Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Sunt amanta (3)


Recommended Posts

Citat:
citat din mesajul lui strlouise
buna fetelor, is noua pe formum, ii primul mesaj pe care il scriu, dar va citesc de multa vreme. am urmarit subiectu pt ca si eu am o dilema..de ce in majoritatea cazurilor "a treia" persoana este vinovata. nu reusesc sa inteleg desi caut raspunsul de mai multi ani. asa cum zice si olguta12, nu esti castorita/casatorit cu "amanta/amant" , deci vina 100% este a sotului/soatei...
parca mai conteaza cine e de vina?! sau in ce procent?[alcool] poate nu o fi 100% vina amantei, ca nu e corect [:D] cica "DIVINA suntem amandoi"...stiti bancul cu Maricica de la Falticeni?![:D][:D] [url="http:dctimisoara.blogspot.com/2009/01/emma-este-iubire/"]Alaturi de EMMA [ruga][/url] [url="http:helpsonia.com/povestea-soniei/"]Alaturi de SONIA[floare3][/url] [url="http://paul-mihaita.blogspot.com/"]si MIHAITA are nevoie de noi,BLOGUL LUI MIHAITA[floare3][/url] [url="http://bogdan-andrei.blogspot.com/"] si nu in ultimul rand donu'Bodo[floare3][/url] Vio [trombon],mamica lui MIHNEA [avion] viitor "descoperitor" de infinit __________________________________________________ Tot ce se intampla, se intampla intotdeauna cu un motiv!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 499
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Citat:
citat din mesajul lui ladyJ
Citat:
citat din mesajul lui strlouise
buna fetelor, is noua pe formum, ii primul mesaj pe care il scriu, dar va citesc de multa vreme. am urmarit subiectu pt ca si eu am o dilema..de ce in majoritatea cazurilor "a treia" persoana este vinovata. nu reusesc sa inteleg desi caut raspunsul de mai multi ani. asa cum zice si olguta12, nu esti castorita/casatorit cu "amanta/amant" , deci vina 100% este a sotului/soatei...
Nu e a treia persoana vinovata, doar in cazul in care ti-e prietena. Atunci e SI EA vinovata. In rest, doar el, din juanul. Esti ´´a treia´´?[:D]
nu, nu sunt a treia. sunt sotie si mama a unui baietel de 2 ani si 3 luni. da..e adevarat daca a treia e prietena, dar daca nu..eu cred ca nici nu ar trb luata in discutie "cine e a treia si ce face"...discutia este intre soti. nu mi se pare "drept" ca " a treia" este "nenorocita", "fufa", etc...ci persoana care "calca stramb".. cel putin eu asa vad lucrurile.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Conchita numai un mic exercitiu de imaginatie (mi l-am imaginat pe al meu cu o prietena care e frumoasa rau) si am vazut negru. Nu mai continui ca mi-e ca o iau pe prietena la omor data viitare cand o vaz numai asa preventiv.[:D] Si la povestea barbatilor romani sunt de acord cu Simali, englezoaicele ii tin pe astia de nu misca in front, cum calca stramb cum valea. Si intre noi fie vorba eu cred personal ca barbatii englezi arata mai bine decat femeile englezoiace (pe care cand le mai vad si bete clatinandu-se sambata seara in centru imi vine sa vomit dar asta e alta poveste) insa ele stiu ca se vor respectate si gata. Pe cand in Romania pe langa mamitica sotului care de cele mai multe ori chiar isi incurajeaza fiul sa scape de nevasta (vezi cazul Annei unde familia lui o accepta fara probleme pe amanta) mai exista si sfatul prietenesc ca ce, daca nu te bate, aduce banul si schimba un pampers duminica e sot bun. Cat despre sufletul pereche va mai pun eu o intrebare intrebatoare: pai cum stim dom'ne ca ala ne e sufletul pereche cand ne indragostim in afara casatoriei? Uite daca ma intrebi pe mine, tatal fiului meu a fost clar o greseala, iar actualul sot e clar sufletul meu pereche. Ne potrivim in tot. Si daca totusi peste alti 5 ani descopar alt suflet pereche? Cu asta ce fac?[:D] Mamica de stelute Cosmin (30 iulie 2001) si Adelise (11 august 2007)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
Yasmine...in principiu e ok sa iei mereu viata de la capat...da ce facem daca nu o brodim a doua oara, a treia oara...si cu partea financiara ce facem... tot ne risipim asa dintr-o relatie in alta...vindem o luam de la capat...impartim si iar o luam de la capat? Sincer...chestia cu familia...cu inselatul...e vesnica...dam reply de cate ori nu ne convine ceva ? Mie mi se pare extrem de greu sa o iei mereu cu inceputul...cu cat trec anii te atasezi din ce in ce mai greu de un om si sincer mai devii si egoist...sa dai mai putin si sa primesti mai mult...
