Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Sunt amanta (3)


Recommended Posts

  • Răspunsuri 499
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Citat:
citat din mesajul lui danielag Hai mai, Conchita, ca nu poci ca crez ca tu crezi ce zici... Si daca domnu' e neserios se poate? Are dezlegarea ta? Nu poci sa crez!
in genunchi nu pot sa cad, iar sa jur nu jur, cravata de pionier nush pe unde e. si nu stiu ce sa mai zic. daca tu nu poti sa crezi, poate ca mint eu. sau sunt dusa. sau am motz in frunte, nu stiu. ma pui asa intr-o situatie cu declaratia asta a ta, ca nu stiu ce sa zic...mai insinuezi si ca are dezlegarea mea sa ma insele, chestie pe care, iarasi, n-am afirmat-o, dar mi-o atribui. :-( eu cred ca barbatul care vine acasa la nevasta si-si deverseaza "sufletul" adulterin pe umerii ei, atata vreme cat nu are de gand sa continue aventura, deci vrea sa-si pastreze familia, e un mare ticalos egoist si sadic. de ce trebuie sa spuna el marele adevar? vrea sa plece la amanta definitiv? atunci da, sa spuna, uite femeie, esti urata, proasta, frigida, am gasit-o pe zana zorilor, pa. adica: adevar, o insailare de explicatie din datorie, ramas bun. in ordinea asta. dar daca a terminat-o cu amanta si nevasta a fost asa norocoasa si n-a aflat si singura, de ce trebuie sa-i toarne el cianura pe suflet? ca sa-si elibereze constiinta? tocmai EL, ala in costum ridicol si induiosator de indragostit de la nunta, care a zis "da, te iau sub aripa mea de cocos ocrotitor pana imi cad penele"?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu nu am timp acum de scris, dar pt ca au ramas niste nelamuriri vreau sa-mi termin ideea cu "stiutul despre amanta"- daca nu ai copii e de dorit sa afli ca esti "tradusa" si e bine sa pleci in 5 minute. Dupa ce a aparut copilul si porti responsabilitatea cresterii lui, poti desigur sa faci un scandal si sa iti strangi catrafusele, dar iti pui si problema daca nu ar fi mai bine sa iti calci pe mandrie, sa inghiti lectia umilintei de dragul lui si sa mergi mai departe alaturi de cel care te-a tradat. Si atunci, daca tot il vei "ierta", de voie-de nevoie, nu mai bine ar fi sa nici nu fi aflat? Bineinteles ca sunt multe nuante, relatie de o noapte/de o saptamana/ de luni de zile (asta iar mi se pare intolerabil), dar vorbesc la modul general si fara sa fi trecut prin asta, doar privind spectacolul vietii. Conchita a scris f frumos deasupra.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Raspund si eu pe scurt, ca nu am timp de scris prea mult acum. In mare, eu sunt de acord cu ce ziceti voi mai sus. Daca e vorba de o chestie pasagera si care nu se repeta. Dar nu asta era cazul expus de Happy. N-a fost nici o chestie pasagera, si se si repetase. Si, probabil, s-ar fi repetat (nu avem de unde sa stim). Eu intrasem pentru ca m-a suparat putin postarea Conchitei in care i-a zis lui Happy ca n-a avut nici un drept, ca i-a produs suferinta sotiei. Cel care a produs suferinta in cazul asta e sotul. El a ales. Happy n-a ales sa fie amanta lui, stiind ca are sotie. Stiu ca Happy n-are nevoie de