Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Crestinismul si evolutia spirituala 12


Recommended Posts

Nikoleeeeeeee[pup][pup][pup], uita-te-ar relele sa te uite,[:D], cum am uitat eu de tine? Iarta-ma[asia], sunt obosita varza, are mama un neam prost de tzantzari pe la ea pe acolo, dom'le, nu mor nici la bombe fumigene, cred[:D] Uf, si la fel, am uitat si de Ica[pup], draga de ea. AM intrat sa va amintesc ca maine incepe postul pentru Sfinti apostoli Petru si Pavel. Iertati-ma si Dumnezeu sa va ierte! Post usor si folositor fetelor care incep maine aceasta perioada.[flo] Iasmin, mama de strengar de 8 anisori
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 287
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Iasminel simpatic, nu-i nici un bai, si nici nevoie de iertare[pup][flo] Nu uita sa-mi zici cum sfintesti icoana... ia sa te intreb cu ocazia asta un lucru... vreau sa le fac copiilor doua bratari cu simbolurile crestine(porumbelul, sfanta cruce, si pestisorul), sa le sfintesc(sper sa se poata[:I]) si sa le dau spre purtare, insa cu ani in urma citiam pe undeva cum ca sfanta cruce, nu e indicat a se purta ca si accesoriu, si mai ales ca bratara de picior, mana, tatuaje si alte asemenea. Luanei eu as vrea sa-i fac ptr botez o bratarica mica din perle si simbolurile de care spuneam, iar lui Kevin o bratarica din lapis lazuli probabil... Ai avut ocazia sa citesti, sau stii ceva legat de asta? Preotul de ex mi-a cerut lantisor cu crucilita, dar stiu ca nu il va purta, e prea mica, si e si periculos, aici pentru un lant de aur iti piezi viata...fara nici o exagerare![q] in fine...deci, vroiam sa duc la biserica in loc de lantic brata. no, ca plang amandoi...revin Nikole, mami de[url="http://community.webshots.com/user/nikole2910"]Albastrel/Kevin Alexander[/url](4.08.2007) si Albastrica/Luana Maria(1.04.2010) [url="http://violonist.wordpress.com/"]SA-L AJUTAM PE ANGELO[/url] [url="http://www.tlig.org/ro/ro3pryrs.html"]CELE TREI RUGACIUNI[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nikole, eu personal te-as sfatui sa renunti la pormbel si pestisor, si sa lasi doar margelutele (perlute / lapis lazuli) si cruciulita, si vor iesi niste metanii mai elegante (nu trebuie sa faci cum spun eu, e doar o parere[:)]). In afara de la gat, cruciulita se mai poate purta si la mana, sunt metanii de snur cu cruciulita, ce se vand la pangarele manastirilor; de asemenea maica stareta de la Ierihon ne-a trimis vara trecuta, mie si fetitei mele, cate o bratarica-metanie cu bobitele de argint si cu cruciulita atasata (intelegi tu ce vreau sa spun). Pentru a sfinti icoane, cruciulite sau bratarile pe care vrei sa le faci copiilor, le dai preotului in Altar inainte de liturghie si le sfinteste dansul, apoi, la sfarsit ti le da inapoi. Unii prefera sa le lase un nr mai mare de liturghii, dar din cate stiu eu, nu e neaparat nevoie (in cartile de cult nu se cere acest lucru). [pup]si sa ne spui cand e botezul printesei.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetelor, dupa cum observati, eu sunt ca bufnita in noaptea asta[:D]. N-am stare sa dorm, astept sa ajunga acasa sotul meu drag (si cand ajunge el, trebuie sa ma pregatesc de "trezire", ca merge Alex la scoala, la repetitie pt serbare). Intre timp, fac o placinta cu mere , ca tot am intrat in Postul Sfintilor Apostoli de vreo 3 ore[:D]. I-am ramas datoare Katyei cu impresii de la Sfantul Nicolae. Sotul meu s-a nimerit acolo fix de hram, pe 9 mai, cand se celebra aducerea moastelor la Bari. Erau mai multe autocare cu excursionisti; ei