Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Sunt amanta (3)


Recommended Posts

Citat:
Lady asta e lege facuta de barabti, eu-s convinsa! Pai zi si tu, fetele au-pair nu au voie sa fie mai mici de 17 ani dar nici mai mari de 21[:D], pai Natasha noastra e deja trecuta ca sa zic asa:). Plus ca aici in germania vin in general tinere din america-latina, fostele tari sovietice, romania, moldova. Sotului, crescut cu bone i s-a parut f normal sa aiba copiii o bona, well io nu prea[:D]. Pai iti imaginezi o brazilianca din aia cu popou de 19 anisori zburdind pe aici in ritm de samba:) ori o rusoaica cu ochii alabstri de te ineci in ei si cu nostalgia lor specifica, de romance nu mai zic:), ca-s din generatia asta crescuta cu telenovele in care e un lucru normal ca bonele/servitoarele sa se marite cu "domnul casei". Sotzu ramine cu risul si eu cu linistea:) Acum serios vorbind, nu mi-e teama de concurenta[:D] si nu se mai pune problema in cazul nostru, plus ca pt fetele alea ar putea fi tata si are fata si el acum si vede altfel lucrurile. Dar nu de bona am nevoie ca-s posesiva asa cu copiii mei si nu le-as imparti atentia si afectiunea cu alta:), o menajera ar fi buna. Dar in Germania altele sunt conditiile de salarizare pt astfel de doamne de vin la tine zilnic la program. Si asa citeva ore cind si cind am mai probat dar iar nu e ce-mi doresc. Povestile de le stiu nu-s de pe forum, n-am link la ele:) Vikinga cu cei mai frumosi vikingi: Nadja si Aldo
In Germania fetele au-pair tre sa aiba intre 18-25 de ani. Cornelia mea avea 23 cind a venit la mine. >>Daruieste lumii un zambet shi toata lumea iti va zambi!<< Charlie Chaplin Corinna, Andreas Noël, Yasmin Serena
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 499
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

[q][q][q] fetelor, fetelor, ce v-a facut subiectul asta sa scoateti din voi... si pe mine ma napadesc diverse amintiri, diverse ganduri... aseara mi-a venit sotul acasa pe la 10si... "de la o lucrare". M-am uiat urat la el si i-am zis... "de facut poti sa faci, ca poate merit, mai stii? Dar de rabdat nu-s obligata sa rabd" S-a uitat asa lung la mine... a dat de mancare la copil, a spalat vasele... "de la forum ti se trage, nu?" [:-)))][:-)))] Sa ne focusam vine de la niste lucratoare la diverse multinationale cu sediul central prin tari de limba engleza [;)] Vorbim la munca asa, si mai scapam si pe acasa, fir-ar sa fie! [pup]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui strlouise de asta incerc sa aflu.."argumentele" pt care tindem sa dam vina pe "a treia" ..
Eu zic ca fata de tine 100% sotul e vinovat daca te inseala. Dar dc. ai notiunea de bine/rau, eu ma gandesc ce as face eu. Dc. un barbat insurat s-ar da la mine, nu as raspunde, pentru ca dc. el e ticalos, ticalos ramane, dar eu nu as vrea sa fiu partasa la ticalosia lui. Sa gaseasca alta sa fie murdarita combinandu-se cu el. Deci vinovatie prin asociere la murdarie. Dc. spui "ce imi pasa mie de copiii lui" sau "precis nevasta e grasa/proasta/cu chiloti tetra, el e un ingeras", mi se pare ca fie nu ai tu totusi un caracter prea frumos in general asa (lipsa de compasiune,respect fata de oameni in general), sau poate esti pur si simplu proasta. Deci nu e vina celei de a treia persoane fata de tine, dar nici de laudat eu nu vad pt. ce sa fie laudata sau mangaiata pe crestet. Singura circumstanta atenuanta ar fi naivitatea, dar nu e mereu cazul deloc, unele chiar urmaresc un scop. In exemplul cu "au-pair" de exemplu, fetele probabil vor "sa se ajunga" prin maritis si nu mi zic ca e "breach of trust", adica femeia te ia in casa ei, are incredere, si tu te gandesti cum sa "te ajungi" prin barbata-su. Cine apreciaza asa ceva, si stiu ca sunt destule care apreciaza...e OK. Eu, evident, nu apreciez astfel de valori in viata.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui Natasha_Pisi
Buna... Ce sunt fetele au-pair?Ca nu am mai intalnit termenul ..:) http://community.webshots.com/user/Natasha_Pisi Even an angel can end up falling ... :)
[:-)))][:-)))][:-)))] scuze n-am putut sa ma abtin[:D] http://alina-vachim.magix.net AVoogt
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Au pair este un termen francez care înseamna "egal cu", si descrie o persoana tânara care locuieste în conditii de egalitate cu o familie dintr-o tara straina. Au pair-ul ajuta familia la îngrijirea copiilor si/sau treburi domestice în timpul sederii sale cu familia în general primeste o alocatie baneasca rezonabila (sau bani de buzunar). Un au pair, de regula o fata, uneori baiat, este acceptat în familia gazda ca un membru al familiei. Ambele parti - si au pair-ul si familia - trebuie sa respecte diferentele culturale si sa arate toleranta unul fata de celalalt. Un plasament au pair este un aranjament prin care o persoana necasatorita, cu vârsta între 17 si 30 de ani, locuieste pâna la doi ani într-o tara straina, ca "membru" al unei familii locale, ajutând în casa un anumit numar de ore pe zi, cel mai adesea având doua zile libere pe saptamâna. În schimb, primeste o alocatie rezonabila si o camera proprie. În Marea Britanie, alocatia actuala recomandata este de 55 lire sterline. Consiliul Europei recomanda ca fiecare au pair sa aiba un contract încheiat cu familia. Un au pair este tratat ca membru egal al familiei, nu ca îngrijitor sau servitor, nici nu este obligat sa poarte o uniforma. Pot exista neîntelegeri de ambele parti în ceea ce înseamna aceasta. Practica curenta este ca au pair-ul sa manânce cu familia în majoritatea timpului si sa ia parte la activitatile familiei, ca de exemplu plimbari sau calatorii. Totusi, familiile-gazda se asteapta sa aiba timp privat, pentru ei, mai ales seara. În acest timp, au pair-ul se poate retrage în camera sa sau poate iesi în oras cu prietenii (de exemplu, cei de la cursul de limba straina). citai si io din wikipedia...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Rade pentru ca tu ai intrebat ce au "fetele au-pair",nu ce sunt. Si raspuns la intrebarea ta: http://en.wikipedia.org/wiki/Au_pair
Citat:
citat din mesajul lui Natasha_Pisi
[:-)))][:-)))][:-)))] scuze n-am putut sa ma abtin[:D]
Daca tot nu te-ai putut abtine,ce-ar fi sa imi si raspunzi te rog? http://community.webshots.com/user/Natasha_Pisi Even an angel can end up falling ... :) [/quote]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...