Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

M-am hotarat....adoptie (28)


Recommended Posts

Mihaita mama vazui ca esti oltean de-al meu. Promit ca pun maine o idee de caracterizare la subiectul Legislatie care e tot aci la forumul cu adoptia. In general nu e un model anume. Trebuie sa reiasa ca persoana e colega cu talica sau consoarta de un oarecare timp si ca tu sau ea sunteti persoane potrivite pt a adopa, dar mai multe maine, sau azi daca vrei ca e deja trecut de ora 2 noaptea. Bafta multa!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 139
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Ma bucur, Asi, ca ati terminat cu toate formalitatile, si puiutul e pe numele vostru cu totul, eu nici nu ma pot gandi inca cat va mai dura pana la faza asta,. Adevarul ca nici nu prea ma stresez, atata timp cat pitica e acasa, timpul nu e asa o mare problema! Aissa, am vazut pozele de la sarbatori, si masuta cu trenulet o aveau in spital in camera de joaca, Patricia se juca f mult cu ea, vreau si eu sa-i cumpar, cred ca si Ale se joaca mult cu ea, nu? Trebuie sa-i mai cumpar ceva jucarii muzicale, sta foarte bine cu urechea muzicala, canta , si ii plac. Voi cum stati cu maselutele, ii dai fluor? Mie medicul de familie nu mi-a spus sa-i dau, mi-a zis numai de vigantol cate 2 pic/zi. Asi, voi pe unde iesiti la plimbare? Hai sa ne intalnim toate din Cluj, sambata sau duminica pe la 12 in parcul mare, acolo la fantana, ziceti si voi cum puteti, noi am fost in we trecut dar nu erau prea multi copii, e drept ca am fost pe la 15. Altfel mi-e greu sa ajung in parc, ca ies de la firma pe la 15-16 si ma plimb cu ea numai prin zona, stau in Marasti, dar mi-ar place sa avem parteneri de plimbare si discutii! Ina, demersurile facute de tine suna bine, pe d-na Mona Musca o apreciez in mod deosebit, si daca spune ca face ceva, va si face! Cum am putea sa te sustinem? Sa facem un apel semnat de toate? Tu oricum explica ca ai in spate multi oameni care te sustin, si au aceleasi pareri cu tine! Va pup pe toate, si vreau sa va pun ceva poze, dar deocamdata nu ma pricep! Dora,o mamica fericita
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

