Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Crestinismul si evolutia spirituala 12


Recommended Posts

"A crede ca stii nu înseamna totdeauna întelepciune, ba se întampla sa fie chiar prostie. Spuneti-mi: Dintre doi oameni, din care unul ar pretinde ca poate masura vazduhul de la cer la pamant cu sfoara, în vreme ce altul ar rade si-ar zice ca nu-i în stare a face aceasta – care din acestia doi ne-ar face sa radem? Omul care pretinde a sti sau cel care se marturiseste nestiutor. Fara îndoiala, cel dintai. La întamplarea aceasta, necunoscatorul este mai întelept decat cel ce se crede încarcat de stiinta. De ce? Pentru ca presupusa stiinta nu-i decat o necunoastere mai mare. Cel ce se marturiseste nestiutor stie, cel putin, ceva. Ce anume? Ca sunt unele lucruri pe care mintea omeneasca nu le poate sti; si aceasta nu-i putin lucru. Dimpotriva, cel care – de-ar fi sa-l crezi – zice ca ar sti mult, înca mai nestiutor decat altul este cu privire la ceea ce spune ca stie – si asta îl face sa fie si de rusine. Sa ne lasam, asadar, de asemenea cercetari – si sa ne marginim a aduce laude lui Dumnezeu pentru toate. “De aceea – zice apostolul – aduceti multumiri pentru tot”. Iata faptele unei slugi recunoscatoare, întelepte si destepte; a te purta altfel, este fapta unui vorbaret, a unui trandav, a unui nerusinat. Cel ce mult vorbeste, nimic nu face, ci cel ce munceste mult nu vorbeste niciodata fara rost." (Sfantul Ioan Gura de Aur) Iasmin, mama de strengar de 8 anisori
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 287
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Fetelor,va salut![flo]

 

Nu ma mai pot concentra la nimic ca discutii,ma pregatesc de plecat in vacanta(in Ro inca!) peste o sapt. si chiar ma miram ca nu simteam emotii,asta din cauza ca am necaz cu o pirdalinca de masea,n-avea nimic si ma duc la dentist la control si el descopera carie,face plomba si acuma ma doare,deja m-am intors inapoi,o sa ma mai duc si luni,dar am decis ca-mi e pusa la incercare rabdarea,asa ca las maseaua deoparte si ma concentrez pe emotii de vacanta acasa,am citit cu diavolii de mai sus,ii dau incolo si pe ei,toata ziua stau pe capul nostru.

Azi mi-a iesit in cale un barbat care ma-ntreaba unde ne-am cunoscut?Pai nu stiu,ii zic dar,daca are copii,e posibil sa ne fi cunoscut.Nu,n-are copii,nu e-nsurat,cauta nevasta[:D],a mai cunoscut 2 persoane dar nu i-au placut...Dar eu sint romanca?Da,dar de unde stie?Dupa accent.Dar dvs ce sinteti?(ma incurca accentul lui italian parca):marocan.Mi-a parut rau de el,avea vreo 40 de ani,parea asa de singur si de decis sa se-aseze la casa lui,uite ce pb:singuratatea.

 

Ma iertati de nuca-n perete,dar ori ma primiti asa,ori nu mai vin,ca v-am zis:nu-mi mai sta capul,am trecut sa va salut![pup]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Hehe, Katya[pup], se pare ca esti o gagica delicioasa, si faci pe unii sa lacrameze de ciuda ca esti deja luata[:D]

Io te primesc asa, numa vezi ce-i cu maseluta aia.[pup]

Auzi, da inspre noi nu vii? Un'e mergi in Ro?? Nu ne vedem si noi o leaca, asa, la o cafe????[:D][pup]

 

Iasmin, mama de strengar de 8 anisori

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Iasmin,nu-s eu delicioasa,era el singur.Sau ma obsedeaza pe mine pb asta,ca mai e un roman la noi la biserca,ff dragut,tot asa,trecut de 40 de ani(dar observ ca cei de 40 de ani sint cei mai draguti,realmente,cei de 30 imi par pusti acum[:)])si mereu ii spun sotului ca saracul om,bine i-ar sta cu familie,sotul mereu ma-ntreaba dar de unde stii,femeie,ca-i singur?Pai daca nu-i niciodata cu vreo femeie?

 

De Ro,nici vorba sa ma vad cu cineva,n-am spus decit familiei si decid la fata locului daca sun sau nu vreun prieten,vreau sa ma uit si sa miros si sa aud si sa ma bucur singura,si-asa avem copiii pe cap[:)],in anii viitori poate.

