Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Inseminarea intrauterina


Recommended Posts

Citat:
citat din mesajul lui Alexa_
Missy scuze de intarzierea raspunsului. Nu intru pe site foarte des. Era o vreme cand eram in fiecare zi prezenta, dar am incercat sa ma detasez. Probabil ca intre timp te-ai lamurit. Sper ca ai vesti bune.Pregnilul ajuta foliculul sa se sparga in cam 36 de ore de la injectie. Mie Dr. Ion mi-a explicat ca cam asta ar fi durata maxima, dar daca e sa ovulezi mai devreme natural, pregnilul nu te incurca cu nimic.Nici eu luna trecuta nu am reusit sa fac inseminarea, tot din cauza de barbat :(, dar am facut luna asta. Am facut o inseminare dubla pentru mai multe sanse. Am fost luni la Giulesti si am facut-o pe prima, si marti dimineata am fost iar la monitorizare si pentru ca nu se sparsese inca foliculul, am mai facut una, seara, la cabinetul privat al Dr. Moisa. Poate ai putea sa faci si tu acolo sambata dupa-amiaza.Inseminarea la cabinetul privat al Dr. Moisa m-a costat 500 RON si dansa a fost foarte draguta. Parca mi se pare mai ok asa. La Giulesti am ajuns cam tot acolo cu banii si sunt alte conditii si mai si astepti o gramada. In plus la Giulesti inseminarea mi-a facut-o tot dansa pentru ca Dr. Ion era in sala de nasteri si nu am mai putut astepta, ca eram acolo deja de 3 h.Inca o data scuze de intarzierea raspunsului si daca mai ai intrebari iti raspund cu drag.
align="right" id="quote2">Buna, Alexaid="red">!Multumesc pentru raspuns! Nu-i nici o problema ca n-ai putut scrie mai repede.Din pacate, nu am reusit luna asta sa obtin sarcina.La ultima monitorizare, pe 21.06 ( ziua 20 a CM), foliculul nu s-a spart,desi am facut Pregnyl 5000UI, s-a transformat in chist luteic si acum sunt in a 3 a zi a CM.Pentru ca Doc Ion Ionut nu este in luna iulie (cred ca pleaca in concediu), m-am programat la dr. Bucur Cezara, la Dacia Medical Center.Asta ca sa nu pierd din timp. Nu am plecat de la dr. Ion din alt motiv, il pretuiesc mult, dar as pierde iulie si august( cand plec eu in concediu).De ce ma grabesc? Pentru ca nu stiu daca o sa mai am analizele asa bune- ma apropii de 42 de ani si mi-e teama sa nu scada AMH-ul...Parca mi-e necaz ca am plecat de la Doc, dar am ales-o pe Cezara datorita referintelor. E o tipa de nota 10 si ca om si ca medic.Sper sa am succes cu ea. Multe fete au avut...Tu ce mai faci?Pupici[pup][flo][pup]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 181
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Missy imi pare rau ca nu s-a spart folicului luna trecuta, dar iti tin pumnii luna asta.

Sa stii ca si eu ma gandeam sa merg la Cezara Bucur. Dr. Ion e un medic f. OK si mai ales un om deosebit. Dar mie imi trebuie un medic cu o strategie mai agresiva. Adica acum a trebuit sa cer eu o a doua inseminare ca dansul sugera sa ma bazez pe prima facuta si cum eu nu ovulasem la 36 de ore de la ea nu erau prea multe sanse. Simt ca trece timpul pe langa mine si vreau medici care sa faca tot ce pot, fara sa se bazeze pe "natura" ca de la "natura" am tot asteptat in ultimul timp si nimic.

Asa ca as merge si la 10 medici deodata daca as sti ca am rezultate.

Cand ai programarea la doctorita Bucur? Sa imi spui cum e ca sunt curioasa.

