Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Schema vaccinurilor obligatorii Romania


Recommended Posts

Sunt convinsa ca exista efecte secundare la vaccinuri, insa cele mentionate in prospecte (si prospectele mentioneaza si efecte secundare letale, si la medicamente si la orice, daca le citim cu atentie), nu cele de pe bloguri. Nu cred in argumentele debitate de persoane fara pregatire medicala, care cred in teoria conspiratiei, se mai trezeste pe ici pe colo cate unul care raspandeste ca se vrea sa fim otraviti, facuti sclavi sau mai stiu eu ce ca sa castige industria farmaceutica, care se imbogateste. Stiu ca industria chiar se imbogateste, dar cati dintre noi lucram gratis, voluntar, non-stop? Nu tot pentru bani muncim? Foarte bine ca unii muncesc in domeniul sanatatii. Sunt o groaza de doctori care nu iau bani de la companiile farmaceutice si fac studii pe bune, totul e sa stii sa le cauti in revistele de specialitate, nu la paranoici. Eu mai merg pe site-ul EMA (http://www.ema.europa.eu) si caut prospectul, pentru ca acela contine si prospectul pentru medicini, in care sunt detaliate studiile facute cu medicamentul/vaccinul respectiv si ce reactii au existat (daca au existat decese, sunt mentionate si acelea) deci nu vad cine ne-ar minti daca ti se spune ca poti sa mori de la medicamentul ala si afli care e riscul. Totul e sa te informezi din surse stiintifice, nu 'populare'. [gravi] 13+
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 41
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Buna. Sunt mamica unui baietel de 2 luni. Noi am ales sa nu-i facem nici un fel de vaccin (cu exceptia celor din maternitate care i s-au facut fara sa ma intrebe). Eu nu cred in aceste vaccinuri si sunt convinsa ca dau reactii adverse destul de urate la unii copii. Am si auzit cazuri de copii care au avut probleme grave de la vacin. Unul a si fost mediatizat, cu un copil care a paralizat in urma vaccinului anti-polio. Si informativ sunt gradinite in tara unde nu intreaba de vaccinari. http://www.tvr.ro/articol.php?id=112300 copil ucis de un vaccin http://www.protv.md/stiri/social/vaccinul-l-a-ucis-un-baietel-de-doi-ani-a-murit-dupa-ce-a-fost.html
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si inca ceva...vaccinurile nu sunt obligatorii.Nimeni nu are dreptul sa decida asupra tratamentului copilului tau.Prin lege un parinte poate refuza un tratament pe care il considera neadecvat copilului sau. Faptul ca unii copii nu au fost primiti la gradinita sau la scoala este un abuz. Orice copil are prin lege garantat dreptul la educatie. Neprimirea copilului incalca un drept fundamental.Haideti sa o luam si invers....sa presupunem ca ar fi mare branza cu vaccinurile astea si ca un parinte in inconstienta sa ar decide sa nu faca vaccinurile copilului sau.Intrebare:Cu ce a gresit copilul ca sa nu-l primeasca la gradinita sau la scoala? De ce sa fie pedepsit copilul pentru vina parintilor?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fiecare procedeaza cum crede. Daca insa vei avea Doamne-fereste ghinionul sa ia rotavirus de la gradinita...de curiozitate, cauta topicurile unde sunt descrise manifestarile, o sa te cutremuri. Eu iti urez sa n-ai nevoie in continuare de vaccinuri.[flo] P.S. Nu copilul e pedepsit, ci se protejeaza ceilalti copii in acest fel. Dupa cum vezi, totul e interpretabil.[:)] Dana & [bb] Amelia (21.06.2011)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
pentru cei care nu au observat, si sanatatea a devenit un soi de comert. lucrez in farmacie, si credeti-ma ca asa e. asa ca nu sunt baliverne ce spun unele mamici. ramane decizia fiecaruia daca isi vaccineaza sau nu copilul. faptul ca nu te informeaza nimenica nu e obligatorie vaccinarea e revoltator, si de asemeni si faptul ca nu le au facute se va ridica ca un zid, poate, de-a lungul vietii (gradinita, scoli, etc). Simona, [alap] mamica Dianei [fetita] (08.02.2011) [8**]Cum iarba poate creste prin asfalt, asa dragostea te poate gasi in orice moment al vietii.[8**]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...