avocat, dar mi se pare ca s-a plecat de la exemplul ei si s-a ajuns in cu totul alta parte (asta n-ar fi nimic rau), dar ca e judecata ea prin prisma acelor alte lucruri la care s-a ajuns. Si nu vad logica dintre ele. Eu sunt foarte de acord ca fiecare alege pentru el, ca stie ce e mai important (copilul, persoana proprie, statutul social etc.). Dar nu ramasesem deloc cu impresia ca e mai bine sa nu stii si sa nu alegi. Din ultimele postari mai ca se trage concluzia ca nu-i bine niciodata sa stii, ca Doamne feri', trebuie sa fii pus in situatia sa alegi. Ori cateva persoane de aici (Vik, Yasmine, Fomalhauti, eu si inca alte cateva persoane pe care nu le-am retinut si imi cer scuze) am sustinut ca am vrea sa stim, cel putin daca nu e o chestie pasagera (cum a fost cazul expus de Happy). Si continui sa spun ca nu vad cum o ajuta pe o femeie abuzata faptul ca nu stie (poate doar sa continuie sa creada ca el inca o respecta, ca n-a calcat niciodata pe alaturi, si ca poate-poate el isi revine in simtiri si se termina cosmarul prin care trece). Si nici nu vad cum nu o ajuta pe o femeie ne-abuzata sa stie ca sotul ei o minte repetat, sustinut si chiar recidiveaza in asta. Na, is naiva, stiu...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui danielag
Raspund si eu pe scurt, ca nu am timp de scris prea mult acum. In mare, eu sunt de acord cu ce ziceti voi mai sus. Daca e vorba de o chestie pasagera si care nu se repeta. Dar nu asta era cazul expus de Happy. N-a fost nici o chestie pasagera, si se si repetase. Si, probabil, s-ar fi repetat (nu avem de unde sa stim). Eu intrasem pentru ca m-a suparat putin postarea Conchitei in care i-a zis lui Happy ca n-a avut nici un drept, ca i-a produs suferinta sotiei. Cel care a produs suferinta in cazul asta e sotul. El a ales. Happy n-a ales sa fie amanta lui, stiind ca are sotie. Stiu ca Happy n-are nevoie de avocat, dar mi se pare ca s-a plecat de la exemplul ei si s-a ajuns in cu totul alta parte (asta n-ar fi nimic rau), dar ca e judecata ea prin prisma acelor alte lucruri la care s-a ajuns. Si nu vad logica dintre ele. Eu sunt foarte de acord ca fiecare alege pentru el, ca stie ce e mai important (copilul, persoana proprie, statutul social etc.). Dar nu ramasesem deloc cu impresia ca e mai bine sa nu stii si sa nu alegi. Din ultimele postari mai ca se trage concluzia ca nu-i bine niciodata sa stii, ca Doamne feri', trebuie sa fii pus in situatia sa alegi. Ori cateva persoane de aici (Vik, Yasmine, Fomalhauti, eu si inca alte cateva persoane pe care nu le-am retinut si imi cer scuze) am sustinut ca am vrea sa stim, cel putin daca nu e o chestie pasagera (cum a fost cazul expus de Happy). Si continui sa spun ca nu vad cum o ajuta pe o femeie abuzata faptul ca nu stie (poate doar sa continuie sa creada ca el inca o respecta, ca n-a calcat niciodata pe alaturi, si ca poate-poate el isi revine in simtiri si se termina cosmarul prin care trece). Si nici nu vad cum nu o ajuta pe o femeie ne-abuzata sa stie ca sotul ei o minte repetat, sustinut si chiar recidiveaza in asta. Na, is naiva, stiu...
