Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

3 probleme la alaptat


Ioana_Pos

Recommended Posts

Dragi parinti, Sa va traiasca bebeii si copilashii! Avem o bebitza de 2 saptamani si am intampinat recent 3 probleme la alaptat (tzitzi). 1. Mananca cu maaare pofta, apoi se opreste brusc, si pana sa apuc sa o ridic pe umar sa ragaie da un jet de lapte afara. Uneori doar se manjeste la botic, alteori jetul este destul de consistent. Nici nu stiu ce sa mai fac. De obicei face pauza 1-2 minute si vrea tzitzi iarasi. La recomandarea medicului, o alaptez la cerere (mi se pare si mai logic sa ii dau cand/ cat cere) asa ca ii dau iarasi si situatia se repeta. Mentionez ca o tin cu caputzul mai sus decat restul corpului. In primele zile nu facea asa - situata asta a aparut de 4-5 zile. 2. Tot legat de mancarea cu pofta, uneori o apuca tusea cand manaca si se ineaca. Ati patit asa ceva? Este posibil sa nu respire bine pe nas? Nu pare fornaita... 3. In timpul zilei, cam de la 8 dimipana la 5 cand iesim afara ar manca la fiecare 10 minute, pentru ca suge de 2-3 ori si apoi adoarme [nani]. Noaptea nu se intampla asa. Noaptea doarme si cate 2,5-3 ore legat. Nu stiu ce sa fac si cum sa o tin treaza. Am incercat sa facem zgomote puternice, sa o tin de nasuc, a o ciupesc un pic de obrajor: se trezeste, mai ia 2-3 picaturi si adoarme la loc. E foarte frustrant si incep sa ma usure sanii de la molfait incontinuu. Am recurs si la varianta sa ma mulg si sa ii dau cu bibe, dar tot putin bea. Si acest lucru se intampla de 4-5 zile, pana acum peste zi o alaptam cam la 1.5-2 ore. Va rog mult, daca aveti idei si sfaturi sa mi le impartasiti. O sa raspund mai greu ca ma tine bebe legata de ea [:I] Ioana, mami de Patricia Sa va traiasca puiutii, sa fie sanatosi si norocosi!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 12
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Draga Ioana, felicitari, sa va traiasca sanatoasa fetita! Despre vomitat nu stiu ce sa spun,e posibil sa inghita mult aer cand mananca asa cu pofta si cand ii vine sa-l scoata sa iasa cu tot cu laptic... Cu somnicul eu zic sa o lasi in pace, e foarte bine ca doarme noaptea. O sa-si faca ea program ok si de zi, mai dureaza putin, e inca foarte micuta totusi. Despre durerile de mameloane, asta intr-adevar poate deveni in cateva zile o problema. Pe langa garmastan recomand aparatorii de silicon. Eu am avut diferite marci, cel mai ok mi s-au parut cei de la nuk, tringhiulari. Fara aparatori eu n-as fi rezistat, iti spun cu toata sinceritatea. Dar dupa ca a facut bb doua luni n-am mai avut probleme cu durerea sanilor, desi haiducul meu manca in continuare cand vroia iar in unele zile non stop. Curaj si toate cele bune! meb
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Draga Meb, Multumesc pentru info si incurajari. O sa merg totusi sa ii zic si pediatrului, pentru ca uneoi jetul care iese e atat de puternic incat am impresia ca "evacueaza" cam jumatate din ce mananca la o masa. Sa vedem ce va zice. Garmastanul inca are efect, daca nu, am retinut sugestia cu aparatorile de la Nuk. Ioana, mami de Patricia Sa va traiasca puiutii, sa fie sanatosi si norocosi!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ioana, se vorbea pe aici despre o pozitie mai buna pentru alaptare pentru situatiile astea. E posibil ca nu numai sa fie ea foarte indragostita de lapticul tau dar si sanii tai sa elibereze o cantitate mare de lapte dintr-o data in pozitia in care o alaptezi. incearca sa o pui pe burta ta. Sa stea ea cu caputzul deasupra sanului tau. Asa isi va trage teoretic numai cat poate ea sa suga. Despre alaptatul noaptea, nu mai faceti zgomote si nimic de genul. Lasati-o sa doarma cat vrea in timpul noptii. Daca ii e foame se trezeste ea garantat. 2-3 ore e rezonabil. al meu sugea si mai des. dar alti copii dorm toata noaptea legat inca de la 4-6 saptamani de viata. Daca a ta doarme mai mult cu atat mai bine pentru voi! Mami de [avion] (28.10.2008) si [gravi] [url="http://lbdf.lilypie.com/mmM0p2.png"]bb2[/url] 16+ [baietel]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