Pai alternativa e sa stai intr-o casnicie care nu-ti ofera nici o satisfactie. Eu am pus punct de doua ori pana acuma, si nu m-as sfii sa o fac a treia oara daca nici acuma nu va merge. Partea financiara nu imi ofera nici o satisfactie sufleteasca, ci omul de langa mine, daca nu am omul potrivit langa mine, la ce-mi foloseste partea financiara? >>Daruieste lumii un zambet shi toata lumea iti va zambi!<< Charlie Chaplin Corinna, Andreas Noël, Yasmin Serena
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

eram de 3 ani castorita cu sotul meu, ne stiam de 5 si am fost in bucuresti "cu afaceri" (noi locuind in frantza), si acolo am "lucrat" cu o tipa agenta imobiliara recomandata de o pretena de-a mea. toate bune si frumoase, dar ultimele 2 zile eu a trbuit sa ma intorc si sotul a ramas sa semneze actele. a revenit acasa, si in weekend-ul urmator, plecand la plimbare cumasina, ii vine un sms de la tipa "mi s-a facut cam dor, sa ma trag de urechi"? sotul care conducea ma pune pe mine sa citesc sms-ul...am crezutca imi pica cerul pe mine... el era uimit de sms, eu nu stiam ce sa cred... ideea e ca nici macar o clipa nu m-am gandit ca ea e "nemernica"...ci pe moment pe el l-am crezut nemernic... din toate discutiile cu el ..nu am atins "numele ei" deloc..eu aveam ce aveam cu el... de asta incerc sa aflu.."argumentele" pt care tindem sa dam vina pe "a treia" ..
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

revin in forta cu 2 situatii reale: Vio si Costica, prieteni buni cu parintii mei, copilul lor cel mare elevul meu. Ea era f sigura de dragostea lor, erau casatoriti de vreo 12 ani, au facut si al doilea copil. Mama gazduia asa, cam odata pe luna un fel de "club femina" adica veneau prietenele mamei la noi si se statea la barfa: tot ce misca: soti, prieteni, sefi, vecini, soacre. Si eu pe acolo, printre ele, mai servindu-le cu o gustarica, mai tragand cu urechea. Si o aud intr-una din serile femina, laudandu-se cu dragostea lui Costica, ba mai mult, pune mana pe celular si il suna pe om, asta la servici in tura de noapte si ii zice sa vina de urgenta la ea. Omu lasa tot, servici, locomotive, responsabilitate, vine intr-un suflet la fimeie ca sa...primeasca un sarut. Ei, si la vreo 2 ani de la isprava asta, deja copilul nu-mi mai era elev, aflu de la mama ca domn Costica a plecat cu alta, a lasat tot, si iubire si tot, casa, masini, tot, s-a dus cat a putu de repede la o tanti, cunostinta de familie, cu 15 ani mai mare decat Costica, cu cancer la san, dar care stia sa traiasca viata. Vio a fost distrusa, a incercat orice sa il aduca inapoi, dar Costica a venit inapoi la vreo alti 3 ani, numai ca cu picioarele inainte, ca a facut un cancer galopant si s-a stins la nici 40 de ani. a doua situatie, destul de cunoscuta in orasul de pe Dunare, de cei mai in varsta. Ea invatatoarea f buna, cautata de parinti, prestigiu, o doamna de nota 20. Nu o frumusete, dar compensa prin felul in care stia sa se imbrace, prin vorba deosebita. El, mare stab pe vremea lui Ceasca, cand se intampla si povestea. Om cunoscut si apreciat la nivele inalte. Ea afla ca are cancer la san. Se opereaza, face tratament. Pe vremea aia se stie ce sanse de supravietuire se dadea cancerului la san...nici una. Asa ca, doamna era inca la spital cand domnu si-a luat traista si s-a mutat la una mai tanara. mult mai tanara. Nu i-a pasat ce zic copii (mari, violonisti in filarmonicile europene). Nu i-a pasat de nimic, nici de faptul ca a fost oarecum retrogradat. Ce, aia