Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Imi este dor....


Recommended Posts

Imi este dor…..Imi este dor de zilele in care aveam pe cine sa sun sa a o paine, imi este dor de o zi in care aveam cu cine sa ma sfatuiesc….de bine,de rau… NU era bine nici atunci, chiar deloc, trebuia sa support alcoolul in fiecare zi, trebuia sa am grija cu cine vorbesc, fie femeie sau barbat, nu imi interzicea niciodaa , dar avea “darul” sa ma faca sa ma simt prost sau imi mai tragea cate o bataie. Ma uit in jurul meu, doar cupluri, putini imi mai vorbesc. Candva….aveam telefonul plin de mesje cu urari de bine si sarbtori fericite, un La Multi Ani nu lipsea de ziua mea. Da….erau in acea perioada cand nu ma uitam la ret daca odorul meu isi dorea, indifferent daca era mancare , jucrie sau haina. Puteam sa visez , desi de multe ori visul era taiat de “sunt oboist” sa ies cu voi in parc, sau “am baut “ nu pot pleca la farmacie sa iau copilului medicamente desi are febra 40. Mi-am facut putere si am plecat, am spus nu la tot, am avut curaj sa divortez sis a incerc o viata singura, spun singura pentru ca eu consider ca sunt 2 in1 cu puiul meu. De ce am deschis acest subiect? Ma simt a d……I de nasol, a simt tare singurica si am inceput sa imi “vizualizez” viata de undeva de sus.Am 25 de ani, cresc singura un copil…..imi doresc pe cineva langa mine, cineva care….uite acum de exemplu, sunt ca naiba de racita, vreau sa imi faca si mie cinva un ceai, sa ma sarute o data dimineata cand fac ochisori, sa imi spuna noaptea buna, sa ma stranga in brate zilele astea cand e timp asa urat, pentru ca plange.Nu sunt urata, chiar deloc, ma intreb….oare cand va veni si soarele pe strada mea? De vreo 2 ani parca tot mi tare ma afund in furtuna, chiar urat. Banii nu-mi ajung, cel mic ma respinge,taica-sau arca e batut in cap, nu il intereseaza ca nu are cu ce se imbraca, il ia o data la 2 saptamani si il umple de jucarii ieftine, o dat nu i-a luat un tricou. Simt ca cedez psihic, efectiv simt ca nu mai pot,va citesc povestile, vad cata dragoste exista la voi in familiie…..vreau si eu o familie….oare cer prea mult? Sincer, nici nu stiu ce astept sa imi spune-ti, simteam nevoia sa scriu….sa scriu ce simt si vreau ca cineva sa citeasca, macar sa stie, chiar daca nu ma poate ajuta(pentru ca nu are cum). Mi-a spus mama ieri....cand erai casatoita zambeai mai mult...oare de ce?pentru ca atunci nu eram fericita, acum....sunt mult mai linistita, dar ....am uitat sa mai zambesc....
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 66
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Nu stiu sincer de ce ti-e dor.Ca uite vezi,in zilele cind aveai pe cine suna sa-ti ia o paine sau cu cine sa schimbi o vorba trebuia sa induri umilinte si ,am citit bine(?) cite o bataie din cind in cind(?????) De asta ti-e dor??? Sau ti-e dor de ceea ce visezi,de ceea ce isi doreste orice femeie,dragoste,respect,intelegere.... Iar fostului poti sa-i zici in fata ca un copil nu se creste cu jucarii ieftine o tona,ci ca un copil mai are nevoie si de o hainuta si de ceva de mincare,ceva banuti. Tu de la cine astepti un ceai?De la cel care nu se ducea nici macar la farmacie cind avea copilul febra 40? Cred ca iti este foarte greu,dar esti tinara si niciodata nu se stie ce turnura vor lua lucrurile.De unde sare iepurele sau cind rasare soarele si pe strada ta. Te-ai lasat coplesita de ginduri negre,copilul te simte si probabil de aia te respinge .Ai grija sa nu fie un inceput de depresie. Toata forta de a iesi la suprafata o vei gasi in tine,nu astepta un "El" .Fericirea personala chiar nu depinde neaparat de un barbat.La fel valoarea si stima de sine.Astea nu ti le dau neaparat statutul de nevasta sau faptul ca esti la bratul cuiva. Esti valoroasa pt. ca existi!Esti importanta pt. copilul tau. cind iti vei regasi optimismul si pofta de viata,poate atunci te va observa si un "el". Curaj si cu optimism inainte!![flo]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