Daniela, sorry, cred ca am participat la discutii diferite. eu n-am citit pe nicaieri, la nici o fata, ce scrii tu aici. deci nu stiu nici cu cine te contrazici, nici cine te-a suparat. [flo]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

hai sa va zic si eu o poveste veche. Pe undeva pe glob e seara, asa ca... merje. Bunica mea, Dumnezeu s-o ierte, nascuta la 1900. Bunicul, nascut la 1893, Dumnezeu sa-l ierte si pe el, mai mare cu cativa ani decat ea. Ea acasa, cu copiii, el la munca (inspector financiar), plus acasa, tot munca: la grajduri, la camp, cu masinile, cu caii, cu arendasii, cu slugile and so on. Intr-o buna zi se duce doamna la blanar, sa-si comande o caciula, un manson acolo. Si blanarul, nu stim daca intentionat sau nu... face o gafa. "vai, doamna S, ce bine ca ati trecut pe la noi, numai bine sa facem o proba la hainuta"... Bunica, opa, ce hainuta, unde-i. "Pai d. Gheorghe, a comandat-o, aoleu, o fi fost surpriza...am stricat surpriza". Ei, acu macar s-o probam, ca sa fie buna si surpriza pe masura. Si probeaza coana, si haina cu 2 numere mai mici.... Haina era pentru... altcineva. Asa ca organizeaza bunica flagrant. Si-l prinde pe Gheorghe cu dama-n pat... o scoate pe dama de par pe strada, de era cu 2 numere mai mica... Apoi, suparare, suparare, suparare.... nus-i vorbeau, statea cu buzele stranse la masa si nu scotea un sunet...(asta povestea matusi-mea, fiica ei, care a prins evenimentele live) Pana la urma, nu era dispusa sa se desparta, nu avea unde se duce, nu ar fi vrut sa munceasca si nici sa renunte la slugi, pozitie, cai si acareturi... asa ca a tacut si i-a trecut, in timp, supararea. Gheorghe a avut amanta (aceeasi) 20 de ani, multi din ei pana sa-i prinda. Cred ca "moartea i-a despartit", Gheorghe a murit de cancer... Pe bunica am prins-o multi ani in viata, a murit in 92, in somn, oarba si plina de vanatai ca se tot impiedica de toate si prin casa si prin curte, dar lucida si plina de povesti cu talc din atatia de ani de viata. Matusa mea, culmea, tinea cu taica-su... si ea a fost cea care i-a spus mamei ei, ori te duci, ori inghiti, numai nu mai sta cu bot, ca strici atmosfera la masa.[bang]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui gaia.nevia
hai sa va zic si eu o poveste veche. Pe undeva pe glob e seara, asa ca... merje. Bunica mea, Dumnezeu s-o ierte, nascuta la 1900. Bunicul, nascut la 1893, Dumnezeu sa-l ierte si pe el, mai mare cu cativa ani decat ea. Ea acasa, cu copiii, el la munca (inspector financiar), plus acasa, tot munca: la grajduri, la camp, cu masinile, cu caii, cu arendasii, cu slugile and so on. Intr-o buna zi se duce doamna la blanar, sa-si comande o caciula, un manson acolo. Si blanarul, nu stim daca intentionat sau nu... face o gafa. "vai, doamna S, ce bine ca ati trecut pe la noi, numai bine sa facem o proba la hainuta"... Bunica, opa, ce hainuta, unde-i. "Pai d. Gheorghe, a comandat-o, aoleu, o fi fost surpriza...am stricat surpriza". Ei, acu macar s-o probam, ca sa fie buna si surpriza pe masura. Si probeaza coana, si haina cu 2 numere mai mici.... Haina era pentru... altcineva. Asa ca organizeaza bunica flagrant. Si-l prinde pe Gheorghe cu dama-n pat... o scoate pe dama de par pe strada, de era cu 2 numere mai mica... Apoi, suparare, suparare, suparare.... nus-i vorbeau, statea cu buzele stranse la masa si nu scotea un sunet...