dora, chiar ma gandeam ce mai faceti ! ma bucur ca ai scris ! mi'ar placea mult sa ne intalnim... poate sunteti si voi de acord sa ne intalnim duminica, pt ca noi suntem la faza de mutat mobile, spalat pereti, rearanjat apartamentul, si sambata la amiaza vom fi chiar in miezul problemei, si mi'e imposibil sa plec si sa'l las pe al meu sot cu toate ... (in timpul saptamanii nu apuc sa fac nimic pe acasa, ca ajungem doar pe la 19... ) sa ma anuntati si pe mine cand va hotariti. [pup]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Imi place mult ca sunt si vesti bune! Asi ma bucur ca finalizati si voi, stiu cat de mult conteaza cand ai ajuns la capatul acestui drum! Anais suces si sa iti aduci puiul acasa cat mai repede! Mihaipopescu (mi-e aiurea sa te "strig" asa) or sa iti dea fetele model sigur, eu am avut ceva mult prea simplist formulat... Rodica sper din suflet sa reusesti! Dora sa stii ca faptul ca m-am incapatant sa ii cumpar masuta aia a fost cel mai inspirat lucru pe care l-am facut in ultima vreme. Practic a devenit centrul jucariilor, ii place mult si asa o mai si potolesc cand nu are stare, o pun pe partea cu "cuburile" si eu le asez, ea le arunca, iar acum a invatat sa puna si ea unul peste altul si cand reuseste face ochii liniuta si ranjeste "fasolele" la noi sa zicem "bravo" la ce a realizat. E adevarat insa ca sta mai mult descompusa, ca trage de ea si nu suporta sa fie asezata frumos, o plima prin toata casa si o folosese si ca scaun (cred ca e in poze si asezata in ea), dar merita din plin banii. Cristina si [zana] Ale (30.09.2004)[url="http://photos.yahoo.com/temiscris"][foto][/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Alexa , multumesc de raspuns si de abia astept sa-mi spui cum a fost. Aissa, fata ta este o dulcica si frumoasa si cred ca nici daca era facuta nde voi nu semana atat de bine cu voi. Anais felicitari pentru baietel!! Sa-l aveti acasa cat mai repede si sa fie sanatos! Dana [url="http://community.webshots.com/user/danavas"]Poze[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetelor! Astazi au venit de la DPC, doua d-ne dragute.Ne-au gasit la masa intr-o tinuta mai de casa.M-am gandit ca totusi vor suna cu 5 min inainte...ei,nu.Andreea sa stii ca eu n-am facut nimic, am stat cuminte si am asteptat, cum mi s-a zis. Nici mie nu mi s-a parut normal sa stau acasa sa astept, daca nu ma insel si in lege spune ca trebuie stabilit de comun acord. Eu zic ca a fost bine si faza asta a trecut.MI-au zis ca sunt destule solicitari si la noi in judet si ca nu e nici un copil adoptabil.Au fost realiste dar, ma asteptam sa ma incurajeze putin. Ce-i drept risti atunci cand iei un copil in plasament sau plasament de urgenta...etc ( cum au luat prietenii mei)dar faci treaba asta cand stii in proportie destul de mare ca nu se va mai interesa nimeni de el. Drumul e lung dar eu sunt optimista, trebuie sa fiu asa altfel... MihaiPopescu iti voi trimite eu prin e-mail sau PM un model de caracterizare, aproximativ. Si eu sunt pe la inceput asa ca ne mai putem consulta.Oricum difera lucrurile de la judet la judet. Bafta si sa fie. Ela h
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Rodi, multumesc mult, sunt olteanca de Craiova dar nascuta la Valcea de unde vrem sa luam si bb-le...te stiu de la "endometroase" unde sunt "fetele mele de suflet" ca sa zic asa si te-am urmarit si m-am rugat pt. tine sa ti se rezolve mai repede problemele care te tot amanau sa-ti iei sufletelul acasa, te admir f. mult pentru ceea ce faci si-ti doresc sa-ti daruiasca Cel de sus tot atat de mult pe cat ai tu sufletul de mare si bun....la 2 noaptea sper ca macar Serbanica dormea daca mama lui nu avea somn; Paris , am primit PM tau si-ti multumesc f. mult sper ca pana vineri sa fie gata cel putin ale mele ca sa le pot pregati in we si pe cele ale sotului...desi am vazut ca ai "trecut" cu bine de vizita la domiciliu uite ce am gasit in norme metod. la legea adoptiei :" Art. 4. - Dup#259; înregistrarea cererii de evaluare, responsabilul de caz desemnat este obligat s#259; stabileasc#259; de comun acord cu persoana/familia solicitant#259; programul interviurilor, al vizitelor la domiciliul acestora , al întâlnirilor cu rude, vecini, colegi de la locul de munc#259;, precum #351;i cu orice alte persoane în privin#355;a c#259;rora responsabilul de caz apreciaz#259; c#259; este util a fi contactate, în vederea ob#355;inerii tuturor informa#355;iilor relevante pentru stabilirea capacit#259;#355;ii de a adopta."....bafta multa si mergem inainte atata timp cat stim ce vrem. Aissa, poti sa-mi spui miha...cel putin asa mi se spune de catre cunoscuti...asa am apucat sa ma loghez si nu am stiut cum sa-mi mai schimb userul...ai o scumpete de fetita sa va traiasca si sa va bucurati de ea si ea de voi,ii sta asa de bine "craciunita" langa brad...abia astept sa ma pot bucura si eu de asemenea sarbatori... [pup][pup][pup] Miha.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Miha, Bine ai venit printre noi si sa ai noroc sa rezolvi cat mai repede, sa poti avea odorul dorit langa tine acasa. Sa stii ca si eu sunt tot olteanca la origine [:D] chiar daca sunt nascuta / crescuta in Bucuresti, iar de cate ori mergem la tara facem cumparaturile din Craiova. E in drumul nostru si de cele mai multe ori mult mai comod si parca mai liber decat in alte super-market -uri de p-aici. Asa ca sper sa avem vreodata ocazia sa ne cunoastem si sa [pahar] impreuna. Iti urez multa bafta !!! mama ingerasului Alex [copil]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Boo_boo, [flo], stiu si eu cum e Buc.( 5 ani de fac.),am ales Craiova pt. ca n-am avut incotro...daca mi-a trebuit maritat mi-a trebuit si Craiova...ce sa fac, cu timpul speram sa ne mutam din nou in oraselul nostru frumos si curat dar am rezistat noi 10 ani mai rezistam vreo juma de an sau 1 an cat o vrea bb.-le , ca de el depinde plecatul la Valcea...pana atunci oricand treci in we in Craiova putem lua legatura sa ne intalnim,[pup]lui Alex .
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimineata! Eu nu am intrat aici prea des, mai bine zis doar o data, cand nu am fost primita prea bine...poate din cauza ca vreau sa infiez, desi pot avea copii... Acum, vreau sa va povestesc situatia in care ma aflu si vreau sa stiu parerea voastra... In 26 decembrie a nascut matusa mea si cum e si normal m-am dus sa o vizitez la spital.Am mers si la nou-nascuti sa-mi vad cel mai mic dintre verisori...acolo 14 copii, din care jumatate cazuri sociale, adica parasiti acolo. Dintre acestia, mai multi erau romani decat tigani... Privindu-mi verisorul, dintr-un patut mi-a atras atentia o manuta foarte mica si subtire...m-am dus sa vad...si am vazut cel mai mic copil...o fetita nascuta la 28 de saptamani cu 1,250kg. Pe loc am indragit-o, m-am interesat de ea, mama ei fugise din spital dupa 3 zile de la nastere, era lasata acolo...a nimanui.Sunase o data, probabil sa vada daca a supravietuit... Atunci, m-am gandit sa o ajut cum pot si i-am cumparat tot ce am crezut ca e necesar pt. un sufletel atat de mic.{paturica, hainute,biberon, scutece, produse de spalat, etc.)De atunci ma duc in fiecare zi pe la ea, o schimb, o spal, ii fac baie, o hranesc. Acum are 7 sapt., aproape 1,9kg. si a inceput sa-mi zambeasca... Sotul meu nici nu vrea sa auda de adoptie, nici macar de botez...am incercat mai multe variante... De cateva zile am aflat ca tatal ei a sunat de mai multe ori, dupa ce a aflat ca cineva se intereseaza de micuta...a incercat sa afle mai multe amanunte...financiare...,nu le-a primit... M-am gandit ca probabil vrea sa o vanda... Azi m-au anuntat ca o vor transfera la o maternitate mai aproape de domiciliul parintilor, intr-un orasel. Imi pare atat de rau dupa ea....nici aici in Oradea nu erau foarte bune conditii...(pampersi-nu, laptele e alungit cu multa apa, ii spala cu sapun de maini si sla contrafacut, scutece de panza semi-curate),dar acolo...sau la asa-zisii parinti...daca o vor lua pana la urma acasa... Voi ce ziceti? http://pg.photos.yahoo.com/ph/oana16iul/my_photos
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...