Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Recommended Posts

Neata Praline, Nina, Bepii, Miha, mersi de urari, eu sunt un pic mai bine, Victor e ok, acum stau cu ochii pe Sonia sa vad ce pregateste pt weekend. Bepii, ce frumos ca-ti vine familia in vizita, sper sa aveti vreme frumoas pt plimbarici. Nina, m-am gandit la tine cand am fost pe la Wol Shoping [:D]. Miha, mersi de link. Va admir ca mergeti, bravo ca gasiti timp si energie pt asta. Pisoi, dupa sistemul de aici eu nu ma dau in vant, adica nu mi se pare normal ca in loc de gradinita aici e ecole maternelle. Insa in lipsa de alternative, ne adpatam la ce avem. Eu locuiesc in Evere, langa Wol St Lambert si Victor merge la o scoala aproape de casa. La inceput nu am fost multumita, dar m-am mai linistit pt ca lui ii merge bine si ii vad progresele. Am prieteni care au sau au avut copiii la scoli in Woluwe si au fost multumiti de scolile Parc Malou, Van Meyel si Singelijn. La ce scoala merge baietelul tau? Daca vrei detalii, spune-mi. Editez ca am uitat sa va spun ca asa printre virusi am reusit sa mergem sapt trecuta la Keukenhof, daca aveti timop duceti-va ca e f frumos, merita. Pup fetele, weekend placut, Anto, mamica de Sonia Gabriela ( 22iunie 2007) si Victor Andrei (8 octombrie 2005) [url="http://picasaweb.google.co.uk/antodumi70/Aprilie_Mai2009?authkey=Gv1sRgCJG8u-rn26ON_QE#5332101033044380162"]Poze 2009[/url] [url="http://picasaweb.google.co.uk/antodumi70/AugustSept2008?authkey=QYsk6xdjSMA#5242881050871400114"]Poze 2008[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 202
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

ANTOANELA SI NINA, va multumesc frumos pentru raspunsuri si informatii. Asa e, e cam aiurea sa zica scoala de la 2.5 ani, in mod normal e gradi, clar. Baietelul meu merge la Athénée Royal de WSL. Si, dupa cum spuneam, nu sunt deloc multumita. Zilnic il iau foarte murdar acasa, plin de nisip peste tot, murdar pe manute, cu mucisori uscati la nasuc, plus ca, daca ploua, ii gasesc intr-o sala grupati, toti la televizor. Niciodata nu l-am gasit facand activitati, mi se pare aiurea sa il gasesc mereu la televizor, la desene animate. Si la fi-miu la scoala sunt copilasi romani, am cunoscut trei copilasi romani, doi baietei si o fetita, mai mari ca fi-miu, tare dulci si frumusei, m-au intrebat acum vreo trei zile de ce nu vrea fi-miu sa vorbeasca in romana cu ei. :) Plus ca ce ma deranjeaza pe mine cel mai tare este lipsa de comunicare dintre educatoare si parinti, adica eu nu stiu ce face copilul meu in timpul zilei, nu stiu ce activitati are etc. La voi cum este? Voi stiti ce fac copiii vostri la scoala? Stiti cumva despre Scoala europeana? Ne bate gandul sa il dam acolo, nu stiu insa daca e mai bine decat in sistemul belgian. Nici nu stiu ce sa fac, cert este ca nu sunt multumita. [bang] Merci mult inca o data pentru raspunsuri si ajutor. [flo] [roker]Avem pui [loveyou] de trei ani [comoara][bonjovi][olala][batetoba][cool]si mai vrem inca un [copil] [testoasa] [majoreta] www.helpsonia.com
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pisoi3 bine ai venit pe forum si sper sa ne intalnim cat mai curand; despre scoala nu te pot ajuta cu vreun sfat caci eu nu locuiesc in BRU; poate doar sa mai acorzi putin credit sistemului in sine, care si mie la inceput mi s-a parut putin ciudat, dar apoi, dupa cum a spus si Antoanela, dupa ce am vazut rezultatele, mi-am schimbat parerea. Oricum, mult succes [:D] ; Antoanela este super intradevar la Keukenhof, iar daca nu ma insel, anul asta afost jubiliar, nu?; bravo voua ca ati ajuns; [pup] Nina nu-i nik, eu doar te tineam la curent cu demersurile, caci la inceput iti spusesem ca nu mergem, dar intre timp mi-a facut pofta Nora [:D]; oricum vor mai fi ocazii [:D].....acusica vine festivalul vinului la Cochem.....[:D] abia astept....[:D] Deci, succes la activitati si .....ne vedem marti seara la zumba [:D]; Astazi ne-a initiat Nora in mirajul KFC-ului din Aachen, asta dupa ce ne-am intalnit intamplator la shopping: foare curat, civilizat, puiut super si porumb in stoc, in concluzie much better decat cel din Breda. Multumim Nora [:D] [pup] Anamana ai revenit? Asteptam un semn de la tine [:D] si de la Mariuca; abia astept sa ne povesteasca ce a facut ea in RO [pup]; Pupe tuturor si o seara buna,M