draga Ioana si eu am o fetita mai mare cu o saptamna decat a ta. o sa-ti spun cum este la noi. o alaptez la cerere, sunt zile in care cere la o ora si zile si in care cere la 3 ore. cand o pun la san suge repede se ineaca cu lapticul, o ridic sa tuseasca, iar o pun, se poate repeta si de 3-4 ori. apoi vrea sa scoata aerul, incepe sa se agite inainte, o ridic iar, iar mai vrea sa suga...o masa poate dura si jumatate de ora. noaptea doar se foieste si scanceste si o aud si ii dau. si doar suge si adoarme la loc, foarte rar scoate aerul. foarte rar regurgiteaza. eu zic sa o lasi sa doarma cat vrea ea. se trezeste singurica cand ii e foame. cat despre ragade, incearca sa stai cu ei la aer, spalat dupa fiecare supt, garmastan sau unt de shea, si alaptat la fiecare masa doar dintr-un singur san. in rest, multa putere pana se vindeca ragadele si multa rabdare. mami de [url="http://www.totsites.com/tot/mariachristina"]Maria Cristina[/url] si [url="http://lilypie.com][img]http://lb1f.lilypie.com/F7o0p3.png[/img"]Andreea Miruna [/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ioana, sa va creasca fetita mare si sanatoasa! Incerc sa raspund si eu... noi am avut eperienta la capitolul evacuat lapte dupa masa... Pana la 6 luni s-a intamplat lucrul acesta, dupa fiecare masa,cantitati considerabile. Jet in toata regula, facea praf tot din jur. Am mers cu ea la medic, am facut ecografii tot felul. Copilul nu a avut nimic, totul a fost in regula si la 6 luni s-a oprit brusc. Asa ca as spune ca intampinati o problema asemanatoare. Oricum, primele 3-4 aptamani de alaptare mi se par dificile, pentru ca intervin o sumedenie de schimbari si trebuie sa va adaptati amandoua. Despre tuse nu stiu ce sa spun, nu-mi mai amintesc. Programul din timpul zilei este posibil sa si-l schimbe singura, poate acum are si un usor icter care o tine adormita, cine stie... Oricum, as vrea sa subliniez niste aspecte pe care probabil le stii deja: laptele tau este cel mai bun, nu exista lapte rau, nu exista ca laptele nu ajunge si copilul plange de foame, etc. Vei intampina o serie de schimbari ale apetitului fetitei, va cere mai mult sa suga pentru cateva zile, dupa care se va regla iar totul. La un moment dat, sanii se vor degaja, asa inseamna ca s-a echilibrat raportul cerere/oferta, nicidecum nu inseamna ca nu mai ai lapte... Dupa ce va obisnuiti una cu cealalta si alaptatul devine natural, vei avea o experienta minunata impreuna cu fetita ta. Multa sanatate! Ioana, [zana]Rebeca (16.05.2004) si [copil] Sara (17.04.2009) [url="http://b1.lilypie.com/egJwp3.png"]Creste fata mica...[/url] [url="http://by.lilypie.com/g90Jp3.png"] Creste si minunea Rebeca[/url] http://community.webshots.com/user/Berecutza http://community.webshots.com/user/bebeca2004 http://community.webshots.com/user/bebebeca
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui Ioana_Pos
Dragi parinti, Sa va traiasca bebeii si copilashii! Avem o bebitza de 2 saptamani si am intampinat recent 3 probleme la alaptat (tzitzi). 1. Mananca cu maaare pofta, apoi se opreste brusc, si pana sa apuc sa o ridic pe umar sa ragaie da un jet de lapte afara. Uneori doar se manjeste la botic, alteori jetul este destul de consistent. Nici nu stiu ce sa mai fac. De obicei face pauza 1-2 minute si vrea tzitzi iarasi. La recomandarea medicului, o alaptez la cerere (mi se pare si mai logic sa ii dau cand/ cat cere) asa ca ii dau iarasi si situatia se repeta. Mentionez ca o tin cu caputzul mai sus decat restul corpului. In primele zile nu facea asa - situata asta a aparut de 4-5 zile. 2. Tot legat de mancarea cu pofta, uneori o apuca tusea cand manaca si se ineaca. Ati patit asa ceva? Este posibil sa nu respire bine pe nas? Nu pare fornaita... 3. In timpul zilei, cam de la 8 dimipana la 5 cand iesim afara ar manca la fiecare 10 minute, pentru ca suge de 2-3 ori si apoi adoarme [nani]. Noaptea nu se intampla asa. Noaptea doarme si cate 2,5-3 ore legat. Nu stiu ce sa fac si cum sa o tin treaza. Am incercat sa facem zgomote puternice, sa o tin de nasuc, a o ciupesc un pic de obrajor: se trezeste, mai ia 2-3 picaturi si adoarme la loc. E foarte frustrant si incep sa ma usure sanii de la molfait incontinuu. Am recurs si la varianta sa ma mulg si sa ii dau cu bibe, dar tot putin bea. Si acest lucru se intampla de 4-5 zile, pana acum peste zi o alaptam cam la 1.5-2 ore. Va rog mult, daca aveti idei si sfaturi sa mi le impartasiti. O sa raspund mai greu ca ma tine bebe legata de ea [:I] Ioana, mami de Patricia Sa va traiasca puiutii, sa fie sanatosi si norocosi!
