Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Crestinismul si evolutia spirituala 12


Recommended Posts

  • Răspunsuri 287
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Seara buna, fete dragi! Eu sunt cam prinsa cu treburile, dar tinand cont ca azi a fost sarbatorit Sf Stefan cel Mare, m-am gandit sa va pun un fragment ce explica termenul de sfintenie dpdv ortodox.

 

"Atunci cand pun in discutie problema sfinteniei lui Stefan cel Mare, intelectualii in discutie fac dovada unei incorecte cunoasteri a conceptului de sfintenie asa cum este el perceput in Biserica Ortodoxa. Mentalitatea ai carei exponenti sunt cei in cauza opereaza cu o acceptie putin deformata a sfinteniei, socotind ca aceasta tine de performantele mai ales morale ale unui om. Este o acceptie inexacta sau cel putin incompleta. Aceasta ar fi ceea ce noi numim indeobste curatenia sau puritatea, care este o premisa, dar nici suficienta si nici absolut necesara sfinteniei. Acceptiunea consacrata a sfinteniei in Rasaritul ortodox este data in mod necesar de raportarea la Dumnezeu. Aceasta este confirmata si de sensul dat in limbajul comun familiei de cuvinte: sfintenie, sfant, sfintire.

 

Este sfant cineva sau ceva care a fost sfintit, care a primit ceva de la Dumnezeu, care a primit intr-un anume fel pecetea dumnezeirii. Sfintenia se dobandeste prin impartasirea de ceea ce este dumnezeiesc, de Dumnezeu Insusi. Numai Dumnezeu este sfant prin Sine si singurul izvor al sfinteniei. Omul devine sfant prin impartasirea de sfintenia lui Dumnezeu ... De aceea, simtamantul suficientei de sine - pe care-l cultiva inclusiv constiinta cuminteniei morale si indreptatirea de sine intemeiata pe stiinta - este cea mai mare piedica in calea omului spre Dumnezeu si, prin urmare, in calea omului spre sfintenie, si nu pacatele lui. Mantuitorul Hristos limpezeste odata pentru totdeauna aceste lucruri, deschizand usa Imparatiei cerurilor vamesilor, talharilor, desfranatelor etc. Sfintele Evanghelii ne arata foarte clar ca nu cei drepti, ci cei pacatosi se apropiau de Hristos si tot acestia sunt cei care-L primesc si-si ofera sansa impartasirii de puterea Sa dumnezeiasca. Cei drepti, sau mai curand cei care se considerau drepti se inchid asfixiant in limitele proprii si in propria logica si Il resping pe Hristos cam cu aceleasi argumente cu care resping contemporanii nostri sfintenia lui Stefan cel Mare.

 

Cine judeca in felul acesta sfintenia lui Stefan cel Mare va fi nevoit, pentru a fi consecvent cu sine - sa rastoarne complet criteriile Mantuitorului Hristos si ale Sfintelor Evanghelii si pe cele cu care Biserica a operat de-a lungul veacurilor, umpland calendarul sau cu pacatosi si nu cu drepti. De altfel, o evidenta usor de constatat pana astazi este faptul ca bisericile noastre nu sunt pline nici de carturari, nici de cei puternici, nici de cei drepti, ci de cei pacatosi, simpli, care nu se gasesc suficienti lorusi si cauta implinire in afara lor”. (Fragment din lucrarea „Prin fereastra bisericii sau o lectura teologica a realitatii”, Editura Bizantina)

 

[flo][flo][flo][flo][flo][flo]

 

Va pup si sper sa mai pot intra pe aici duminica.[pup][pup][pup]

 

Ana-Maria [mamica] de 4 poznasi: Ioan(2000) ,Alexandru(2002)[duel], Maria(2005)[zana] si Stefan(2009)[copil]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui Ana Stroe
Trec pe la voi sa va [pup], prietenii stiu de ce :))mamabear, am tot citit si recitit poeziile, multumesc! la noi e liber, e ziua Canadei astazi [canada]Nikole ce-ti fac copilasii, ati reusit sa aveti Botezul?http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=137759
align="right" id="quote2">Ana[pup], scumpa, ne-a fost dor de tine. Te imbratisez cu drag intru Hristos Domnul.Oare katya ce o fi facand?[flo]Iasmin, mama de strengar de 8 anisori
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mamabear[pup] bine punctat.

 

Am gasit unele raspunsuri la intrebari (pentru cine vrea sa citeasca, fireste, si sa se informeze, cu referire la marele domnitor.

 

Aici se pot citi viata, canonizarea, intrebari si raspunsuri pentru noi.