au stat la slujba la biserica ortodoxa romaneasca de acolo, iar dupa liturghie li s-a permis sa coboare la subsolul unde este Sfantul, sa faca acatistul si sa se inchine linistiti (accesul nu e posibil de obicei). Din moastele Sfantului izvoraste Mana, a adus si sotul o sticluta . Si sa stiti ca s-a cunoscut ajutorul Sfantului Nicolae, cand , zilele trecute, cel mic a racit si i se umflase si un ochisor, de nu mai stiam ce-i cu mine, de spaima (mai ales ca am avut experienta de cosmar cu Alex, cand era mic). Dupa ce l-am dat cu Mana pe pleoapa, ochiul s-a dezumflat imediat.[:)] Sotul meu a fost impresionat de pelerinaj, la fel ca si la Sfantul Dimitrie, in Grecia, care emana asa o mireasma minunata, de nedescris (nu degeaba i se mai spune si "izvoratorul de mir"). Sper, cu ajutorul lui Dumnezeu si al Maicii Domnului sa ajunga sotul cu bine acasa, si cand am timp, va povestesc despre Locurile Sfinte[:)]. Va pup si va doresc o noapte buna![pup][pup][pup][pup]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimineata tuturor![flo][flo][flo] Nikole[pup] subscriu intru totul la ceel spuse de mamabear. Icoanele se duc si se sfintesc la sfantul altar, la parintele, mai inainte de a incepe slujba, sau, daca ai ajuns mai tarziu, poti sa ii dai icoana cand dai si pomelnicul, si el te indruma cu exactitate ce sa faci. Pentru Luana, scumpa noastra nepotica, ar fi frumos ce spui, si desi are toate simbolurile crestine, nu e tocmai asa cum suntem noi obisnuiti de traditie. Mie desi imi place ideea ta, pot zice ca ma si surprinde. Poate ar fi mai bine sa lasi doar cruciulita printre perlute- asa cum zice Mamabear. Semnul sfintei cruci se poarta la lantisor, de obicei, deoarece este in apropierea inimii, si are insemnatatea: cu Hristos in inima. La mana, este cererea de ajutor, atunci cand folosesti si mataniile aferenta (pentru rugaciunea Doamne Iisuse). La picior insa nu se poarta, asa e, asa cum nu se face semnul sfintei cruci pe jos, nu se recomanda nici in covor sa se regaseasca, pentru a nu calca pe ea. Dar asta sunt traditii, tot un parinte ti-ar spune exact ce si cum. ABia astept sa ajungi la noi in Ro, si sa intrebi tot ceeace doresti un parinte. Faci listuta, si intrebi, in felul asta nu gresesti. SI poate vei putea lua un nr de telefon al unui parinte si sa indraznesti cu cate un telefon cand ai intrebari de genul acesta. B.nica[flo], post usor, iata azi a inceput postul. Uite, noi cand mergem la cimitir avem placerea de a aprinde si candela, stii? Acum am sa spun drept, de cativa ani m-am cam lenevit si cumpar cate o candela din aceea rosie, desi nu e acelasi lucru. Tu tamaiezi mormantul cand te duci? Mamabear[pup], apoi mult a fost, putin a mai ramas. Cand vine sotiorul tau drag inapoi acasa? Pe urma cred ca vei fi asa fericita! Abia astept sa te vad iarasi zambind.[flo] Crinuta[pup], scuze, mey, mama, cand m-ai sunat acu doua seri nu eram pe faza. Eu te-am sunat inapoi, dar pe urma mi-am dat seama ca nu poti raspunde, ca probabil esti la biserica. Cand mai vii pe la noi?[:D] Hehe, ce zi frumoasa se intrevede, ma uit pe geam, parca-i sarbatoare. [flo][flo][flo][flo][flo][flo][floare3] Iasmin, mama de strengar de 8 anisori
