Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Recommended Posts

Citat:
citat din mesajul lui Puppa Eu il mai pacalesc cu dulciuri, ca pe copii.Daca dai tu cu aspiratorul sau cu mopul, o sa am mai mult timp sa fac si niste clatite sau alte dulciri...Si sa vedeti ce viteza are....:D
dada asa fac si eu, daca ii promit ca fac dulciuri e atat de fericit, ii creste adrenalina si are un spor la treaba ..... da eu mai aplic o metoda [:I], recunosc , nu e corect, ii promit si altceva cand termina curatenia [8D] Alina, mama de Vlad (25.09.2005)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 33
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Citat:
citat din mesajul lui ipearina
Eu una am OBOSIT. Sotul castiga mult mai mult decat mine, salariul meu e mizerabil si din acest motiv nu ma ajuta la treburile casnice. Considera ca el aduce banul si... punct. Amandoi venim obositi de la serviciu, dar de fiecare data e numai randul LUI sa se odihneasca, sa stea in pat, la tv etc, iar eu trebuie sa scot copilul afara, sa fac mancare, sa calc camasi, sa fac smotru etc. La fel si in week-end-uri. Simt ca o iau razna si de oboseala si de frustrare, iar in ultimul timp ne certam ca chiorii.
Imi pare rau ca sotul tau este atat de indaratnic, incat nu vrea sa priceapa ca ai nevoie de ajutor la treburile casnice, care, la un moment dat devin o corvoada fiindca nu se termina niciodata si nici nu te plateste cineva pt asta. Este munca gratis ! Asta sa-i spui tu sotului tau. Si, daca nu vrea sa te ajute, atunci sa plateasca o femeie pt curatenie, macar. Succes. Fii tare si cu argumente logice. [flo] lisaelisa mami de Ancuta [aerob] ingeras iubit si dragalas
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

sotzul meu e si ajutor, si plaga. pune mana si face orice, daca trebuie (a se citi - daca il las singur acasa): gatit, spalat, ingrijit minori. daca sunt si io ne impartim trebuirle, face el pe la masini + foc (avem incalzire centrala cu lemne) + scos saltele si aspirat, mai pune si rufe la spalat, spala dus+vana, face reparatii s.a. in schimb, daca se pierde prin bucatarie, il apuca damblaua. pot fi sigura ca face scandal: ce-i cu mizeria asta? nimic nu-i place, nimic nu-i convine, ar vrea sa arate bucataria ca in reclamele de la casele de mobila. la mine arata ok, dar nu ca in reclame - la cat am de gatit si pregatit zilnic mira-m-as sa arate altfel. la inceput ma enervam si curatam, acum fac glume si ori isi inchide guritza si strang eu, ori il las in mizerie si pleaca si el si strang a doua zi (cand e si mai mizerabil, preferabil si cu furnici), ori se apuca si freaca el (foarte bine, recunosc, dar cam rar...) asa ca incerc sa rezolv bucataria de una singura (curatenia, ca la gatit ma mai ajuta) si restul rezolvam cat de cat impreuna. si cand se ingroasa gluma si face scandal, ii aduc aminte in cel hal ii arata garajul. si aflu ca asta e din vina mea, ca are sarmanul prea multe lucruri de facut prin casa ca sa mai ajunga sa isi ordoneze sculele....[8D] B.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui alinam
Citat:
citat din mesajul lui Puppa Eu il mai pacalesc cu dulciuri, ca pe copii.Daca dai tu cu aspiratorul sau cu mopul, o sa am mai mult timp sa fac si niste clatite sau alte dulciri...Si sa vedeti ce viteza are....:D
dada asa fac si eu, daca ii promit ca fac dulciuri e atat de fericit, ii creste adrenalina si are un spor la treaba ..... da eu mai aplic o metoda [:I], recunosc , nu e corect, ii promit si altceva cand termina curatenia [8D] Alina, mama de Vlad (25.09.2005)
Mortal! Eu ii mai spun: mi se pare ca esti asa de sexy cand trebaluiesti prin casa! [olala]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui Mindy
Citat:
citat din mesajul lui alinam
Citat:
citat din mesajul lui Puppa Eu il mai pacalesc cu dulciuri, ca pe copii.Daca dai tu cu aspiratorul sau cu mopul, o sa am mai mult timp sa fac si niste clatite sau alte dulciri...Si sa vedeti ce viteza are....:D
dada asa fac si eu, daca ii promit ca fac dulciuri e atat de fericit, ii creste adrenalina si are un spor la treaba ..... da eu mai aplic o metoda [:I], recunosc , nu e corect, ii promit si altceva cand termina curatenia [8D] Alina, mama de Vlad (25.09.2005)
Mortal! Eu ii mai spun: mi se pare ca esti asa de sexy cand trebaluiesti prin casa! [olala]
Eu merg chiar mai departe si ii impun sa spele vasele in chiloti. Mi se pare foarte atragator. Bine, chilotii s-au impus de cand a mai crescut Carla, ca inainte... J si Carla (05.02.2006)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

