Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Crestinismul si evolutia spirituala 12


Recommended Posts

  • Răspunsuri 287
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Stii Iasmin, daca toti duhovnicii ar spune enoriasilor ca orice vis e amagagire, sa nu creada, ar fi o neneoricire, pentru ca si Sfintii au avut vise, viziuni, etc. Stii ca bine ca viziunile de exemplu pot fi de la diavol. Diavolul poate sa apara sub forma de inger, si a aparut multor sfinti asa, doar ca nu i-a mers. Uite, primul confesor al Sfintei Faustina, nu credea in mesajele primite de ea de la DUmnezeu, in misiunea ei, mai mai ca o facuse pe ea sa se indoiasca. Pai nu asa se procedeaza. Sunt tot felul de metode de a afla daca e de la DUmnezeu sau nu, dar nu pleci din start cu ideea ca e de la diavol, e gresit si se pot pierde multe asa. Prudenta este un lucru bun, nu insa generalizarea, care poate fi periculoasa. Eu am avut vreo 2 vise care s-au repetat, care tin strict de viata mea spirituala, vise cu un mesaj clar, care ma avertizeaza asupra unui aspect. Sunt extrem de adevarate, eu stiu la ce se refera si daca nu indrept ceva nu voi putea spune la Judecata ca nu am stiut, pentru ca am fost avertizata. Astea sunt o categorie. Mai exista vise care se implinesc si acolo am evenimente importante din viata ( moartea tatalui meu, copilul meu, mutarea mea, plecari in diverse tari), precum si lucruri minore ( certuri marunte), care toate s-au implinit. Nu mi se implinesc visele care vin din subconstient, adica eu imi doresc sa castig la loterie de exemplu, ma gandesc mult la asta si visez ca am primit o suma mare de bani, sau, vad o emisiune importanta la tv si noaptea visez ca discut cu moderatorul, etc. Ce legatura are diavolul cu visele astea? Niciuna. Imi pare rau, tre' sa fug acum, vorbim mai incolo. Crinuta si [bonjovi] minunea ei Fara Dumnezeu nimic nu e. Cine se increde in sine, cade rau! [url="http://www.youtube.com/watch?v=RapW4MuYFXk&feature=related"]Divine Mercy[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui Iasmin08
Nu eu am zis asta [flo], nu e scoasa de la mine, ci tot de la sfinti parinti. O sa ma uit sa vad ce am prin casa, sa iti recomand sa citesti. [floare3] Iasmin, mama de strengar de 8 anisori
Uite, Sfintii nostri nu afirma asa ceva, din contra :))) Crinuta si [bonjovi] minunea ei Fara Dumnezeu nimic nu e. Cine se increde in sine, cade rau! [url="http://www.youtube.com/watch?v=RapW4MuYFXk&feature=related"]Divine Mercy[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si daca imi dai sa citesc stii ca n-o sa cred. Eu stiu ca am gasit scris exact opusul, Isus spunea ca sunt diferite cai prin care actioneaza. Unii au locutiuni interioare, altii au viziuni, altii vise, etc, eu fac parte din categoria celor care viseaza, si nu sunt vreo sfanta, din contra, sunt vai de capul meu, dar vise am de mica. Si sotul meu are vise care se implinesc, si mama are vise spirituale, nu le cere ea. Dintre toti, eu am cele mai multe vise care se implinesc, care tin de viata de zi cu zi. Mama are vise de natura spirituala, i se explica anumite lucruri religioase. Am avu si eu vreo 2 vise asa, nu se pot explica, sunt extraordinare. Crinuta si [bonjovi] minunea ei Fara Dumnezeu nimic nu e. Cine se increde in sine, cade rau! [url="http://www.youtube.com/watch?v=RapW4MuYFXk&feature=related"]Divine