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Neata fetelor! Nu v-ati trezit inca[:D]? Eu nu am mai dormit deloc, de bucurie si de nerabdare nu am avut somn. Slava Bunului Dumnezeu , a ajuns sotul cu bine si acum l-am trimis la [nani]. Ca sa fiu si in tema, va spun ca a adus doua icoane cu Maica Domnului, o copie dupa cea de la [url="http://www.sfaturiortodoxe.ro/tara-sfanta/mari/img_1717.jpg"]Betleem[/url] si una dupa cea de la [url="http://www.sfaturiortodoxe.ro/tara-sfanta/mari/img_1785.jpg"]Mormantul Maicii Domnului[/url]. Va pup pe toate![pup][pup][pup]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mamabear, sunt absolut minunate amandoua.Slava lui Dumnezeu ca a ajuns sotiorul tau cu bine acasa. Rugaciune la icoana Maicii Domnului Nascatoare de Dumnezeu, ceea ce esti izvorul milei, invredniceste-ne si pe noi milostivirii tale. Cauta spre robul tau cel pacatos. Arata-ti puterea, ca intotdeauna. Caci nadajduind intru tine iti strigam, cum oarecand ti-a strigat Gavriil, mai-marele voievod al celor fara de trup: bucura-te! Iasmin, mama de strengar de 8 anisori
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

[url="http://2.bp.blogspot.com/_-vXNFSlGYm8/Sl3S_3g3pfI/AAAAAAAABPQ/v2xg8DRaNnk/s400/Maica+Domnului+Dalhauti.jpg"]O alta icoana facatoare de minuni[/url] de la noi din tara este icoana Maicii Domnului de la manastirea Dalhauti Focsani. Istoria ei este desemenea impresionanta ca in toate celelalte cazuri. [url="http://www.crestinortodox.ro/reportaj/icoana-maicii-domnului-facatoare-de-minuni-manastirea-dalhauti-focsani-72306.html"]Aici ni se povestesc urmatoarele[/url]: Staretul acestei sihastrii, anume Anufie monahul, ducandu-se la Ierusalim, a luat de binecuvantare o icoana a Maicii Domnului, care data din timpul iconoclastilor, apre a o aduce in Romania. Apropiindu-se cu icoana de Constantinopol, a fost prins de o ceata de turci, care I-a furat tot, iar icoana a batjocorit-o cum nu se poate descrie si apoi a asezat-o intr-un grajd de cai. Noaptea insa grajdul a inceput a vui, caii din el s-au omorat intre ei, muscandu-se si lovindu-se cu picioarele. Grajdarii care intrau la cai erau omorati. In acest timp, Anufie se odihnea afara pe niste paie si, vazand minunile, a spus turcilor de icoana, dar acestia au vrut sa-l omoare. Condamnat la moarte, a fost dat unui ienicer sa-l execute, dar ienicerul era un roman robit. Acesta I-a dat drumul sa plece in tara, cu conditia sa nu mai vina la Constantinopol. Anufie s-a intors acasa trist ca a pierdut sfanta icoana. Aici a gasit un frate mai mic, scapat cu viata. Turcii ii omorasera parintii. Dupa putin timp a plecat pe malul Marii Negre sa-si aline durerea. Pe malul marii a intarziat pana seara. Dintr-odata a zarit o lumina mare pe apa , care se apropia de el. A doua zi a venit iar la locul cu pricina si nu mica I-a fost bucuria cand, in locul luminii, a vazut sfanta icoana a Maicii Domnului , plutind in picioare pe mare. Recunoscand sfanta icoana Anufie a sarit intr-o barca, a vaslit pana la icoana si a adus-o la mal. Aici a observat ca fata icoanei Maicii Domnului si a Pruncului Iisus fusese zgariata de turci cu iataganele in vreo trei locuri. Marginile zgarieturilor se astupasera ca o rana in carne, cum se vad si astazi. Astfel , Anufie a adus icoana in casa parintilor, unde era fratele mai mic. Apoi au vandut amandoi mostenirea, au dus sfanta icoana la Manastirea Dalhauti si au pus temelia bisericii ,,Izvorul Tamaduirii" in 1464-1469. [flo][flo][flo][flo][flo][flo] Iasmin, mama de strengar de 8 anisori
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu daca a mai fost pus linkul, daca da, imi cer iertare: [url="http://www.trilulilu.ro/florin07/1e7450673bb609"]Paraclisul Maicii Domnului[/url] Preasfanta Nascatoare de Dumnezeu, miluieste-ne pre noi pacatosii [flo][flo][flo][flo][flo][floare3] Iasmin, mama de strengar de 8 anisori
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...