oricum moare, de ce stea langa un hoit. Si uite ca trec vreo 3 ani, nu mai multi, doamna inv tot in viata, la catedra dar domnu moare subit (infarct sau stroke, nu-mi mai aduc aminte bine) si amanta, ca nu divortasera, (ca scorpia de nevasta nu avusese timp de tribunale din cauza tratamentelor) il aduce pe domnu mort la usa nevestei. Au venit copiii din strainataturi, doamna i-a facut o inmormantare decenta domnului si totul a devenit poveste. Ea a mai trait inca 25 de ani de la poveste. Ce era de facut? eu am zis ca asa ceva n-am sa fac....dar cine stie? Emma Invinge cancerul! Inaltam ruga fierbinte miercuri, 25 martie, ora 12 ora Romaniei, ora 6am ora Canadei! Doamne'ajuta! http://maru-incotro.blogspot.com/
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

yasmine...da e ok...da sincer...cand de partea financiara e numai a femeii si a sotului reprezinta 1o%,cand dormi 4 ore pe noapte si el 10...si atunci cand imparti totul e pe juma' te intreb cate jumatati din astea lasi prin tara?...fiecare are resurse fizice si psihice limitate la un moment dat...si din pacate a mea concluzie e ca toti sunt la fel...pana la un moment dat am avut un unchi drag...care s-a tinut de casa, de familie,de afaceri, de nepot...pana la 60 de ani cand s-a hotarat ca gata, vrea sa-si traiasca viata si a plecat dupa una cu 20 de ani mai tanara...e drept ca la 2 ani el a murit...stii...degeaba am un sot bun 40 de ani daca la o anumita varsta cand el crede ca si-a facut datoria de familist ...gata...isi doreste o alta viata... eu una nu mai cred in familie...in fidelitate...in scopuri comune... nu mai cred in "celalalt" ...mai simplu mi se pare sa accept ca sunt inselata sexual decat sa accept ca mi-a tras "clapa" de la viata...dar asta gandesc acum
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui ladyJ
Citat:
citat din mesajul lui vikinga
Citat:
citat din mesajul lui conchita apoi, sa nu uitam de bone. ah, cel putin in lumea holiudului sunt cele mai de temut posibile viitoare amante.
Ori aici tinerele fete au-pair[8D]. Stiu povestea a doua romance care s-au casatorit cu sotii in final. Vikinga cu cei mai frumosi vikingi: Nadja si Aldo
Dar fetele astea au-pair sunt tinerele rau din cate stiu eu, nu? PS- care poveste?[pup]
Lady asta e lege facuta de barabti, eu-s convinsa! Pai zi si tu, fetele au-pair nu au voie sa fie mai mici de 17 ani dar nici mai mari de 21[:D], pai Natasha noastra e deja trecuta ca sa zic asa:). Plus ca aici in germania vin in general tinere din america-latina, fostele tari sovietice, romania, moldova. Sotului, crescut cu bone i s-a parut f normal sa aiba copiii o bona, well io nu prea[:D]. Pai iti imaginezi o brazilianca din aia cu popou de 19 anisori zburdind pe aici in ritm de samba:) ori o rusoaica cu ochii alabstri de te ineci in ei si cu nostalgia lor specifica, de romance nu mai zic:), ca-s din generatia asta crescuta cu telenovele in care e un lucru normal ca bonele/servitoarele sa se marite cu "domnul casei". Sotzu ramine cu risul si eu cu linistea:) Acum serios vorbind, nu mi-e teama de concurenta[:D] si nu se mai pune problema in cazul nostru, plus ca pt fetele alea ar putea fi tata si are fata si el acum si vede altfel lucrurile. Dar nu de bona am nevoie ca-s posesiva asa cu copiii mei si nu le-as imparti atentia si afectiunea cu alta:), o menajera ar fi buna. Dar in Germania altele sunt conditiile de salarizare pt astfel de doamne de vin la tine zilnic la program. Si asa citeva ore cind si cind am mai probat dar iar nu e ce-mi doresc. Povestile de le stiu nu-s de pe forum, n-am link la ele:) Vikinga cu cei mai frumosi vikingi: Nadja si Aldo