Bafta multa!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui booboota
am sa va povestesc pe scurt cele prin cate am trecut... de 3~4 ani incerc sa raman insarcinata dar fara succes...astfel ca :1.am inceput prin a-mi face toate analizele posibile necesare inainte de a ramane insarcinata....in noiembrie 2007-prima data!2.neavand nici un rezultat timp de 1 an am facut si alte analize gen:histerosalpingografie - la...giulesti.3.rezultatul analizei de mai sus a fost ca nu am o trompa functionabila...si prin urmare am doar 6 luni din 12 de a concepe un copil daca ovulatia avea loc cf.spuselor unui medic o luna pe stanga ..o luna pe dreapta....lucru neadevarat..poti ovula doua luni la rand pe aceeasi parte...lucru dovedit chiar la mine...4.monitorizari-ecografii in perioada fertila + stimulari ovariene...5. nici nu mai stiu cursul exact al tuturor, important este ca am ajuns intr-un final la dr. Filipescu-spitalul Elias care pare foarte bazat pe meserie si care mi-a recapatat increderea...si in mine si in medici...pentru ca da ...o pierdusem!...6. am inceput prin a-mi face testul postcoital...ceilalti 2 medici la care am mers inaintea dansului nu mi-au recomandat asa ceva...eu si sotul meu nu suntem compatibili...sunt foarte acida omorand spermatozoizi inca din vagin...de la "intrare"...7.am rezolvat tot cu dansul- facand laparoscopie: ovarele care erau polichistice cu puncte de endometrioza...invelite de o "pielita" care nu permitea iesirea ovulului...asa deci:decorticarea lor...trompele-care sunt amandoua bune! am curatat/pregatit drumul...8. in prezent urmez un tratament cu metformin si duphaston...teste de ovulatie...am ovulat in a 13 zi iar dupa laparoscopie in a 10 zi...este o schimbare in organism...trebuie monitorizata...9.ne pregatim pentru IUI...si sincer simt ca voi reusi cu ajutorul acestui medic care parerea mea STIE CE FACE!10.sper si de fapt sunt sigura ca in aceasta vara o sa am "burtica"...va poooop pe toate si nu va pierdeti SPERANTA!
align="right" id="quote2">Buna Booboota sper din tot sufeltul sa fi reusit inseminarea, te rog spune-mi si mie cat te-a costat inseminarea la Spitalul Elias, si eu merg tot acolo dar la alt doctor, eu o sa merg luna asta si nu stiu cam cat ar costa procedura si restul analizelor.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui Alexa_
Missy imi pare rau ca nu s-a spart folicului luna trecuta, dar iti tin pumnii luna asta. Sa stii ca si eu ma gandeam sa merg la Cezara Bucur. Dr. Ion e un medic f. OK si mai ales un om deosebit. Dar mie imi trebuie un medic cu o strategie mai agresiva. Adica acum a trebuit sa cer eu o a doua inseminare ca dansul sugera sa ma bazez pe prima facuta si cum eu nu ovulasem la 36 de ore de la ea nu erau prea multe sanse. Simt ca trece timpul pe langa mine si vreau medici care sa faca tot ce pot, fara sa se bazeze pe "natura" ca de la "natura" am tot asteptat in ultimul timp si nimic. Asa ca as merge si la 10 medici deodata daca as sti ca am rezultate.Cand ai programarea la doctorita Bucur? Sa imi spui cum e ca sunt curioasa.Bafta multa!
align="right" id="quote2">Draga mea, si eu sunt de aceeasi parere cu tine.Maine (sambata) fac prima monitorizare si dumninica, posibil sa fac inseminarea.Am mai fost o data la dr. Bucur, pe 29.06.Mi s-a parut o tipa care stie ce face si dedicata. Mi-a dat un protocol de urmat- 2 analize(Mycoplasma si Ureaplasma), Femibion 1, Thrombo-Ass si Viviflor-ovule.Cam atat, pot spune...Am sa-ti scriu de fac maine si poimaine.Te pup ![pup][pup]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

am si eu o intrebare pt cele kre sunt in aceasta situatie, ma refer la inseminare artificiala!!!

intrebarea este pt o verisoara de a mea!!!

dpdv al sanatatii ea eset bien, la toate controalel facute la ginecologie, sange a iesit bine, problema este d ela sotul ei kre are spermatoizii f lenesi si f putini mobili!!

vroiam s ava intreb ce sanse sunt k reuseasca un IA din prima?

 

kmy, [mamica]id="red">id="Verdana"> de [bb] IUSTIN-GABRIEL 8.04.2011id="Verdana">id="blue">

 

[foto]bebe strumph

 

 

 

Am invatat ca toata lumea vrea sa traiasca pe varful unui munte, fara sa stie ca adevarata fericire este în felul în care urci pantele abrupte spre varf!!!id="red">

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
Citat:
citat din mesajul lui Ingerash_Mic
buna fetelor [flo]este cineva de aici care a facut/ face IUI cu medicul Albu Dragos (Medlife Grivitei)?MTHFR 677 C>T heterozigotMTHFR 1298 A>C heterozigotPAI-1 675 4G homozigotpoze
align="right" id="quote2">ai s agasesti sigur, mai usor un raspuns daca intri pe forumul de inseminare, iti trimit si link-ul alaturi:http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?whichpage=20&TOPIC_ID=166498#7062328multa bafta si sa dea domnul sa ai kt mai curand un sambure in burtica![pup]kmy, [mamica]id="red">id="Verdana"> de [bb] IUSTIN-GABRIEL 8.04.2011id="Verdana">id="blue">[foto]bebe strumph[foto]bobocel de 6 luniAm invatat ca toata lumea vrea sa traiasca pe varful unui munte, fara sa stie ca adevarata fericire este în felul în care urci pantele abrupte spre varf!!!id="red">
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui Ingerash_Mic
kmy multumesc frumos [pup] nu am mai intrat de multa vreme pe forumul acesta si sunt un pic derutata.. nu mai stiu pe unde sa mai caut [flo]MTHFR 677 C>T heterozigotMTHFR 1298 A>C heterozigotPAI-1 675 4G homozigotpoze
align="right" id="quote2">sper sa iti fi sost d efolos, eu urmaresc acel forum pt o verisoara de-a mea cer la fel isi doreste mult un bebe dar se lasa asteptat rau de tot!!! luna asta incepe stimularea ovariana!bafta ink odat![pup]kmy, [mamica]id="red">id="Verdana"> de [bb] IUSTIN-GABRIEL 8.04.2011id="Verdana">id="blue">[foto]bebe strumph[foto]bobocel de 6 luniAm invatat ca toata lumea vrea sa traiasca pe varful unui munte, fara sa stie ca adevarata fericire este în felul în care urci pantele abrupte spre varf!!!id="red">
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna Hellen,Am facut inductie de ovulatie cu GonalF 2 luni de zile, dar fara rezultate exceptionale. Nu am reusit sa obtin decat un folicul, binenteles urmand schema de tratament prescrisa de ginecolog. Sper sa ai mai mult noroc... Eu am schimbat medicul, iar de sambata incep stimularea cu Menopur.Doamne ajuta-ne sa ne tinem copilul in brate.
Citat:
citat din mesajul lui hellen79
a facut cineva stimulare cu gonal f, eu acuma am inceput si doc de familie mi-a facut-o in burta ca asa stia ea ca se fac, mie mi-a fost rusine sa ii spun stai sa inteb doc ginecolog, oricum am simtit-o in toata burta, si m-a apucat brus durerea de cap si cu greata
align="right" id="quote2">
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...