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimineata, Miha, Nora, sa va fie de bine KFC [pofta]. Pisoi, nici noi nu comunicam cu educatoarea, a fost principala mea nemultumire cand a inceput scoala. La noi e un sistem ca-i lasam la garderie si-i luam de la garderie. De la tanti de acolo aflu daca a dormit si daca a mancat, dar atat. Cu educatoarea se face o reuniune pe an si daca vreau sa vorbesc in plus trebuie sa iau rdv. Nici mie nu-mi place lucrul acesta, nu exista un contact, o informare sa-ti spuna: noi acum studiem asta si asta, vedeti si voi ce la mai spuneti acasa. Pe de alta parte m-am gandit ca e inca mic si sa zicem mersi ca inca nu avem teme de facut [:D]. Dupa ore daca e frumos ii scoate afara, daca nu ii tine in garderie unde deseneaza, mananca gustarea de dupa-amiaza si se joaca cu ce jucarii au pe acolo. Numai miercurea le pune filme din cand in cand. La scoala noastra nu e loc de joaca cu nisip, daca era cred ca si al meu mi-ar fi adus zilnic acasa o portie. Si el e murdar pe maini, dar l-am vazut cum se joaca, e mai mult pe jos. Nu-mi place nici ca nu-i invata sa se spele pe maini dupa ce merg la toaleta, cica nu au voie sa umble la chiuveta, e pt cei mai mari. Si raspunsul clasic cred ca e: nu putem lasa 50 de copii sa se joace la chiuveta, se uda si se umple de apa. Dar din cate am intrebat la alti, e cam la fel peste tot. La scoala europeana cred ca e bine, dar colegii mei au copii mai mari acolo, nu in maternelle, deci nu stiu exact. Dar unde sa-l duci, in Laeken, nu e prea departe? Ca la cea din Wol St Lambert stiu ca nu mai accepta inscrieri. Am mai multi prieteni cu copiii la Singelijn, daca vrei fa-le o vizita, mie mi-a placut scoala aceea, as fi ales-o daca era mai aproape de noi. Hai ca m-am lungit, m-a luat valul [surf]. Pup fetele, o zi buna, Anto, mamica de Sonia Gabriela ( 22iunie 2007) si Victor Andrei (8 octombrie 2005) [url="http://picasaweb.google.co.uk/antodumi70/Aprilie_Mai2009?authkey=Gv1sRgCJG8u-rn26ON_QE#5332101033044380162"]Poze 2009[/url] [url="http://picasaweb.google.co.uk/antodumi70/AugustSept2008?authkey=QYsk6xdjSMA#5242881050871400114"]Poze 2008[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Help! fetelor am comandat niste medicamente pt un tratament si medicamentele sunt in romania, cu cat le primesc mai repede cu atat mai bine...deci, CUNOASTETI PE CINEVA CARE VINE DIN RO AICI LA SFARSITUL SAPTAMANII VIITOARE SAU LA INCEPUTUL CELEILALTE SAPTAMANI? Si daca nu, aveti idee cat costa si dureaza terimiterea unui pachet din ro in be thanx Scumpi proficiat la sebi pt dintisor!!! Ana bine ai revenit!!!!pup mariuka!! Carmen m-ai sunat ieri sau am visat eu? Miri nu reusesc sa dau de tine in ro, esti ok? Ror am emotii, amr 2 zile[pup]Sa dea DD!!!! Pisoi, welkom la praline! danielana, la tine ceva noutati?;) pupici la toate fetele fara exceptie