o mare imbratisare de la noi [grup] uite, eu am divortat, din pacate, in 2007, apoi am inceput o relatie care promitea tot. probabil buba e la mine, vreau sa inchei aceasta relatie. vreau sa raman singura cu fetita mea. cred ca perioada asta ptin care treci este absolut normala [asia] toate am trecut prin asta. tuturor ne-a parut cred rau dupa visele noastre, dupa normalitatea de atunci. insa trebuie sa accepti ca momentan asta e tot ce ai: familia ta mica si frumoasa [flo] ai prietene bune care sa te ajute oricand ? ai ajutor in caz ca ai nevoie de ceva prin casa, zic si eu sa schimbi o butelie (nu radeti, pt mine asta e o mare problema[:I])? comportamentul fostului sot e si asta, din pacate, tipic si prea bine cunoscut si pt noi [bang] eu mi-am pus la semnatura o vorba, imi place mult cum suna tradusa de mine pe romaneste: "mai bine singure, decat in companie tampita" [flo] Daria & felina fioroasa[zana] [url="http://family.webshots.com/photo/2321998890059491989vxhdzf"]GIULIA(2004 08 16)[/url] cu [buburuza] [url="http://good-times.webshots.com/photo/2581961910059491989nGUHDr"]Sela[/url] _____________________"Meglio sole, che mall`accompagnate !"
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui mamagiuliei
o mare imbratisare de la noi [grup] uite, eu am divortat, din pacate, in 2007, apoi am inceput o relatie care promitea tot. probabil buba e la mine, vreau sa inchei aceasta relatie. vreau sa raman singura cu fetita mea. cred ca perioada asta ptin care treci este absolut normala [asia] toate am trecut prin asta. tuturor ne-a parut cred rau dupa visele noastre, dupa normalitatea de atunci. insa trebuie sa accepti ca momentan asta e tot ce ai: familia ta mica si frumoasa [flo] ai prietene bune care sa te ajute oricand ? ai ajutor in caz ca ai nevoie de ceva prin casa, zic si eu sa schimbi o butelie (nu radeti, pt mine asta e o mare problema[:I])? comportamentul fostului sot e si asta, din pacate, tipic si prea bine cunoscut si pt noi [bang] eu mi-am pus la semnatura o vorba, imi place mult cum suna tradusa de mine pe romaneste: "mai bine singure, decat in companie tampita" [flo] Daria & felina fioroasa[zana] [url="http://family.webshots.com/photo/2321998890059491989vxhdzf"]GIULIA(2004 08 16)[/url] cu [buburuza] [url="http://good-times.webshots.com/photo/2581961910059491989nGUHDr"]Sela[/url] _____________________"Meglio sole, che mall`accompagnate !"
Nu....nu am prietena...prieteni...din pacate divortul a tras si un partaj dupa el, care a fost doar la prieteni, am famas fara, ziceam si in mesjul anterior, imi este dor ca cineva sa isi aminteasca si de mine sarbatori. Hannen, nu de el imi este dor, imi este dor de cineva langa mine, imi este dor s nu mai fiu singura, in nici un caz de el, cel care nu stie si nu vrea sa inteleaga ce nevoi are copilu lui.degeaba am discutat cu el, nu intelege, promite, dar la fel face, jucarii si atat.S ai dreptate, imi este dor de ceea ce visez. Probail....e si depresie...dar cum scap de ea?Doar un psiholog?...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Usor nu e,asta e sigur, pana acum, in zilele astea, nu m-am bucurat deloc de lucurile bune pe care le am, simt inca o ura imensa fata de fostul sot (doar pt imbecilitatea cu care trateaza el copilul), simt si eu ca uneori nu mai pot respira, insa neavand de ales, mergem mai departe. Am ajuns intr-un punct in care eu personal nu-mi mai doresc nimic. Doar sa fim sanatoase eu cu Giulia si-mi ocup timpul cat mai mult si cat mai placut posibil. Depsre partea materiala prefer sa tac ca dau in depresie [bang] Daria & felina fioroasa[zana] [url="http://family.webshots.com/photo/2321998890059491989vxhdzf"]GIULIA(2004 08 16)[/url] cu [buburuza] [url="http://good-times.webshots.com/photo/2581961910059491989nGUHDr"]Sela[/url] _____________________"Meglio sole, che mall`accompagnate !"
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Redai, ai rabdare (ce aiurea suna, stiu)...va veni cineva pentru voi, poate ca mai tarziu dar va veni cu siguranta. Iti urez ca atunci cand vei avea o familie, sa nu duci dorul perioadei de acum (cat de bine te inteleg, mamagiuliei[flo]). Si mai cred sincer ca daca partea materiala ar fi buna, nu ai mai avea tristeti din astea (la mine dn pacate, fara sa fiu o materialista, cand stau prost cu banii si nu mai e loc de vacante si plimbari starea psihica mi se deterioreaza rapid). E doar o faza, Redai, o sa-ti treaca, acum probabil nu te simti bine fizic si in perioade de-astea o cana cu apa adusa la timp valoreaza cat zece libertati. [flo] Oana si Mara 11.08.2004 [url="[url="http://community.webshots.com/user/mara_mea"]Noi[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

gandestete ca ingerasul tau creste si ca urma sa vada si sa realizeze si sa asimileze ce ti se intampla tie si nu era ok ,o sa rasara soarele si la tine doar ca s-a incurcat un pic pe drum ...dar mereu dupa o ploaie puternica apare soarele si te face sa uiti furtuna . curaj si ai incredere in tine .....noi femeile suntem puternice si putem sa trecem peste multe ....nu stiu cum dar putem !
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

[flo][flo][flo] Sunt sigura ca stii sa zambesti...fa-o mai des! Chiar si fara motiv, pt. puiutul tau! E poate o prostie ce-ti zic acum...dar poti intra pe site-uri de prietenii si doar pt. conversatii...macar mai schimbi o vorba doua cu cineva...la fel aici! Nu te lasa dusa in borcanul cu melancolie! Muuuulte ar vrea sa aiba curajul tau " sa rupa pisica in doua" dar nu e destula putere! tu ai avut! Bravo!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...