Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Recommended Posts

Eu cred ca unele lucruri trebuiau lamurite inainte de casatorie. Adica sa fi vazut ce va place si ce nu la partenerii vostri si sa incercati atunci sa lamuriti unele aspecte. Dar nu e prea tarziu nici acum sa luati atitudine. Cu un pic de rabadare si perseverenta se mai pot schimba pe ici pe colo, e drept ca nu radical , dar macar sa ajute cat de cat la treburile casei. Si eu am una bucata de sot cam comod si un pic cam misogin ( un pic, nu foarte tare, ca atunci nu as fi acceptat sa-mi devina sot). Dar stiam cum e dinainte sa ne casatorim. Si am lamurit unele aspecte atunci. De exemplu, prima luna de stat impreuna: eu eram cu smotrul prin casa, eu eram cu spalatul rufelor (manual, ca atunci nu aveam masina de spalat), eu eram cu gatitul ( de fapt, invatam, ca pana atunci nu am gatit) si mai avea si pretentii de pus mancarea calda in farfurie ( astea le are si acum[:D]). Am rabdat eu cat am putut si pana la urma am discutat cu el. I-am zis ca am nevoie de ajutor, el nimic, se tot eschiva, ca doar ce mare lucru fac eu, ca nu e greu. Atunci i-am zis clar: " Daca nu e asa greu nu vad de ce nu m-ai ajuta.Ce preferi? sa faci macare sau sa speli vasele?" Bineinteles ca a ales sa spele vasele. Asta e datoria lui in casa si in ziua de azi si e foarte mandru de asta[:D] Alta problema, curatenia. Eu mi-am facut program, o data pe saptamana curatenie generala, si asta se intampla de obicei sambata. Bun, dimineata la 8 ma trezesc si incep. Ooo, pai al meu sot sambata ar fi stat in pat pana la pranz. Si la inceputul relatiei lucrurile stateau asa: eu ma trezeam devreme si incepeam, aspirat, spalat pe jos, etc, facut mancare. Domnul se dadea jos din pat pe la pranz ( in timpul asta se uita la tv), mancam si seara ieseam prin oras sau pe la prieteni. La intoarcere mai avea chef si de ...ori eu eram deja rupta de oboseala. Si atunci am luat atitudine. "Vrei sa iesim seara in oras, apoi sa mai ai parte si de ceva actiune, pai atunci pui mana la treaba , altfel eu nu pot, ca sunt obosita". Si sa vedeti schimbare. Dimineta sarea singur din pat." Hai sa facem curatenie, sa terminam repede, ca sa avem si noi dupamiaza libera sa ne simtitm bine" sau " Nu ridica puiut aia, sa nu te obosesti prea tare, lasa ca fac eu"[:D] Sa nu mai vorbim de aspirat, i-am zis ca eu nu pot sa aspir ca trebuie forta si ca e greu, si acum face el asta, ca na, e treba de barbat[:D]Bineinteles ca dupa aia trebuie sa admir vreo jumatate de ora ce bine a aspirat el.[;)] Cam asa as zice sa procedati si voi fetele, cereti-le ajutorul, dar ar fi bine sa fiti atente la maniera in care o faceti. Va cunoasteti sotii, eu zic sa apelati la ce e important pentru ei. De genul, daca ma ajuti sa fac asta , o sa terminam mai repede si o sa avem timp mai mult pentru asta... Sau , daca sunt mai orgoliosi, sa-i laudati mai mult atunci cand fac un lucru cat de mic.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 33
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Mda.. eu sunt din categoria celor care raspund mereu cu "fac eu!" pentru ca au impresia ca nimeni nu face la fel de bine ca mine. Acum cu bebe m-am mai lecuit, dar tot nu ma abtin! Sotului meu trebuie sa ii fac memo cu o saptamana inainte de facut curatenie generala, sa ii explic de ce trebuie spalata fiantza...de exemplu. Sa aiba timp sa se obisnuiasca cu ideea...Si cand se apuca...Ma trezeste la 7 dimineatza, mancam repede, bem cafeaua in viteza si pe cai...Eu sunt mai inceata...As mai face cate o pauza, asa in legea mea...Oricum, ma bucur ca ma ajuta, ca altfel as fi ca o leguma. Iar daca nu are chef de treaba, nici nu comenteaza ca nu e super ordine, nu cere mancare calda, nu are nici o pretentie...Asa l-am invatat...Inteleg si eu ca in we domnii vor sa leneveasca, ca si noi am vrea, dar sa nici nu intrebe la ora 12-13 de ce nu e mancarea gata, de ce e aspiratorul in mijlocul casei, de ce nu sunt hainele curate si calcate...Daca e de odihna, sa ne odihnim amandoi, daca e de treaba sa facem amandoi. Cat am fost insarcinata nici nu stiam cum arata aspiratorul...Daca nu avea chef, ii ziceam ..."Bine, lasa ca dau eu ca e mizerie..." Se uita la mine, ma vedea cat de neajutorata eram si se apuca de treaba...:D...Sunto gramada de metode de a-i pune si pe domni la treburile casnice...Eu il mai pacalesc cu dulciuri, ca pe copii.Daca dai tu cu aspiratorul sau cu mopul, o sa am mai mult timp sa fac si niste clatite sau alte dulciri...Si sa vedeti ce viteza are....:D http://picasaweb.google.com/cristina.catana http://puppa.wordpress.com/
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui ipearina
Eu una am OBOSIT. Sotul castiga mult mai mult decat mine, salariul meu e mizerabil si din acest motiv nu ma ajuta la treburile casnice. Considera ca el aduce banul si... punct. Amandoi venim obositi de la serviciu, dar de fiecare data e numai randul LUI sa se odihneasca, sa stea in pat, la tv etc, iar eu trebuie sa scot copilul afara, sa fac mancare, sa calc camasi, sa fac smotru etc. La fel si in week-end-uri. Simt ca o iau razna si de oboseala si de frustrare, iar in ultimul timp ne certam ca chiorii.