Felicitari Ioana pentru Bebelusa! ma alatur si eu mamicilor de mai sus cu unele comentarii: - Sunt unii Bebelusi care vomita "foarte mult" dupa parerea noastra, de obicei pe noi ne sperie mai mult decat este nevoie. Daca Bebelusa ta are cam 5 scutece ude pe zi si aspect "vesel" este totul in regula! Urmareste-i in continuare greutatea, dar nu inainte si dupa mancare, ci cam din doua in doua zile, sa vezi daca ia suficient. - Alaptatul la "crere" este foarte bun, in felul asta ti se regleaza cantitatea necesara de lapte! - Intreruptul alaptatului din cauza ca tuseste, se ineaca, adoarme, scuipa, este absolut normal, la cateva luni va scapa de ele, cand va invata sa-si controleze mai bine mancatul si concomitent respiratia - o poti tine mai mult treaza prin ridicatul ca sa ragaie, frecatul usor pe fontanela frontala, suflat usor in fata sau dupa gat, ciupitul mai sanatos de obraz ( ca cel usor il interpreteaza ca mangaiere) - molfaitul incontinuu este si el destul de des intalnit, nu prea este bine. Max 45 de minute o masa, dupa care intrerupe, lasa-ti sanii la aer, cu lapticul tau pe ei sa se usuce (este cel mai bu medicament la vindecarea ranilor!) La o ora poti sa-i dai iara sa manance fara probleme (nu face colici ca manca des, nu-ti fa griji, tu produci suficient!) - nu baga biberoane, sticlute suzete in joc, sub trei luni este foarte periculos, poate duce la o "confuzie a sanului" care inseamna ca BB s-ar putea sa-ti refuze sanul!! Deci foloseste sticla numai cand simti ca-ti cade cerul in cap de durere! - protectoarele de silicon au exact aceeasi problema ca si biberoanele, pe deasupra mai apare faptul ca nu mai scapi usor de ele, si, fiind obsinuita sa suga direct, suge cu putere, ceea ce prin protectoare va produce un jet mai mare si se va ineca mai usor. Cu timpul folosirea lor poate duce la o scadere a laptelui pe care il produci prinrt-o stimulare falsa a sanului - sfarcurile le lasi la aer, dai cu ceai negru, cu lapticul tau pe ele, si cu crema de ex de la Medela Pure Lan 100 ( sau ce gasesti la farmacie ca si Lanolina pura!) - uita-te te rog in "alaptat", am scris in capitol un "referat" legat de perioade de crestere, cand tipic este "suptul in continuu" - daca mai ai intrebari iti raspund cu mare placere Multa sanatate [pup][pup][pup] _________________ Don't feed the trolls!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Va multumesc mult pentru sfaturi. Noaptea este mai ok si intr-adevar nu ragaie, si doarme bine - minum 2 ore, maximul istoric a fost de 5 ore! I-am dat un preparat pro-biotic si a inceput sa ragaie bine [olala] Ioana, mami de Patricia Sa va traiasca puiutii, sa fie sanatosi si norocosi!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
Cam pana pe la 3 luni ne-am chinuit si noi cu alaptatul intrerupt,agitat sau zgomotos - uneori se mai intampla si acum, se agita asa de tare incat suge si apoi plange, iar suge si tzipa (parca m-ar certa). In astfel de situatii il ridic, facem o adevarata gimnastica amandoi pana il alaptez, dar in cele din urma se linisteste (sau renuntam si incercam mai tarziu). Uneori facea asa cand sanul era prea plin, alteori mi se parea prea gol. Uneori ma gandesc ca poate am mancat eu ceva si-l deranjeaza, poate ca nu-i era lui foame si doar avea gaze, de aia plangea, iar eu am sarit sa-l alaptez... Stiu si eu? Acum, de cand e mai marisor (6 luni), am incercat sa nu-i prea dau san mai repede de 3 ore, iar daca intre reprizele de san ii mai dau ceva, las sa treaca 4 ore. De cand facem asa, e mai bine, dar la bb mic nu merge, acolo trebe tzitz... si rabdare. "Oamenii mari nu pricep niciodata singuri nimic. Si e obositor pentru copii sa le dea mereu lamuriri si explicatii" (A. Saint-Exupery, "Micul print")
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...