 

[flo][flo][flo][flo]

 

Cum e, bre, te-ai pregatit de nunta?id="size1">[:D]

 

Iasmin, mama de strengar de 8 anisori

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mamabear[flo], foarte frumos psalmul de mangaiere, chiar ne mangaie sufletul... si ca vorbim despre psalmi, despre rugaciune in general, am si eu o curiozitate(in sensul constructiv, zic eu[:I])...care este rugaciunea/psalmul/acatistul vostru preferat?(daca e prea intima intrebarea, ignorati-o va rog[asia] Mie-mi place nespus de mult Acatistul Braul Maicii Domnului(nu as putea spune de ce, imi merge la suflet) psalumul 90, si 23. Nu am facut inca botezul, pentru ca sotul nu a ajuns inca in SP dupa certificatul lui de botez, si fara acest document nu putem boteza copilul(la biserica ortodoxa[bang])...asta e...saptamana viitoare a promis ca merge personal sa-l ridice. Macrina, am sunat la biserica de care spunei, cea de pe strada Tamandare(parca[:I], nu stiu daca am retinut corect, am adresa scrisa ), am vb. cu un preot foarte amabil, care mi-a spus ca o boteaza imediat ce avem actele in mana[asia]. Sotul a insistat sa o botezam la o biserica in SP , fiind mai aproape si mai comvenabil pentru noi(probabil ptr nasi si el, ca eu as fi mers si in Ro ptr asa ceva) In rest, noi suntem binisor, azi i-am facut vaccinele Luanei, cele obligatorii, si mi-a plans o ora aproape fara oprire cand am ajuns acasa, am intrat intr-o stare de tristete, nu va pot spune... nu stii ce sa faci sa fie bine, de nu-i vaccinez si se imbolnavesc ma simt vinovata, daca-i vaccinez si Doamne fereste au vreo reactie secundara, alergie, iar ma dau cu capul de perete, si tot asa...cu alte cuvinte, s-a terminat linistea mea, de cand am devenit mama nu mai stiu ce-i aia pace ... Nikole, mami de[url="http://community.webshots.com/user/nikole2910"]Albastrel/Kevin Alexander[/url](4.08.2007) si Albastrica/Luana Maria(1.04.2010) [url="http://violonist.wordpress.com/"]SA-L AJUTAM PE ANGELO[/url] [url="http://www.tlig.org/ro/ro3pryrs.html"]CELE TREI RUGACIUNI[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Heyyy, un pic de zumzet aici de dimineata[biz], cat de frumos, dimineata la cafea [cit]. Buna dimineata![flo] Nikole[pup], mie imi plac psalmii laudelor (148+149+150) Poetic mi se pare psalmul 102 cand zice: "Omul ca iarba; zilele lui ca floarea campului; asa va inflori. Ca duh a trecut peste el si nu va mai fi si nu se va mai cunoaste inca locul sau" Si tot dintr-un psalm face parte si binecunoscutul ''iubi-Te-voi, Doamne" care se canta inainte de crez. Partea asta am auzit-o cantata de un parinte la Mitropolie, ce sa mai, am crezut ca e un inger in biserica. (era demult tare, ca eram io studenta). Tin minte ca cineva a zis ca e parintele Andrei. (sa fi fost parintele Andrei de la biserica Barboi?) In fine, eu ma regasesc in marea majoritate din ele. Dintre rugaciuni toate imi plac, dar mi se lipesc de suflet cele ale Sfantului Ioan Gura de Aur- din rugaciunile diminetii. [flo] Macrina[pup] tie iti zic: [flo] Iasmin, mama de strengar de 8 anisori
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna, dragelor![flo][flo][flo] Am zis ca doar citesc un pic ce s-a scris, dar daca tot m-a "provocat" Nikole, trebuie sa raspund[:D]. Mie imi plac tare mult psalmii 22, 37, 66, 142, 148, 149, 150 si multi altii[:)]. Acatistul preferat nu sunt sigura care e, cred ca "Slava lui Dumnezeu pt toate", dar si "Maica Domnului, bucuria celor necajiti" si cel al "Invierii Domnului" si cel al "Sf Ioan cel Nou". De asemenea sunt "dependenta" de "Psaltirea Maicii Domnului", nu pot sa inchei o zi, fara sa citesc putin din ea; si, ca si lui nIasmin, imi plac rugaciunile Sf Ioan Gura de Aur, din rugaciunile de dimineata. Va pup si va imbratisez pe toate![pup][pup][pup][pup][pup]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...