Mercy[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu te contrazic de dragul de a contrazice, ci pentru faptul ca poate cine stie cata lume mai primeste vise importante, si citind ca visele sunt inselatoare le ignora, si uite asa nu se implineste poate vointa lui DUmnezeu cu o anumita persoane. Sunt persoane convertite de la alte religii la crestinism, si multe dintre ele au avut vise si aceste vise au contribuit serios la convertirea lor. Am citit atatea carti in care oamenii s-au converit in urma viselor, sau au decis sa mearga in locuri de pelerinaj in urma viselor, incat nu pot sa generalizez si sa spun ca visele sunt inselatoare, din contra. Insa, daca cineva nu este sigur de natura visului, sa se duca la duhovnic si sa ii relateze visul, why not. Insa Isus spune clar, ce nu e de la EL aduce multa neliniste in suflet, indiferent de continutul mesajului. pup ca am intarziat Crinuta si [bonjovi] minunea ei Fara Dumnezeu nimic nu e. Cine se increde in sine, cade rau! [url="http://www.youtube.com/watch?v=RapW4MuYFXk&feature=related"]Divine Mercy[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Scumpa mea, o sa vezi cele ce-ti voi cita din Biblie, ca sa ma intelegi, ca nu vorbesc rau. 1. 25.Am auzit ce zic proorocii care profetesc minciuna în numele Meu. Ei zic: "Am visat, am vazut în vis". 26. Pana cand proorocii acestia vor spune minciuni si vor vesti înselatoria inimii lor? 27. Cred ei cu visele lor, pe care si le povestesc unul altuia, sa faca uitat, poporului Meu, numele Meu, asa cum au uitat parintii lor numele Meu pentru Baal? 28. Proorocul care a vazut vis, povesteasca-l ca vis, iar cel ce are cuvantul Meu, acela sa spuna cuvantul Meu adevarat. Ce legatura poate fi între pleava si grauntele de grau curat, zice Domnul? 29. Cuvantul Meu nu este el, oare, ca un foc, zice Domnul, ca un ciocan care sfarama stanca? 30. De aceea iata Eu, zice Domnul, sunt împotriva proorocilor care fura cuvantul Meu unul de la altul. 31. Deoarece Eu, zice Domnul, sunt împotriva proorocilor care vorbesc cu limba lor, dar zic: "El a spus". 32. Tot Eu, zice Domnul, sunt împotriva proorocilor care spun visuri mincinoase, care le povestesc pe acestea si duc pe poporul Meu la ratacire cu amagirile lor si cu lingusirile lor, desi Eu nu i-am trimis, nici le-am poruncit; ei nu aduc nici un folos poporului acestuia, zice Domnul. 33. Deci, de te va întreba poporul acesta, sau vreun prooroc, sau vreun preot: "Care este amenintarea Domnului?" Sa le spui: "Ce amenintare? Am sa va înlatur", zice Domnul. (Ieremia 23, 25-33) 2. 9. Iar voi sa nu ascultati pe proorocii vostri, pe ghicitorii vostri, pe visatorii vostri, pe vrajitorii vostri si pe-ai vostrii cititori de stele care va zic: "Nu veti sluji regelui Babilonului", 10. Ca acestia va prezic minciuna, ca sa va departeze din tara voastra si ca Eu sa va izgonesc, ca sa pieriti. (Ieremia 27, 9-10) Iasmin, mama de strengar de 8 anisori
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Deci scumpa mea, nu te contrazic eu, ci tocmai Biblia- glasul Domnului. Iarta-ma, eu insa stiu ca asa este, indiferent ce se zice, in Biblie scrie clar sa nu ne incredem in vise caci sunt inselatoare. Deci cauta: 1. Ieremia 29, 8-9 2. Ecclesiastul 5, 2 3. Ecclesiastul 5, 6 4. Corinteni II, 11, 13-15 5. Efeseni 4, 11, 13-15 6. Efeseni 6, 11-12 7. Timotei I, 4, 1-2 8. Ioan I, 4, 1 "Iubitilor, nu dati crezare oricarui duh, ci cercetati duhurile daca sunt de la Dumnezeu, fiidnca multi prooroci mincinosi au iesit in lume" (Ioan I, 4, 1) Iasmin, mama de strengar de 8 anisori
