Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

COPILUL sau SOTUL ?


Recommended Posts

quote:
Originally posted by Adina Iulia
Rufus, chiar nu am folosit cuvantul "handicapat" cu nuanta jignitoare - ci exact cu sensul cuvantului in sine.
Adina, sunt convins ca nu ai vrut sa jignesti, atrageam atentia (cumva in afara subiectului) de o realitate suparatoare. Cat despre handicapul lipsei unui parinte...eu vad lucrurile intr-un fel, tu intr-altul. Te asigur ca sunt oameni care gandesc si ca mine si ca tine. Cel mai bine ar fi sa existe cat mai putine cazuri de familii cu un singur parinte. De fapt cred ca ai observat ca nu fac o tragedie din faptul ca un copil ramane fara tata sau mama (eu insumi fiind un timp,pentru fata mea cea mare, si tata si mama), ma intriga doar dispretul celor care considera ca-i pot oferi copilului tot ce i-ar oferi o familie completa. Eu zic ca se inseala... [url="http://community.webshots.com/user/tora97"]poze multe cu noi[/url][foto][url="http://good-times.webshots.com/album/551940014PFgtLL"]Ana a implinit un an[/url][foto][url="http://good-times.webshots.com/album/554582211ZUiOLU"] 2006[/url][foto][url="http://good-times.webshots.com/album/557637684wPafYA"]2007[/url][foto] "EXPERIENTA este numele pe care-l dam greselilor noastre" Oscar Wilde
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 132
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Daca vreti sa dicutam doar logic fara implicarea sentimentelor atunci povestea ar trebui privita in felul urmator: un contract in care cei doi au convenit sa nu faca copii. Daca unul dintre cei 2 se razgandeste casatorie se anuleaza. Simplu si la obiect. Daca interesele sotilor ajung in timp sa difere amandoi primesc libertatea. In cazul asta nici unul nu greseste. Nu este egoism din parte niciunuia. Este calcul. Daca implicam si sentimente este un pic mai complicat. Barbatul poate privi astfel, nu vreau sa iti ranesc sentimentele si trebuie sa sti ca eu nu mai vreau copii. Trebuie sa sti asta de la inceput si trebuie sa te gandesti bine daca esti in stare sa accepti asa ceva. Nu trebuie sa faci nimic din ce nu doresti dar nici nu astepta ca peste timp sa ma razgandesc. In momentul in care, prin ceea ce face ii demonstreaza dragostea si bunatatea nu cred ca a gresit sau ca acum greseste. Sunt oameni pentru care un copil este suficient, pentru care 2 sunt prea multi. Nu au puterea sufleteasca, afectiva sa creasca 2. De ce il considerati egoist? Pentru ca a fost cinstit si corect de la inceputul relatiei? Ca in timp evoluam si ne schimbam este adevarat, dar putem sa ramanem si consecventi mai ales in decizile importante pe care le luam in viata. Daca ramai fidel unui principiu, unei idei, asta nu inseamna ca esti egoist. Daca ramai fidel unei femei/unui barbat, asta nu inseamna ca esti egoist. Daca nu mai poti sufleteste sa cresti un copil, nu inseamna ca esti egoist. Egoist ar fi sost daca ar fi mintit, ar fi acceptat un copil doar de dragul relatiei si apoi ar fi fugit din relatie. Eu cred ca a dat dovada de verticalitate. Este un om pe care sotia il iubeste si il respecta. "lasa-ti inima sa zburde, lasa-ti mintea sa viseze" Nichita
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu simplific la maxim si spun: 1. El, matur, divortat cu un copil, ii spune viitoare sotii "eu nu mai vreau alt copil, daca iti convine bine, daca nu la revedere" (= egoism) 2. Ea, cu 7 ani mai tanara si inamorata accepta, sperand ca el va ceda la un moment dat (= greseala). 3. El nu cedeaza, prefera divortul unui alt copil, ea risca sa ramana toata viata frustrata. Nu e un monstru, e un barbat ca oricare altul, cu bune si rele. Dar eu nu cred ca-si mai iubeste sotia de vreme ce e dispus ori sa renunte la ea, ori s-o vada suferind toata viata. Rufus, am urmarit povestea ta si a sotiei tale. Stiu ca aveti 3 copii. Daca ea si-ar mai dori unul si tu nu, ai fi dispus sa divortezi? Si Dieu nous a faits a son image, nous le lui avons bien rendu. If God created us in His image we have certainly returned the compliment.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Poti privi si invers "1. El, matur, divortat cu un copil, ii spune viitoare sotii "eu nu mai vreau alt copil, daca iti convine bine, daca nu la revedere" (= egoism)" El matur, cu caracter, vertical, nu are ganduri ascunse, decid impreuna ca se casatoresc dar nu vor avea copii impreuna. "3. El nu cedeaza, prefera divortul unui alt copil, ea risca sa ramana toata viata frustrata." Nu se schimba in timp si ii da libertatea de a alege daca sa ramana sau nu impreuna. Nu sta in calea fericiri ei. Ce ne place sa invartim "adevarul" dupa cum ne convine... "lasa-ti inima sa zburde, lasa-ti mintea sa viseze" Nichita
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by reiki
Poti privi si invers "1. El, matur, divortat cu un copil, ii spune viitoare sotii "eu nu mai vreau alt copil, daca iti convine bine, daca nu la revedere" (= egoism)" El matur, cu caracter, vertical, nu are ganduri ascunse, decid impreuna ca se casatoresc dar nu vor avea copii impreuna. "3. El nu cedeaza, prefera divortul unui alt copil, ea risca sa ramana toata viata frustrata." Nu se schimba in timp si ii da libertatea de a alege daca sa ramana sau nu impreuna. Nu sta in calea fericiri ei. Ce ne place sa invartim "adevarul" dupa cum ne convine... "lasa-ti inima sa zburde, lasa-ti mintea sa viseze" Nichita
Vad...[:D] Si Dieu nous a faits a son image, nous le lui avons bien rendu. If God created us in His image we have certainly returned the compliment.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Daca tot facem scenarii si ne dam cu presupusul la adresa bietului om , atunci sa spunem ca el nu e egoist , ba din contra. Este dispus sa sacrifice dragostea lor lasand-o sa plece pt. a-si indeplini visul.[:D] Mie imi este foarte clar:el a spus de la inceput ce si cum , ea a acceptat, ca vroia sa-l schimbe pe el si ca si-a schimbat optiunile asta e alta poveste care nu-l face pe el egoist si care nu ii anuleaza dragostea pt. ea El e egoist daca nu ii accepta dorinta , iar ea e egoista daca nu ii accepta dorinta. http://pg.photos.yahoo.com/ph/gia_devil/my_photos
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