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Neata fetelor, Multumesc frumos pentru primire[flo]. MIHAELA, Si eu sper sa reusim sa ne intalnim cat mai curand. Multumesc frumos pentru informatii, cred ca sistemul e ok, asta mic nu mi se plange de ceva, el pare fericit. ANTOANELA, merci frumos de ca mi-ai zis de scoala aceea, am cautat info despre scoala Singelijn, vad ca nu e foarte departe de unde stau eu, acum ramane sa ne hotaram ce facem. Sper sa nu fie cu liste de asteptare sau chestii, ca atunci e mai complicat. La scoala europeana ii primesc de la 4 ani in maternelle, adica din anul civil in care copilul implineste 4 ani. Al meu face 4 ani la data de 16.01.2010. Deci nu stiu daca ne primeste cineva de la toamna. Sunt 4 scoli europene insa romanii si bulgarii sunt repartizati la scoala europeana 4 (pe undeva prin Uccle), acum sa vad daca ne-or primi la 2 (adica la mine in cartier). Stiu ca cei care lucreaza in institutiile europene au prioritate deci nu ar trebui sa fie o problema sa mi-l primeasca insa stiu si ca inscrierile pentru anul 2009-2010 s-au terminat deci sa vedem acum. Trebuie sa ne hotaram ce facem. Despre spalatul pe maini: al meu se spala pe maini acasa insa nu stiu ce face la scoala, acum mi-ai dat de gandit cand mi-ai zis ca la baietelul tau la scoala nu ii lasa sa se spele pe manute, mi se pare super aiurea, asa o fi si la al meu? Oricum, am vazut ca belgienii nu sunt nici pe departe atat de stresati cum suntem noi cu curatenia la copii, deci nu stiu ce sa mai zic. [bang] OANA, nu stiu cat dureaza trimiterea unui pachet din Romania, stiu ca am trimis de aici in Romania si a durat cam 4 zile pana a ajuns. Am trimis in Bucuresti. Din pacate, nu stiu pe nimeni care vine din Romania asa curand, doar socrii mei vin in iulie, deci daca aveti nevoie de ceva din Romania, sa imi spuneti. Si acum sa va povestesc cate ceva despre noi. Pe baietelul meu il cheama Mark, este nascut la data de 16.01.2006, in Bucuresti. Eu sunt traducatoare. Noi am plecat din tara cand avea bebe 9 luni deci a invatat franceza ca prima limba. Vorbeste si romana, evident, dar mai prost decat franceza. Voi cum faceti sa ii invatati pe copilasii vostri romana? Noi ii citim povesti in romana, pe langa povesti in franceza si in engleza si vorbim romana in casa, evident. [pup], va doresc o saptamana frumoasa. Anda [roker]Avem pui [loveyou] de trei ani [comoara][bonjovi][olala][batetoba][cool]si mai vrem inca un [copil] [testoasa] [majoreta] www.helpsonia.com
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sa nu uit: SCUMPI, felicitari pentru primul dintisor, va dorim multi dintisori sanatosi si fara cariute! Anda [roker]Avem pui [loveyou] de trei ani [comoara][bonjovi][olala][batetoba][cool]si mai vrem inca un [copil] [testoasa] [majoreta] www.helpsonia.com
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Salut pralinute belgiene [hia]. mai primiti una printre voi? [flo] Ma numesc Veronica, am 34 ani si sunt in Belgia de 1 an. In acest an...nu am stat degeaba [:D] am un bb mic [bibe] de 3 luni. Eeee asa a fost sa fie [:)] Va rog daca ma puteti ajuta si pe mine in privinta actelor pentru bb.......ce trebuie sa fac??? unde trebuie sa merg mai intai??? Am nascut la Cavel si avem doar o copie dupa certificatul de nastere. Noi vrem sa plecam cateva zile in tara, da nu stiu cum sa ma pregatesc cu bb. Poate imi fac si eu cateva prietene pe aici, ca tareeee sunt singurica [q]. Locuiesc langa parcul cinquantener pe avenue d'auderghem. Scumpi - vad ca tu ai bb mic, poate imi impaetasesti din experienta ta [flo] si felicitari pt primul dintisor [flo] [URL="http://picasaweb.google.com/ianfeb2009/Veronica#"]Fotografii noi si vechi [foto][/URL] http://b1.lilypie.com/fsVKp2.png
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oana, Pisoi, Veronica va multumesc pt. felicitari! Pisoi bine ai venit printre pralinute! Sper sa gasesti pana la urma o gradi buna pt. puiul tau [:)]. Veronica la fel, bine ai venit [:)]! Am vazut pozicile cu printesa ta, e o scumpa, sa va traiasca! Si ce par mult are [olala]!!! Eu nu cred ca te pot ajuta pt. ca unu, bebe al nostru are nationalitate olandeza si doi, noi locuim in Anvers. Ati intrebat la ambasada? Mai mult ca sigur cei de acolo vor sti sa-ti raspunda la intrebari. Multa bafta! Pupi tuturor si o sapt. minunata [url="http://b1.lilypie.com/Gq0op2.png"]Sebastian, minune mica [/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...