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui balanta
yasmine...da e ok...da sincer...cand de partea financiara e numai a femeii si a sotului reprezinta 1o%,cand dormi 4 ore pe noapte si el 10...si atunci cand imparti totul e pe juma' te intreb cate jumatati din astea lasi prin tara?...fiecare are resurse fizice si psihice limitate la un moment dat...si din pacate a mea concluzie e ca toti sunt la fel...pana la un moment dat am avut un unchi drag...care s-a tinut de casa, de familie,de afaceri, de nepot...pana la 60 de ani cand s-a hotarat ca gata, vrea sa-si traiasca viata si a plecat dupa una cu 20 de ani mai tanara...e drept ca la 2 ani el a murit...stii...degeaba am un sot bun 40 de ani daca la o anumita varsta cand el crede ca si-a facut datoria de familist ...gata...isi doreste o alta viata... eu una nu mai cred in familie...in fidelitate...in scopuri comune... nu mai cred in "celalalt" ...mai simplu mi se pare sa accept ca sunt inselata sexual decat sa accept ca mi-a tras "clapa" de la viata...dar asta gandesc acum
Daca partea financiara e numai a ta, ca femeie, asa cum a fost la mine, exista modalitati foarte bune de a o proteja, mai ales atunci cind ai copii si copiii raman la tine evident. Uite, eu l-am cunoscut pe primul meu sot in facultate, eu studenta, el student de colegiu, ne-am casatorit in anul 5 de facultate. Am luat-o amandoi de la ZERO. Am muncit de ne-am spetit, el cot la cot cu mine, in doua joburi chiar. In momentul cind eu am deschis afacerea mea, el a lasat-o moale, sigur a fost si greseala mea, nu am protestat, s-a lasat de jobul sigur, si a deschis si el o afacere, care nu a mers. Nu aveam copii, caruta nu mergea, eu m-am indragostit de altcineva, si ma perpeleam, ca nu indrazneam sa ma despart, ca ma luasem cu el impotriva intregii lumi, dar, cind i-am spus ce ma macina, el a spus ca divortam, dupa 6 ani de casatorie si in total 10 ani impreuna. Am impartit cum s-a putut, adica eu am luat datoriile, pe care le aveam pt. afacerea mea, el a lichidat afacerea lui. El fericit, cu a doua sotie, au o fetita, le doresc din suflet numai bine. A doua relatie a mea, am disecat-o indelung la sectiunea asta de forum, nu mai conteaza, oricum am pastrat de aici tot datoriile care au ramas de restituit de la deschiderea afacerii plus datoriile pe casa cumparata cu al doilea sot, in schimb mi-a ramas si casa (nu pt. mult timp ca am pus-o in vanzare) si cel mai important cei doi copii, pt. care ma iau de gat cu oricine, si daca e sa mor, mor cu dintii in gatul alui care le vrea raul. Noroc ca mi-a dat omoru la numai un an jumate de la casatorie, ca daca dura mai mult, adica ceva ani buni, poate putea sa-mi ceara ceva, ca nu a fost de acord sa semnam un contract prenuptial, o fi stiut el de ce, dar n-a stiut ca o sa-l apuce asa de repede. Plecam acum pe un drum in patru, cu un barbat care a mai fost casatorit si el, dar nu are copii din prima casatorie, si am sentimentul ca de data asta va tine "forever". Dar daca va fi sa fie sa ne despartim, singurul motiv pt. care as putea sa-l urasc, va fi, ca vor suferi copiii mei, care nu au contact cu tatal natural, si l-au adoptat ca tata. Eu sunt mare, mie imi trece. >>Daruieste lumii un zambet shi toata lumea iti va zambi!<< Charlie Chaplin Corinna, Andreas Noël, Yasmin Serena
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...