(asta povestea matusi-mea, fiica ei, care a prins evenimentele live) Pana la urma, nu era dispusa sa se desparta, nu avea unde se duce, nu ar fi vrut sa munceasca si nici sa renunte la slugi, pozitie, cai si acareturi... asa ca a tacut si i-a trecut, in timp, supararea. Gheorghe a avut amanta (aceeasi) 20 de ani, multi din ei pana sa-i prinda. Cred ca "moartea i-a despartit", Gheorghe a murit de cancer... Pe bunica am prins-o multi ani in viata, a murit in 92, in somn, oarba si plina de vanatai ca se tot impiedica de toate si prin casa si prin curte, dar lucida si plina de povesti cu talc din atatia de ani de viata. Matusa mea, culmea, tinea cu taica-su... si ea a fost cea care i-a spus mamei ei, ori te duci, ori inghiti, numai nu mai sta cu bot, ca strici atmosfera la masa.[bang]
Gaia, dupa cum scrii credca bunicu era cu 3 ani mai tanar decit bunica, da nu conteaza asta, oricum mai tanar decit ea, a murit inaintea ei (nu vreau sa zic ca asa-i trebe [:D]), dar vezi tu, ca ea, daca nu ar fi stiut, nu strica atmosfera la masa. Poate cele care nu vor sa stie, de aia nu vor sa stie, ca sa nu trebuiasca sa umble suparate, si sa supere si pe cei din jur. Eu sincer va spun, ca as vrea sa stiu, si nu ca sa-i trag un sut si sa-l scot in strada, ci ca sa vedem daca mai e ceva de salvat, si ce ar trebui sa facem amandoi ca sa salvam situatia, daca amandoi vrem, pt. ca sustin cu toata taria, ca atunci cind unul dintre parteneri, evadeaza din cuplu, barbatul, sau femeia, de ce nu, AMBII sunt de vina. >>Daruieste lumii un zambet shi toata lumea iti va zambi!<< Charlie Chaplin Corinna, Andreas Noël, Yasmin Serena
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Bunicul a murit de cancer (pancreatic). Credem, speram, ca nu l-a otravit bunica, cu botul ei la fiecare masa... Varsta exacta, nu i se stie... adica stim ca era nascut in 1893, cu 7 ani mai devreme ca bunica... dar ce-o fi fost inside the box... Ce m-a uimit pe mine la poveste nu a fost reactia bunicii, eram prea tanara ca sa evaluez, ci faptul ca cineva poate sa minta aproape 20 de ani... sa aiba o viata dubla. Si sa se simta bine asa. Faptul ca a fost prins, era doar o intamplare nefericita. Viata lui cu doua femei, avand la fiecare "gospodarie" ca sa zic asa... i se parea perfect normala si de acceptat. Si nu i-ar fi dat prin cap sa se desprarta de vreuna din ele... M-am gandit atunci doar ce as simti eu, ca fiica, daca as afla asa ceva despre tata. Si credeti-ma ca am cascat biiine ochii pe atunci la relatia dintre ai mei, si la ce si cum si cand facea tata. Si mi-am spus, adolescenta vindicativa ce eram, ca daca voi afla asa ceva, eu o voi pune pe mama sa-l arunce pe netrebnic din casa. Nu m-am gandit la cat ar suferi mama, daca il iubeste, daca nu-l mai iubeste. M-am pus doar pe mine (egoista naibii) in postura de fiica inselata. Si am jurat razbunare. N-a fost cazul, din fericire... si cu timpul mi-am facut alte idei, vazand din mai multe perspective... in fine.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

mai, eu am fost invatata de ai mei si stiu si din experienta ca minciuna iese la iveala mai devreme sau mai tarziu, ca uleiul la suprafata....asa ca, recunoaste sau nu "inculpatul", tot se va afla intr-un fel sau altul....plus ca atunci cand cineva viseaza la farmecele altuia/alteia, e imposibil sa nu i se "altereze" comportamentul fata de cel care nu mai corespunde....deci cel inselat simte ca ceva e ciudat...si atunci incepe sa se intrebe daca e el de vina, daca e altcineva sau daca pur si simplu e ceva care nu merge....suferinta tot exista, difera cantitatea...numai ca unii prefera sa fie mintiti sau sa se minta singuri. referitor la povestea lui Happy si a celor comentate pe marginea ei...fiecare dintre noi actionam sub impulsul momentului, in functie de factorii care ne influenteaza acel moment. niciuna