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

In fine, departe de mine sa te tulbur, dar este mai bine sa stii si sa alegi in cunostinta de cauza. Noi asa suntem povatuiti. [floare3] Tu desigur faci cum te indeamna cugetul, dar mare atentie sa nu cazi in inselare scumpa mea.[pup] Iasmin, mama de strengar de 8 anisori
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Neata dragelor![flo] Iasmin, Katya[pup] sunt intru totul de acord cu voi, referitor la vise. Exista si vise prevestitoare, de la Dumnezeu, dar rar. Cele care prevad o cearta mie mi-e clar ca sunt de la diavol, ca el e cel care aduce cearta[:D]. Fara suparare, eu nu vad nici un folos ca un crestin ortodox sa citeasca tot felul de carti despre practicantii altor religii. Nu vreau sa supar sau sa tulbur pe cineva, dar daca as tacea ar insemna ca sunt de acord si ca nu-mi marturisesc credinta, chiar daca e un spatiu virtual. Eu nu cred in sfintenia Terezei de Aila, de exemplu. Eu cred ca extazul ei si trairile (asemeni placerilor sexuale) din timpul rugaciunii erau inselare. Ce am citit despre ea, multe scrise de catolici care o venereaza, mi-a fost de ajuns. N-am timp sa scriu prea mult, dar pun niste fragmente: Ducind o astfel de viata spirituala, Teresa, nu avea nici o indoiala ca vorbeste cu Dumnezeu si este cu El in uniune mistica. Intr-o zi, ea a exclamat: "Oh, Doamne, perechea mea, in sfirsit te voi vedea" .50 Aceasta exclamare nu este intimplatoare, ea spune despre o viata spirituala incorecta si rugaciune gresita. Dumnezeu a raspuns: "De acum - eu sunt al tau si tu – a mea. Aceasta dezmierdare a Dumnezeului meu ma cufunda intr-o jena nespus de mare. In ele este durerea si bucuria impreuna. Aceasta este o rana placuta... Eu am vazut un inger mic. O sulita lunga, din aur cu virf de fier cu o flacara mica pe ea era in mana si el a infipt-o adineaori in inima mea iar atunci cind o scotea mi se parea ca odata cu sulita, el scoate si organele mele interne . Durerea de la aceasta rana era atit de mare, incit eu gemeam, dar si placerea era atat de mare incit eu nu puteam sa-mi doresc sa se finiseze aceasta durere. Cu cit mai adinc patrundea sulita in organele mele interne, cu atit mai mult crestea chinul, si cu atit era mai placuta".51 Cu alta ocazie, Dumnezeu ii spune Terezei:" Din aceasta zi vei fi sotia mea ... eu sunt acum nu numai Creatorul si Dumnezeul tau, dar si sotul ".52 Dupa inchipuirile permanente despre romanul cu Dumnezeu, adica dupa asa numitele rugaciuni, ea intr-o zi a spus: "Doamne, sau sufar cu tine, sau mor pentru tine!". Dupa o astfel de rugaciune ca o nebuna cade in epuizare, roteste ochii, respira cu o frecventa crescatoare si fiori trec prin tot corpul ei. Merejkovskii scrie: "Daca ar fi fost in preajma o femeie necredincioasa, si cu experienta in dragoste si ar fi vazut-o in acel moment, ar fi inteles deodata ... ce se intimpla cu ea, si doar ar fi fost surprinsa de faptul ca linga ea nu se afla nici un barbat. Iar daca ar fi fost o femeie cu experinta in vrajitorii, ar fi crezut ca cu Tereza in acel loc se afla un duh necurat, care este numit de vrajitori "incubatie" .53 " Datorita” unor astfel de rugaciuni, ea exclama presupuselor