Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Schema vaccinurilor obligatorii Romania


Recommended Posts

Desi vad ca thread-ul e fff vechi, am si eu cateva lucruri de spus. Si as incepe cu : apa, sapunul si vaccinurile ne-au scapat de boli letale...care e drept se manifestau acum poate sute de ani.

 

Ce n-ar fi dat cei ce au murit in chinurile difteriei, si altor boli de genul asta sa aiba acces la vaccin?!

 

Oameni buni, pentru 3 informatii culese de pe site-uri de paranoici si pentru ca marile companii farmaceutice dau bani si cadouri medicilor in scop de promovare, voi nu va vaccinati copiii?!

 

Dara-76 si Ch-Dana, ma bucur ca mai exista si parinti de genul vostru ca incepusem sa cred ca sunt "unicat"... Sper sa fim mai multe de genul asta, ca altfel in 10-20 de ani cine stie cu ce boli provenite din cine stie ce tulpini de virusuri vor mai aparea...si asta numai pentru ca a dat paranoia in parinti si s-au "modernizat" prin nevaccinarea pruncilor si a copiilor.

 

Eu personal, am un finutz care a luat rotavirusul nefiind desigur vaccinat impotriva lui. Doamne feresteeeee cat a suferit saracutul de el si parintii lui pe langa el.

Cei ce nu va vaccinatii copii, mai uitati-va la cate un filmulet ceva cu reactiile pe care le pot avea micutii de la diverse boli "nevaccinate".

Iar nefericitii care raman cu handicapuri, paralizii etc din cauza vaccinurilor poate raman asa pentru ca vaccinul e administrat gresit, intepatura e incorecta etc. eu personal am in familie un astfel de caz, dar in niciun caz nu ma va determina sa nu imi vaccinez copilul.

 

Nu inteleg curentele astea noi cu nasterea acasa si nevaccinatul copiilor aboslut deloc. De ce se simte atat de acut nevoia de regresie?! Dupa ce medicina a facut atatea progrese, in loc sa profitam de ele, noi nu facem decat sa dam apa la moara unor profani care au acces la net si isi inchipuie prin vorbe goale estompeaza decenii de cercetare....

 

Revolta mea vine si din faptul ca tot azi am citit tot pe acest forum o postare in care o mamica recunoastea senin ca ea isi spala bebelusul (sau copilul) o data pe saptmana....speechless sunt....speechless...

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 months later...
  • Răspunsuri 41
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Buna ziua, sunt o viitoare mamica, care incearca sa se hotarasca daca, ce, cum si can o sa vaccinam...pana acum suntem destul de hotarati ca cele 2 imediat dupa nastere nu le facem...la restul mai am nevoie de pareri avizate de neonatolog si pediatru...

Nu consider ca e o regresie, dar poate o alegere cu mai mult discernamant intre avantaje si dezavantaje plus ca din ce am citit/inteles pana acum pentru unele vaccinuri nu e musai sa le faci intr-un anumit moment....poate asa e mai comod, dar nu absolut necesar...cred ca majoritatea parintilor isi doresc sa fie cat mai informati ca sa poate lua o decizie in cunostinta de cauza..nimeni nu o sa aiba grija de copilul lor cum o s-o faca ei si nimeni nu ii va veghea interesele mai bine...mi se pare relevant cum persoana care ii executa intepatura nu isi asuma o responsabilitate in scris, nici cea care recomanda schema, dar parintele care alege sa nu isi vaccineze copilul trebuie sa faca acest lucru...e mult de discutat pe aceste aspecte, cert e ca fiecare face cum crede ca e mai bine pentru copilul lui...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...