dintre noi nu stim cum am fi reactionat daca am fi fost in locul ei, la acel moment, in acel context. eu una nu stiu cum voi reactiona maine intr-o anumita situatie, nici macar peste 5 minute. am avut momente si situatii in care am reactionat urat, caci aceea era conjunctura, apoi meditam si ma gandeam cum am ajuns eu sa fac/sa gandesc asa.... experienta de viata a unui om este alcatuita din lucruri bune si rele. chiar si cele rele sunt necesare, caci din ele invatam. ideea e ca atunci cand faci o greseala, sa inveti din ea si sa nu o mai repeti...iar daca o repeti, inseamna ca nu ai invatat prima data si ca ar fi cazul sa te trezesti si sa-ti inveti lectia...ideea e sa nu perseverezi in greseli, pe motivul ca "asa sunt eu" ... deja se transforma, nu mai e greseala, e altceva. si eu am gresit in unele situatii. uneori mi-am dat seama pe loc, alteori mai tarziu. sigur voi mai face greseli, dar vreau sa cred ca voi fi sincera cu mine si-mi voi trage 2 scatoalce dupa ceafa si nu le voi mai repeta si ca voi invata din ele. zilnic imi trag cate o scatoalca, pt boacane mai mici sau mai mari, dar vreau ca atunci cand voi trage linie sa fiu mandra de mine si sa nu am pe constiinta pe altii. iar daca le-am facut rau, vreau sa stiu ca am putut repara acest rau ulterior. La multi ani, biricica [pup]! mami de alexutza (10.04.2003)[zana]si [bebic] Teodor Mihai (10.04.2008) "Copilul rade: Intelepciunea si iubirea mea e jocul ! Tanarul canta : Jocul si intelepciunea mea-i iubirea ! Batranul tace : Iubirea si jocul meu e-ntelepciunea !" Lucian Blaga
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Conchita, uite despre ce vorbesc eu:
Citat:
citat din mesajul lui conchita
Citat:
citat din mesajul lui Happy_in_TO I-am spunat nevasta si i-am spus toata povestea. Mi-am cerut iertare si i-am spus ca nu am stiut ca era insurat. I-am spus ca nu mai vreau sa ma mai intilnesc cu el si orice probleme aiu ei intre ei, sa le rezolve linistiti.
nu pot sa cred ca ai facut asa ceva. de ce i-ai sunat nevasta?!
Citat:
citat din mesajul lui conchita ce treaba a avut ea sa se bage in casatoria aluia? cu ce i-a gresit nevasta aluia de a avut inima sa-i provoace suferinta??? bineinteles ca nu i-as fi spus. nu e treaba mea sa-i spun! sa-i spuna el.
Citat:
citat din mesajul lui Teodora D. Dap, mult bine le-ai facut! Si eu cred ca ai ales cea mai proasta solutie- sa ii spui sotiei. Da' dupa aia nu te-ai mai simtit murdara, ci curata, ai aruncat suferinta pe o femeie "care isi neglija sotul" si pe 2 copii mici. Chiar nu vreau sa fiu dura si nici sa te ranesc, dar vreau sa stii, asa cum ai vrut si tu sa se stie adevarul in 1992, ca mai sunt si oameni care gandesc altfel. Imi pare rau pt bunica ta![flo]
La cele de mai sus nu am decat comentariul ca, dupa umila mea parere, cel care a produs suferinta sotiei este sotul. El a ales.
Citat:
citat din mesajul lui Teodora D.
... Asa ca mi-am imaginat-o pe amarata aceea de femeie, cu 2 copii mici, aterizata intr-o societate total straina ei, avand ca sprijin doar un sot, aflata in imposibilitatea de a se descurca fara el si primind un telefon de la amanta. Sper ca macar de bulgaroaica nu a aflat, ca sa se fi putut consola cu ideea ca sotul ei a trait o mare dragoste, dar uite, nu a renuntat la familie. ... Mai cred ca e in natura umana ca atunci cand se rupe o iubire, din varii motive, cand ramane neconsumata sau neimplinita pana la sfarsit, sa ai putina ciuda/gelozie pe partenerul celalalt, pe care poate nici nu il cunosti, dar stii ca el are parte "pe saturate" de persoana cu care ai vrea tu sa (mai) fii, dar nu se poate.