sale adepte, ( ea a deschis o multime de manastiri, unde erau practicate exercitiile sale spirituale) :" Iubitul imi cheama sufletul cu un fluierat atit de strident ca era imposibil sa nu aud si acest apel, - spune Merejkovskii - actioneaza asupra sufletului, astfel incat acesta se lasa prada dorintei ".54 Doamne, cat de tare se gresea nefericita. Oh, daca ea ar fi stiut elementele de baza ale vietii spirituale Bisericii nedivizate. Teresa ar fi stiut ca nu sentimentele mistice si emotionale pe care le simtim sunt demnitatea rugaciunii. Toata viata Teresa a avut probleme cu pastorii. Experienta rugaciunilor ei, ii jenau. Ei au observat ca Tereza este pe calea gresita, dar nu puteau face nimic. Ea a spus de multe ori: "Duhovnicii nu pot vedea asta" .55 Profesorul Osipov subliniaza: "Nu din intamplare celebrul psiholog american William James, apreciind experienta ei mistica, a scris ca ideile sale despre religie au fost limitate, daca putem spune asa, la infinita iubire de flirt intre adept si Divinitatea lui" .56 Diaconul Andrei Kuraev spune: "Daca sa percepem experienta Terezei ca fiind una religioasa - atunci va trebui sa alaturam acesteia, sentimentul cunoscut in lumea ortodoxa ca " farmecul risipitor ". Aceasta - este un cuvant ascutit" .57 50. Osipov A. Calea gindirii , in cautarea adevarului. M., 1999, p.190. 51. Merejkovskii D. Mistica spaniola. Bruxelles, 1988, p. 72-75. 52. Merejkovskii D. Mistica spaniola. Bruxelles, 1988, p. 88. 53. Merejkovskii D. Mistica spaniola. Bruxelles, 1988, p. 88. 54. Merejkovskii D. Mistica spaniola. Bruxelles, 1988, p. 69. 55. Tereza de Avila. Fortareata Interna. Bruxelles, 1992, p. 124. 56. Osipov A. Calea gandirii , in cautarea adevarului. M., 1999, p.210. 57. Diaconul Andrei Kuraev. Chemarea egumenismului. M., 1998, p. 134. Repet, intentia mea nu e sa supar, respect credinta fiecaruia, dar ma simt nevoita sa imi marturisesc credinta asa cum am fost sfatuita si de parinte (ori ma retrag definitiv ori aduc marturisire de credinta). Acum stiu ca nu o voi convinge pe Crinuta [:D], nici nu intentionez s-o convertesc (nu asa procedeaza ortodocsii), dar nici nu sunt de acord cu struto-camilele, cu "ghiveciul" asta de credinta. Ca si crestin-ortodox nu vad rostul citirii a tot felul de carti care nu sunt conforme cu credinta mea sau cu rugaciuni care nu fac parte din ortodoxie. Nu avem noi sfinti minunati? Nu avem rugaciuni frumoase pt toate momentele zilei? De ce sa cautam in "curtea" vecinilor, cand noi avem asa o bogatie in "curtea" noastra? V-am pupat![pup] Doamne ajuta![flo]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mamabear, tu nu ii poti impune lui Nicole in ce sa creada sau nu. Cum eu nu cred in Cleopa de exemplu si cred in special in sfintii catolici, asa poti sa crezi si tu, Faptul ca nu intelegi casatoria spirituala e altceva, dar te rog nu ataca ce nu stii. Nu citi, nu te roaga nimeni. Asa cum eu consider ca doar BC detine intregul adevar, asa esti si tu libera sa crezi opusul. Nicole a intrebat, pe ea o intereseaza, deci e treaba ei ce face. Iasmine, citatele date de tine se refera proroci falsi, ceea ce sunt destui. Crinuta si [bonjovi] minunea ei Fara Dumnezeu nimic nu e. Cine se increde in sine, cade rau! [url="http://www.youtube.com/watch?v=RapW4MuYFXk&feature=related"]Divine Mercy[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...