Nu mi se pare normal... Si cred ca asa va fi atata timp cat tu vei permite aceasta atitudine. Iar faptul ca aduce el bani in casa nu este motiv pentru a sta cu cracii in sus la TV, cat timp sclava face treaba in casa... Motivul cred ca este, mai degraba, o crasa lipsa de bun simt, cu scuzele de rigoare pentru afirmatie. Ioana [gravi][fetita] 36+ si [zana] Rebeca http://community.webshots.com/user/bebeca2004 http://community.webshots.com/user/Berecutza http://community.webshots.com/user/bebebeca
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui mari.danciu
Nu va simtiti uneori obosite, dupa cate lucruri avem de rezolvat pe parcursul intregii zi? De ce tb. sa rezolvam noi totul?
Eu ma numar printre femeile care nu trebuie sa faca singure totul. Si cred ca asa este firesc in orice familie. Si nefacand singura totul, tot am zile cand ma simt tare obosita. Ioana [gravi][fetita] 36+ si [zana] Rebeca http://community.webshots.com/user/bebeca2004 http://community.webshots.com/user/Berecutza http://community.webshots.com/user/bebebeca
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Prima vina o are mama lui; i-a invatat pe toti barbatii din casa ca ea sa faca TOTUL, ba mai mult, imi spunea ca "barbatul trebuie menajat". O alta vina am si eu, recunosc; in cei 5-6 ani de casnicie, pana sa apara copilul, EU faceam totul in casa. Insa de cand a aparut copilul, abia mai fac fata, iar sotzul nu pricepe ca trebuie sa ne mobilizam impreuna, ca trebuie sa ma mai odihnesc si eu, ca nu mai e ca inainte de copil, mai ales ca am un copil care doarme putin si cu care ma lupt de cele mai multe ori cu mancarea.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Da, sunt cu totul deacord cu voi. Si eu ma simt groaznic de obosita, si da, din cauza asta ne certam constat ca si chiorii. Sper sa gasesc o solutie si sa nu mai fiu nevoita sa muncesc sa mai am timp si sa traiaesc.Ideal ar fi sa pot pleca undeva 2 saptamani ca sa dorm si sa cos. SA nu aud, telefoane, sa nu strige nimeni constant de 100 de ori pe zi mami, mami, ii ador pe baieti, dar uneori as vrea putina libertate ca sa ma odihensc si sa dorm. Sincer am obosit si pana am intrat pe site am crezut ca doar eu sunt in aceasta situatie.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui ipearina
Prima vina o are mama lui; i-a invatat pe toti barbatii din casa ca ea sa faca TOTUL, ba mai mult, imi spunea ca "barbatul trebuie menajat". O alta vina am si eu, recunosc; in cei 5-6 ani de casnicie, pana sa apara copilul, EU faceam totul in casa. Insa de cand a aparut copilul, abia mai fac fata, iar sotzul nu pricepe ca trebuie sa ne mobilizam impreuna, ca trebuie sa ma mai odihnesc si eu, ca nu mai e ca inainte de copil, mai ales ca am un copil care doarme putin si cu care ma lupt de cele mai multe ori cu mancarea.