Eu o admir pe Teodora, dar cred ca a inteles gresit aici. Sotul numai sprijin nu ii era sotiei. Cel putin asa reiese din ce povestea Happy. Iar ultima fraza suna ca si cum Happy ar fi sunat-o ca sa se razbune sau de ciuda. Si din ce a zis ea (de mai multe ori), eu am inteles ca nu a fost asa. Dupa care Conchita isi nuanteaza postarile. Nu mai spune ca Happy a gresit ca a avut inima sa ii provoace suferinta, ci ca vorbeste in general, cum s-ar simiti ea daca ar suna-o o amanta (eu reamintesc ca Happy nu a ales cu buna stiinta sa fie amanta, ca Anna sau ca Natasha, deci e o alta situatie):
Citat:
citat din mesajul lui conchita eu am vorbit din prisma nevestei. eu asa as simti, toata gama de emotii pe care am insirat-o. ai ceva cu mine ca simt asa? tu din postura de amanta ai vazut altfel lucrurile, eu ti-am spus cum se vad de peste gard, de la nevasta (eu, in speta). fara nici un atac la persoana sau alta minune. este perspectiva mea asupra amantei care ar veni sa-mi spuna, nu perspectiva mea despre TINE. despre amanta in general care ar veni sa-mi spuna. mie mi-ar provoca suferinta si umilinta, nu as vrea sa fiu pusa in situatia asta. eu. eu. eu. eu. vorbesc despre mine, nu despre tine ca nu am fost in locul tau atunci sa stiu ce-ai simtit si ce-ai gandit, de-aia nici nu judec nici o amanta, incerc sa le inteleg, vezi bine ca mi-am luat si vuitoane in cap din cauza asta. si mi se pare alarmant ca avem nevoie sa repetam asta de fiecare data cand ne sustinem o parere diferita de a cuiva. mie mi se pare common sense. [flo]
Mai incolo Happy se face vinovata de egocentrism (desi ni se spune la sfarsitul expozeului ca e doar un exemplu, ca de fapt se discuta la modul general, io intreb cum se discuta la modul general pe un exemplu particular in care emitem judecati si dupa aia avem pretentia ca celalalt sa nu se supere):
Citat:
citat din mesajul lui conchita in mod sigur asa e, el e vinovat. dar amanta nu i-a spus sotiei din solidaritate, ci dintr-un motiv cat se poate de egocentrist, acela de a opri hartuiala. amanta nu merge la sotie sa-i reveleze acesteia, din preaplinul inimii, cu ce animal s-a maritat. ca daca ar fi fost solidara, n-ar fi devenit amanta in primul rand. sau ar fi sunat sotia cand a aflat ca ala e insurat, nu dupa hartuiala. Happy, discut teoretic acum, fac totala abstractie de tine, te rog frumos sa nu te superi iarasi!
Si se termina totul cu observatia Conchitei ca ea, de fapt, nu e in masura sa raspunda la subiect ca nu a fost in situatia respectiva (dar asta n-a scutit-o sa ii spuna direct lui Happy ca nu are inima si ca s-a comportat egocentrist, cand cel de blamat aici era el - cel putin din prisma mea):
Citat:
citat din mesajul lui conchita de fapt, nici nu stiu de ce ma pronunt la topic, nu sunt in situatie si nici n-am fost...ma-ntorc la sclavia mea. [8D]
Pe mine astea m-au deranjat. Stiu ca Happy nu are nevoie de avocat, dar nu am inteles de ce e ea judecata aici In legatura cu femeile abuzate sau nu, povestea a plecat de la faptul ca eu am zis, ca si alte doamne, ca as vrea sa stiu, chiar daca asta doare. Doare, dar trece. Teodora a zis ca sunt nuante, ca nu toate femeile sunt independente de jumatatile lor si pentru cele care sunt abuzate sau pentru cele care tin la statutul lor, sau pentru cele care vor sa-si creasca copiii intr-o familie, nu e asa usor. Eu n-am zis ca e usor, dar din perspectiva mea, pe nici una din tipurile de femei mentionate nu o ajuta sa NU stie. Asta e parerea mea, Teodora, te rog sa nu te superi [flo]. Cu astea zise ma opresc, am zis numai ce am observat eu din postari. Si mi s-a parut nedrept sa fie pusa la zid Happy. Totul sub pretentia unei discutii generale care nu are legatura cu exemplul de la care s-a plecat, desi se face referire directa la persoana ei.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...