Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Iintrebare despre copii slabi (mancaciosi sau nu)


Recommended Posts

Ei, da, cam asa este, caut acul in carul cu fan... Sanatate copiilor! P.S. Felicitari pt. bebe, Sanzi (abia acum am vazut)! Aveti copii superbi (am tras cu ochiul la poze) [url="http://s100.photobucket.com/albums/m10/40ML/La%20tara%20americana/"]Take joy! (poze)[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 17
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Baietul meu cel mare are 20-21 de kg si 119 cm, la 7 ani jumate. mananca mult, ca un adult si e totusi foarte slab. caca uleios n-am observat sa faca, dar nici n-am stat sa urmaresc aspectul asta.lapte bea cu placere, dar nu asa mult ca fratii lui, un pahar pe zi si mai bea laptele de la scoala, nu mi s-a parut sa nu-i priasca.burta n-o are gogoneata, e slab si cu muschi, de cand a inceput sa faca flotari se vad asa muschiuletii conturati pe burtica.pungi sub ochi nu are, doar putin cearcane. e palid dar asa sunt si eu, adica lumea zice ca suntem palizi, mie mi se pare ca avem pielea foarte alba. afte nu face deloc, dar de racit raceste destul de des [mamica][gravi]mamica de patru copilasi [grup]: Stefan (18 ian. 2007) [copil], Nectarie Ioan (5 ian. 2005)[cavaler], Elena (21 mai 2003)[8**]si Antim (27 sept. 2001)[hagi]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Uite mai, am sa masor si eu fata, de curiozitate... Adita (scuze de obsesii obsesive), citeam ca pe copiii care nu iau in greutate sa-i cauti de Celiachie... Si mai era ceva ciudat... cica pe cei care nu au suficient acid in stomac ii ataca mai usor parazitii si candida, basca nu se asimileaza mineralele si vitaminele si racesc mai usor, etc.... Adica degeaba dai cu viermii si drojdiile de pamant cu medicamente, daca nu le ridici imunitatea (asta-i valabil si la adulti bolnaviciosi). Si apropo de imunitate si acid... fata mea a facut timp de un an si jumatate (a durat mult pana si-a dat doctorul seama ce este...) o faringita periodica (deci facea infectie virala in gat, lunar). Si ce i-a dat si s-a rezolvat? Ranitidina. Asta mama mea o ia pt. ulcer duodenal. L-am intrebat de ce tocmai Ranitidina si ne-a raspuns: "Ca sa-i intareasca imunitatea" (adica acidul din stomac i se urca la faringe prin reflux gastro-esofagian si... "racea", cu dureri in gat, puroi, febra, voma si tot tacamul). [url="http://s100.photobucket.com/albums/m10/40ML/La%20tara%20americana/"]Take joy! (poze)[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

la noi e alta problema, am gasit-o pe asta si m-am potolit, n-am mai cautat alte explicatii. el ia in greutate constant, dar foarte putin(de fapt in ultimul an a luat vreo 3 kg), si la fel cu inaltimea. creste constant, dar foarte lent.pt asta cu cresterea in inaltime am gasit o cauza, are un deficit de hormoni de crestere. trebuia sa-l internam la parhon pt mai multe analize dar am decis s-o lasam asa, pt ca nu ramasese prea mult in urma(la 4 ani jumate avea varsta osoasa 4 ani), si am zis ca nu e asa o problema grava, atata timp cat creste totusi constant. si tati a fost mic si slabut, si bunicul, am zis ca seamana cu ei si nu m-am mai agitat cu gasirea vreunui alt motiv pt care nu se ingrasa. oricum, e foarte activ, toata ziua ar juca fotbal, ar alerga si topai, de cand face dansuri po****re ar dansa intr-una,si pe strada, si in magazine, face flotari, se mai joaca si pe la stepperul meu, ma gandesc ca oricum nu prea are cum sa se ingrase in conditiile astea [mamica][gravi]mamica de patru copilasi [grup]: Stefan (18 ian. 2007) [copil], Nectarie Ioan (5 ian. 2005)[cavaler], Elena (21 mai 2003)[8**]si Antim (27 sept. 2001)[hagi]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui adita
... are un deficit de hormoni de crestere. trebuia sa-l internam la parhon pt mai multe analize dar am decis s-o lasam asa,... [mamica][gravi]mamica de patru copilasi [grup]: Stefan (18 ian. 2007) [copil], Nectarie Ioan (5 ian. 2005)[cavaler], Elena (21 mai 2003)[8**]si Antim (27 sept. 2001)[hagi]
Da, imi aduc aminte ca povesteai in alta parte. Si mie mi-e teama de tot ce implica un tratament hormonal. [url="http://s100.photobucket.com/albums/m10/40ML/La%20tara%20americana/"]Take joy! (poze)[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

buna! am si eu o fetita care are 7 ani, cam in jur de 23 kg si 122 cm.Mie mi se pare slabuta,dar daca ma uit atent la ea are un corp frumos:talie, bulanute si curulet toate bine conturate are burtica plana ;problema e alta bea multe lichide si mananca f putin ,de multe ori ma gandesc ca ce mananca corpul ,asimileaza ce are nevoie ;are f multa energie si dupa scoala practica un sport: aerobic luni si vineri si baschet marti si joi,cu toate ca face sport, ma gandeam ca poate ar avea mai multa pofta de mancare, dar m-am inselat... chiar acum 2 sapt am depistat ca are virmisori (oxiuri) am facut un tratament pe baza de plante medicinale si am sa-l repet dupa cateva luni ...((cand avea febra i puneam in curulet supozitoare si dupa scaun obs.ca era putin ulei ,dar in general nu am vazut sa pateasca asa ceva...)) http://community.webshots.com/user/rasfatzata
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mai e si chestie de perceptie. Rasfatata zice ca 122 cm cu 23 kg e slabuta, mie fi-mea cu 124 cm si 24,5 kg ... mi se pare cam prea plinuta ... i-am taiat din paine, ii tot spun sa manance mai putin, sa nu manance seara ... ma rog, eu sunt disperata sa nu fie grasa asa ca n-am ce cauta aici [:D] Sorana si Monica (6 ani) "Daca oamenii sunt buni doar pentru ca se tem de o pedeapsa sii spera într-o rasplata, atunci chiar ca suntem o adunatura jalnica" - Albert Einstein
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...