nevoie de timp ca ranile sa se vindece; in plus prin impunere si fara dragoste nu-l poti gasi pe Dumnezeu, iar in cazul lor a fost vorba doar de abuz si impunere. Eu, desi am inca probleme de integrare, ii admir pe oamenii astia, si ii respect pentru civilizatia si respectul reciproc de care dau dovada in viata de zi cu zi; din pacate in comunitatea mea copilul meu nu prea are loc, nu prea are invitatii, prejudecatile persista, pe cind intre ei n-am simtit niciodata vreo umilire sau diferenta legata de diagnosticul lui. http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=137759
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ana,f bine ca ai precizat ce si cum e cu Quebecul,ar fi tb s-o fac si eu sau sa ma gindesc mai bine inainte de a descrie acel caz,dar m-am gindit ca se intelege ca ma refer in gen. la caderea credinciosului in greseala cind nu cunosti bine drumul,se putea intimpla oricui,ortodocsi sau protestanti deopotriva,aici sau in Ro sau Franta sau America,sper ca nu s-a inteles acuma ca am lovit in quebecosi caci,daca nu i-as fi apreciat,n-as mai fi stat printre ei,ci m-as fi mutat la romani,in Cote-des-Neiges.Asta nu inseamna ca n-au si ei si rele,la fel cum romanii au si bune.Si,desi sint optimista de felul meu,sa dea Domnul ca ei sa se-ntoarca la religie dar,asa cum nu cred in teoria universala ca nu-mi botez copilul,il las pe el sa aleaga,deoarece sint sigura ca n-are ce sa aleaga daca vede ca parintii traiesc bine merci fara biserica,asa nu prea cred intr-o reinviere a bisericii catolice din Qc,dimpotriva, ma tem de noile forme de spiritualitate de care vorbeam mai sus si din care ex meu a fost poate ilustrativ. Altfel,cu romanii de-aici,nici noi nu avem relatii decit cu nasii nostri,in rest,in parc sau la biserica,buna ziua si atit,ma feresc cit pot de ei,in real si-n virtual,pt ca nu fac decit sa te masoare si cintareasca si oricum nu-i bine nimic din ce zici,nu intru niciodata in discutii de genul emigrare sau diaspora,pt ca-s f patimasi,ma bucur ca am cunoscut-o pe Patou care vede si bunele si relele de la ambele natii. V-am pupat!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Katya, mai completez doar sa spun ca nu vroiam sa se inteleaga ca nu-mi place mediul romanesc, dimpotriva; avem prieteni buni, am intilnit romani minunati aici in comunitate, pina la urma intre ri sunt <acasa>, vroiam doar sa subliniez ca dincolo de problemele lor cu religia, quebecosii au niste calitati, au un fond bun, si eu chiar cred ca se vor intoarce la credinta, treptat, dupa ce se vor vindeca rani. http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=137759
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ana,nici eu nu voiam sa zic ca fug de toti romanii[:)],dar de subiectele despre Canada ma feresc cu mare grija,la inceputuri cind m-am apucat eu de forumat si am zis de quebecosi ca sint murdari(si acuma zic la fel,nu despre toti,desigur,dar in mare asa-i vad,ca sint de treaba,draguti,omenosi,cu suflet bun,curtenitori,dar si murdari,superficiali,viciosi,copilarosi...),mi-a sarit multa lume-n cap si mi s-a zis ca n-am masina si cine stie prin ce medii umblu de merg cu transp.in comun etc,asa ca eu nu ma mai bag in astfel de discutii,as mai fi povestit pe aici de ex cum am facut noi parastas si am pregatit pungi cu mincare pt cersetorii de la metrou si am zis noi bogdaposte ca le-au primit,dar n-am mai povestit,ca mi-a fost teama sa nu mi se spuna ca-n Canada nu-s cersetori,acuma cind am vb de reverend efectiv am uitat de voi[:)],uneori raspund persoanei care posteaza si uit ca e forum si nu mail[:)]. Cam asta,toti sintem si cu bune si cu rele si sa dea Domnul sa se-ntoarca toti la credinta.Noapte buna!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...