XIO, draga mea, cum poti crede ca sotul tau care iti spune "te iubesc, nu vreau copil, mai bine divortam, dar eu te iubesc" chiar te iubeste???[alcool] Si Dieu nous a faits a son image, nous le lui avons bien rendu. If God created us in His image we have certainly returned the compliment.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

"verticalitatea" asta poate fi denumita si inflexibilitate - apropo de "invirtit cuvintele" - si numai benefica nu este intr-o casnicie. Sa nu-i faci nici o favoare omului pe care il iubesti si nici un fel de compromisuri intre ce-ti doresti tu si ce-si doreste el - ce-ti doresti tu e batut in cuie - numai "verticalitate" nu se numeste si numai de admirat nu e. In plus, nu cred ca ea s-a casatorit cu gindul sa-i faca un copil pe nv. Ar fi facut-o pina acum. Cred ca pur si simplu dorintza asta a aparut pe parcurs. Si, repet, era previzibila. Iar ea a renuntat la citeva sarcini - deci si-a omorit visul in fasa datorita lui - nu i se paote reprosa nici egoism, nici faptul ca nu-i pasa ce simte el. Daca nu-i pasa, facea copilul demult. Nu ea este cea care nu e dispusa sa ajunga la un numitor comun: ci el. Si asta, repet, nu se numeste dragoste. Nu se numeste nici macar casnicie, nici macar parteneriat. Se numeste "eu decid". Atit. Elise & [url="http://i177.photobucket.com/albums/w214/bblisa/63.jpg"]BBLisa[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by XIO
Daca tot facem scenarii si ne dam cu presupusul la adresa bietului om , atunci sa spunem ca el nu e egoist , ba din contra. Este dispus sa sacrifice dragostea lor lasand-o sa plece pt. a-si indeplini visul.[:D] Mie imi este foarte clar:el a spus de la inceput ce si cum , ea a acceptat, ca vroia sa-l schimbe pe el si ca si-a schimbat optiunile asta e alta poveste care nu-l face pe el egoist si care nu ii anuleaza dragostea pt. ea El e egoist daca nu ii accepta dorinta , iar ea e egoista daca nu ii accepta dorinta. http://pg.photos.yahoo.com/ph/gia_devil/my_photos
Ia uite ce familie de egoisti. Oare cum s-or suporta reciproc? [:D] "lasa-ti inima sa zburde, lasa-ti mintea sa viseze" Nichita
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

"Prietena" Sunt convins ca nu iei nimic din ce scriem aici ca pe ceva personal. Eu ma retrag din acest topic. Iti doresc numai bine, o alegere cat mai inteleapta. Sa fi iuita si sa iubesti in continuare. Mai trebuie sa sti ca orice decizie iei, aia este cea mai buna decizie pe care poti sa o iei la momentul dat. Niciodata nu trebuie sa regreti decia luata. Ar fi doar pierdere de timp. [;)] "lasa-ti inima sa zburde, lasa-ti mintea sa viseze" Nichita
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...