 

V-am pupat!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Asa e Katya, cei dupa 40 de ani sunt cei mai barbati, asa ii vad si eu. Nici mie nu imi plac cei mai tineri. Crinuta si [bonjovi] minunea ei Fara Dumnezeu nimic nu e. Cine se increde in sine, cade rau! [url="http://www.youtube.com/watch?v=RapW4MuYFXk&feature=related"]Divine Mercy[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ne-am intors si noi de la picnic. Am facut Liturghia cu cele 2 comunitati la care cant eu la o ferma de langa Bucuresti, iar apoi am petrecut intreaga zi, mancare cat cuprinde, non stop, dans, muzica, formatie, loc de joaca pt copii, tot ce vrei si ce nu vrei. Rayan a adormit imediat in masina si doarme de atunci. Crinuta si [bonjovi] minunea ei Fara Dumnezeu nimic nu e. Cine se increde in sine, cade rau! [url="http://www.youtube.com/watch?v=RapW4MuYFXk&feature=related"]Divine Mercy[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Crinuta, am citit link-urile,. si iar se naste o nedumerire....cum e cu ruga la sfinti? parca era..."interzis"? Din ce am citit, deduc ca cei aflati in suferinta se rugau la sfanta sa le ajute in diferite dureri, ori ...nu la DUMNEZEU ar trebui sa ne rugam?? Nu am vazut sa se roage sfintei pentru mijlocire la D-zeu...:(...iar ma scald intr-un ocean de comfuzie:( Astazi a venit soacra-mea de la biserica cu o bucata de paine sfintita, de la Sf Antonio[asia]...ne-a dat la toti din casa, mi-am amintit cu nostalgie de nafura noastra[asia] Iasmin, frumoasa, superba poezia[pup] Copii, sunt bine, multumesc de intrebare, am sa mai pun niste pozici la semnatura... m-am interesat de botez la parohia ortodoxa din SP...NU O BOTEAZA DIN CAUZA CA NOI NU SUNTEM CASATORITI RELIGIOS[bang][bang][bang] mi se pare inacceptabil, siner, chiar m-am revoltat, nu e moral si crestinesc sa refuzi sa crestinezi un copil:(( nu am reusit sa dau de preotul la care m-am spovedit, am trimis mail celor de la parohie, poate au bunavointa sa ma puna in legatura cu preotul, vreau sa aflu si parerea lui Nikole, mami de[url="http://community.webshots.com/user/nikole2910"]Albastrel/Kevin Alexander[/url](4.08.2007) si Albastrica/Luana Maria(1.04.2010) [url="http://violonist.wordpress.com/"]SA-L AJUTAM PE ANGELO[/url] [url="http://www.tlig.org/ro/ro3pryrs.html"]CELE TREI RUGACIUNI[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nikole, chiar asa, dar un musulman care vrea sa se converteasca la ortodoxie ce face? POate ar trebui sa suni sa vorbesti personal cu cineva de acolo pentru ca e hilara scuza lor[alcool], n-are baza.. Va citesc, dar uite, din cand in cand mai dau semne[:D], peste 2 sapt il botezam si noi pe voinicelul nostru, Doamne ajuta:) Cei de aici mi-au cerut sa-l aduc intr-o camasuta, iar pe spate brodata o cruciulita rosie.. Mi s-a parut frumos..
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Neata fetelor! N-am plecat la mare inca[8D], sper sa ne ajute Dumnezeu sa mergem dupa jumatatea lui iulie. Am fost ff ocupata. Joi am avut serbare la a treia, cu invitat special , Teodor Munteanu, care a cantat o ora si copiii au dansat si s-au distrat, asa ca am ajuns franta acasa . Vineri am fost la Suceava la cumparaturi, cele obisnuite , dar si haine si pantofi pt nunta (se insoara fratele meu [:)]), m-am si tuns , si am ajuns acasa la 19 (plecati fiind de la 8), Stefan era un pachet de nervi, si cireasa de pe tort sau mai bine zis bomboana pe coliva[:D] am mai cumparat si doi crapi pe care a trebuit sa-i curat. Sambata am fost ocupata cu ordinea si curatenia, asa ca ieri, am fost cam zombi; am mai intrat pe net sa mai citesc, dar n-am avut putere sa mai scriu. Iasmin, ce mai faci iubita? Sper ca te-ai retras doar de la celalalt subiect , nu si de aici.[pup] Frumoasa rugaciunea pe care ai postat-o, dar, vorba iubitei S N doar exprimarea de inceput e putin bizara[:D] si nepotrivita, in loc de "Doamne al nostru", "Doamne al tigailor si al oalelor". Lui Stefanel nu-i place ca stau la calculator, asa ca revin mai tarziu. Va pup si va imbratisez pe toate ! [pup][pup][pup][pup][pup][pup][pup][pup]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...