nu mai tin minte cine, dar ii multumesc din suflet, inaite de a ma casatori mi-a spus ca primul an e cel mai important. este anul in care se regleaza relatia, se fac "regulile" casnice s.a. am avut grija la "distributia sarcinilor" intre noi. nu cred ca-ti mai e de ajutor informatia asta, dar sper ca citesc si fete fara pirostiile puse. si in plus, am "noroc"[:D] de o soacra care nu tare s-a mai interesat de baiatul ei mare, s-a concentrat pe cel mic, si s-a crescut singur. daca-i era foame, trebuia sa-si faca, daca voia sa fie curat trebuia sa-si spele etc. asa ca l-am intalnit cu deprinderile facute[:D] apropo, cum poate o mama sa se poarte atat de diferit cu cei doi copii ai sai[alcool] sunt si eu mama, e drept ca doar de 1 pui pana acum, dar ... Mamica de berbecut-Luca 9 aprilie 2008 [url="http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=128721"] Viata in 3 + [/url] [url="http://family.webshots.com/album/570900895aIxAxJ"] fix 365 de zile[/url] [url="http://b1.lilypie.com/HN0Jp3.png"]Luca creste[/url] [url="http://tickers.TickerFactory.com/ezt/t/wQ1utlO/weight.png "]Miha scade[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Noi facem absolut tot impreuna.De la curatenie pana la schimbat si hranit copilul.Sigur nu astept sa vina el acasa sa o schimbe ...ca e randul lui ...dar cand vine numai el o schimba , el ii da sa manance.Cam 3-4 zile pe saptamana el gateste( depinde de ce se gateste..fiecare cu specialitatile lui...).Baita ii facem impreuna.La cumparaturi mergem toti trei. In felul asta ne ramane timp suficient sa iesim si sa ne relaxam, plus ca se formeaza o altfel de legatura cu copilul in momentul in care tatal stie ca odata ce a venit acasa are copil, nu papusa hraniata , schimbata si imbaiata de mama cu care el doar se joaca. Cat despre we si alte zile libere ele sunt dedicate pt. timp cu familia nu smotru.Facem tot ce trebuie , impreuna,si apoi restul timpului ne plimbam, mergem la cumparaturi( si de altceva decat mancare su scutece!!), in parc, la restaurant.Si in tot timpul asta nu ii e jena sa mearga el cu copilul sa il schimbe, sau sa ii dea el de mancare.Cand fiica noastra va fi mai mare sau daca vom avea un alt bebe vom angaja pe cineva pt. curatenie, deocamdata nu e nevoie. Nu stiu cum au decurs lucrurile la voi la inceput, pana sa va casatoriti, ati stat impreuna, ati discutat despre asta? Noi am discutat cam toate aspectele din viata unui cuplu sau a unei familii, de la inceput nu s-a pus problema ca eu sa fiu menajera si bucatareasa, nici el. In momentul cand impartim treburile casei si responsabilitatile timpul se reduce automat la jumatate.Deci mai mult timp pt distractie, poate daca le explicati asa sotilor vostrii vor fi mai tentati sa va ajute.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Miha, bine zis! Daca nu am stiut sa-l "educ" inca de la inceput, acum e taaare greu! Insa repet: atunci aveam timp liber, aveam timp de toate, iar dumnealui nu pricepe ca nu mai dispun de timpul liber de altadata... Iar pe de alta parte a avut si are grija sa-mi reaminteasca, daca cumva "misc in front", ca EL aduce banul, ca EL tine casa [V] etc.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...