Nu cred ca e vina ta, cred ca sotul tau e fff egoist, de fapt. Inainte de a se naste Victoria, nu-l lasam sa se ridice de pe couch sa-si puna cafea dimineata, ca, deh! omul lucra... de parca eu stateam la tv toata ziua, dar imi placea sa-l rasfat sa am grija de el. Inca imi place, dar nu mai se poate ca inainte si el stie asta. asa ca acum face si el ce poate, cum am zis nu curatenie sau spalat, dar daca i le-am cerut, le-a facut si pe astea. Dar nu de la sine, ci cerute. Si fara mofturi si nazuri si strambaturi din nas, le-a facut, nici nu s-a pus problema sa nu faca. _____________________________________________ Victoria Isabella [fetita] http://picasaweb.google.ca/nadia.boga/VictoriaIsabella02
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Din pacate marea majoritate a barbatilor sunt foarte egoisti. Adevarul e ca asa au fost invatati ca ei nu trebuie sa faca in casa mai nimic asta e "obligatia" femeilor. Dar ce ar trebuii sa facem cand noi castigam de 5 ori mai mult ca ei, cand contributia noastra in casa e primordiala iar ei in general doar exista. Sa vedem cum ar fi daca nu ar avea mancare, haine calcate, etc. cum ar fi... Am o sperata ca macar pe viitor, altora le va fi mai bine,pentru ca eu pe ai mei baieti, altfel ii invat. Daca eu fac curat vin si ei chiar daca mai mult se joaca, dar sa stie ca atunci cand se munceste toti trebuie sa o faca nu numai unii.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

ipearina si sotul meu aduce mai multi bani in casa decat mine, dar nu a avut niciodata tupeul sa imi spuna asta. atat cred ca i-ar trebui. bunica dinspre mama mereu ne-a dat povetze folositoare. si mi-a zis asa:"barbatul il ai asa cum ti-l modelezi dupa tine. daca nu faci lucrul asta in primii anii, risti sa ajungi la balamuc inainte de termen." si mare dreptate are buni. asta fac si eu cu sotul meu. il modelez pe placul meu, dupa treburile casei. curatenie facem impreuna, el aspira si sterge praful ca la carte, eu frec faianta si dau cu mopu. uneori ii revin lui si ultimele 2 cand eu am de gatit ceva mai complicat. mancare facem amandoi. el imi pregateste legumele si ce mai imi trebuie, imi taie ceapa ca stie ca eu am probleme cu ochii. la inceput o taia mai mare si l-am lasat asa...iar in mancare nu i-a convenit ca e ceapa prea mare...ok...data viitoare o tai mai marunt. si a bagat la cap. nu da morcovul, telina si celelalte prin razatoare ca nu ii place. prefera sa le taie cuburi, ceea ce nu-mi place mie. ok...le dau eu prin razatoare, tu fa aia...si face. el mereu vrea cate ceva dulce...ok...ajuta-ma. singura nu fac. eu nu-s o amatoare de dulciuri, asa ca fac pt tine mai mult. ajuta-ma. si ma ajuta. el a stat 2 luni in concediu si intr-una din zile nu am gatit nimic, bazandu-ma ca sigur va pune si el sa prajeasca macar 2 cartofi sa mancam, asta ii place sa faca. si cand am ajuns acasa...nimic de mancare. logic ca m-am enervat si am facut un regulamemt soc al casei: sunt acasa-fac, esti acasa-faci, suntem acasa-facem. si pe baza asta nu mai avem certuri. si lui ii place ca in we sa stea pana la 1-2 in pat, sa leneveasca, dar nu se poate. daca vrem timp si pt noi tb sa facem impreuna. si cat a fost in acest concediu prelungit, a invatat sa puna rufele la spalat, bineinteles cu mine la telefon. le intindea nu tocmai pe placul meu, dar faceam in asa fel incat sa avem o iesire amandoi si il aduceam in fata geamului si il intrebam daca ii place cum se vad...si a zis nu. ok...data viitoare stii ce ai defacut. si a facut bine data viitoare si urmatoarele dati. si v-am zis, mi-am impus sa nu il mai cicalesc...fa asa sau nu e bine. fa...vedem noi daca e bine sau nu. bafta va doresc si voua. [flo] [url="http://community.webshots.com/user/Delphinash?vhost=community"]poze[/url], [url="http://Delphinashu.hi5.com "]Just Me[/url] [url="http://infertilitateaesteoboala.wordpress.com/"]Infertilitatea este o boala[/url], [url="http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=133428"]Bazar pt Mihaita[/url] [sofer] ambitioasa [url="http://2.bp.blogspot.com/_3TiPDBrcb7E/SXTN8LxzmsI/AAAAAAAABoU/dD_BnBqJ7pY/s1600-h/dc6.jpg"]Emma INVINGE cancerul[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ipearina nu e normal ce ti se intampla, imi pare rau pentru tine, dar sa stii ca mai sunt multe femei ca tine. La mine nu e cazul, sotul ma ajuta la curatenie, chiar si la bucatarie daca ii spun, din momentul cand intra in casa copilul e al lui, chiar si in we, de ex sambata m-am trezit, baut cafea si m-a apucat un dor de duca, am sunat-o pe mama si i-am propus o repriza de shopping, mica, am plecat la 9 si m-am intors acasa la 2, timp in care sotul meu a facut curatenie si a plimbat copilul, cand am ajuns acasa am comadat o pizza, doar nu era sa imi stric frumusete de zi cu gatitul [:D], da stiu, sa imi fie rushine[:I]. Altceva vroiam de fapt sa spun, in liceu aveam o profa de fizica care ne-a dat cel mai bun sfat :" fetelor nu face ti ca mine! la inceputul casniciei sotul se oferea sa faca curatenie, evident nu imi placea, nu facea dupa standardele mele si i-am spus sa ma lase ca fac eu si el sa se relaxeze! cea mai mare greseala! sa ii lasati sa faca , nu comentati nimic, sa ii laudati , cand nu va vad ei stergeti voi praful si in coltul unde ei , evident, nu sterg". eu asta am aplicat mereu, chiar daca uneori cu greu ma abtin sa nu ii fac observatii. Alina, mama de Vlad (25.09.2005)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...